Mac'te bir SSD'yi bölümlemenin herhangi bir avantajı var mı?


2

128GB SSD'ye sahip bir Macbook Air'im var. İşletim sistemini veriden ayrı bir bölüme koymak için en iyi yöntem olarak kullanılır.

Bu mantıklı geliyor mu? Bir SSD'yi bölümlendirmenin avantajları nelerdir?


Sabit bir sürücü gibi davranın.
cutrightjm

Yanıtlar:


3

İki farklı radikal şekilde farklı veri kümeniz yoksa

 • farklı işletim sistemleri
 • farklı dosya sistemleri
 • Os test kurulumları
 • aynı bilgisayarda "zor" bir ayrım gerektiren birden çok kullanıcı
 • yasal nedenlerden dolayı ayrılmak istediğiniz bir sürü şey

Kişisel olarak 128GB SSD'nizi bölmek için çok az neden ve bunu önlemek için birkaç neden görüyorum.

Bir "küçük" sürücünün bölümlenmesini önlemek için bir acil sebep: "atık" alanını bölümler. Bölüm verilerini depolamak için kaybolan gerçek disk yükünden bahsetmiyorum, fakat daha büyük bitişik bir alan yığını iki veya daha fazla küçük depolama alanına bölündüğünde kullanılabilirlik kaybı. Tek bölümünüzde 80 GB boş alan varsa, en büyük tek dosyanın boyutu 80 GB olabilir. Boş alanı bölmek için 128 GB sürücünüzü bölümlere ayırırsanız, her bölüm 40 GB'lık odaya sahip olacak ve böylece en büyük dosyayı yarıya indirebilmeniz mümkün olacaktır.

Bu noktaya değinmek için bu aşırı örneği kullanıyorum: tüm bölümler bizi kullanmak için "çok küçük" bir depolama alanıyla sonlandırıyor. Eklediğiniz her bölüm bu kaybı çarpar ... Ve SSD'niz bu şekilde yer harcayacak kadar büyük değil.

"Küçük" sürücülerden bahsetmişken, performansı% 75 veya% 85'in üzerinde bir bölüm doldururken düşme eğilimindedir. Birden fazla küçük bölüm, bu yüzdeye, daha büyük olanlardan daha hızlı doldurulur.

İşletim sisteminin hala disket sürücülerin etrafında etkin bir şekilde kurulduğu sabit sürücülerin ilk günlerinde, dosya sayısı ya da mantıksal sürücünün boyutu için gerçek üst uç sınırlar vardı. Bölmeler sadece o zaman anlam ifade etmiyor, aynı zamanda mevcut sistemlere daha yeni ve daha büyük teknolojiyi kullanmak için de zorunluydu. Bugün, bu nedenler artık aklımıza baskı yapmıyor.

MacBook Air ile bile, dosya sayısını veya bölümün boyutunu sınırlamak için hız avantajı yoktur. OS X'te önbelleğe alma ve dizine alma, tabla tabanlı depolama alanlarından çok daha hızlı bir şekilde "bulmanızı", bulmanızı ve açmanızı sağlar.

Çoğu durumda, tek bir OS X makinesinde birden fazla kullanıcıyı barındıran bir sorun yoktur. Her kullanıcı diğerlerinden tecrit edilir ve iyi bir kullanıcı içi güvenlik ve gizlilik sağlar.

Bölümler hakkındaki düşüncelerinize bakmanızı ve depolama işlevini çoğaltmak için klasörler kullanmanızı öneririm. Mac Pro'ma 64 GB'lık bir önyükleme / uygulama / "kullanıcı" sürücüsü ve 6TB depolama alanına sahip ayrı bir diziyle baktığımda, 6TB sürücüde şu arızaları gördüm:

 • belgeler (~ / Kullanıcılar / Ben / belgelerle karıştırılmamalıdır)
  • şirket muhasebe dosyaları
  • kişisel dosyalar
  • aile dosyaları
 • müzik
 • projeler
  • müşteri projesi 1
  • müşteri projesi 2
  • vb.
 • depolama
  • arşivlenmiş projeler
  • program dosyaları yükle
  • filmler

Üst düzeydeki her klasörü kendi başına bir bölümmiş gibi ele alırım.


