Bir MacBook Pro ne zaman 'yaşamın sonunda' kabul edilir ve değiştirilmesi gerekir?


3

PC'lerin bulunduğu standart bir kurumsal ortamda, yaklaşık 36 ayda bir döner bir programla değiştirilirler.

Mac'leri şirkete tanıtırken, BT departmanı standart değişim için bir zamanlama yapmakta yetersiz ya da isteksiz görünüyorlar ve bu nedenle Mac kullanıcıları yükseltilmiş ram ve benzeri yazılımlar alıyorlar, ancak makineleri PC'lerden daha eski.

Bunları böyle bir program oluşturmaya ikna etmek için BT departmanına hangi bilgileri vermeliyiz? Programın tipik PC değiştirme programlarından daha mı uzun olacağını mı yoksa aynı mı olacağını beklemeliyiz? Bir Mac'in hangi yönleri bunu PC'den farklı bir denklem haline getirir?


Apple Vintage ve Eski Ürünlerin resmi listesi: support.apple.com/kb/HT1752?viewlocale=en_US&locale=en_US

Yanıtlar:


4

Tipik bir şirket senaryosunda maliyeti, yeniden satış değerini ve amortismanı dengelemeniz gerekir. Muhasebe departmanının gerçekten umursadığı bu ve BT departmanının rapor ettiği kişi. Genel anlamda:

  • Mac'ler eşdeğer bilgisayarlardan daha pahalıdır. Başka bir deyişle, X, Y ve Z yapmanız gerekiyorsa ve her iki platformda da yapılabilirse, bunu yapacak minimum makinenin maliyeti PC için Mac'ten daha düşüktür.
  • Mac'lerin satış değeri yüksek. 2 yıl sonra bir PC çok düşük bir maliyete düşecek, ancak benzer bir Mac hala önemli bir değere sahip olacak.
  • Mac'ler yavaş yavaş değer kaybederken, muhasebe genellikle tüm bilgisayar ekipmanı için bir değer düşüklüğü kullanır.

Yeniden satış değeri yüksek, ancak aynı amortisman kombinasyonu, terazileri lehinize yönlendirebilir - veya en azından makinenin başlangıç ​​maliyetini düşürür. Makine satıldığında kısmen veya tamamen amortismana tabi tutulabilir, ancak aynı anda satacağı bilgisayarlardan daha yüksek bir maliyetle satış yapar.

Çoğu senaryoda, 2 yıllık bir değiştirme planından daha kısa olan herhangi bir şey şirkete makineden alacağı değerden daha fazla paraya mal olur, ancak 3 yıllık bir plandan daha uzun olan herhangi bir şey şirkete performans açısından mal olacak (makineyi yakalamak için) yeni bir makine satın alıp eskisini satarak kaybedeceklerdir.


Ve çalıştığım önceki bir şirkette, BT müdürünün yerine muhasebe uzmanını koymuşlar ve BT departmanının yarısını baltalamışlardı. Bu, 50 bin çalışanı ve binlerce BT varlığına sahip bir şirkettir. Maliyet, çoğu kafa için en büyük endişe kaynağıdır ve onları çalışanların eski bir makinede yeni bir makineye göre daha az üretken olduklarına ikna edebilirseniz ve bu üretkenliği dolar olarak ölçebilirseniz, "bizden daha güçlü bir durumda olacaksınız" endüstri standardını takip edin. "
Adam Davis,

1
Bu iyi cevap için + 1; daha az kaynak gerektiren faaliyetler için (standart web tarama / ofis işleri gibi) bir Mac’ten 3 yıldan daha fazla bir süre alabileceğiniz bir şey değildir. (Değil korkunç çok daha olsa da)
Pekka 웃

3
@Pekka "Merhaba, ben bir bilgisayarım!" "Ve ben bir Mac'im!" birlikte: "Yaptığın her şey facebook ve kedi videoları izlediğinden, neredeyse aynıyız!"
Adam Davis,

lol, ben tam olarak o düşündüm :)
Pekka 웃

1
Şirket senaryosu hakkında hiçbir şey bilmiyorum, ama sözlerim şimdi şu anda 2005 iMac'lerini değiştirmekle ilgili (ve bunun için Turbo Vergi'nin en son sürümünü alamadıkları için) konuşuyor. 2003 eMac'imi hala çeşitli amaçlar için kullanıyorum.
Daniel

2

Muhtemelen 'yaşamın sonunun' nasıl tanımlandığı bir tartışma konusudur; Bir yorumun dediği gibi makul bir tanım, artık istediğinizi yapmadığı zaman hayatın sonunda olmasıdır.

Bununla birlikte, bir başka makul tanım, donanımın Mac OS'nin en son sürümü tarafından desteklenip desteklenmediği gibi görünüyor. İşte Mac'ler listesi vardır OS X tarafından desteklenen . Yani MacBook Pro'nuz listede değilse, değiştirilmesi gerektiğini savunmak için bunu haklı olarak kullanabilirsiniz!


