Bir otobüse çarptıysanız, şirketinizin başı derde girer mi?


27

İşyerinde, son 10 yıldaki tek BT ​​adamıyım (hepsini yapın ve şimdi yazın yazın). Eğer bir otobüse çarptıysam tamamen mahvolmuşlardı. Birkaç kez yönetim / başkan tipi insanlara bahsettim, ama beni görmezden geldiler. Onlar için çok kötü.

Acılarını hafifletmek için ne yapabilirim? (Yoksa umursamalı mıyım?)

(Evet, bu bir topluluk wiki olmalı, ancak onay kutusunu göremiyorum ... belki de yeteri kadar temsilcisim yok.)


1
Kabul etmiyorum, ölürsen hiç kimse umursamaz. Eğer şirket sadece senin yüzünden iş yapıyorsa, sen de bilişim uzmanı değilsin.
10.

Yanıtlar:


50

Heck'i her şeyin dışında belgeleyin.

Son zamanlarda Slashdot'ta belgelerin başlatılmasıyla ilgili bir konu vardı ve bu da belgelerle ilgili düşüncelerimi yazmam için bana ilham verdi.

Anahtar noktalarım:

İlke # 1: Asla Yapılmadı

Belgeleme, sürekli olarak üretimde olanın gerisinde kalacak bir çaba. Değişiklikler geçici yapılır, işler taşındı ya da üretilmiyor ya da rastgele hizmete sokuluyor. Belgeler asla yetişmeyecek.

Faturaları ödeyen kişilere, çalışan belgeleri güncel tutmak için harcadıkları zamanın (ve dolayısıyla paranın) değeri üzerinden satmak zorundasınız. Sık sık bu konuşmalar şöyle devam eder: "$ TIME’ın $ THING’in nasıl kırıldığını bulmak için $ TIME harcamak zorunda kaldığımı hatırla? hepsini çözmek zorundayım. "

Bunu yapmalısın, asla bitmeyeceksin bile.

İlke # 2: Dokümantasyon Olmamasından Kötü Olan Tek Şey Yanlış Dokümantasyon

Bu bir prensipten çok bir gerçekçiliktir. Belgeleme, bir şeyin bilinen bir durumda olduğu ve bir şey yanlış giderse, onu düzeltmeye devam etmeye başlayabileceğiniz konusunda yanlış bir anlam ifade etmenize neden olabilir.

Bu sorunu kabul etmek önemlidir.

İlke # 3: Halefinize Belge Yazıyorsunuz

Oranlar, bir daha başvurmak zorunda kalmayacağınız bir belge yaptığınız işlerin% 95'idir. Belgeleme, sizin için değil, gelecek için bir bilgelik koleksiyonudur. Dolayısıyla, izleyicilerinizin, olayların nasıl oldukları ile ilgili özellikleri hakkında çok az şey bildiğini veya hiçbir şey bilmediğini varsaymalısınız.

Ve bir halef olacak. Seni bilmem ama hayatım boyunca bu belirli ortamlarda olmayı planlamıyorum. Fırsatlar gelir ve gider ve geldiklerinde bazen gidersiniz. Fakat hayat arkanızda devam eder ve halefiniz için hayatı daha iyi hale getirebileceğiniz pürüzsüzlük artar. Aksi taktirde, sessizce sizinle ilgili rahatsız edici şeyler söyleyen eski müşterilerden oluşan bir koleksiyonunuz olabilir. Ottawa’nın her yerinde IT’de her yerde çalışan 50 kişinin aynı olduğunu söylemek hoşuma gidiyor. Halefinize yardım etmek gelecekte sizin için kapılar açabilir.

Şimdi belli bir dereceye kadar sorun çıkınca her zaman bir miktar "önceki adamı suçlama" vardır. Bu işin bir parçası. Kendim yaptım. Fakat birkaç kez, önceki adamı bir tür moron olarak patlattığım zaman, başka türlü bir şey yaptığını ve o zamanlar olduğumdan ne olup bittiğini daha fazla bildiğini öğrendim.

İlke # 4: “Neden” genellikle “Nasıl” dır

Bir sisteme bakarken çoğumuz, neden böyle bir cehennem olduğunu düşünmeye başlıyoruz? Yapılandırma seçimlerinin neredeyse her zaman çok özel nedenleri vardır. Bu durumlarda, "Neden", "Nasıl" kelimesini belirler ve okuyucunun, çözümünüzün sigara bırakma kalıntılarını incelerken çözülen belirli sorunları anladığından emin olmalısınız.

İlke # 5: Kolay olmalı ya da yapmayacaksınız

Bu, araçlarınızı ve araçlarınızı kullanacak olanların farkında olmanız gerektiği anlamına gelir.

