Bir ESXi sunucusundaki mevcut bir VM'yi yeniden almak zorunda kalmadan klonlamanın bir yolu var mı?


29

VMware "Converter stand alone Utility" programını kullanarak bir VM'yi bir ESXi sunucusuna aktardım. Ancak, bu işlem biraz sıkıcı. Sonunda, bu VM'nin birkaç kopyasının (veya daha doğru olması için, bu VM'nin birkaç veya daha az özdeş örneği) aynı anda çalışmasını istediğim için, zaten alınmış olan VM'yi klonlamanın bir yolu var mı? Yoksa istediğim her örnek için yeniden içe aktarmam gerekir mi?


Güncelleme: ESXi sunucusuna aktarma işleminde 12 GB'lık bir VM'im var. Düz bir ithalat yapmak: 15 dakika. ESXi sunucusundan tekrar kendi kendine klonlamak için Dönüştürücü Stand'ı Yalnız Kullanma: 1 saat 15 dakika.
David Mackintosh

Cp ile kopyalama, aşağıdaki gibi: yaklaşık 15 dakika sürdü, ancak elde edilen VM'yi düzgün şekilde başlatamadım.
David Mackintosh

Yanıtlar:


37

Bir VM'yi klonlamak için dönüştürücüyü kullanmanıza gerek yoktur.

Basitçe veri deposuna göz atın:

 • Ana bilgisayar> Yapılandırma sekmesine tıklayın
 • Veri depolarını görüntülemek için Donanım> Depolama'yı seçin.
 • Klonlamak istediğiniz VM ile veri deposuna sağ tıklayın> Veri Deposuna Göz Atın
 • Mağazada yeni bir klasör oluşturun
 • VM klasörüne sağ tıklayın ve Kopyala'yı seçin (Veri Deposu Tarayıcısının sağ bölmesinde yapılmalıdır)
 • Sanal Makineyi yeni bir alt klasöre yapıştırın (aksi takdirde sanal makine kendi üzerine yazacaktır)
 • Kopyalandığında, isterseniz klasörü yeniden adlandırın ve taşıyın
 • Klonlanan VM içindeki .vmx dosyasını seçin ve 'Envantere Ekle'yi seçin.

kendim daha iyi söyleyemezdim.
grufftech

Bu yöntemi denedim ve başarılı ve ilginç bir evrim iken , tek başına dönüştürücüyü kapalı bir VM'de kullanmaktan en az 2 kat daha yavaş olduğu ortaya çıktı . Dönüştürücüde "kopya olarak yeni ..." işlevini kullanmaktan daha fazla tıklama / yazı alarak da biraz titiz davrandığını gördüm.
Nexenta

Bu yöntem vm açıkken kopyalama yapmanızı sağlar mı?
Bretticus

Belki de değil. Çalışan bir VM klasörünü HDD mağazasından NFS mağazama kopyalamayı denedim ve birkaç hata aldım. Sanırım vm indirene kadar beklemeliyim.
Bretticus

16

Aslında VIC'deki ana makineye özet sekmesi altında gitmek ve veri deposuna göz atmak daha kolaydır. Sonra yeni vm için bir klasör oluşturun, vmdk dosyasını veri deposuna kopyalayıp yapıştırarak vm'nizden kopyalayın ve ardından yeni vmdk dosyası için özel bir VM oluşturun. VM ve klasör adlarınızın eşleştiğinden ve bu işlemin 10 / 10'unun yapıldığından emin olun.

Benim için örnek oldu:

7 gig VM:

 • Dönüştürücü: 13 dakika
 • Doğrudan: 3 dakika
 • Veri deposu tarayıcısı ile kopyalayın: 1dk

Dönüştürücüden çok zaman kazandıran, 20 dakika altındaki 17 VM'in kopyalarını yaptım.


5

ESXi sunucusuna konsol (veya SSH) erişimi gerekir ve ardından standart UNIX komutlarını (cp) kullanarak VM'lerinizi kopyalayabilirsiniz.

Konsol erişimine erişmek için:

 • sunucu konsoluna git
 • ALT-F1 yazın
 • tırnak işaretleri olmadan "desteklenmeyen" yazın (yankı yok)
 • şifrenizi yazın (tekrar yankı yok)

Şimdi sunucunun komut isteminde bulunuyorsunuz; SSH erişimini etkinleştirmek istiyorsanız, /etc/inetd.conf dosyasını düzenleyin ve che comment sembolünü ("#") SSH satırından kaldırın.


