SSD'ler SMART'ı destekliyor mu?


30

SMART (Kendi Kendini İzleme Analizi ve Raporlama Teknolojisi için), gerçekten gerçekleşmeden önce sabit sürücü arızasını tespit etmek için harika bir teknolojidir.

Fakat SMART, SSD'ler ile alakalı mı?

Yanıtlar:


32

Evet, onlar var ve evet, faydalı.

Flash sürücüler, genellikle sabit flash sürücülerdeki kötü sektörlerden farklı olarak, genellikle kötü flash bloklar biçiminde hatalar geliştirirler.

Normal sabit sürücüler gibi, sürücü denetleyicisi de bu hatalı blokları izler ve onları bu amaç için kaydedilen 'ekstra' bloklarla yeniden eşler. Bilgisayar hatalı bir bloktan veri talep ettiğinde, kontrol cihazı araya girer ve yeniden eşlenen bloktan doğru verileri verir.

Sonunda fazladan bloklar tükenir ve gerçek hataları almaya başlarsınız; bu sırada sürücüyü değiştirmeniz gerekir - SMART sizi bunun üzerinde tutacaktır, böylece verileri kaybetmeden önce onunla ilgilenebilirsiniz.

SSD'lerin normal sürücülerde sahip oldukları en büyük avantajlardan biri, normal bir sürücüdeki ekstra blokların başın başka bir parçaya bakmasını gerektirmesidir, böylece sürücü yaşlandıkça. Bir SSD'de yeniden şekillendirme neredeyse saydam bir şekilde yapılır ve bu nedenle yeniden gönderilen bloğa bakmak ve daha sonra verilerin geri kalanını okumak için geri aramak için ek zaman harcanmaz.


2
+1 SMART, sizi daha önce bir sürücü arızası konusunda uyaran konusunda daha doğru / tutarlı olacağından SSD'ler için daha da kullanışlı olmalı.
Oskar Duveborn

SMART olan SSD örnekleri sunabilir misiniz?
J. Polfer

İlk aradığım kişi var: samsung.com/global/business/semiconductor/products/flash/ssd/… SMART uzun süredir var. Bunu içermeyen yeni bir SATA veya PATA HD var mı?
Adam Davis

4

Tüm SSD'lerde SMART desteği bulunmadığından, endişeleniyorsanız satın almadan önce kontrol etmeniz gerekir.

Intel modelleri kesinlikle yapıyor ve Supertalent modelleri yok (veya en azından gördüğüm - duradrive ve ultradrive).

Biraz eğlenceli, Intel X25-E sürücü, hiç güncellenmemiş ve dönmeyen ortamlar için pratik bir ilgisi olmasa da, "döndürme süresini" ve "başlatma / durdurma sayısı" SMART özelliklerini hala rapor ediyor.


2

Gördüğüm birçok SSD Özelliğine göre, evet, SSD'nin SMART desteği var.

Fakat eğer bir SSD'ye sahip olmak ilgiliyse, benim açımdan SSD'nin "mekanik" bir arızaya karşı korumalı olup olmadığını evet diyeceğim, flaş çipi de zamanla kötüleşebilir. Aslında, bu teknolojinin hala başarısızlığın sıklığı hakkında harika fikirlere sahip olmak için genç olduğunu düşünüyorum, ancak MTBF, SSD'de standart HD'den çok daha yüksek.

Öyleyse, SSD’de SMART? Evet diyeceğim, bu iyi bir şey.


1

Bir SSD SMART'ı desteklemiyorsa, umarım bu tür bilgileri edinme konusunda daha güçlü ve donanıma özgü mekanizmaları destekler. Standart araçlarla daha iyi bütünleşebilmesi için SMART'ı gerçekten de desteklemesi gerekiyor.

Bu verileri SSD'nizden alamazsanız, ona güvenmezdim. Piyasada çok fazla zayıf SSD vardır ve size sağlığı hakkında hiçbir bilgi vermeyen çok şüpheli. Kaç tane bloğun başarısız olduğunu bilmek oldukça tehlikelidir. Böyle bir SSD'yi oyuncak olarak kabul edin ve daha fazlasını değil.


1

Süper Yetenekli sürücülerde SMART var, sürücü için beklenen ömrü hesaplamak için akıllı araçları kullanıyorlar.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.