RAID 1 yazılımı yeniden senkronize etme durumu nasıl görüntülenir?


29

İki 500 GB diskim var ve dün RAID 1 yazılımını kullanarak ilk sürücüyü ikincisine yansıtdım.

PC şimdi 30 saattir açık. Her iki disk de "Resynching" diyor, ancak ilerleme göstergesi yok. Ayrıca, her iki diskte de küçük bir sarı ünlem işareti var.

Benim sorularım:

 • Senkronizasyon, yaklaşık 150 GB veriyle 500 GB sürücüde ne kadar sürebilir? PC'de 4 GB RAM ve AMD çift çekirdekli 4000+ var
 • Senkronizasyonun durumunu izlemenin bir yolu var mı?
 • Ünlem işaretinin ne anlama geldiğini nasıl kontrol edebilirim?

3
Windows 2008 veya Windows 7 yazılım baskını kullananlara sadece bir uyarı, RAID'deki
Lucky Luke

Yanıtlar:


27

Yüzde / statüyü nasıl geri alacağınız:

Disk Yönetimi'ndeki baskın sürücülerden birini seçin. Sonra sağ tarafta (Windows 7 Professional ile) "Diğer İşlemler" seçeneğine sahibim, tıkladığımda şu seçenekle yeni bir menü açılır: Yenile.

Bu aksiyon ile yüzde geri aldım, yine de% 4'lük bir oran var: P. İyi şanslar


Ya da sadece bekleyebilirsin. Senkronizasyonun size tam bir yüzde vermesi için 15-30 dakikadır devam ettiğini düşünüyorum.
Slaggg

6
Windows 10'da seçenek yoktur, ancak yenileme istemek için F5'e basabilirsiniz, yüzde birkaç saniye sonra görünmelidir.
Eric Grange

2
@EricGrange sadece Windows 10 Pro'ya sahip olduğumu size bildirmek istiyorum ve seçeneği görüyorum - ancak "Eylemler" kenar çubuğundaki Disk Yönetimi'ni genişletmem gerekiyor. Eylemler'i görmüyorsanız, Görünüm> Özelleştir'i tıklayıp Eylem bölmesinin yanına bir onay işareti yerleştirmeniz gerekebilir.
Patrick Moore

14

İşte bu konuyu arayan herkes için bir özet ve bu sorunla ilgili endişeleri var.

Yeniden boyama gerçekleşmeden yıllar önce aylarca sürebilirsiniz, eğer öyleyse şanslısınız. RAID uygulamasının herhangi bir uygulaması potansiyel olarak bu olumsuz tutuşmaya maruz kalacaktır. HW veya SW baskın yapılıyorsa da ortaya çıkar, ancak bu notlar özellikle XP / Vista / W7 yazılım RAID 1 ile ilgilidir.

 • Bir Raid 1, ayna seti, sistemin olağandışı bir şekilde kapatılmasından sonra her zaman yeniden senkronize edilmesi gerekecektir. Sistem tamamen kilitlendiğinden veya bir elektrik kesintisinde düştüğünden birinin güç düğmesine basması gerekiyorsa, birinin bir sonraki açılışta bir Raid 1 yeniden takılması gerekir. (Windows Update'in kümenin yalnızca bir diskine güncelleştirmeler uygulayarak yeniden eşleştirmeye neden olabileceği önerileri vardır. Bu doğru olabilir veya olmayabilir.)

 • Yeniden eşleme sadece bir bölüm veya kullanılmış bölüm için değil tüm disk için geçerlidir.

 • Windows 7 (biri W8'de her şeyin farklı olabileceğini ümit edebilir) yaklaşık% 10 normal disk hızında senkronize olur. 80 MB / sn disk var, ancak yaklaşık 7 MB / sn'de yeniden senkronize ediyorlar. Ayna setindeki herhangi bir aktivite işleri daha da yavaşlatır.

 • Yeniden senkronizasyon işlemi bitmeden sistemi yeniden başlatma fırsatınız varsa, yeniden başlayacaktır.

 • % -Age ilerleme bir süre göstermeyecek. F5 tuşuna basıldığında Yönetim penceresi etkin durumdayken ortaya çıkması gerekir, ancak bu işlem başlamadan önce bir saat kadar bekleyebilirsiniz.

