MacBook Air'in hangi alanlarını açık tutmalıyım?


3

MacBook Air Kullanıcı Kılavuzu'na göre:

MacBook Air'inizi bilgisayarın altında ve çevresinde yeterli hava sirkülasyonu sağlayan sabit bir çalışma yüzeyine kurun. MacBook Air'inizi hava yastığı havalandırma deliklerini tıkayabileceğinden, bir yastık ya da diğer yumuşak malzemeler üzerinde çalıştırmayın.

Gördüğüm tek hava delikleri, ekranın ve klavyenin buluştuğu yerin hemen arkasında. Bu nedenle, MacBook Air'in ön yüzünün% 90'ını bir bez (örn. Hava deliği olmayan kısım) gibi yumuşak bir şeyle kaplamanın soğutma mekanizması üzerinde olumsuz bir etkisi olup olmadığını merak ediyorum. Aklıma gelen tek şey, dizüstü bilgisayarın alt tarafı ile dizüstü bilgisayarın alt tarafı ile masa arasındaki oturma yerinin arasında az miktarda hava bulunduğundan pasif bir soğutma işlevi görüyor. Bir beze ya da benzer bir şeye sahip olmak artık bu hava yastığını sağlamayacak ve dizüstü bilgisayarın soğutma mekanizmasını etkileyecektir.

Pasif soğutmanın nasıl çalıştığı hakkındaki teorim doğru mu? Veya dizüstü bilgisayarı, delikleri olan ucu kaplamadığı sürece, bir yastık gibi bir şey üzerinde kullanmanız uygun mudur?

Yanıtlar:


2

Haklısın. Ana fan açıklığı arka kısımdayken, dizüstü bilgisayarın altından hava sirkülasyonu yapılması önemlidir. Bunun nedeni, dizüstü bilgisayarın alt tarafının ısınabilmesi ve dizüstü bilgisayar ile (sert) yüzey arasındaki boşluk bu ısının serbest kalmasına yardımcı olmasıdır. Yumuşak, pürüzlü bir yüzey onu sıkıştıracak ve yeniden bilgisayara doğru itecektir.
Ve yalnızca bir fan havalandırmasına sahip bir bilgisayarın alabileceği tüm yardımı alması gerekir.

Bununla birlikte, dizüstü bilgisayarı çoğu zaman yumuşak bir şey üzerinde kullanmakta sorun yok. Fan dönmeye başladığında, gerçekten daha katı bir şeye gitmeniz gerekir.
Bilgisayarınızın ne kadar sıcak olduğuna ve hayranların ne kadar hızlı gittiğine dikkat etmek için ücretsiz iStat Pro widget'i kullanıyorum.

Bu yardımcı olur umarım.


2

Soğutma, tavsiye, konveksiyon, difüzyon, vb. Ek olarak radyasyon yoluyla gerçekleşebilir.

Bir fan hem yönlendiren hem de ileten havayı hareket ettirir. Ancak dizüstü bilgisayarınız ısıyı herhangi bir yüzeyden geçen radyasyon yoluyla dağıtabilir ve delik veya yuva gerektirmez.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.