Birisi bir tek karakterli etki alanını nasıl alabilir?


23

En son 2 karakterlik bir etki alanı kaydetmeye çalıştım, bunun 2 karakterden fazla olması gerektiğini söyledi. Paypal’ın sahip olması nasıl mümkün olabilir?

http://x.com

Bunun için özel bir yol var mı? Açıkçası - a.com - b.com c.com alınmıyor (90'ların başından beri bunun üzerine siber gecekondular oturuyordu)

Bunun nasıl çalıştığını biliyor musun?

Yanıtlar:


34

1993'ten önce Weinstein & DePaolis tarafından satın alınmış ve daha sonra Paypal'a (veya şirket satın alınmıştır) satılmıştır. 1993'te IANA, kalan tek harfli ikinci düzey etki alanlarını sakladı ve daha önce yayınlanmış olanları dededi. Diğer işlevsel, kurumsal örnekler alanlar t.co (Twitter) ve q.com (Qwest).

Vikipedi'yi kaynak olarak kullanmaktan nefret ediyorum, ancak Tek harfli ikinci düzey etki alanları hakkında kabul edilebilir bir makalesi var :

1 Aralık 1993’te, İnternet Atanmış Numaralar Kurumu (IANA), kalan tek harfli ve tek haneli alan adlarını açıkça ayırmıştır. Zaten atanmış olan az sayıda alan dedeye alındı ​​ve varlığını sürdürdü.

Bu gruptaki atanmış alanlar şunlardır:

i.net INet Solutions Ltd Gelecek Medya Mimarları
q.com JG Qwest
q.net Özel mülkiyeti Özel mülkiyeti
x.com Weinstein ve DePaolis PayPal
x.org Açık Grup X.Org Vakfı
z.com AnaSayfa.com Nissan Motorları

Nisan 2009'dan itibaren sadece üç alan, i.net, x.com ve x.org bir web sitesine ev sahipliği yapıyor. q.com aktif ancak qwest.com adresine yönlendiriyor.


2
güzel cevap. Mükemmel wikipedia para-phrashing
Nick Kavadias

2
Vikipedi'ye hiçbir şey için otorite muamelesi yapmadığı için +1.
John Gardeniers

9
@John wikipedia hemen hemen her şeyde bir otoritedir.
Chris Marisic

7
@ Izzy + John - Eski okulda düşünen millet. Vikipedi, tüm tarafların nasıl çalıştığını ve açıkça ortaya çıkan durum tespiti / ihmali anladığı sürece, iyi bir referans kaynağıdır. Erken 'wikipedia güvenilir değil' mem şok olmuş insanlar tarafından işkence görmüştü - herhangi bir eski joe blogunun düzenleyebileceğini keşfetmek için ŞOK! Korku!
Chris Thorpe

2
Google'da "Vikipedi’nin Güvenilirliği" aranmasının, Vikipedi’deki "Vikipedi’nin Güvenilirliği" makalesi olarak geri döndüğünü ironik buluyorum. Gereksiz: özyinelemeye bakınız.
Wesley

2

% 100 emin değilim ama verisign uygulayıcılarla sürtünme dirsekleri, internette çok erken (1993) ve oldukça fazla para içerdiğine inanıyorum.


1
26 karakter, sınırlı tedarik. Evet, ödemeye istekliysen, alacaksın.
Fiasco Labs

1

Paypal’ın x.com’u nasıl olduğunu bilmiyorum ama a.com, b.com ve c.com İnternet Atanmış Numaralar Kurumu’na (IANA) kayıtlı görünüyor ve 1992’den beri. .com etki alanları q.com (qwest; 1999? dan beri?), x.com (1993'ten beri paypal?) ve z.com (1997'den beri nissan?) dışında böyledir.

Neyin ve kimin tarafından alındığını görmek için whois veritabanını kontrol etmeniz gerekir.

1 mektup alan adının 1992'de IANA tarafından ele geçirildiğini düşünüyorum ve 3 istisna yaptılar. Ve 2 harflik alanların tümü basit bir şekilde ele alınmaktadır, bu nedenle kayıt şirketinize 2 harflik bir etki alanıyla bile uğraşmamanızı söylemeniz en kolay yoldur.


1

' Paypal Savaşları ' kitabından , sayfa 100:

Günün söylentisinin, Teson Motors'un şu anki CEO'su Elon Musk'un X.com için 1 milyon dolar ödediği anlaşılıyor.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.