Hangi yazıcı sürücüsünü kullanmalıyım? [kapalı]


26

Bir yazıcı için sürücüleri yüklüyorum ve PCL (5 veya 6) ya da PostScript sürücüleri seçeneğim var mı? Hangisini önerirsiniz ve neden?

Yazıcı HP LaserJet 2605dn, işletim sistemi Windows 7 (x64).

Bu tür bir şey için bir kural var mı? Yoksa “gör-ne işe yarıyor”?

Teşekkürler


2
Woow, Tüm cevaplar okumaya değer.
Janardhan

Yanıtlar:


30

Böyle bir iş parçacığının içinde akan her türlü bilgi ve cevapsızlığa sahip olması ve hiçbir cevabın doğru bulmaması çok şaşırtıcı ve korkunç.

Önce kendi cevabımı vereceğim, sonra önceki posterlerin nerede olduğunu açıklayacağım.

PCL 6 ile gitmelisiniz. İşte nedeni: PostScript'e ihtiyacınız yok. İhtiyacınız olsaydı bunu bilirdiniz ve bu soruyu sormazdınız. PostScript PCL'den daha problemlidir, bu yüzden ihtiyacınız yoksa bundan kaçınılması daha iyidir. Bu yollarla daha sorunlu ve daha fazlası: sürücüleri bulmak (örneğin, Win ME bilgisayarı için), daha fazla kaynak açlığı (hem yazıcıda, hem de iş istasyonunda ve ağda), HP'nin PostScript sürücüleri çok daha zorlu olacak PCL sürücüleri, HP'nin PostScript öykünmesinin kalitesi (yani, Adobe'nin PostScript programının üçüncü taraf bir klonu) oldukça sorgulanırken, PCL bir HP ürünüdür ve bu nedenle daha iyi bir risk oluşturur, PostScript yazdırırken ve (Sorun çok sinir bozucu) sorun gidermek için belirsiz uzmanlık -PCL bunu daha az yapar, PostScript, yazıcıyı bellekten daha kolay çalıştırma eğilimindedir, PostScript sürücüleri yalnızca endüstri profesyonelleri (örneğin renk ayrımları gibi) için yararlı olan ve yalnızca normal kişilerin kafasını karıştıracak ve kendilerine sorunlara neden olmaları için daha fazla yol gösterecek çok sayıda belirsiz ayar sunar. zor baskılar PostScript genellikle daha yavaş olacaktır. Bütün bunlar kafamın üstünden.

PCL6, güçlü bir sayfa açıklama dilidir ve yapmanız gereken her şeyi yapar. Kalite bir sorun değil, PCL iyi çalışıyor ve PostScript ile aynı vektör grafiklerini ve vektör yazı tiplerini yazdırabilir. Fotoğraflar ve diğer bit eşlemeli grafikler PostScript'in gücünün dışındadır ve bu nedenle iki dil aynı şekilde yazdırır, ancak PostScript fotoğrafın metinde görüntülenmesini ve ikili boyutunun patlamasını sağlar, böylece yazıcıya indirilmesi daha uzun sürer ( bunu yapmak zorundadır çünkü PostScript bir metin dilidir, orada ikili bir şey yoktur. (Her şey metin karakterlerine dönüştürülür).

PostScript birçok baskı sunar, ancak çoğunlukla baskı sektörünün profesyonelleri için. Bir örnek, bazı yerel yüksek son baskı merkezlerinde süper yüksek çözünürlüklü görüntü ayarlayıcıya bir şey yazdırmak istiyorsanız, büyük olasılıkla dosyayı yalnızca Adobe Photoshop veya PostScript biçimlerinde kabul etmeleridir; böyle bir dosya yapmanın yolu. Ancak, PDF formatı şimdi PostScript'in önceden gerekli olduğu birçok durumda kullanılabilir. PostScript sürücüleri PCL sürücüsünden daha fazla özellik sunma eğilimindedir ve bazıları sizin için yararlı olabilir (örneğin, Kitapçık yazdırma gibi), ancak bu geç tarih ve yaşta PCL sürücüsünün ihtiyaç duyabileceğiniz her şeyi ve PostScript sürücüsünü sunması daha olasıdır kullanabileceğiniz fazladan hiçbir şey sunmayabilir.