Olayları güncel tutmak kolay olmalı. Herhangi bir çaba sarf etmeniz gerekiyorsa, bir değişiklikten hemen sonra yapılan en iyi şekilde yapılmasından kaçınmak için bahaneler bulabilirsiniz.

Araçlarınız başkalarının kullanması için kolay değilse, kullanmazlar. Bu, özellikle takım ortamında sakatlanabilir, çünkü takım büyüdükçe, araç seçiminizi sevmeyen bir takım üyesine daha fazla rastlarsınız.

Şahsen ben belgeler için bir wiki severim. Ancak sorun şu ki, bir wiki size bir yapıyı zorlamıyor, bu yüzden yapı dışardan dayatılmalıdır. Bu her zaman başka bir yerde daha iyi / farklı bir fikre sahip olduğu için bir yerlerde çatışmaya neden olur.

Bazı yerlerde "PDF" için "yayınlanan" ve "en son" PDF'nin yetkili olduğu düşünülen Word ve Visio belgelerini kullandım. İşvereninize / halefinize verebileceğiniz bir koleksiyona sahip olmanız iyi bir şey. PDF'ler, doğru şekilde düzenlenmişse, gezinmesi kolay olmamakla birlikte, olanların tarihsel bir kaydını sağlayabilir. Word veya Visio'dan hoşlanmadığım ve fikirleri etkili bir şekilde iletebilmek için bu araçların temelini anlama zorunluluğum olması kötü.

Şu andaki işverenim, Sharepoint portalındaki Word belgeleri fikriyle oynuyor. Oraya ne kadar uzağa gittiğimizi görmek zorundayız


Güzel cevap Yapabilirsem + 1.

@roygbiv - Neden yapamazsın? Yeterince rep (> 15)
Rook

@Idigas - Ben yorum yaptığım sırada, yeterli yetkiye sahip değildim. :)

Bu cevaba daha fazla katılamadım. Word belgelerini tutarlı bir stille kullanmaktan hoşlanırım (bazı şeyler kendi kılavuzlarına eklenir). Bazı insanlar iş güvenliğinin kaybedilmesinden endişe duyuyor, ancak dokümantasyon almak her zaman yeterli değil. Önceki işverenimden biri beni küçülttükten sonra öğrendiği ve yerine koymamın BT konusunda yeterince bilgisi olmadığı için (ilk başta bir programcıydı), onunla devam edecek bilgi ve becerilere sahip olmak gerekiyor.
Scott

Kabul ediyorum, şimdi aldığım her işte, sadece şirket adına değil, benim iyiliğim için bunun dışına çıkanları belgeliyorum. Bazen sadece arada bir yaptığınız ve yaptığınız kadar çok şey yapmazsanız, bir daha nasıl yapılacağını unutmak zorunda kalacağınız şeyler yaparsınız. Ben sadece bunu sakladığım klasöre gidiyorum ve belgelerimi tekrar okudum ve nasıl yapacağımı hatırlıyorum.
Hondalex

8

Tabii ki umursamalısın. Sonuçta, yapmaya değer herhangi bir iş, iyi yapmaya değer bir iştir.

1.) Çoktan söylendi ama yineleme için tekrar etmesi gerekiyor. Belge, belge, belge. Gerekirse excel elektronik tabloları, not kağıdı, kalem ve parşömen kullanın. Gerekirse "Se7en" filminde olduğu gibi birkaç bin tane mead defter. Her iki durumda da, bir meteor çarptığında, sizi değiştirmek zorunda kalacağı net, özlü ve okunması kolay bir yer açın.

2.) Her şeyi belgelemeye başladıktan sonra, yazma havasında olmalısınız. Sunucularda yapılan son birkaç yılın değişikliklerini ayrıntılandıran bir yan projeye başlama zamanı. Bir değişim yönetimi süreci oluşturmaya başlayın, ancak tarihsel olarak devam edin. Bu incelikli sunuculardan bazılarındaki diskleri ne sıklıkta değiştirdiğinize dikkat edin. Ne kadara mallar vb. Bunlar, meteor sizi özlemesine ve komşunun köpeğini almasına rağmen, yine de güvenebileceğiniz büyük ölçütler sağlar.

3.) Kritik arızaları izleyen ve e-postayla gönderen bir izleme sistemi uygulamak. Ne dedin sen? Zaten bir tane var mı? Tatlı! Şimdi belgeleyin. Nasıl çalışır, ne izlersiniz, neden izlersiniz.

4.) Yeniden yönetim türlerinize götürme sorumluluğunuz var. Ve tekrar ve tekrar. Olabildiğince çok. Kibar ol. Saygılı olun, ama bu meteor yere düştü ve ortadan kaybolduysanız, işletme maliyetinin ne kadar olacağını kabul edin.

