Uygulama dosyalarını sıkıştırmak uygun mudur? (Özellikle lisanslı uygulamalar)


2

Bunu araştırmaya çalıştım, ancak diğer dosyaları sıkıştırmak için uygulamaların mevcut olduğu gerçeği göz önüne alındığında, uygulamaları kendi başıma sıkıştırmayı öğrenmenin zor olduğunu gördüm.

Uygulamaları genel olarak sıkıştırmanın bir sorun olmadığını düşünüyorum - bunlar başka bir dosya gibi.

Ancak, lisans gerektiren uygulamaları sıkıştırmadan önce (örneğin, CC Adobe suite öncesi), uygulamayı sıkıştırıp sıkıştırılmamış dosyayı silersem lisansın devam edeceğinden emin olmak istiyorum.

Bir uygulamayı sıkıştırıp orijinali silersem lisansımı kaybeder miyim?
(Bunun farklı uygulamalar için farklı olabileceğini biliyorum; genel bir cevap var mı?


Bugünlerde neden rahatsız ediyorsun? Bir uygulama ile ilgili her şeyi başarılı bir şekilde sıkıştırmayı başarsanız bile, bozulma olasılığını telafi etmek için muhtemel bir yatırım getirisi göremiyorum. (Uygulamalar klasörlerdir.) Bunu takip etmeyi önermiyorum. Bir şey değil. "Bzzzt! Burada görülecek bir şey yok. İlerleyin. İlerleyin."
Mike Robinson

Yanıtlar:


3

Çoğu macOS uygulaması aslında 'başka bir dosyaya' benzemez - sadece birine benziyor - ve aslında paket adı verilen bir dosya klasörü. Çoğu uygulamaya sağ tıklayın, ardından Paket İçeriğini Göster komutunu göreceksiniz . Uygulamanın klasör yapısını görmek için buna tıklayın.

Olduğu söyleniyor, uygulamalar sadece iyi sıkıştırır ve genişletir. Adobe sistemlerini, aynı sisteme genişletildikleri sürece lisanslama üzerinde hiçbir etkisi olmadan sıkıştırdım ve genişlettim .

Bir uygulamayı sıkıştırmak ve farklı bir sistemde genişletmek, lisanslama mekanizmasının kendisi uygulamanın paketinin dışında kalması veya başka bir lisanslama programının yürürlükte olması durumunda lisanslamayı bozabilir. Her koşul için genel bir lisans şeması yoktur.


1

Sıkıştırma kayıpsız bir sıkıştırma algoritmasıdır. Giderken hiçbir şey kaybetmeyeceksiniz Folder→ZIP File→Folder. Bunu, sıkıştırılmadan önce ve sıkıştırılmadan önce bir dosyanın sağlama toplamını doğrulayarak da doğrulayabilirsiniz.

Yan Not:: Veri kaybı olmadan bir şeyin nasıl sıkıştırılabileceğini anlamak zorsa, işte bunu anlamak için iyi bir yol: "AAAABBCCC", "A4B2C3" e sıkıştırılabilir. Sıkıştırılmış dize 3 karakterden kısa, orijinal ise yine de ikisi de "dört A, iki B ve üç C" diyor. Sıkıştırma algoritması bu şekilde çalışmadığı halde kayıpsız sıkıştırma kavramını anlamak için iyi bir yoldur.

Sorunuzu yanıtlamak için , bir Uygulamayı sıkıştırmak uygun olmakla birlikte (yalnızca herhangi bir eski dizindir), lisans dosyası büyük olasılıkla aktarılmaz çünkü çoğu zaman uygulamanın klasöründe depolanmaz. Ancak, lisans dosyası uygulamanın klasöründe evet’ten fazlaysa aktarılır. Lisans dosyasını ZIP'lemek onu bozmaz.

Sadece bir FYI : Çoğu uygulama sadece kopyalanarak aktarılamaz . Çoğu ~ / Library, / Library veya diğer dizinlerdeki dosyaları saklar. Uygulama, bu dizinler ve ilişkili dosyalar olmadan düzgün çalışmaz.


1

Bunun bir uygulamayı başka bir bilgisayara aktarmakla ilgili olmadığını varsaymalıyız.
Bunun ifade edilme şekli, bir arşivi (paket) bir arşive sıkıştırmak anlamına gelmez. Bu mümkün ve güvenli olsa da, uygulama bu durumda yapılamaz. Bu sadece suçlu uygulamayı silme alternatifine kıyasla oldukça saçma olduğundan, bu kesinlikle başka bir şey anlamına gelecektir:

HFS dosya sistemi sıkıştırmalı uygulamaları şeffaf bir şekilde sıkıştırmak.

