USB bağlantı noktaları Raspberry Pi'ye güç sağlamak için kullanılabilir mi?


20

Gücün mikro USB bağlantı noktası üzerinden sağlanması gerekiyor mu veya iki normal USB bağlantı noktasından biri de kullanılabilir mi? Yalnızca SSH kullanmayı planlıyorum, bu yüzden USB bağlantı noktası başka bir şekilde kullanılmaz, ancak tüm fişlerin bir tarafta olmasını tercih ederim.

(İlgili ise Model B Rev.2)

Yanıtlar:


8

Hayır, Raspberry Pi'ye USB bağlantı noktalarını kullanarak güç sağlayamazsınız. Mikro usb, lehim ile ilgili gördüğüm diğer kesmek dışında RPi'ye güç vermenin tek yoludur (güncellemeyi okuyun).

Tamamen imkansız olmasa da, doğru yapmak için RPi'yi biraz değiştirmeniz gerekir. Lütfen Model B Rev 2.0 şemalarına göz atın .

GÜNCELLEME : Yorumlandığı gibi RPIO'yu GPIO pinlerini ve USB'yi ( geri güç olarak adlandırılır ) kullanarak açabilirsiniz . Bağlantıları ekliyorum, ancak kredi yorum yapan kişiye gidiyor.

GÜNCELLEME 2 : Diğer Stackoverflow yayınlarının belirttiği gibi, yeni Pi'ler yalnızca önyüklendikten sonra geri beslenebilir. IE: Pi'ye geri güç veremez ve önyükleme yapamazsınız, çoklu sigorta önyükleme sırasında açılır.


1
Bu büyük olasılıkla yanlıştır, örneğin bu cevap , bu soru ve bu konu , en azından herhangi bir lehim veya başka RPi modu gerektirmeyen GPIO'yu kullanabileceğinizi önermektedir. Her neyse, mikro USB bağlantı noktasının veri bağlantısı olmadığının farkındayım, sorumla ilgisi nedir? Mikro olmayan USB bağlantı noktalarını güç girişi olarak kullanıp kullanamayacağımı soruyorum, bu nedenle veri aktarımı önemsiz
Tobias Kienzler

Şimdi ilgili bir wiki girişi buldum , tüm USB bağlantı noktalarının güç konektörleri doğrudan bağlı (en azından son revizyonlarla)
Tobias Kienzler

@Morgan Düzenlemeniz, yapılamayacağını kabul ettiğiniz anlamına mı geliyor yoksa sadece destekleyici mi? Elektronik konusunda uzman değilim, ancak Mikro USB'nin pimi ile + 5V (hem diğer USB bağlantı noktalarına hem de ilgili GPIO pinine doğrudan bağlı) arasında sadece bir bölüm var ve bu bölüm bir sigorta gibi görünüyor, sağ? Güvenilir bir güç kaynağı kullandığımı varsayarsak iyi olur muyum?
Tobias Kienzler

GPIO pinlerinin kullanıldığının farkındaydım. Sırt gücünün farkında değildim. Orijinal cevabımı güncelledim.
Vincent P

Teşekkürler, şimdi cevabınızı kabul edebilirim. Mikro USB pin ve + 5V arasındaki kısım sadece bir sigorta mı?
Tobias Kienzler

16

Güç Ahududu Pi Wiki girdi bu da anlaşılacağı olduğu (vurgu benim) mümkün:

Back-Açılması; (Raspberry Pi'yi bir USB hub'ından yukarı bağlantı / veri portu üzerinden, tek kabloyla çalıştırma) Raspberry Pi'de geri güç açmak mümkündür. Revizyon 1.0 kartlarının arka güce değiştirilmesi gerekir, bunun nedeni USB bağlantı noktası devresine takılan 140ma "çoklu sigortalar" dır. Revizyon 1.1 panoları geri güçte modifikasyona ihtiyaç duymazlar, poli sigortaları yerine 0ohm dirençlerle değiştirirler. Revizyon 2.0 kartlarının modifikasyona ihtiyacı yoktur , ne dirençleri ne de poli sigortaları vardır. Bir Raspberry Pi'ye tekrar güç vermek için kısa (12 "(.3 metre) veya daha az) USB kablolarının kullanılması önerilir. Kablo direnci artı konektör direnci, çalışma voltajlarını uygun aralığın (5.25V ila 4.75V) hemen altına düşürebilir.

Uyarı:

aynı zamanda geri besleyerek, aslında PI'nin giriş çoklu sigorta koruma cihazını atlıyorsunuz! Çok kısa bir süre için bile PI'ya 6V'den fazla koymayı başarabilirseniz bunun aşırı sonuçları olabilir. Bu, PI üzerindeki aşırı gerilim cihazının D17'sinin 5V beslemesini tetiklemesine ve kısaltmasına neden olur! Çoklu sigorta akımı D17 ile sınırlamadan yanar, muhtemelen PI muhafazasını onunla eritir (eğer varsa) ve muhtemelen bir yangın tehlikesine neden olur. Muhtemelen 5V beslemesinde kalıcı bir kısa devre yaratacaktır! Dikkat edin ve geri güç kullanıyorsanız, hub'ınızın veya PSU'sunun bunun olmasını önlemek için bir sigortası olduğundan emin olun. Değilse, kendi sigortanızı ekleyin.


1
Giriş poli sigortası maksimum 750 mA olarak derecelendirilmiştir, bu veri sayfasındaki ve burada T075'e bakın . USB kablolarındaki sigortalarla uğraşmaktan çok daha iyi, geri güç sağlarken zaten mevcut olan sigortaya sahip bir hub olacaktır.
RolfBly

4

İşler biraz ilerledi, durum şimdi sahip olduğunuz Pi modeline bağlı.

  • Erken ahududu pi model B kartlarında, USB bağlantı noktalarındaki poli sigortalar başlangıçta geri güç vermeye izin verir, ancak Pi başarılı bir şekilde önyüklenmeden önce aşırı akım nedeniyle atması muhtemeldir.
  • Daha sonra ahududu pi model B kartlarında (çoklu sigortalar ve rev2 yerine bağlantıları olan rev 1 "eco1"), ahududu pi model A ve A + panoları ve ahududu pi sıfır panoları USB bağlantı noktalarından geri besleyebilirsiniz.
  • Raspberry pi model B + ve ahududu pi 2 model B kartlarında kartta bir güç kontrol yongası bulunur. Bu, kartın USB bağlantı noktalarından geri güç altında başlatılmasını önleyecek, ancak ilginç bir şekilde kart başladıktan sonra geri güç vermeye izin verecektir.
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.