6
Görüntülenen kibir için -1, tüm faktörleri dikkate almamak.
John Gardeniers

1
@ user61475 - "Cevabın" ikinci yarısını kaldırdım çünkü cevabın önemi yoktu. Lütfen endişelerinizi, hakkında endişeleriniz olan orijinal cevaplara karşı yorumlar olarak tekrar göndermekten çekinmeyin. Ancak yorum yazmak için en az 50 temsilciye ihtiyacınız olacak, ancak elde etmesi oldukça basit olmalı.
Mark Henderson

6
PCL6 ile ilgili büyük sorunlardan biri, veri akışını hata ayıklamaya çalışıyorsanız, baskı işini yakalayamadığınız ve sorun çıkabilecek herhangi bir içeriği okuyamadığınızdır. PCL6 (XL), PCL5'e benzer bir şey değildir ve derlenmiş (aka .exe) bir akışken PCL5 bir komutlar kümesidir ve PS, insan tarafından okunabilir bir kaynak koddur. Bir PCL6 akışına bakarsanız okunamaz. Belirli bir sayfanın yönünün bazı baskı sorunlarının hata ayıklama için ne olduğunu kontrol etmek gibi basit şeyler çok zor. # 1 = PS # 2 = PCL5 # 3 = PCL6.
Douglas Anderson

1
Mantıklı bir cevap vermek için +1. Büyük çoğunluğumuz birkaç sayfayı hızlı ve güvenilir bir şekilde yazdırmak istiyor ve insan tarafından okunabilen veri akışlarına daha az önem veriyor.
nick

2
@ JohnGardeniers Bu eksik faktörlerin ne olduğunu açıklar mısınız? Neyin eleştirdiğini belirlemediğinde, yorumunuzun neden 'yazıya bir şey ekleme' 'olarak çok beğenilmediğinden emin değilim.
underscore_d

5

PCL ve PostScript arasındaki sorun, hangi yazılım ve yazıcı birleşiminin kullanıldığına özeldir. Bazı yazıcılarda, PCL PostScript'ten daha iyidir ve diğerlerinde ise tersi geçerlidir. HP LaserJet 5 Color (ve diğerleri) gibi bazı yazıcılarda PostScript desteği sağlayan SIMM yuvalarından birine uyan bir eklenti modülü bulunur. Yine de diğer yazıcılarda fabrikada yerleşik destek bulunmaktadır. Bir PostScript dosyasını yazıcıya göndermek, oldukça öngörülebilir oldukça yüksek kalitede çıktılar üretir. Öte yandan, PC / MAC / X-bilgisayarındaki (veya PostScript'in kaynağı ne olursa olsun) yazılım burada joker olur. Bir noktada, belgenizin herhangi birinden PostScript’e dönüşüm yapılması gerekir (belge zaten PostScript'te değilse ve hatta bu durumda da sorunlar varsa). PostScript'e bu dönüşüm çok büyük bir sorundur. Bazı yazılımlar (genellikle Windows yazıcı sürücüleri), bir bitmap için sahip olduğunuz her belgeyi dönüştürür ve bitmap'i PostScript dosyasına gömür ve bunu yazıcıya gönderir. Bu her bakımdan çok büyük bir alan kaybıdır ve PostScript'in sunduğu avantajlardan tamamen uzaklaşmaktadır. PostScript, vektör ve bitmap öğelerini düzenleyebilen bir düzen dilidir. Bir metin belgeniz varsa, metnin konumu, yazı tipi ve diğer detaylar açıklanır ve ham metin yazıcıya gönderilir. Yazıcıdaki PostScript motoru, yazıcının fiziksel düzeninin ve çıktının, asıl yazıcı donanımını göz önünde bulundurarak iyi çıktı üretecek şekilde işlediğinin farkında olup olmadığını bilir. Yazıcı sürücünüz belgenizdeki metni alırsa ve bunu bitmap olarak işlerse ve bu bitmap'i PostScript dosyasına koyarsa, o zaman yazıcınız sadece bir bitmap yazdırıyordur. Bu bir sorun yaratır: Bitmap'leri yazdırırken, yazıcının bitmap'lerin güzel görünmesini sağlamak için kullanacağı belirli optimizasyonlar vardır, çoğu durumda, bu optimizasyonlar metin için kullanılacak olanlardan farklıdır, bu nedenle sonuç genellikle en uygun. Bu nedenle, her şeyi anlamlandırmak için aşağıdaki hususların dikkate alınması gerekir:

  1. Belgenizi PCL veya PostScript'e dönüştüren yazılım ne kadar iyi?
  2. Yazıcınızın PCL veya PostScript desteği ne kadar iyi?
  3. Özel bilgisayar / yazıcı kombinasyonum için hangi kombinasyon en iyi sonucu verir.