 • Performans izleyiciyi kullanarak etkinliği gözlemleyebilirsiniz. Başlat düğmesine basın, perfmon yazın ve perfmon.exe uygulamasını başlatabilirsiniz. Sol penceresinde, Performans İzleyicisi'ne tıklayın. Sonra yeşil menü öğesini kullanarak Fiziksel Disk, ardından Disk Bayt / sn ve hangisini tercih ederseniz seçin. Grafik ekranın uyarlanması bir deneme yanılma sorusudur, ancak okuma / yazma baytları hemen aşağıda görünecektir - diskin ne kadar hızlı güncelleme yaptığını görmek için 'ortalamayı' kullanın.

 • Altıncı adımdaki ortalamayı ve diskin boyutunu kullanarak, şimdi ayna setinin% 100'ünü oluşturmadan önceki toplam zamanı tahmin edebilirsiniz. Örneğin, 1.5 TB'lık bir ayna kümem var ve ortalama güncellememin yaklaşık 7 MB / sn olduğunu ve 60 saatlik bir ETA verdiğini biliyorum. Bunun oldukça kesin olduğunu biliyorum. Bu aralıkta herhangi bir sıkıntı verici olan herhangi bir fotoğraf ya da video düzenlemeyle uğraşmıyorum, ancak iş çok
  durgun ve ETA’yı geciktiriyor.

Umarim bu, bu soruna isabet eden insanlari rahatlatir. Diskler büyüdükçe bu süreler uzayacak ve MS'in birkaç şey yaptığını görmek istiyorum: ilk olarak, disk hızının daha hızlı kullanılmasını sağlamak için bazı uyarlanabilir algoritmalar kullanın, özellikle sistem kullanımda değilken önceliğin yükselmesine izin verin tam io oranının kullanılabilmesi 5 ila 6 saat kadar olacaktır; ikincisi, başka sebeplerden dolayı gerektiğinde yeniden başlatılabilmesi için yeniden senkronize edilen sektörleri takip edin.


RE: The resynching applies to the whole disk, not just one partition or used portion.- Ancak yansıtılmış bir set oluşturduğunuzda, yansıtmayı planladığınız sürücülerin ne kadarını (megabayt olarak) seçersiniz ve setteki her sürücüde bu boyutta bir bölüm oluşturur. - Yansıtılmış bölümün bir parçası olmayan diskteki diğer bölümlere ne yapmalı?
BrainSlugs83

Kimsenin sormadığı soru şudur: Neden? Yolsuzluk varsa, Windows hangi verilerin kopyalanacağına, hangisinin aptal olduğuna karar vermek için yazı tura atmaktadır. Yolsuzluk yoksa yeniden senkronizasyona gerek kalmaz, bu yüzden bu davranış aptalcadır. Bir sürücüyü kaldırmak için mavi bir ekranım var ve şu anda yeniden sürülüyor, saçma.
dvtan

3

Sürücünün bir çift için yalnızca 150 GB veri bulunduğunu söylüyorsunuz, ancak ENTIRE sürücünün senkronize edilmesi gerekiyor. İşletim sistemi, sürücülerin birbirlerinin kopyalarını EXACT yapıyor. Senkronizasyon hızları birkaç faktöre bağlıdır: 1) RAID kurulumunun boyutu

RAID sürücüsü ne kadar büyük olursa, o kadar uzun sürer

2) Okuma / yazma hızı

Bilgisayarın veriyi okuyup yazabildiği hız, sınırlayıcı bir faktördür. Okuma / yazma işlemi ne kadar hızlı olursa, süre o kadar kısa olur.

3) Her iki sürücü de başka işlemler tarafından kullanılıyor mu?

Aslında sürücüyü kullanmaya çalışıyorsanız, işlemi yavaşlatıyorsunuzdur. Bilgisayarı yalnız bırakabiliyorsanız ve hiçbir şey aktif olarak verilere erişmeye çalışıyor - okumaya veya yazmaya yazma - sürücü, o zaman resync daha hızlı gidecektir.

4) ENTIRE sürücüsünü kullanan sürücüler var mı?