Doğru olsa da, bundan daha fazlası olmalı; VM'nin kopyasını doğru şekilde başlatamadım. Her zaman PXE daha sonra "işletim sistemi yok" iddiasıyla dururdu.
David Mackintosh

Bu garip, her zaman VM'leri bu şekilde kopyalamayı başardım. Tüm VM dizinini mi yoksa sadece VMX ve / veya VMDK dosyalarını mı kopyalıyorsunuz? Tam VM dizinini başka bir yere kopyalamayı, kopyalanan VM'yi ESXi'ye içe aktarmayı ve ardından başlatmayı deneyin.
Massimo

Benim için her zaman sadece dosyaları kopyalayarak çalıştı. B planı, yalnızca disk / vmdk dosyalarını kopyalamak ve yeni bir vm oluşturmak ve daha sonra vmdk'leri eklemek olacaktır.
Jure1873,

2
Cp kullanmak yerine vmkfstools kullanın.
kbyrd

5

[Kendi cevabımı düzenleme]

Özet:

 • Dönüştürücü, WS6'dan ESXi'ye çalışması yaklaşık 15 dakika sürdü.
 • Dönüştürücünün ESXi'den kendine çalışması yaklaşık 45 dakika sürdü
 • komut isteminde oturum açmak ve daha sonra "desteklenmeyen" talimatlara göre kopyalamak işe yaradı, ancak VM'yi kopyalamak yaklaşık 20 dakika sürdü ve sonucu doğru şekilde başlatamadım

Sonuç: Dönüştürücüyü tekrar tekrar kullanın.

Fikirler için teşekkürler.

(Güncelleme, daha sonra: burada , dönüştürücüyü tekrar tekrar çalıştırmadan bir VM kopyasının nasıl oluşturulacağıyla ilgili detaylar .)


Ne yazık ki Dönüştürücü Linux platformu için güncellenmiyor ve en son sürüm 4.0.1 sanal makinelerin güncel sürümlerini dönüştüremiyor. Bir VM'de çalışan Windows için Dönüştürücü, VMware paylaşımları aracılığıyla VM'lere erişmede sorun yaşıyor.
pabouk

Sadece motorlu makineler için doğru olan @pabouk, vm'den vm'ye her zaman klonlayabilirsiniz.
Jacob Evans

3

Bağlantılı Klonları tam klonlar yerine yapacak bir "getto-esx-bağlı-klon" yazısı var. Bağlantılı klonlar, kısa vadeli testler için kullanmayı düşündüğünüz VM'ler için harikadır, çünkü klonlar yalnızca orijinal VM'ye göre farklılıklar depolar. Bu betiğin çalıştırılması, ESXi ana bilgisayarına SSH erişimi yapılmasını gerektirir.

http://communities.vmware.com/docs/DOC-9202?tstart=7450


1

Leon Roy'un tavsiyesi benim için çalıştı. Ancak düşünülecek bir şey olduğunu düşünüyorum: vmdk dosyaları doğrudan vm dizininde saklanırken vmx dosyasına bağıntılı bir yolla bağlanırken, bu dizinin dışında saklanan vmdks mutlak bir yolla bağlanır. Bu nedenle, VM tarafından kullanılan vmdkslerden biri VM'nin kendisi ile aynı dizinde bulunmuyorsa, envantere yeniden eklemeden önce, vmx dosyasındaki o dosyanın fileName değerini değiştirmeniz gerekir. Aksi takdirde, kopyalanan VM'yi eklerseniz, vmdk'in kopyasını değil orijinali kullanır.


1

Dönüştürücüyü kullanmak bu çözüme en tutarlı yaklaşımdı. Dosyaları ESX-i'de elle kopyalamak kolaydır, ancak dönüştürücüyü kullanmakla aynı zaman alır ve .vmx dosyasını envantere eklemenize izin vermez (gri renkli olabilir). Bu bilgi listesini yukarıda tutun; eski, ama bana yardımcı oldu :-)


0

Gerçekten yanılmıyorsam, Sanal Altyapı İstemcisini çalıştırabilir, ESXi sunucunuza bağlanabilir, durdurulan herhangi bir sanal makineye sağ tıklayıp mevcut VM'yi başka bir VM'ye kopyalayacak "Klon" seçeneğini seçmeniz gerekir.


2
sadece
vCenter'da

1
Onaylayabilirim, ESXi 3.5, VM'leri VIC'den klonlamanıza izin vermez.
David Mackintosh

0

Bellekten, vCentre Sunucusu (vmware.com/products/vi/vc/features.html) bir makineyi bir şablona dönüştürmenize ve o şablonun birden fazla kopyasını sanal makinelere dağıtmanıza izin verir. 60 günlük deneme sürümünün mevcut olduğuna inanıyorum (vmware.com/tryvmware/index.php?p=vsphere&lp=1).


2
Yalnızca Sanal Merkeziniz varsa - "Ücretsiz ESX 3i" kullanıyorsanız, işlevsellik sınırlıdır.
Rob Bergin

tek bir isabet ise deneme bunun için çalışabilir.
Antitribu
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.