Bu soruların cevapları genellikle siyah veya beyaz değildir. Ve işleri daha da kötüleştirmek için, PCL kalitesinin düşük olduğu bazı yazıcılar PCL'de daha güzel görünen belgeler oluşturabilir, çünkü bilgisayardaki PCL dönüştürücüsü, PCL ile ilgili sorunların giderilmesi için belirli düzeltmelere veya geçici çözümlere veya PostScript ile tersine .

O zaman başka bir sorun daha var ... Bazı yazıcılar PostScript'i desteklediğini iddia ediyor ve gerçekte, hiçbir PostScript desteği yok! Yazıcı satıcıları, bilgisayarda çalışan yazıcı sürücülerinin, yazıcının konuşduğu dili ne olursa olsun PostScript'e dönüştürebilmelerine dayanarak PostScript desteği talep ediyor!

Kişisel yaklaşımım, mümkün olduğunda PostScript kullanmaktır. Genel olarak, PostScript için iyi bir desteğe sahip olduğunu bilmediğim sürece bir yazıcı almayacağım ve PostScript'i yazıcının kullandığı başka bir formata dönüştürmek için bilgisayarda çalışan yazılımlardan değil, gerçek yazıcıdan söz ediyorum. PostScript, bir süre civarında olacak olan ve yerleşik bir standart formattır ve EXACT aynı postscript dosyasını, PostScript'i destekleyen rastgele bir yazıcıya göndermenin, kabul edilebilir bir çıktı üretmesi muhtemeldir. Bunun aşağı tarafı, bu tür yazıcıların genellikle daha pahalı olması ve diğer yöntemlerden daha fazla bellek gerektirmesidir. Ancak, sürücülerle mücadelede kazanılan zamanın değeri de iyi ve ayrıca PC tarafında PostScript dönüştürücüsüyle ilgili bir sorun varsa, düzeltilmesi gereken BİR şey var ve düzeltme her yazıcıda çalışıyor.

Muhtemelen PCL ile aynı şeyi yapabilirsiniz, ancak bu PostScript ile yapılacak işler kadar temiz değildir, çünkü PCL genellikle yazıcıya özel komutlar içerir ve aynı PCL dosyasını farklı yazıcılara göndermek, yanlış sonuçlar vermenin PostScript'ten daha olasıdır. Ayrıca, bazı PCL sürücüleri yazıcıya özgü büyük çalışma kitaplıklarına sahip olma eğilimindedir, bu nedenle aynı PCL dosyasını farklı yazıcılara göndermek ve aynı çıktıyı beklemek kolay değildir. Bu aynı zamanda, çok eski bir PCL yazıcınız varsa, daha önce eski yazıcılar için düzeltmeleri serbest bırakma olasılığını daha düşük hale getiren ve yalnızca daha sonraki modeller için PCL düzeltmeleri yapan anlamına gelir. Bu genellikle PostScript için geçerli değildir, çünkü PostScript yazılımına yapılan tek bir düzeltme, kimin veya yaşının ne olduğuna bakılmaksızın tüm yazıcıları etkileyecektir.

Bu konuya yanlış olan başka mesajlar da var: İlk olarak, True Type yazı tipleri, Vector (taslak) yazı tipleri, Type1'e (aynı zamanda vektör yazı tipleri de) benziyor ancak yazarın piksel ipuçlarını elden geçirme özelliğine sahip. Bu genellikle True Type yazı tiplerinin belirli koşullar altında Type1 yazı tiplerinden daha iyi görünmesini sağlar. Her şey, fontları fontun asıl formatından daha fazla işleyen yazılımın kalitesine bağlıdır. Yazı tiplerini sabit bir boyutta işleyen ve ardından görüntülenme için çıktıyı ölçeklendiren, çok kötü tasarlanmış bir True Type yazı tipi yazılımı gördüm. Her şey, oluşturma yazılımının kalitesine, fontun içinde bulunduğu formattan çok daha fazla gelir. (Bu yalnızca vektör / anahat fontları için geçerlidir, bitmap fontları tamamen farklı bir konudur.)