Benim durumumda, sürücülerimi, her biri başka bir sürücüde RAID yansıtması olan dört bölüme sahip olacak şekilde ayırdım - ama aynı sırada DEĞİLDİR. Biri ABCD'ye sahip, diğeri CDBA - bunun nedeni geçmişte bilgisayarıma bir şey sokmam ve sektör 0'dan başlayıp verileri silmeye başlamamdı. aynalar bozulmamış, çünkü ikinci sürücüde birincisiyle aynı yerde değiller. (Bölümün sektöründe 0 ile başlayan bir şey açık bir şekilde verileri yok edecektir, ancak benim fikrim, daha önce olduğu gibi bir şeyin tekrar yaşanmayacağından emin olmaktı.)

5) Bu sizin sistem sürücünüz mü? (Takas dosyanızın üzerinde var mı?)

Sistem sürücünüzü yansıtmak için RAID kullanmak iyi bir fikir gibi görünebilir, ancak gerçekten de değildir. Doğru, eğer biri ölürse bir yedeğin olacak ... ama bunun için yedekler. Sistem çökerse, makinenin yeniden başlatılması gerekir ve RAID'iniz, kayıt defteri verileri gibi önemli dosyalar için senkronize olmayabilir - bir yana, yalnızca iki sisteme bakmaya çalıştığında acı çeken bir dünyadasınız. dosyaları ayırın ancak aynı zamanda dizinizi yeniden senkronize etmeye çalışıyor. Ayrıca, takas dosyanız için RAID kullanmak ASLA ASLAiyi bir fikir. Her veri yazdığınızda, iki kez yazmanız gerekir ve bu takas kullanımını yavaşlatır. Takas alanı mümkünse kendi sürücüsü / bölümünde olmalı ve eğer mümkünse bir bölüm kullanıyorsanız mümkünse sistem sürücüsü olmamalıdır. Takas dosyası, yeniden başlattığınızda kaybolan bir dosya olarak düşünülmelidir - RAID aynasını kullanarak korumanız gereken bir şey değildir.

Sadece senin için bazı düşünceler.


# 5 ile kesinlikle katılmıyorum. Çarpmanın başlaması olasılığını azaltmak için sistem (& takas) sürücüsünü RAID yapmak istiyorsunuz. Bu başarısız olursa ve işler karışırsa (çok düşük olasılıkla), o zaman BU yedeklemeler içindir. ;-)
Brian Knoblauch

Değişim alanları için RAID'de: RAID1 donanımı ile, kontrol ünitesi her iki sürücüye de paralel olarak yazabildiğinden yazma işlemleri için önemli bir gecikme olmaz. Bu düzenlemeleri etkileyebilecek genellikle yazma performansı sorunları nedeniyle RAID 5 veya 6 ile bir hız düşüşü göreceksiniz. Sen gerektiğini kesinlikle (gördüğüm gerçi ... bazı hız için bu öneririz) bilinen nedenlerle sayfa dosyaları için kendi başına RAID0 kullanmayın ancak bazı bileşik diziler parçası (örneğin RAID10 gibi) olarak sorun yok.
David Spillett

@DavidSpillett, denetleyici kartlarınıza pil destekli yazma önbelleği eklerseniz genellikle bu gecikmelerin üstesinden gelebilir (üst uç yapılarda) - Ve prosumer yapılarda, SSD / RAM tabanlı önbellekleri kullanmak da çok yardımcı olabilir (IRST gibi) , LVM veya Primocache, vb.) - önbelleğe alma konusunda herhangi bir RAM yaparsanız, ECC hafızası ve bir UPS ile gitmenizi şiddetle tavsiye ederim ...
BrainSlugs83 22.04

2

Disk yönetimi depolama ek bileşeninde,% değerini göstermelidir.

görüntü tanımını buraya girin

Görmüyorsanız, sağ tıklayıp diski yeniden etkinleştirmek isteyebilirsiniz. Bu işlemin mevcut aşamasını "yenileyebilir".


Hmm, sadece W2012'i ev sunucuma, veri sürücüsünü yansıtan ve henüz bir saatten sonra yüzde göstermeyen yeniden kurdum - biraz daha uzun süre bırakacak. Kesinlikle çok fazla disk etkinliği oluyor
Rob Nicholson,

1

disklerin hızına bağlıdır. Kaynak izleyiciden aktarım sızıntılarına bakabilirsiniz.


1

Resync'in tamamlanma yüzdesini görünce, zaman içerisinde Disk Yönetimi ekranında otomatik olarak görünecektir. Bir durum göstermeden önce 15-30 dakikalık bir yeniden boyama gerekiyor; Bundan sonra yüzde bir tamamlama gösterecektir.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.