2

Genel olarak konuşursak, Apple yalnızca geçerli ana OS X sürümü (10.x) ve önceki sürüm için güvenlik düzeltmeleri sağlar. Bu nedenle, güvenlik sizin için son derece önemliyse, OS X'in en son sürümünün çalıştırabileceği en son sürümün çalıştırılacağı durumlarda makineyi değiştirmek çok iyi bir kural olacaktır.

Bugün, bu 10.8 olduğundan, 10.6'da maksimuma çıkan bir makine olacaktı.

Bununla birlikte, 10.7'den başlayarak, Apple her yıl yeni büyük sürümler yayınlamaya başladı, bu nedenle güvenlik güncelleştirmelerini daha da genişletmeye başlayabilirler, aksi takdirde yalnızca iki yıl sonra şansınız kalmaz. Ancak o zamandan bu yana sadece iki yayın oldu (10.7 ve 10.8), bu nedenle gelecek yıl 10.9 ve 11.0 (veya 10.10?) 'A geldiklerinde ne yapacaklarını belirlemek için yeterince uzun sürmedi.


1

Bu sadece bir iş süreci ve bütçeleme sorunudur çünkü CPU yavaşlamaz ve kritik iş makineleri için bir günlük veya bir on yıllık eski (ister daha az arıza veya yanılmanın sonuçları ile daha az karşılaşırsınız) yedek bilgisayarlara ihtiyacınız vardır. Şebeke).

Bir varlığın bakımının maliyeti, işlerini yapmak için yeni araçlar işe alma maliyetini aştığında, yeni araçlar almak için bir iş kararı alırsınız.

Bir Mac'in henüz Apple'ın gözünde bağbozumu haline gelip gelmediği veya gelmediği (tipik olarak bu, bir ürünün satıştan çekilmesinden 5 yıl sonra gerçekleşir), bir şirketin çoğu kişiden çok daha fazla esnekliğe sahip olması için yine de Apple veya diğer partilerden servis ve destek sağlayabilir Eski teknolojiyi çalışır durumda tutma konusunda tüketiciler.

Aynı zamanda soruna yanlış bakış açısıyla bakıyor gibisiniz. Muhasebe ekibinin bir sermaye gideri veya kiralanmış bir gider taşımak isteyip istemediğinize ilişkin kepçeniz yoksa, satın alma / kiralama / kira hesaplaması, aracın uygun bir ömrünün tahmin edildiğinden daha fazla satın alma üzerinde etkili olacaktır. Alınan itfa payları ve işletmenin vergi yükü durumu, herhangi bir sermaye gideri kararını 18 aylık bir yenileme döngüsünde mi yoksa 180 aylık bir yenileme döngüsünde mi planladığınızdan daha fazla renklendirir. İşyerinde kaç tane Windows XP makinesinin bulunduğuna bir bakın ve teknolojinin, Mac'in veya başka bir sürenin ne zaman biteceğine dair sert ve hızlı bir kural olmadığını göreceksiniz.


1

kısa cevap:

Apple, eski (5+ yıl) ve modası geçmiş (7+ yıl) gibi terimleri kullanım ömrünün sonuna kadar kullanır. Burada güzel bir liste var: https://support.apple.com/en-us/HT201624

elma sitesinden: Vintage ve eski ürünler

İPad, iPhone, iPod veya Mac ürünlerinin sahipleri, ürün artık üretilmedikten sonra (veya kanunen gerekli olduğunda daha uzun süre) 5 yıl boyunca Apple veya Apple servis sağlayıcılarından servis ve parça alabilirler. Apple, teknolojik açıdan eski ve eski ürünler için destek vermedi.

Vintage ürünler, beşten fazla ve yedi yıldan daha önce üretilmeyen ürünlerdir.

uzun: Benim için en son işletim sistemini yükleyebilir miyim yoksa yükleyemez miyim? hala OEM parçaları alabilir miyim? Yeterince ram veya SSD ekleyebilir miyim? ihtiyaçları olan limanları var mı?

İnsanlar gerçek ölçülen çıktı verimliliğini etkilemeden yapmaları gerekenleri yapabilir mi? Genelde insanlar evet demek daha hızlıdır, ancak daha fazla iş yaparsanız, bu her zaman kolay bir cevap değildir.

Kullanıcılar günde bir kez, haftada veya daha uzun süre ne sıklıkla yeniden başlatılır? eğer sadece bir hafta veya daha uzun bir süre ... yeni mac açıldığında ve uygulamalar açılıp önbelleğe alındıktan sonra "daha hızlı" mı?

diğer maliyetler, MAC vs PC kullanıcıları ve sistemlerini desteklemek için ne kadar zaman harcıyor?

MAC vs PC'ye maliyet / performansın dışında bakıldığında, en çok gözardı edilen bir diğer faktör de elma kodlamasıdır. Bu, VBA'da başarılı olmak gibi, ancak herhangi bir programda.

Google, bir PC istiyorlarsa bir iş vakası yazacaklar, nedenini bilmiyorum, google'ın kendi özel IT elma araçlarına sahip olduğunu biliyorum ama daha pahalı bir bilgisayarın neden daha karmaşık nedenleri olması gerektiğini biliyorum bunlar için genel olarak daha düşük işletme maliyeti.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.