Ssd sürücülerin güvenilirliği


32

SSD sürücülerinin temel avantajı daha iyi performanstır. Onların güvenilirliği ile ilgileniyorum.

SSD sürücüler normal sabit sürücülerden daha güvenilir midir? Bazı insanlar, hareketli parçaları olmadığından olmaları gerektiğini söylüyor, ancak bunun henüz tamamen olgunlaşmamış yeni bir teknoloji olduğu konusunda endişeliyim.

Yanıtlar:


34

Kazanılmış bir üne kavuşacak kadar uzun süredir yeterli miktarda bulunmadılar . Flash-aşınma herkesin endişe duyduğu en büyük konudur, bu nedenle kurumsal SSD diskleri kötü blok deposuna bu kadar çok blok ayırmaktadır. Anandtech, son birkaç aydır SSD'ler hakkında birkaç makale yayınladı ve çok fazla ayrıntıya girdi. Okuduklarıma göre, istikrar sorunları temel olarak fiyatları yörüngeden aşağı çekmek için köşelerin kesildiği tüketici pazarındadır. Fiber kanal dizilerinize koymak için satın alabileceğiniz SSD'ler, OCZ sürücülerinden tamamen farklı bir sınıftır. Tüketici sınıfı SSD'ler ile işletme SSD'leri arasında, tüketici SATA sürücülerinde ve kurumsal SATA sürücülerinde olduğundan daha büyük bir istikrar ayrımı olabilir.

Intel X25 gibi kurumsal SSD'ler hakkında daha fazla bilgi için, Anandtech'in bu konuda birkaç makalesi var. Onların X25 hakkında tanıtıcı makale pratik fışkırdı. Masaüstü tarafında OCZ Vertex ile ilgili yeni bir makale , SSD pazarının tüketici tarafının gerçekte ne kadar kötü olduğu ve bir başka makaleyle bağlantılı olduğu konusunda bazı ayrıntılara girdi.sorunun teknik medyada başlangıçta tanımlandığı yer. Kısacası, tüketici sınıfı SSD'ler, asıl kullanım modellerine ilişkin olarak çok az sayıda büyük ardışık I / O numaraları sağlamak için ayarlandı. OCZ Vertex, Intel'e performans için yaklaşabilecek tüketici düzeyinde bir SSD'dir, ancak oraya bebeklik yaptırması gerekir. Yine, bunların hiçbiri düpedüz başarısızlık oranlarının gerçekten ortaya çıkması için piyasada yeterince bulunmuyor. Tüketici SSD'lerin kitle kabulü için yeterince ucuza geldiği ancak son 6 ay içinde olmuştur.


Güncelleme 6/2011

İki yıl sonra ve şimdi bunun için bazı duygularımız var. Ancak, nasıl kullanıldıkları gelişti. SSD'ler, doğrudan performansın ekonomik olarak disklerle karşılanamadığı alanlarda kullanılır , bu nedenle güvenilirliğin karşılaştırılması, elmalar ile armutlar arası karşılaştırmada bir şeydir. Küçük depolamaya ihtiyaç duyan sunucular için, genellikle bu depoda yüksek performansa ihtiyaç duymazlar, bu nedenle rotasyonel manyetik medya hala çoğu zaman kullanılmaktadır.

Bununla birlikte, bazı karşılaştırmalar yapılabilir. SSD genellikle büyük depolama dizilerinde en yüksek performans kademesi olarak kullanılır. Bu rolde, SSD'lerin bu dizilerdeki aynı disklerden çok daha kısa sürdüğü fıkra raporlarını duydum. Gibi, 10-18 ay sipariş üzerine. Bu, büyük depolama üreticilerinin SSD'lere izin verdiği garantiye yansıtılmıştır.

Bu "çok daha az güvenilir" gibi görünebilir, ancak gerçekte doğru bakmak zorundasınız. Modern üst düzey SSD'ler, bugünlerde saniyede G / Ç İşlemlerini altı basamağa kadar taşıyabilir , 15K RPM diskli bir sürücünün bile performansına ulaşması, yüz iş milinin üzerinde iyi çalışacaktır. Daha fazla orta dereceli SSD, hala yüz 15K disk üzerinde olan 30-50K G / Ç Ops yapabilir. Modern disk I / O sistemleri bu gibi hızlara ayak uyduramaz, bu nedenle büyük dizi sağlayıcılarının disklere göre dizi başına yalnızca birkaç SSD'ye izin vermesi; bu şeyleri beslemek için tüm sistemden yeterince performans sağlayamıyorlar.

