Birden fazla X sunucusu bir mantıksal makineye kümelemek mümkün mü?


2

Bende (3) 2009 2.26 Xserves var ve onları bir araya getirmenin mümkün olup olmadığını merak ediyorum, böylece bir bilgisayar olarak mı hareket ediyor?

Yanıtlar:


2

Evet ve hayır.

Ayrı makinelerden kümeler oluşturmak ve bunları koordine edilmiş bir şekilde kullanmak kesinlikle mümkün. Ancak uzmanlık yazılımı ve uzmanlık uygulama programlaması alemi.

Beowulf , ayrı makineler alabilir ve bunların paylaşılan belleğe sahip büyük, büyük bir SMP makinesi gibi davranmalarını sağlar ve bunun dışındaki tüm programların bunun çalışması için Beowulf ile uyumlu olması gerekir. Beowulf'un iyi çalışmasını sağlamak için pek çok özellik var: hemen hemen aynı makineleri kullanmalısınız ve makine bağlantı kumaşınızın gerçekten yüksek hız ve düşük gecikme süresi olması gerekir (okuma: gigabit ethernet'ten daha iyi ... InfiniBand gibi )

BEEP çerçevesine dayanan, Apple tarafından tasarlanmış, iş planlaması çerçevesi olan Xgrid ( öğreticiler ) kullanım için mevcuttur ve yukarıdaki Beowulf ile aşağıdaki Condor / GE arasında bir yere oturur. Dağıtılmış süreç koordinasyonu için bir mesaj geçiş arayüzü ile birlikte bir süreç dağıtım çerçevesidir. Havuzunuzda bir XGrid kafa düğümü ve XGrid bağımlıları çalıştırmanız gerekir ve kodunuzun XGrid uyumlu olması ve bir XGrid'den yararlanabilmesi için XGrid kitaplıklarına uyması gerekir. Yukarıdaki ile bağlantılı olan bu makaleden:

Ne yazık ki, Xgrid henüz iMovie gibi mevcut bir programı sihirli bir şekilde alabilen, dilimler halinde kesebilen ve mahallede bulabildiği tüm mac'lar üzerinde koşabilen gümüş kurşun değildir.

Yukarıdaki ifade, bu cevapta bahsettiğim her teknoloji için geçerlidir, korkarım.

Condor (ve Oracle Grid Engine ), toplu iş yükleri için makine havuzlarına bir miktar kolay erişim sağlayabilir - işleri sıraya koyarsınız ve bu programlar, yürütme düğümü olarak havuza katıldığınız makinelerdeki uygulamalarını planlamayı önemser - - ancak makinelerdeki CPU gücünü paylaşmazlar (en azından bunları kullanan yazılımdaki MPI arayüzleri olmadan) ve belleği paylaşmazlar. Ara bağlantı gereklilikleri Beowulf kümelenmesindeki kadar ağır değildir ve zamanlayıcılar iş gereksinimlerine göre eşleştirmeyi kaldıracağından heterojen makine havuzlarından kurtulabilirsiniz.

Uygulamaya özel bir şekilde kümelemeyi yapmanıza olanak tanıyan bazı kullanıma hazır Mac uygulamaları vardır. Örneğin: Logic Pro 8 ve Logic 9, ağınızda "Mantık Düğümleri" çalıştırmanıza izin verir ve ses işlemesini bu düğümlere aktarabilirsiniz. Özel olarak ne kadarını boşaltabileceğinizi, ağınıza ve makinelerinize çok bağlı ancak çalışır. Mantık yükleyicide, yazılımı yüklediğinizde ve örneğin Logic'i bağımlı modda çalıştırdığınızda 'başka bir makinede çalışan ana bir Mantık oturumu tarafından bulunabilmesi için' Mantık Düğümü 'oluşturma seçenekleri vardır.

Bu tür bir defalık uzmanlık paralelliği, tüketici ve müşteri yanlısı uygulamalarda ve normlardan çok uzakta, benzersizdir.

Apple’ın Xserve Cluster Node adlı bir ürün sattığını belirtmekte fayda var . Buradaki isim biraz yanıltıcı. Xserve için, küme dağıtımlarında kullanılmak üzere tasarlanmış, grafik kartı veya optik sürücü olmayan bir donanım yapılandırmasıydı. Ancak yapılandırma herhangi bir ek kümeleme yeteneği içermiyordu. İş yükleriniz için bir küme oluşturmak için hala yukarıda belirtilen yazılım gibi bir şeye ihtiyacınız var.


Bahsettiğiniz ancak 10.4'ten beri OS X'e entegre edilen Mantık Düğümü özelliklerine benzer bir şey yapan Xgrid'i unutmayın. (Xserve Cluster Node, o zaman serbest bırakıldı.)
CajunLuke

İyi yakalama! Condor ve GridEngine gibi XGrid, sıra + programlama arabirimidir. Cevabımı biraz değiştireceğim.
Ian C.

Bu yüzden sahip olduğum 3 xservatif rafta ve yeni (12 çekirdekli) mac lehte bilgisayarların xserves'ten ne kadar farklı olduğunu merak ediyorum. Eğer doğru anlıyorsam, xserves öğelerinin yalnızca kümelemeye çalışmadığım sürece ayrı ayrı çalıştığını söylüyorsunuz. Blender ve carrara gibi programlarda çok fazla 3d render yapıyorum. 3 servisin işlem gücünü kullanmanın ve hala birincil bilgisayarım olarak kullanmanın bir yolu var mı? Üzgünüm, sunucuların nasıl çalıştığını anlamadım. Her zaman bir kaç bilgisayar işlemcisinin bir arada olduğu sunuculardaydı.
Stephen

Blender işleri Condor havuzlarına dağıtılabilir - bunu müşterilerim büyük başarı ile yapıyor. DreamWorks, render akışını aslında bu şekilde çalıştırır. Bakınız: blenderartists.org/forum/…
Ian C.
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.