MacOS verilerini yedeklemek ve Linux'a geri yüklemek için iyi bir kurulum nedir?


2

Arka fon

Şu anda iyi çalışan eski bir MBP'm var. Bunu değiştirmek için acil bir planım yok.

Fakat yaşlanıyor, ayrık GPU öldü ve her an ölebileceğini umuyorum. Bu makine öldüğünde bir Linux dizüstü bilgisayara geçmek için seçeneğimi açık tutmak istiyorum. Kullandığım yazılımların çoğu açık kaynak kodlu ya da Linux üzerinde de çalışıyor ve zaten Terminal / bash'a çok güveniyorum. Bunu göz önünde bulundurarak ve sağlam bir platformlar arası yedeğe sahip olmadığından macOS'a bağlanmak istemediğimi düşünerek, Mac veya linux tabanlı bir işletim sisteminin mevcut verilerim için bir sonraki bilgisayarım olmasına izin vermek için mevcut yedekleme stratejim burada.

değiştirilmiş yedekler

 • sık sık yedekleme yapın, ancak yalnızca Time Machine’e güvenmek yerine, /Users/ üzerinden rsync yanı sıra. (buradaki en iyi bahis hangi dosya sistemidir?)

 • rsync yedeklemelerini Linux VM'sine geri yükleme konusunda ön denemeler yapın.

Gördüğünüz gibi - Time Machine HFS + 'ya yedeklenirken rsync için hangi dosya sistemini kullanmam gerektiğine karar vermedim ve bir Linux seçmediğim için HFS +' nın yedekleme verilerini okumak isteyip istemediğimden emin değilim.

Hangi kurulum, yedeklenmiş verilerimi geri yüklememe izin veriyor rsync herhangi bir Linux için?


İki ana nokta açıklığa kavuşturulursa bunun yeniden açılmasını destekleyeceğim. Bunu şimdi yap - dosyalarınızı şimdi nasıl taşıyacağınız en iyisidir. Yolun aşağısındaki bir yıl, bugünün cevabı değişirse hala güncel cevapları alabilir. İlk sorun, mevcut yedeklemenizi yüklemek ve ardından belirli bir işletim sisteminin belirli bir sürümüne geçmek için bir Mac ödünç almak istemediğiniz sürece bir yedeği okumaktır. Bu üç parçayı terk etmek (uygulamalar ve dosyalar ve yedeklemeler) ve nihai işletim sistemini bu kadar belirsiz bırakmak, bu ilk taslakta yazıldığı gibi süper hale getirir.
bmike

rsync Linux'a taşınmamı sağlayan kısım olurdu. Neden bir mac ödünç almam gerekiyor? Gerçek bekleyen soru dosya sistemidir. Ve, hayır, bu dosyaları şimdi taşımakla ilgili değil. Eğer soru beklemede kalırsa, öyle olsun - pek çok insan eski bilgisayarları ölmeden önce yeni bir bilgisayar almıyorlar - yedeklemeden geri yüklemeyi planlıyorlar. Burada planladığım şey bu.
JL Peyret

1
Ben dürüstçe ve içtenlikle bu kadar karmaşık bir sorunun neden olduğunu anlamıyorum. Cevap basit: verilerinizi bulutta saklayın. Tamam ... yani bulut birincil senkronizasyon ve başlı başına bir yedekleme değil. Ardından hibrit bulut, yedekleme yerleşik ve bulut senkronizasyon özelliğine sahip bir NAS kullanır.
Allan

Mükemmel - Kimsenin neden verileri Linux'a geri yüklemek için açık kalmak istediğinizi belirtmek için bir mücadele bulacağını sanmıyorum, bu yüzden bir çapraz platform yedeklemesi istemek için nasıl bir süreç / düzenleme yaptım.
bmike

Yanıtlar:


1

Verilerinizi saklamak için bulutu kullanın.

Aktif olarak üç farklı işletim sistemi kullanıyorum: macOS, Windows ve BSD (Linux'u zaman zaman kullanıyorum, ancak genellikle kaçınıyorum). Verilerime bu platformların her birinde erişmek için bulutu kullanıyorum (a melez tam olması için bulut).