Yani gerçekte, 250 15K sürücülere karşılık (örneğin) 8 orta dereceli SSD'nin desteğini karşılaştırıyoruz. Bu kurumsal depolama olduğundan, onlara% 80 görev döngüsü verin. İlk yılda, bu 15K'lık sürücülerden birkaçı muhtemelen 20'ye kadar değiştirme gerektirmeden kesinlikle başarısız olacak. Anekdot olarak, SSD'lerin yarısı başarısız olacak. Buna bakıldığında verilen performans başarısızlık oranı, SSD'ler hala HD'lere bağlı değil. Ekonomik açıdan bakıldığında, her SSD 31.25 HD değerinde, SSD'ler verilen performans için belirgin şekilde daha ucuzdur, bu nedenle değiştirme oranı hala uzun vadede hala daha ucuz olduğu için artan arıza oranı daha kabul edilebilirdir.

Başka bir yolla, aynı iki cihazı bir süre boyunca aynı I / O yüklerine maruz bıraktığınız, doğrudan elmalar-elmalar karşılaştırması yapıldığında, SSD'ler bugünlerde daha güvenilirdir. 15K'lık bir sürücü ve orta dereceli bir SSD (50K G / Ç Ops / s) alın ve bunların her ikisine de 180 G / Ç op'luk sabit bir diyet verin; HD. Emin olmak istatistiksel bir danstır, fakat işlerin şu anda olduğu yer orasıdır.

Sabit diskler, sağlanan GB depolama alanı başına sürücü birimi arıza oranında hala üstünlük sağlıyor. Ancak, bu SSD'nin rekabetçi olması amaçlanan bir pazar segmenti değil.


Teşekkürler. Anandtech makalesi çok ilginç. Tüketici ile işletme SSD'leri arasındaki ilgi çekici nokta. Kurumsal SSD'ler hakkındaki tartışmalara / incelemelere bağlantılar ekleyebilir misiniz? Var olduklarının bile farkında değildim.
Dani van der Meer

1
Çok iyi güncelleme. Aynı zamanda deneyimlerime de uyuyor. İnsanların unuttuğu şey, berbat bir küçük orta menzilli SSD'nin, IOPS'nin akıllıca kullandığı bir dizi yüksek uçlu diskin yerini almasıdır. Heck, eğer 3 SSD RAID 5 yaparsam ... Hala bir düzine diskten 10 RAID için performans konusunda ileriye dönüküm;)
TomTom

7

Ortalama bir SSD günlük kullanım için yeterince olgun ve kullanım durumlarına bağlı olarak, geleneksel bir sürüşten daha iyi bir ömre sahip olabilir. Çok fazla fiziksel istismarın muhtemel olduğu durumlarda - çok fazla ısı veya titreşim - SSD'ler genellikle geleneksel mekanik tahriklerden daha güvenilir olacaktır.

Maliyet / fayda oranını dengelemek size kalmış, ancak 3 yaşındaki dizüstü bilgisayarımı SSD ile yükselttim ve fark kesinlikle şaşırtıcı. Intel 80GB modeliyle yaklaşık 400 $ 'a gittim. Pahalı, ancak yepyeni bir dizüstü bilgisayarın maliyeti ile karşılaştırıldığında. Dizüstü bilgisayar yepyeni hissediyor - işlemci ve RAM 3 yıl önceki orta menzilli olsa da, sabit disk darboğazıydı. Sabit diskler, son 10 yıldır oyun dışı bilgisayarlarda en büyük tıkanıklığı oluşturuyor. Daha büyük ama daha hızlı değiller.

Başkalarının dizüstü bilgisayarlarını 5400 dev / dak sürücüleri ile kullanmak şimdilerde çok daha kolay. Saniyeler içinde bu eski şeylerin dönmesini ve çalkalanmasını beklerken dakikalar gibi hissediyorum.

Elbette, her zaman düzenli olarak yedeklemelisiniz, çünkü mekanik tahriklerin arızalanması nispeten muhtemeldir. SSD'lerde, yedeklemenin önemi hiç azalmaz.


Bugünlerde SSD'nin vs dizüstü bilgisayarların maliyeti hakkında iyi bir nokta!
sysadmin1138

4

Kodlama korkudan bu bağlantıya bakın :

... Son iki yılda sekiz SSD aldı ... ve hepsi başarısız oldu. ” ortalama olarak her 12 ayda bir başarısız olmalarına dikkat edin!


3

Zorlu ortamlarda güvenilirlik için, herhangi bir SSD muhtemelen normal bir sabit sürücüyü geçecektir.

