Rsync daemon: gerçekten yararlı mı?


30

rsyncdSsh yerine rsync ile karşılaştırıldığında kullanımda herhangi bir pratik yarar var mı? O mu gerçekten hız, kararlılık, bir şey arttırmak?

Yanıtlar:


20

Ben büyük fark kullanmakta iseniz olduğunu düşünüyorum rsyncdyerine, sunucu ucunda rsyncüzerinde ssh, sunucu zaten transfer gerekenleri belirlemek için dosya listeleri bina, içinde olanı bilir çok daha kolaydır. Yalnızca birkaç dosyayı zorlarsanız farketmez , ancak örneğin CPAN'ı rsync üzerinden kullanıma açarsanız, dosya listesini kaynak tarafta oluşturmak zorunda kalmazsınız. saati.


Benden cehaletim. bir sunucuda rsyncd kullanıyorum. başka bir ana bilgisayarda uzak sunucudan buna kopyalamak için rsync kullanıyorum ... ve ssh kullanıyor. Anlayamıyorum: rsync komutunu uzaktaki daemon kullanıcısını zorlamak için nasıl?
Massimo

14

Bu eski bir sorudur, fakat rsyncdaemon modunda kullanmak için ssh yerine başka bir geçerli sebep daha vardır :

  • Düşük CPU ek yükü.

Başka bir 10 TB NAS'a yedeklenmiş bir 10 TB NAS'ım var ve yalnızca SSH tüneli için şifreleme yükü, aktarımı sınırlayan faktördür. Her iki NAS de oldukça düşük güçlü 1.8 Ghz Intel Atomları ve hatta ssh için daha kolay şifreleme seçenekleriyle (örneğin ssh -c arcfour, rsync'e ssh çağrısı olarak geçildi), şifreleme yükü hala bir gigabit ethernet ağında en iyi 200-300 Mbps ile sonuçlanıyor.

Bir ucunda rsync arka plan programı kullanmak, kripto ek yükünü kaldırır ve büyük, bitişik dosyalar için> 800 Mbps aktarımlar gerçekleştirir.


1
Çok yararlı, teşekkürler. Benzer bir kurulum yapıyorum ve kullandığım bir ssh -c arcfourbağlantıdan aldığım aktarım hızını ikiye katlayabildim .
SteveLambert

'Tepegöz' kriptosunu çıkarmanın bir avantaj olarak kabul edilip edilemeyeceğinden emin değilim .. ARC4 muhtemelen gerçekte olmayan donanım hızlandırmalı kripto kullanmak en iyisidir.
Lodewijk

@Lodewijk - İlk önce evimdeki özel bir ağdayım, bu yüzden şifreleme kritik değil (ve zaten süper özel veriler değil). Ayrıca, dağıtımımdaki rsync sürümü donanım şifrelemesi kullanmıyor veya kullandığım intel atomunun donanım hızlandırıcıları yok. SSH nakliyesi için kripto seçeneklerinin çoğunu denedim ve hepsi de oldukça yavaştı.
Sahte Ad,

Orada ise oldu kitlesel performansını etkilememiştir bir kripto seçenek, bunu kullanmak istiyorum, ama hiçbir şans ile ilk o seçenekleri denedik.
Sahte Adı,

Benden cehaletim. bir sunucuda rsyncd kullanıyorum. başka bir ana bilgisayarda uzak sunucudan buna kopyalamak için rsync kullanıyorum ... ve ssh kullanıyor. Anlayamıyorum: rsync komutunu uzaktaki daemon kullanıcısını zorlamak için nasıl?
Massimo

8

SSH üzerinden rsyncd ile rsync çalıştırmanın karşılaştırılması pek mantıklı gelmiyor. Genellikle tamamen farklı şeyler için kullanılırlar.

ssh üzerinden rsync, genellikle yedekleme için veya sunucuları internet üzerinden senkronize etmek için kullanılır. rsyncd genellikle yazılım aynaları gibi şeyler için kullanılır, bu nedenle rsyncd'yi düz bir HTTP veya FTP aynasıyla veya hatta bittorrent ile karşılaştırmak daha mantıklı olur.

Standart bir HTTP sunucusu kullanırken, rsync'in avantajlarından birçoğunu elde etmenizi sağlayan zsync gibi bir yazılım da bulunmaktadır.


3

İşlevi rsyncdbir sunucu üzerinde çalıştırmak ve (uzak) rsyncisteklere cevap vermektir.

( Bir daemon olarak koşmayı rsyncdkastettiğimizi söylediğimizde rsyncve 'uzak' dediğimizde, makinenin çalışması açısından uzak demek istiyoruz rsyncd)

Her ikisi de birbirleriyle güvenli bir şekilde konuşmak için ssh kullanır.

Aynı makinedekirsync dosyaları ve dizinleri kopyalamak için kullanılsa da , bir arka plan programı olarak çalışması gerektiğini düşünmeme rağmen, gerçekten birini veya diğerini kullanma meselesi değil.

Bence rsyncadam sayfası bunu açıklığa kavuşturuyor.


0

rsyncd (daemon ile rsyncd) 873 numaralı varsayılan bağlantı noktasını kullanır.

Bu, yerel rsync protokolünü kullanır, ancak hiçbir şeyi şifrelemez. Sadece yerel veya güvenilir ağlar içindir.

Güvenlik istiyorsanız, her zaman SSH üzerinden rsync veya rsyncd kullanmanız gerekir, tüm veri aktarımlarınız ssh protokolü tarafından girilir.


Bu. Kabul edilen cevap olmalı! Rsyncd tamamen güvensiz, kimsenin bahsetmediğine inanamıyorum.
stefgosselin
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.