MacBook Pro GPU 100 derecenin üzerinde diyot sıcak mı?


2

Dün Trine 2 oynuyordum ve oynadıktan sonra iç sıcaklıklarını iStat Pro ile kontrol ettim. GPU Diyotun 107 ° C sıcak olduğunu gösterdi. GPU Diyot veya MacBook Pro içindeki diğer bileşenler için kötü mü?

Normal oda sıcaklığında kullanıyordum ve MacBook Pro bir tahta masada oturuyordu.

Şu anda GPU Diyotu 6 ° C ve GPU'nun kendisi 25 ° C'dir ve tek yaptığım Safari ile dolaşmak.

2011 yılının sonlarında 17 "MacBook Pro'ya sahibim.


2
Sence bu çok sıcak mı? Sistem, işler rahatlık aralığının dışına çıktığında mesajları kaydedecek ve kısa vadeli zarar verebilecek kadar ısındığında yalnızca mac'u kapatacak.
bmike

Intel'in i7 açıklaması uyarınca maksimum sıcaklık 100C'dir. Apple'ın bunu tespit edip etmemesi gerekip gerekmediğini, 107C çok sıcak. Kaynak: ark.intel.com/products/52227/...
Aaron Lake

İşlemci için doğruluk gerçekten 100C'dir. GPU’nun özelliklerini önceden bilmiyorum. Çoğu Intel tabanlı taşınabilir bilgisayar, bugünlerde maksimum 5 derece içinde çalışır. 80 C spec değerine sahip eski CPU 30 C tavan boşluğuna sahipti ve 115 C'de tasarım tarafından kapatıldı. Bu daha yeni modeller, sınırlara kadar uzanır ve üfleyiciler işleri serin tutamazsa yavaşlamaya başlar. Sorun değil (ya da bir tane) demiyorum - sadece mavi gibi böyle bir sayı nadiren yardımcı olur çünkü Mac'ler kırmızıya girmeden önce işleri kısmak, günlüğe kaydetmek ve kapatmak için birden fazla kontrol sistemine sahiptir. bölge.
bmike

CPU hakkında değil, GPU'dan (grafik işlem birimi) bahsetmiyorum. İşlemcinin de oldukça ısındığını gördüm, ancak gördüğüm en yüksek seviye 92 ° C, bu yüzden umarım orada bir sorunum yok.
hawk

@bmike Kesinlikle kendine dikkat etmek için sisteme güvenmem. GPU'm 100 ° C'yi aştığında ve grafik hatalarını fark etmeye başlayana ve temps kontrol etmeye karar verene kadar fark etmedim. (Nasıl bu kadar sıcak oldu başka bir hikaye ...)
WolfLink

Yanıtlar:


3

Muhtemelen bir problem değil. Sistem çok ısınırsa, OS X kısma veya kapanmayı bilecektir.

Endişeleniyorsanız veya bu çok fazla oluyorsa (veya sistem çok sıcak olduğunu söylüyorsa), dizüstü bilgisayarınızı bir Apple Mağazasına veya Apple Yetkili satıcısına götürün ve yanlış bir şey olmadığından emin olmak için kontrol etmelerini isteyin.


Nitekim - üretici teşhisi, yük altında uygun sıcaklık tespitinde ham sensör detaylarından daha iyidir.
bmike

Teşekkürler. Benim izlenimim, bu tür sıcaklıkların bu kadar optimal olmadığı ve grafik kartının veya diğer bileşenlerin ömrünü azaltabileceği yönünde. Aslında, sorumu gönderdiğimden bu yana birkaç kez çok ince bir grafik aksaklığı fark ettim. Ekranın bir kısmı, belirgin bir neden olmadığı için birkaç kez beyaza yanıp sönüyor, ancak çok hızlı oluyor. Yine de 2008-iMac'imde yıllarca tuhaf grafik problemler yaşadım, belki bir OS X / AMD sorunu. Sadece bu MBP'nin, iMac'im gibi donduracak sorunları almasını istemiyorum, burada bazen tamamen rasgele, sadece boş bir beyaz veya gri ekran gösteriliyor.
hawk

Kendine bakmak için sisteme güvenmem. Bir keresinde macbook GPU 100 ° C'nin üzerine çıktı ve oyunda oynadığım oyunda grafiksel hatalar görmeye başlayana kadar bilmiyordum. (Nasıl bu kadar sıcak oldu başka bir hikaye ...)
WolfLink

4

Evet, bu kötü.