Buradaki nokta, PCL ve PostScript'in birçok yazıcı üreticisinin benimsediği standartlar olduğudur. Üretimin ne kadar iyi yazdığına bağlı olarak, özel uygulama yazıcının belirli bir standartla ne kadar iyi çalışacağını belirleyecektir. Yazıcıya özgü birçok özel yazıcı dili de vardır. Benim düşünceme göre, standart olmayan yazıcı dilleri mümkün olduğunca tamamen kaçınılmalıdır! Bunun nedeni, standart olmayan dillerin sıklıkla belgelenmemesidir ve şirket yeni bir tane bulduğunda, eskisinin desteğinin kesilmesi muhtemeldir. Bu nedenle, bilgisayarınızdaki işletim sistemini yükseltirseniz veya değiştirirseniz ve yazıcınız / işletim sisteminizin kombinasyonu ile çalışan bir sürücü yoksa, artık bir kapı durdurucunuz vardır.


3

Bana göre bu birkaç şeye bağlı:

  1. Yazıcı yerel PostScript destekliyor mu? Çoğu yazıcı yalnızca PostScript öykünmesine sahiptir. Gerçek baskı motoru PostScript'te "düşünmez" ve bu nedenle gerçek bir PostScript yazıcıya kıyasla bazı tanımları kaybedersiniz. Çok sayıda HP yazıcı (2605'ten emin değil) yalnızca öykünme yapar.
  2. Kullanıcılarınızın PostScript'e ihtiyacı var mı? Çoğunlukla ofis belgeleri basıyorlarsa (Word, Excel) PCL en iyisi olacaktır. Bir PCL sürücüsünde normalde çok daha az seçenek vardır ve bu da bir son kullanıcı için daha kolay hale getirir. Eğer kullanıcılarınız grafiksel sunumlar veya çok sayıda resim basıyorsa ve son ürün hakkında çok seçici olsaydı, o zaman bir PostScript sürücüsü ile giderdim, ama sadece gerçek bir PostScript yazıcı ise ...

Kısacası, ortamınızda hangisinin en iyi sonucu verdiğini görmek için test yapacağım.


2

Bir veya az sayıda bilgisayar için normalde PCL'ye gidiyorum, ancak çıktı hızı, kalite veya yazıcı işlevi (örneğin zımbalayıcı) önemliyse, karşılaştırmak için her zaman test baskıları yaparım. Örneğin, antetli kağıtlardaki renkler veya logolar, belirli bir sürücü ile daha iyi hale getirilebilir. Yazıcının karmaşık / uzun belgelerde daha fazla kullanılması durumunda, hız da önemli olabilir.


2

PCL5 veya PCL6 ile pdf yazdırmayacak, ancak word baskı ve postscript ile excel bir HP Inkjet var. Bunu biliyorum, çünkü sürücü ve belgelerin tüm farklı kombinasyonlarını denemek için 3 saatimi harcadım.

Buna ek olarak, FC20 kutumdaki genel Linux inkjet sürücüsünün henüz postcript olduğunu ve Windows 10 pcl6 sürücüsünün yapamadığını pdf olarak yazabildiğini belirterek ekleyebilirim.

Bu nedenle, benim durumumda, yazıcımla, postscript sürücüsü açıkça en iyisidir.

Ancak, diğer tüm yorumlardan da görebileceğiniz gibi, "tam" cevap biraz daha belirsizdir.

Yazıcıya çok bağlı olduğunu düşünüyorum. Sunulan tüm sürücüleri denemek ve hangisinin en iyi sonucu verdiğini görmek zorundasınız.


