Bir klasördeki JPG dosya adlarındaki karakterleri aramanın ve değiştirmenin kolay bir yolu var mı?


3

Bir MacBook Pro 15'e (Ekim 2009 vintage) sahip ve 10.8 (Mountain Lion) kullanıyorum.

JPG dosya adlarındaki karakterleri bir klasör dosyası listesinde bulmanın ve değiştirmenin kolay bir yolu var mı?

70.000'den fazla JPG resimle çalışıyorum ve 1000'e yakın yinelenen adın düzeltilmesi gerekiyor. Tercih ettiğim çözüm, her birinin ad önekini 642'den 699'a değiştirmektir. 3 resim tarayıcımın / düzenleme programımın hiçbiri bunu yapamaz. Bir otomasyon çözümü aramak için zaten çok fazla zaman harcadım, bir seferde 1'i değiştirmek yerine, o zaman bir tane alırdım, ama bir tane varsa otomasyon yaklaşımını tercih ederdim. Bulucu arama işlevi harika çalışıyor, ne yazık ki onunla devam etmek için bir değiştirme işlevi görünmüyor. Programcı değilim, bu yüzden işi yapabilecek bir şey olduğunu umuyorum.


Normalde Automator, bashript veya komut satırı aracının yeniden adlandırılmasını (brew üzerinden kurulabilir) öneririm, ancak programcı olmadığınızı söylediğimden, görmeme rağmen App Store'dan (ücretli) bir yeniden adlandırma uygulamasıyla daha rahat edeceğinizi düşünüyorum. Sorun, programların çoğunun, yeniden adlandırma için kopya aramanıza izin vermemesidir.
Pfitz

Dosyaların dizin yapısını tanımlayabilir misiniz? Bazı belirli alt klasörlerde yeniden adlandırılması gereken dosyalar var mı?
17:12

NameChanger dosyaları yeniden adlandırmak için güzel bir küçük uygulama, yararlı olabilir
Jason

Yanıtlar:


3

Finder bu iş için bir araç değildir, ama hep böyle şeyler Terminal aracılığıyla yaptım.

Güvenli olmak için, mv komutu bulduğu her şeyi yeniden adlandıracağından Mac'inizin yedeğini almanız gerekir ve daha fazla dosya "642 *" şablonuyla eşleşirse, bunlar da değişecektir.

İşte, klasöre ulaşmak, 642 ile başlayan dosyaları bulmak ve düzenlemeyi otomatik olarak birer birer yapmak için bir kod pasajı. (Açıkçası, resimlerinizin gerçek konumuna giden yolu değiştirme) :

cd "/path/to/your/images"
for i in 642*; do
    mv "$i" "${i/642/699}"
done

Bu joker eşleşen tüm görüntüleri hareket edecek 642*(o 642 ile başlar ve isim geri kalanı herhangi bir şey olabilir anlamına gelir) ve 699. üzere 642 O adlandırmak amacıyla taşır olacak , zaten hedef dosya adına sahip tüm dosyaları üzerine bu yüzden istemediğiniz dosya olduğundan emin olun.
Bu, resimlerinizi de alt klasörlerde organize etmediğinizi varsayar; değiştirmek 642*için */642*bu durum yoksa.


(yeniden okunabilir biçimlendirme elde etmek için tekrar deneyin) Üzerine yazmaktan kaçınmak için bir test ekleyebilirsiniz. İşte hepsi bir satırda bir örnek ve not mv komutunun önünde "echo" komutuna sahip olduğumu unutmayın. Ne yapacağını göstermek için bunu kullandım, sonra doğru görünüyorsa, "echo" kaldırılmış olarak aynı komutu tekrar çalıştırdım: for f in 642*; do echo mv $f 699${f#642}; done Farklı bir değişken modifikasyon şekli de kullandığımı unutmayın. Bu, ksh / bash'a özgü bir formdur, bu nedenle farklı türde bir kabuk kullanırsanız, bu çalışmayabilir.
Tim B,

Kahve öncesi yorum yapmamalıyım. Testte önerdiğim yorumda bulundum:for f in 642*; do [ ! -f 699${f#642} ] && mv $f 699${f#642}; done
Tim B

0

Terminal veya Automator'ı kullanmak istemiyorsanız, bunun için GUI'li ticari uygulamalar vardır. Bunlardan biri ücretsiz deneme sürümüne sahip bir Daha İyi Bulucu Rename (yeniden adlandırmalarınız 10 dosyadan azsa ödemeye gerek yok).

Ayrıca App Store'da "toplu yeniden adlandırma" terimini arayabilir ve 9'dan fazla uygulamanın bu sorunu çözmek için tasarlanmış göründüğünü görebilirsiniz. Her birinde 10 yorum bulunan ve pozitif yıldızlı derecelendirmelere sahip olan üç kişi şu anda uzun süredir favori uygulamalarına katılıyor gibi görünüyor:

Bu üç alternatifin daha ucuza mal olduğunu, ancak benim için iyi işleyen Daha İyi Bir Bulucu Yeniden Adlandırdığın sürece bulunmadığını söyleyebilirim.


Buğday'ın tavsiyesini bazı alternatiflerle pekiştirmek istedim - hepsi App Store'da, ancak ABFR, birçok kişinin yükseltme yapması gereken, ancak hiç geçmediği bir yazılım. Birkaç profesyonel fotoğrafçı, haftada 10.000 dosyayı doyurucu iş akışının bir parçası olarak düzenli olarak kullanmaktadır.
bmike
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.