Apple'ın fan kontrolleri, güvenlik üzerinde sessizlik sağlamayı tercih ediyor ve CPU sıcaklığını kapatma eğilimindedir; bu sayede CPU nispeten soğuk kalsa bile GPU'nun özelliklerinin çok uzağında olabileceği göz ardı edilmektedir. Özellikle 3B oyunlar, yerel kontrolün CPU sıcaklığına olan eğiliminden dolayı GPU'yu yakabilir.

Bir iMac veya MacBook'ta video oyunları oynayacaksanız, şiddetle Fan kontrol yazılımı almanızı ve dik bir profil ayarlamanızı, böylece fanların CPU sıcaklığıyla agresif bir şekilde dönmesini ve GPU'nun spesifikasyonlardan çıkmasını önleyin. Boot Camp'te oyun oynuyorsanız, ayrı bir fan denetleyicisine sahip olmak kesinlikle önemlidir.

GPU'ya veya ana kartınıza zaten bir zarar vermiş olabilirsiniz. Hala garanti altındaysanız veya AppleCare kullanıyorsanız, Genius çubuğunda çoğaltabileceğiniz bir yapı bulmaya çalışın ve GPU / anakartı değiştirin. Oraya vardığınızda sistemin soğuk olacağını unutmayın, bu nedenle ısı sorunlarının yeniden ortaya çıkması biraz zaman alabilir. Geniuses, iTunes görselleştiricisini bir test durumu olarak kullanmaktan hoşlanıyor, ancak işe yarayacak sorunlara neden olan bir çevrimdışı oyununuz varsa.

Her durumda, 3D oyunları oynarken GPU sıcaklığını düşürmek için fan hızını artırmak sisteminizin ömrünü büyük ölçüde uzatacaktır.


Teşekkürler! Bir süre önce IRC'de SMCFanControl'ü sordum ve daha fazla sorun yaratabileceği için kullanmamam gerektiği söylendi. Ama yine de kullanmayı tercih edeceğimi düşünüyorum, çünkü MBP'mde kaynama noktası sıcaklıkları olması beni rahatsız ediyor. Ancak, gördüğüm ince grafiksel yapıtların artık bununla ilgili olduğunu sanmıyorum. Ekranın açısını değiştirdiğimde sıkça ortaya çıkıyor (bunu yaparken ya da bıraktıktan hemen sonra), bu nedenle ekranın ve ana muhafazanın birleştiği yerde doğru şekilde bağlanamayan bir şey olduğunu tahmin ediyorum.
hawk

Kullandığım Fan kontrolü
Seth Noble

2

"Mac Fan Kontrolü" uygulamasını deneyin ve doğru fanı GPU'ya ayarlayın. En fazla 65c ayarlamıştım ... asla benim üstümden gerçekten geçmiyor gibi görünüyor ...


1

2011 MBP 15’im geç kaldı ", 2009 MBP’imden çıktıktan sonra kesinlikle 2011’in daha sıcak ve gürültülü (fan) çalıştığını fark ettim. Bu, elimdeki görevden bağımsız olarak. Bunu araştırmak için saatler harcadım. i7'ler gibi çekirdek 2 duolardan daha sıcak çalışıyorlar, anlattığınız gibi bir sorun yaşarsanız, bakmanız için bir Apple mağazasına gitmenizi şiddetle tavsiye ederim.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.