Yine, bu mükemmel bir şekilde mümkün ve aslında Apple yüklediği çoğu uygulamada tam olarak bunu yapıyor . Sıradan kopyalar genellikle sıkıştırılmayacağından son bölüm çok önemlidir.

Bu uygulamanın Mac OS X 10.6 Snow Leopard'dan beri Apple tarafından yapıldığını doğrulamak için HFS + Dosya Alanında Sıkıştırma'yı okuyabilirsiniz : Alan tasarrufu ve performans artışı? veya afsctool aracını buradan indirin ve bir örnek olarak Safari.app'de çalıştırın:

$ afsctool -v /Applications/Safari.app/
/Applications/Safari.app/:
Number of HFS+ compressed files: 333
Total number of files: 360
Total number of folders: 40
Total number of items (number of files + number of folders): 400
Folder size (uncompressed; reported size by Mac OS 10.6+ Finder): 23576574 bytes / 24.6 MB (megabytes) / 23.4 MiB (mebibytes)
Folder size (compressed - decmpfs xattr; reported size by Mac OS 10.0-10.5 Finder): 19959187 bytes / 20.2 MB (megabytes) / 19.2 MiB (mebibytes)
Folder size (compressed): 20200663 bytes / 20.4 MB (megabytes) / 19.5 MiB (mebibytes)
Compression savings: 14.3%
Approximate total folder size (files + file overhead + folder overhead): 20622212 bytes / 20.6 MB (megabytes) / 19.7 MiB (mebibytes)

Parametre eklendikten csonra, tüm dosyaları belirli bir yoldaki yerinde sıkıştırır.

Yeni ve eksiksiz bir yedekleme yaptığınızdan emin olmanız gerekir! Çünkü bu yöntem neredeyse tamamen güvenlidir. Olmadığı zamanlar hariç. Bazı garip sebeplerden dolayı, gitörnek olarak ikili dosya yerlerinde sıkıştıracaktır, ancak işlemi de bozacaktır. Kırılacak başka uygulamalar ve ikili dosyalar var, ancak bunlar çok nadir. Bir şeyler ters giderse, bu birkaç dosyayı yedekten geri yükleyin.

Adobe uygulamaları, son kontrol ettiğimde sorunsuz bir şekilde sıkıştı (ihtar: Bu ürünlerden uzaklaştım, bu nedenle sonraki sürümleri iki kez kontrol ettim). Lisans bilgileri zaten Uygulama paketinde bulunmuyor.

Profesyonel olmayan anemik bir giriş seviyesi SSD dosya sistemi sıkıştırması göz önüne alındığında, şiddetle tavsiye edilir.

Bu yöntem, araçtaki aletler ile de kullanılabilir. Komut satırı yardımcı programı ditto bunun için bir seçenek sunar, ancak hantaldır.

Komut satırını beğenmezseniz: Bunun için GUI araçları da kullanılabilir. Buna adanmış bir örnek MoreSpaceFolder (AppStore); diğerleri var

O olduğu için şeffaf ayrıca şeffaf sıkıştırmak olabilir her dosya ve klasör , sistem dosyaları dahil olmak üzere, size sistemde yalnızca önyükleme sürecinde erişilen sağlanan sonra zlib desteği yüklenir. Sistem dosyalarının bu manipülasyon için SIP devre dışı bırakılması gerekir.
Bu, gerçekten tavsiye edilmez, çünkü yanlış dosyaları sıkıştırırsanız, sisteminizi önyüklenebilir hale getirebilir.

Her dosyayı sıkıştırabilir misin? Ayrıca, Apple tarafından sıklıkla yeniden yazılmış dosyaları sıkıştırmak önerilmez. Finder tercihleri ​​gibi şeyler gereksiz yere ve sürekli olarak yeniden yazılır. Bu sadece pratik olmaz, aynı zamanda denenmesi de anlamsızdır: işe yarayacaktır, ancak yeni yazılmış dosyalar daha sonra tekrar sıkıştırılmamış formdadır.

Bu HFS + jenerik cevap. APFS için hiçbir bilgim yok.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.