Bu, atabileceğiniz bir sorumluluk değildir, işinizin ahlaki bir şartıdır ve atasözü olarak “krallığın anahtarlarının koruyucusu ve koruyucusu” olarak sahip olduğunuz pozisyona uyum sağlayın.

Bu şekilde düşün. Bu konuda endişelenmekten kaçının ve unutursanız ve bunu yaparken kendinizi iyi hissedebiliyorsanız, neden bu yönetim türlerinin sizden ne kadar ve ne kadar kazandığını görmek için neden şirket maaşlarının muhasebe dosya paylarını birleştirmiyorsunuz? Neden gizli kurumsal verileri kendi kullanımınız için kullanmıyorsunuz? Neden insanların e-postalarını okumuyorsun?

Basitçe söylemek gerekirse, (ve umarım), sağlam bir ahlak ve etik anlayışı nedeniyle bu şeyleri yapmıyorsunuzdur. Bilirsin, yanlış olan her şeyden haklısın. Böylece, eğer varsa, o zaman açıkça en kötü durum senaryosuna karşı karşı önlemleri belgelemek ve hazırlamak sizin sorumluluğunuz olduğunu bilirsiniz.

Bu, kesintisiz çalışmanız ve Hawaii'ye dinlendirici bir tatil seyahatiniz. :)

(Sans meteor, bu.)


6

Caddeyi geçerken dikkatli olun, her iki yöne de bakın, içinde Keanu Reeves ve Sandra Bullock ile otobüsü doldurup otobüsü olmadığından emin olun.


3

Değişiminiz için öğrenme eğrisini düşürmek istiyorsanız, yapabileceğiniz en iyi şey, kurulum ve işlemlerinizle ilgili belgeleri yazmaktır. Muhtemelen bunu yapmanın en kolay yolu, bir yere bir wiki sistemi kurmak ve sadece eklemeye devam etmektir. Bazıları zaman aşımına uğrayacak, ancak paha biçilmez olan şey olacak.


3

Dokümantasyonun önemi ile ilgili olarak yukarıda belirtilen pek çok mesaj açıktır, ancak dikkat etmek istediğiniz işte "adam" olmanın bir başka yönü daha vardır.

Her şeyi nasıl kullanacağını bilen tek kişi sizseniz, tatil / doğum / acil durumlarla başa çıkmak zordur ve şirkette asla terfi edemez veya başka pozisyonları öğrenemezsiniz (eğer sizi ilgilendiriyorsa). Becerilerinizi geliştiremez ve öğrenemez ve genişletemezseniz, iş aradığınız çizgide durabilirsiniz ve özgeçmişiniz 10 yıl boyunca bir COBOL / FORTRAN programcısı veya OS \ 2 / Novell / NT yöneticisi.

Büyüme ve çaprazlama, bir sysadmin olarak gelişme için önemlidir. Tüm ağın bağlı olduğu “adam” olmak yerine, her zaman yeni adama ne yapacağını ve iş hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyenlerin kim olduğunu göstermek isteyen “adam” olun.


Hey Sean, tamamen katılıyorum. Ancak, 10 yıldır tek bir yerde bulunduğum için zamanın gerisinde olduğum anlamına gelmiyor. Aksine, en iyisini ve en iyisini (

1

Buradaki anahtar ayrıntılı ve eksiksiz dokümantasyondur. Bu, yalnızca yetersiz kalmanız durumunda değil, aynı zamanda küçük bir insana sahipseniz ve tatile gitmek istiyorsanız (veya daha yeşil meralara geçmek istiyorsanız) kritik olan bir şeydir. Uygun belgelere ve referanslara sahip olmak, başkalarının ağda hız kazanması için çok faydalı olabilir.


1

Kendim de dahil olmak üzere herhangi bir SPOF bilgisine sahip olmadığımızdan emin olmak için ÇOK ÇALIŞIYORUM. Bu tutum kendime ait olabileceğim yerel bilgilerden daha değerli.


1

Bu pozisyonu (Sys Admin / Lead Dev) her şeyi kendine özgü bir şekilde yapan bir adamdan devraldım. Elimizdeki 17 sunucu biraz farklı. Burada pek çok prosedür ve sorunların manuel olarak ele alınması ve bunların neredeyse hiçbirinin belgelenmemiş olması (dokümantasyon hemen hemen her sunucunun ve rolünün tek bir satır açıklamasını da içeriyordu). Bu, ofisdeki süreçlerin çoğunu yeniden değerlendirmemi sağladı. Ne zaman bir şeyler öğrensem, wiki'ye eklenir. Ayrıca, bazı sunucu çalışmalarını diğer devs'lere devrettiğim için en azından küçük işler hakkında en az bilgiyi öğrenebilirler.