Bu, bir OneDrive, DropBox, vb. Hesabınız ve verilerinizi bulut depolama, kendi bulut senkronizasyon istemcileri ve yerel bir yedekleme ile yerel bir NAS'tan oluşan yüksek derecede entegre hibrit bir buluta yedeklemek için basit bir USB harici sürücüye sahip olmak kadar basit olabilir.

Mesele şu: Verilerinizi "işlemleriniz" den ayırın. Başka bir deyişle, platform agnostik olur. Çünkü, verilerinizi bu şekilde yapılandırdığınızda, ne taşıdığınıza bakmaksızın verileriniz hazır olacaktır.

Basit Bulut

Örneğin, OneDrive veya DropBox kullanıyorsanız, tüm belgelerinizi buluta depolayabilirsiniz. Her ikisinde de macOS ve Linux istemcileri var;

Yedeklemeler için, her ikisinde de makinenizi verimli bir şekilde yedeklemenizi sağlayan yerel yedekleme yazılımı (örn. Time Machine) vardır ve harici bir USB veya NAS cihazına veri.

Hibrit Bulut

Ben Synology NAS cihazlarının büyük bir hayranıyım. Verilerimi bulut hizmetlerinde (OneDrive gibi) depolarım ve bunu Synology'nin bulut senkronizasyon yazılımıyla tekrar Synology'ime senkronize ediyorum. Mac'imde (ve Windows ve BSD makinelerimde) hepsinde yedekleme için harici USB sürücüler var ve NAS'ımda yedekleme için kendi harici sürücüler var (iki tane var).

Overkill mi? Muhtemelen. Bununla birlikte, 15 yıldan uzun bir süredir veri kaybetmedim (bulut depolama kesinlikle NAS ile çıkmadan önce bunu yapıyordum - nfs, smb, afp, vb.)

Bazı notlar

 • Gibi yardımcı programları kullanıyorum KeePass Tüm uygulamalarımın herhangi bir yerden herhangi bir yerden erişebilmesi için bulutta (platformlar arası şifre veritabanı) veri dosyası

 • Yerel kullanıyorum artımlı veya enstantane fotoğraf yanlış yazmam durumunda verileri kolayca geri yükleyebilirim rm Komut.

 • Verilerimi ve yedeklemelerimi birden fazla yerde saklıyorum - bulutta, yerel olarak yedeklenen üç makineye (varsa) senkronize edildi, yerel olarak yedeklenen bir NAS ile senkronize edildi.

 • "Ayarlarımı" yedeklerim (ör. .bash_profile, ./ssh/config, ./ssh/authorizedkeys vs.) bulut.

TL; DR

Bulut hizmetlerinin ve / veya teknolojilerin verimli bir şekilde kullanılması, verilerinizi bir platformdan diğerine geçişi kolaylaştıran merkezi bir konumda saklamanıza olanak tanır.


Synology önerisini beğeniyorum, bunlar aslında Linux kutuları ve rsync'i açabiliyorlar (bunu kutunun web portalında yapmanın bir yolu var). Bu, ana klasörünüzün eşzamanlı bir kopyasını, verilerin orijinal biçimini ve düzenini koruyan ve şimdi Mac olmayan bir dosya sisteminde olan bir makinede saklamanın karmaşık bir yolunu sunar. Bunun bir alternatifi, Linux kullanabileceğiniz ucuz bir masaüstü makinesine sahip olmak ve ardından komut satırına kendiniz ayarlayarak rsync'i kurmak olacaktır.
David Rouse

-1

Bir yaklaşım, Time Machine'i kullanmaya devam etmek ve mac ölünceye kadar kararı ertelemek olacaktır.

 1. Apple'dan yeni bir mac satın alın. Tüm ambalajı saklayın.

 2. Time Machine yedeklemesinden geri yükleme (çok basit).

 3. Değişen mac’u değerlendirin (veya daha önce Zihin)

 4. Linux'a geçmeye karar verirseniz, kullanıcı dosyalarınızı hedef Linux sisteminize kopyalamanız yeterlidir.

 5. Mac'i Apple'a döndür. Satın alma tarihinden itibaren 14 güne kadar zamanınız var ( Senin ülken ) iade etmek, soru sorulmadı . Elma son derece Bu konuda iyi, bu nedenle olmasa da, daha önce yaptım. Bir Linux sistemini en kısa zamanda ele geçirirseniz, 14 gün bunu yapmak için fazlasıyla yeterli olur.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.