Hangi cihazların ağda olduğunu nasıl öğrenirim?


33

Üzerinde hangi aygıtların olduğunu bulmak için bir ağı nasıl tarayabilirim? (MAC adresleri ve IP'lerin listesiyle mutlu olurum.)

Örneğin, işteyim ve ağa bağlı bilinmeyen bir cihaz olmadığından emin olmak istediğimi varsayalım (özellikle erişim şifre veya MAC ile filtrelenmemişse). DHCP günlükleri yardımcı olabilir, ancak statik IP'leri olan cihazlar bulmak istersem ne olur?

Alternatif olarak, bir arkadaş evinde olduğumu ve port yönlendirme ayarlamamı istediğimi varsayalım, ancak yönlendiricisinin IP adresini bilmiyor. Elbette, birkaç iyi tahmin genellikle onu alır, ancak taraması daha iyi olur.

Yanıtlar:


34

İlk senaryo için nmap'a bakın . Tüm alt ağları tek bir komutla tarayabilirsiniz. Örneğin:nmap -sP 192.168.0.1/24

İkincisi, yönlendirici IP makineniz için ağ geçidi IP olarak görünmelidir. Pencerelerde, bağlantı durumu iletişim kutusunda görünür.


nmap ayrıca Linux, Windows, Mac OS X, BSD, vb. için Zenmap adında güzel bir GUI aracı içeriyor.
Clinton Blackmore,

nmap -sn 192.168.0.1/24
-SP

15

Yayın adresine ping atabilir ve arp tablosunu görebilirsiniz. İşte bunu Linux'ta yapmanın bir örneği:

ping -b 192.168.1.255
arp -n

Not: Cihazın işletim sistemi ICMP yankı isteğine geri dönmelidir. Bazı işletim sistemleri yayın IP adresiyle ICMP'ye cevap vermiyor. Bu durumda, ağdaki her olası ip adresine ping atabilirsiniz. Son zamanlarda windows kutuları varsayılan olarak tek noktaya yayın IP adresi olan ICMP yankılarına yanıt vermiyor, bu nedenle bu yardımcı olmayacak.


Windows'ta arp masasını nasıl alırsınız?
Stevoisiak

@StevenVascellaro "arp -a"
Albin


4

Ben Dude'u kullanıyorum .

Ağ araçları ararken dün burada buldum. Makinenizde çalıştırın ve ağınızdaki tüm ekipmanların haritasını çıkarır. En iyi kısmı tamamen ücretsiz olmasıdır!


2

İkinci soruya cevaben:

Windows'ta

  1. Windows Tuşu + R
  2. Cmd yaz
  3. Komut istemine "ipconfig" yazın.

Çıktı, Varsayılan Ağ Geçidini listeleyen bir çizgi içermelidir. Listelenen birden fazla adaptör olabilir, ancak genellikle yalnızca bir ip adresi ve listelenen varsayılan ağ geçidi olan bir tane olabilir.


2

Spiceworks, ağınız hakkında ayrıntılı bilgi verecektir. Yalnızca IP adreslerini ve Mac'leri bulmak istiyorsanız, fazla endişelenmeyin, ancak ağınızı sürekli izlemeniz gerekiyorsa, bu harika bir araçtır. Aksi halde nmap kullanın.


Wikipedia, "Spiceworks, küçük ve orta ölçekli işletmelerde çalışan ağ yöneticileri için tasarlanmış ücretsiz bir sistem yönetimi, envanter ve yardım masası yazılım uygulaması olan Spiceworks IT Desktop sağlıyor." Bir ağ tarayıcısından çok daha fazlası. Tüm platformları tararken, bir Windows kutusunda çalışır.
Clinton Blackmore

2

Android uygulaması Fing , bunu şaşırtıcı bir şekilde yapar, benzer bir sonuç verebilecek bir UNIX tarzı komut olmasını isterdim.


1

nmap, ancak ağ yayın adresini pingleyemediğinizi ve nelerin geri döndüğünü kontrol edememeniz. ARP tablosunu kontrol etmekle birleştiğinde, bu, belirli bir alt ağda ne olduğunu keşfetmenin oldukça etkili bir yöntemi olabilir.

"Yönlendirici IP'sini tanımıyor" özel örneği için, ana bilgisayar yönlendirme tablolarının denetlenmesi varsayılan ağ geçidini göstermelidir ve bu, yönlendirici için uygun bir yönetim IP'sidir (genellikle, ancak her zaman değil).


3
Çoğu, çoğu değilse, sistemler günümüzde yayın ping yanıt vermeyecektir. Yani bu en iyi ihtimalle güvenilmez.
Scott Pack

1

Bir başka güzel araç da @ lan. Ağı taramanıza izin verecek ve size birkaç farklı sonuç verecektir.


look @ lan şimdi parmakla çağrılan ücretsiz bir Windows / Linux / Mac CLI aracıyla, göz ardı edildi (www.over-look.com). Devamlı işlem için size mutlu bir şekilde farklı formatlardaki verileri verecek gibi görünüyor.
Clinton Blackmore

0

Ağınız ve tüm cihazları RFC'lere uyuyorsa, ağınızın yayın adresini ping ederken tüm ağ cihazlarından yanıt almanız gerekir. Anlaşılır bir şekilde bu çok işe yaramıyor ve mevcut IP'lerin her birini portların tam spektrumunda taramaya geri dönmeniz gerekiyor.Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.