3

OS X altında tek bir işletim sistemi kurulumu için ana SSD / HDD'yi bölümlendirmenin zorlayıcı bir avantajı yoktur.

SSD'ye ve HDD'ye bakılmaksızın, yalnızca işletim sisteminizi sık sık yeniden kurmanız (OS X ile yapmanız gerekmeyen) ve işletim sisteminizi silerken verilerinizi etrafta tutabilmek istemeniz gerçekten anlamlıdır. bölüm. Sahip olunacak hiçbir performans avantajı yoktur ve işleri ayarlamak için daha fazla müdahaleye ihtiyaç duyar (Kullanıcı dizinlerini birbirine bağlamak gibi).

Geçmişte bölümlemenin sebeplerinden biri, verilerin fiziksel konumundan faydalanarak bazı dosyalar için hızları arttırmaktı (transfer hızları disk tablasının dış tarafında daha yüksektir). SSD'lerde, fiziksel konumun performansı etkilemez ve modern işletim sistemleri HDD'lerde en iyi disk performansını otomatik olarak en iyi duruma getirebilir, bu nedenle geçmişte olduğu gibi mikro yönetim depolama dağıtımından elde edilecek fazla bir kazanç yoktur.

Bunu yapmamak için çok özel bir nedeniniz yoksa, sadece bir bölüm kullanın ve Mac'inizin tadını çıkarın.


Kullanıcı verilerini sistem verilerinden ayırma gerekliliğini arttırmak için, işletim sistemini sildikten sonra bir kullanıcı klasörünü kolaylıkla yedeklemeden geçirebilir ve daha sonra önceden var olan (geri yüklendikten sonra) giriş klasörünü temel alarak bir kullanıcı oluşturabilirsiniz. Old OS X kurulumlarındaki Arşiv ve Kurulum seçeneklerine benzer şekilde çok temiz bir bez silin.
bmike

2

Çizikli sürücülerde sadece bir nokta - SSD'ler, 2015'te iki nedenden dolayı çizik (sanal bellek) için önerilmez (daha fazla olabilir) - SSD'ler, üzerine sürekli yazma ve veri değiştirme işleminden zevk almaz ve pahalı bir sürücünün ömrünü kısaltır. WD Black gibi dahili bir Sata sürücüsünde (64 MB önbellek ile) ayrılmış temiz bir bölüm kullanmak, Photoshop gibi programlarda VM kullanımı için fazlasıyla yeterli olacaktır - Mac Pro kuleniz varsa, bunu daha da yapabilirsiniz İki özdeş 1 TB sürücü kurup bunları Raid için ayarlayarak yanıt veriyor - dosya etkin bir şekilde ikiye ayrılıyor ve hızı iki katına çıkarmak için aynı anda iki sürücüye de yazılıyor. VM'yi SSD'ye ayarlamıyorum - işletim sistemi ve birincil Yönetici giriş klasörleri için saklıyorum - işte bu kadar.

PB


0

Evet, Photoshop kullanıyorsanız bir bölüm yararlıdır. CS6'daki çizik disk düzenli olarak 60 gig'e kadar patlıyor !!! Bu inanılmaz. MacBook'um daha sonra kilitlendi. Yeniden yer açmak için PShop'u her zaman yeniden başlatmalıyım. Bunu önlemek için SSD’yi bölümlemek üzereyim.


PS'nin çizilmesini sınırlandırmak için kontrol edebileceğiniz bir ayar yok mu? En kötü durumda, bir disk görüntüsü takıp çizik için kullanabilirsiniz. Bir SSD'yi bölümlendirmenin IMO'nun üst kısmından daha fazla olumsuz tarafı var.
bmike

Kazı kazan diski, tescilli bir sanal bellek şeklidir. RAM yerine kullanılır. Ps’in 60 GB’lık sabit disk alanı kullandığını iddia etmek yanıltıcıdır. Bu, kurulu RAM, Ps'e atanan miktar, diğer yazılım tarafından kullanılan miktar ve ne tür görüntü işleme yaptığınız gibi birçok faktöre bağlıdır. Kazı
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.