Bir bina / plubming / boya şirketi için çalışıyoruz ve tüm çalışanlarının araçlarında dizüstü bilgisayar var. Tradies, teçhizata karşı nazik olduğu bilinmemektedir ve dizüstü bilgisayarlar çok fazla etrafa fırlatılmaktadır. Bu durumda, herhangi bir SSD mükemmel olacaktır, çünkü hareketli parçalar yoktur ve bu nedenle, önyükleme işleminin ortasında bırakıldığında tıkanıklığı gidermek ve sürücüden tırmalamak için kafalar yoktur.


2

Dikkate alınması gereken önemli bir şey, garantidir, tipik bir kurumsal SAS sabit diski 5 yıl garantilidir. 1 yıldan fazla garantili bir SSD görmedim, bunun nedeni sürücülerin üretim sistemlerinde nispeten denenmemiş olmalarıdır, üreticinin sürücülerin tabla tabanlı diskler kadar güvenilir olmadığına inandığını da gösterebilir.

Bu konu yakın zamanda bir .NET Rocks bölümünde tartışıldı ve RAID tabanlı yansıtmanın büyük olasılıkla cevap olduğu sonucuna vardı, disk hızlı bir şekilde değiştirildiği sürece veriler her zaman donanım arızasından korunacak.


1
Daha iyi kurumsal SSD'lerin benzer garantileri vardır --- Mesela STEC'nin Zeus'u. Teknik özellikler garanti belgesini 5 yıl olarak listelemektedir. Bkz. Stec-inc.com/downloads/flash_datasheets/iopsdatasheet.pdf
Keith Smith

2

Tecrübelerim, teknolojinin olgunlaşmamasından ve teknoloji etrafında geliştirilen ürünlerin olgunlaşmamasından dolayı SSD'lerin sabit disklerden çok daha yüksek bir arıza oranına sahip olmasıdır.

Bunun beklenen blok arızası ile ilgisi yok. Aşınma seviyelendirme ve arızaları gidermek için yedek bloklar arasında, hiç durmadan yazmaların üç yıllık bir ömrü boyunca blok arızaları yaşamaya başlayabilecek yeni bir SSD görmedim. Ya ucuzlar ve yazma performansları çok düşük ya da pahalılar ve yeterince yedek blokları var.

Sürücü aşırı mekanik gerginlik yaşayacaksa, SSD'lerin sabit disk sürücülerden çok daha düşük arıza oranları yaşadığını gördüm. Mesela uçaklarda.


İlginç cevap için teşekkürler. İlk paragrafınızı daha fazla açıklayabilir misiniz? Veya diğer belgesellere bağlantılar sağlar mı?
Dani van der Meer,

1

Storage Search , modern flash belleğin tipik olarak bir milyon yazma için tasarlandığını not eder, ancak şanslıysanız üretim sırasındaki izlemeye bağlı olarak, 5 kat kadar yazar için iyi olabilir


0

Bu makale ( http://www.internetnews.com/storage/article.php/3801821/HP+Lays+Out+SSD+Datacenter+Ambitions.htm ) işletme SSD'sinde üç ana sorunu ortaya koymaktadır.

  1. Sıyrık değiştirme yok
  2. Yavaş yazma performansı
  3. Kapasite. Kapasiteyi arttırmak için ana tip olarak MLC kullanıldığında, doğal ömrü oldukça çarpıcı bir şekilde azaltır.

Bu 3 konu ele alınmadıkça, SSD'nin kurumsal düzeyde yaygın olarak benimsendiğini görmeyeceğiz.

Şerefe.


2
Tüm bunları ele alan üst düzey SSD'ler var. Kafamın tepesinden tanıdığım tek şey, STEC'den Zeus IOPS. SLC flaş ile oluşturulmuş, çalışırken değiştirilebilir bir Fiber Kanal sürücüsü. Akıllı bellenim ve aşırı flaş kullanımı nedeniyle, 10.000'den fazla yazma IOPS / sn. Yapabilir. Aynı zamanda oldukça fiyatı --- 256GB bir sürücü için birkaç bin dolar. Bu engelleyici görünmesine neden olsa da, teori, bu IOPS'leri sunmak için yeterli geleneksel disklerin daha pahalıya mal olacağı yönündedir.
Keith Smith

0

SSD'ler bu kadar uzun süredir bulunmamakla birlikte, ölçeklenebilir, hızlı ve çok güvenilir SSD'ler üreten Violin Memory Inc ve Texas Memory Inc. gibi birçok şirket var . Kurumsal sınıf SSD'lerin güvenilirliği hakkında daha fazla bilgi edinmek için web sitelerini ziyaret etmeye değer.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.