İki linux dizinini gerçek zamanlı olarak senkronize etmek mümkün mü?


25

Dahili bir sabit sürücünün bir dizinini harici bir sabit sürücüye senkronize etmek istiyorum.

Dahili sabit diskime bir dosya yazdığımda veya değiştirdiğimde, aynı dosya harici sabit diske otomatik olarak kopyalanacak ... ve güle güle yedeklemesi;)

Bu harici bir sabit diske sahip RAID gibi bir şey olurdu.

Mümkün mü?


22
"Güle güle yedekleme" düşüncesinin neredeyse hiçbir zaman uygun veya doğru olmadığını düşünüyorum.
Ben Pilbrow

Ciddi anlamda. Ben ne dedi? Bu yedekleme yerine geçmez.
Duncan X Simpson,

Yanıtlar:


8

Bildiğim kadarıyla gerçek zamanlı olarak sadece DRBD var . Ancak sizin durumunuz için geçerli olduğunu sanmıyorum, çünkü bir dosyayı sildiğinizde harici diskte de sileceksiniz. Daha kolay bir şekilde, her birkaç dakikada bir çalışan rsync ve bir cron betiğini kullanabilirsiniz.


Cevabınız için teşekkür ederim. Fakat eğer "cron" rsync her ..5 dakikada bir çalışırsa, performanstan ödün veriyor mu? Çok mu ağır (bir şey değiştirilirse her dosyayı kontrol eder mi?)?
stighy

Bu yüzden anlık görüntü yetenekleri olan dosya sistemini icat ettiler;)
PiL

1
DRBD'nin yapılandırılması biraz karmaşık olabilir, yapılandırma konusunda yardıma ihtiyacınız olursa güzel bir yazı yazdım: geek-kb.com/install-and-configure-drbd-centos-6
Itai

30

lsyncd mükemmel bir çözüm gibi görünüyor. Bu bir araya Inotify ve (dosya, bir dizin ağaçlarında değişiklikler için işlev cadı saatler yerleşik çekirdek) rsync (çapraz platform dosya senkronu-aracı).

lsyncd -rsyncssh /home remotehost.org backup-home/

Github'dan alıntı:

Lsyncd, yerel bir dizin ağacı olayı izleyicisi arabirimini (inotify veya fsevents) izler. Olayları birkaç saniye bir araya getirir ve birleştirir ve ardından değişiklikleri senkronize etmek için bir (veya daha fazla) işlem (ler) başlatır. Varsayılan olarak bu rsync'dir. Lsyncd bu nedenle, yeni dosya sistemleri veya blok cihazlar gerektirmeyen ve yerel dosya sistemi performansını engellemeyen nispeten kolay kurulumlu hafif bir canlı ayna çözümüdür.


1
aleyhte iki yönlü değil
tymik

8

Yalnızca dahili ve harici sabit sürücüleriniz üzerinde bir RAID1 Yazılımı oluşturabilirsiniz. Sistem için, dahili bir sabit disk veya harici olarak takılmış bir yığın depolama olması fark etmez.

Ancak RAID yedekleme değil! Yanlışlıkla sabit sürücünüzdeki bir dosyayı silerseniz ne olur? Ayrıca harici "yedekleme" sürücünüzde silinir.

Yedeklemeler, genellikle birden fazla dosya nesnesinden oluşur, böylece yanlışlıkla silinen dosyaları buradan alabilirsiniz.


4
Açık "RAID yedekleme değil" için büyük bir +1.
nickgrim,

Ayrıca, dahili ve harici sabit disk üyeleri ile yapılan bir yazılım baskını muhtemelen çok yavaş olacak, güvenilmez olacak ve sık sık kırılacak şekilde belirlendi.
David,

2

incron (bana bu sitede bu yılın başlarında önerildiği gibi).

Yine de uygun bir yedekleme prosedürünün yerini hiçbir şey tutamaz.


3
Muhtemelen daha iyi, onu taşa kazımak olacaktır.
Dee,

1
@Dee Lütfen bu yorumu açıklayınız. İncron iyi bir çözüm değil mi?
Şubat’taki


0

git-annex bunu başarmak için de kullanılabilir.

git-annex, dosya içeriğini git içine kontrol etmeden, git ile dosyaların yönetilmesine izin verir. Bu paradoksal gibi görünse de, bellekten, zamandan veya disk alanındaki sınırlamalar nedeniyle, git'ten daha büyük dosyalarla uğraşırken şu anda kolayca idare edebileceği durumlarda faydalıdır

Git-annex ile kullanıcıları hızlı bir şekilde hızlandıracak bir adım var.


Bu soruyu teorik olarak cevaplayabilse de, cevabın temel kısımlarını buraya dahil etmek ve referans için bağlantıyı sağlamak [tercih edilir].
Itai Ganot
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.