Yazıcının kendisinde PCL devre dışı mı? Bazı yazıcılarda bu bir seçenektir.
Avusturyalı

1

Gerçekten ne yazdırdığınıza bağlı. Bir cevap, daha iyi yazı tiplerine sahip olduğu için Postscript kullandığını söyledi. Yalnızca metin belgeleri yazdırıyorsanız bu doğru olabilir, ancak hem metin hem de grafik PCL6 içeren karma işler yazdırıyorsanız daha iyi olabilir . Farkı yazdırın ve karşılaştırın. Şahsen ben genellikle önce PCL6, sonra PCL5 sonra Postscript ile giderim.

Windows 7 ile verilen sürücüyü mü kullanıyorsunuz yoksa sürücüyü HP.com'dan mı kullanıyorsunuz? Windows kutu içi sürücülerinde genellikle yalnızca bir özellikler alt kümesi bulunur. Sürücüleri HP.com'dan indirirken neredeyse her zaman daha iyisiniz. Win7 64-bit için CLJ 2605dtn için en son sürücüler http://h20000.www2.hp.com/bizsupport/TechSupport/SoftwareIndex.jsp?lang=en&cc=us&prodNameId=1140732&prodTypeId=18972&prodSameId=1140732&prodTypeId=18972&prodSameId=1140732&prodTypeId=18972&prodSe==4040 4063 . Bu durumda, CLJ 2605dtn dahil diğer birçok HP yazıcıyı destekleyen "Evrensel Yazıcı Sürücüsü" kullanıyor olacaksınız.


1

Temel kural: PCL, ortalama kullanıcı için daha az soruna neden olmalıdır. Ancak, gelişmiş yazıcı ayarlarını değiştirmek için acı çekmezseniz (yani ... "bit görüntü olarak gerçek türü gönder"; baskı optimizasyonunu devre dışı bırakma), yazdırdığımız bazı PDF belgelerinde sorunlara neden olur. Ayarlamalar her zaman çalışmaz. Görünüşe göre Adobe PDF, PS odaklı bir belgedir - PCL sürücüleri, dönüştürme sırasında bizim durumumuzda belleği aşırı yükleyen veya ağımızı sıkıştıran BÜYÜK dosyalar oluşturur.

Bir çözüm arayışı içerisinde, bazı kişilerin özellikle sorunlu PDF belgeleriyle kullanmak için hem PS hem de PCL sürücülerini yüklediklerini öğrendim.

Bu, pek çok kişinin söylediklerinin gerçek bir yaşam gösterimidir - birçok faktöre bağlıdır. Bu bir.


1

Bir HP yazıcıda, bir PCL sürücüsü (5 veya 6) muhtemelen en iyi sonucu verir. Bir HP aygıtındaki saldırganlar PCL'yi PS'den çok daha iyi kullanıyorlar [dili geliştirdiler, bu yüzden daha iyi!]. Eğer sadece düzenli cam baskı yapıyorsanız PCL6 benim önerim olur.

HP aygıtlarındaki PS tercümanları iyi değil ve genellikle bundan kaçınırdım. Diğer yazıcı tipleri (örneğin, Xerox) PS'yi PCL'den daha iyi kullanır. Bu yüzden her zaman yazıcıya ve ne yapmaya çalıştığınıza bağlıdır. Her iki dilde de artıları ve eksileri var.


-2

PostScript, diğer tüm font türlerinden çok daha üstündür. PostScript yazı tipleri Vector tabanlı olduğu için her karakter ve çizim için bir algoritma olduğu anlamına gelir. Bu, Yazı Tiplerini üstün kılar çünkü TT yazı tipleri gibi yazı tipleri, denklem tabanlı değil, Nokta tabanlı ...

Bir yazıcı bir PCL'yi destekliyorsa, PostScript'i desteklediğini açıkça belirtmedikçe yazdırabileceğiniz anlamına gelmez

Net ve kolay test, bir yazıcının 1200 dpi'yi desteklemesi durumunda, en küçük font boyutunu seçer ve postscript'te bir sayfa yazdırır ve PCL'de bir sayfa yazdırırsanız her bir karakteri ayrı ayrı net bir şekilde anlatabilir, ayrıca Fontu genişleterek de test edebilirsiniz. BÜYÜK büyük bir skala boyutu ... orada, S veya J gibi harflerin köşesinde noktalar görebilirsiniz, hatta D bile postscript Çirkin noktalar görmezsiniz.

Belge yazdırmak için PCL yazı tipleri yeterli.


TrueType vektör tabanlıdır.
afrazier
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.