Eski Apple yönlendiricileri satın almak kötü bir fikir midir?


2

Eski bir Airport Extreme (A1143 model) almayı düşünüyorum, çünkü yenisini satın almaktan çok daha ucuz.

  • Performans söz konusu olduğunda daha eski bir modelde herhangi bir ciddi sorun var mı? Son teknoloji bir şey aramıyorum, çoğunlukla sadece internet gezintisi ve video (netflix) akışı. A1142 modelinin, "Eşzamanlı 2,4 GHz ve 5 GH" olan yeni modeller yerine "Tek 2,4 GHz veya 5 GHz" olduğunu fark ettim.

  • Yeni modelde, eski modellerde bulunmayan özellikler var mı? Bir Apple TV, iPhone, iPad, 2 Mac'im var, AirPlay kullanın. Bunlardan herhangi birinin eski bir modelde sınırlı işlevselliği var mı?

  • Eski modeller, ürün yazılımı güncellemelerine kadar devam ediyor mu? OSx'in en son sürümleri tarafından desteklenmeye devam ediyorlar mı?


Şu anda Airport Utility adı verilen şeyin daha yeni bir sürümü tarafından geride bırakılan daha eski bir "uçan daire" Airport ekstrem vardı. Tahminim biraz daha yeni (ama en yeni değil) Havaalanı yönlendiricileri muhtemelen iyi olmasa da, muhtemelen iyi. Bununla birlikte, AirPort Extreme baz istasyonumu her 4 yılda bir yükseltiyorum ve en yenisi bundan hemen önceki nesilden çok daha hızlı. Bu sizin için anlamlı olmayabilir, ancak benzer bir kurulumum var (Mac'ler, AppleTV, çoklu iOS cihazları ve benimkine bağlı bir mikro hücre ve yeni cihazdaki hız artışı göze çarpıyor.
Richard

1
Eski bir yönlendirici bile muhtemelen evdeki internet bağlantınızdan daha hızlıdır. Günlük kullanımdaki en büyük fark muhtemelen kapsama alanı: yeni modellerde daha fazla ve daha iyi antenler var ve bu genellikle daha fazla mesafe ve daha iyi hızlanma anlamına geliyor.
Ken,

Radyo amplifikatörlerinin kullanım ömrü sürdüğünden - açıkça yeni bir ürün veya kullanılmış bir ürün aldığınızı söyleyebilirsiniz. Eski modellerle ilgili problemin bir kısmı, satıştan çekildikten sonra - yeni bir cihaz alma becerisi sorunlu hale geliyor.
bmike

Bu yönlendirici ile gelişmiş bir şey yapmakta zorlandım. Güvenlik nedeniyle, insanları ağınızdan atma özelliğini kullanmadıklarını özellikle beğenmedim. Ayrıca kendimi yapılandırmakta zorlandım, yönlendirici bağlantı ayarları kullanıcı adımı ve şifremi (Windows dizüstü bilgisayarımla) değiştiremedim.

Yanıtlar:


2

Yaklaşık bir yıl önce ikinci bir Airport Extreme'i (A1354) yeni bir ürünün fiyatının% 50'sinden daha azına satın aldım, bu yüzden önerim zaman zaman gelirken iyi alışverişler yapmaktı.

Birini ararken en az düşündüğüm, 3. Band'ı (A1301) Dual Band destekliyordu. Kişisel olarak bundan daha eski bir şey almazdım.

Baktığınız model, 2,4 veya 5 GHz modunda çalışabileceğiniz anlamına gelen Tekli 2,4 GHz veya 5 GHz özelliğini destekler. 2,4 GHz en çok kullanılan wifi protokolüdür (b / g / n) ve mevcut 13 kanalın çok meşgul olduğu anlamına gelir. 5 GHz (ayrıca n) daha yeni ve daha az meşgul ancak tüm aygıtlar desteklemiyor. Hangi iPhone, iPad, Mac'ler vb. Modellerinden bahsetmiyorsunuz, ancak yalnızca en yeni cihazların 5 GHz'i (iPhone 5 destekliyor) desteklediğini unutmayın. Yeni cihazlar hem aynı anda çalışmayı destekler, hem de cihazlar arasında iletişim kesintisizdir.

Dördüncü nesil (modelim) ayrıca N'nin son sürümünü de destekliyor, bu yüzden dosya aktarımı için mükemmel olan 450 Mbps'ye kadar bağlantı yapıyorum. Apple TV'im (3. Nesil) kablosuz bir yapılandırmada harika çalışıyor - özellikle iMac (2011 - kablosuz) veya Mac Pro (2008 - kablolu) verilerimden veri akışı.

Apple, daha sonraki modellerde anten duvarını geliştirmek için çok zaman harcadı, bu da kalın duvarlı bir eviniz varsa gerçekten yardımcı oluyor.

Hangi özelliklerin Wikipedia'da hangi model tarafından desteklendiğinin güzel bir dökümünü görebilirsiniz . Makaleye daha fazla bakarsanız, her modeldeki gelişmelerin bir özeti vardır.

Son ay içinde modelim için bir güncelleme aldım, 2009'da ilk kez üretilen bir ürün için fena değil (eski modellere sahip olmadığım için yorum yapamam).


1

Her zaman en yeni yönlendiricilere gidin.

Eski yönlendiriciler de iyi çalışmalıdır, ancak yenileri aynı anda çift bant veya aynı anda çift ağ gibi daha fazla işlevsellik sağlar.


1

Bugün, orijinal 802.11g AirPort Express (Model "M9470LL / A" nın 6.0 sonrası AirPort Utility sürümleri tarafından desteklenmediğini ve OS X'in son birkaç sürümünün eski AirPort Utility ile uyumlu olmadığını keşfettim. Bu yararlı geçici çözümü buldum ).

Diğer Apple yönlendiricilerin bu sorunlara sahip olup olmadığını bilmiyorum - Hala hizmette olan bazı eski sorunlarım var ve bunu bir kutuda bulana kadar hiçbir sorun yaşamadım - ancak bu Apple yönlendiricileriyle ilgili bir sorunu gösteriyor : onları tarayıcı tabanlı bir arayüz yerine AirPort Utility aracılığıyla yapılandırmanız gerektiğinden, kullanmak istediğiniz platformlar için yazılım sağlamaya devam etmek (veya yalnızca ayarları yapılandırmak için eski bir makinenin etrafında tutmak için) yönlendiriciniz).


0

A1143 çift bantlı 5Ghz ve 2.4Ghz'ye sahiptir ve çoğu genişbant bağlantısından daha fazlası olması gereken 60Mbps'ye kadar yönetebilir.

Eski bir yönlendirici ile göz önünde bulundurulması gereken bir husus, iç parçaların eskimesi ve arızalanmasıdır.


0

Birkaç yıl öncesine ait bir AirPort Extreme ve Express'e sahibim ve mevcut ağımı genişletmek için kullanmayı planlayarak geçen Aralık ayında yeni bir birim satın aldım. Eskileri doğru tanınmıyor, bu yüzden onları değiştirmem gerekiyor. Yani şimdi eski donanım satın alırsanız, onlara bağlanmak için ek donanım satın alırsanız, daha sonra pişman olabilirsiniz. Bu sadece bir ağın genişletilmesini etkiliyor gibi görünüyor; diğer özellikler iyi çalışıyor.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.