Belgelendirme yazması berbat, ancak pozisyonunuza girmenin nasıl bir şey olduğunu düşünün.


1

Belgeleme çok büyük bir mesele. Bulunduğum yerde, sizin gibi tam tersi bir problemim var, yakın zamanda yeni bir POS / Sipariş Takibi sistemi (biz bir gravür ve promosyon şirketiyiz) koyduk ve insanların yazmalarını sağlama problemim var özelleştirme hakkında bilgi sistem. Genelde düşük seviyeli insanlar, yönetici emirlerine göre yapacaktır çünkü tüm emirlere çok eski bir veri tabanına yerleştirilmiş. Ben bu yüzden kağıtsız gitmek istiyorum ve bizim iş tamamen mümkün, ama sadece insanların dammit, iş sipariş bilgilerini yazmak için alınamıyor.

Öyleyse, yetki almak için takılmaya devam edin. Ya da kendini iyi hissediyorsan, istediğin zaman yap. Şirketinizde geleceğiniz için, halefinizden bahsetmemek iyi bir şey olabilir.


1
Bu nedenle, yöneticinin desteğiyle, özelleştirmelerin izlendiğinden emin olun ... bir süre sonra, ne yaptığını unuttuklarında, bunu yapan kişiyi bulun ve sonra belgeleyin. Bu genellikle doğru şekilde belgeleme nedenini eve götürür.
gbjbaanb

Sorun şu ki, henüz kağıt belgelerini atmalarını sağlamadım, bu yüzden fikriniz işe yaramaz. Üzerinde çalışmaya çalıştığım, imzalı provaları taramanın ve otomatik olarak bir klasöre kaydetmenin basit bir yoludur, yalnızca kullanıcının sipariş numarasını yazması gerekir, bu durumda dosya adı budur. Bunu OS X'te gerçekleştirmenin bir yolunu henüz bulamadım.
Cameron Conner,

1

re: umursamalı mıyım?

Ofisiniz% 100 işlevsiz değilse, insanlar işlerin daha sorunsuz çalışmasını sağladığını fark edeceklerdir. Şirketin refahını önemsiyorsun ve sadece 'vazgeçilmezini' kilitlemiyorsun. Sizi asla terketmeyen / asla daha iyi bir teklif alamayan bankalar çok iyi işlemiyor. Bu tür şeyleri şirketten alıkoyduğunuzu fark etmek birisinin JOB'si.

Ben şahsen SEVDİM, bitiren işin tek başına durmasını ve sürekli katılımını gerektirmeyen işleri belgeleyen insanlarla çalışmayı seviyorum. Yaptığınız şeyleri belgelendirip geride bıraktığınızda , gelecekteki projeler üzerinde çalışmak için daha fazla zaman açarsınız.


0

Temelde aynı durum var. Bu yüzden yönetmen bir bilgi düğümü daha eklemek için beni işe aldı.

Ama dürüst olmak gerekirse, ilgileneceğiniz yer burası değil. Riskleri değerlendirmek ve ele almak yönetim işidir.


Kabul. Yönetimi, yalnızca BT çalışanlarının bulunmadığı durumlarda ortaya çıkabilecek sorunların farkına varmak önemlidir, ancak istediğinizi yapana kadar onları dürtmek sizin işiniz değildir. Aslında, kendini sıcak suya sokmanın iyi bir yolu.
gillonba

-1, "sizin için uygun bir yer değil". OP'nin şirketindeki org şemasını görmeden bu kararı vermek zor.
Ben Dunlap

Ayrıca o gerçeği yapar bakım araçları o sağlık ve onun şirketin başarısı için acele ediyor. Hangisi iyi.
Ben Dunlap

@rotard OP'nin bazı temel bilgileri yazmadığını ve iki kopyayı saha dışında ve yerinde güvenli bir yerde sakladığını ve ardından yönetimini bilgilendirdiğini dırtarak sorunu çözeceğini söyledi.
Ben Dunlap

0

İşleri Tamamlama yaklaşımının, çalışmanızı doğru şekilde belgelemenizi önleyen ilk zihinsel engelin üstesinden gelmeye yardımcı olduğunu buldum . Belgelendirmeyi "gerçek" iş yapmanıza engel olacak yekpare bir görev olarak düşünmek yerine, onu ısırık büyüklüğünde topaklara bölün. Ardılınızın bilmesi gereken bir bilgi yığınıyla karşılaştığınızda, bunları yazın. Ardından bilginizi gözden geçirmek, netleştirmek ve kategorilere ayırmak için her hafta bir veya iki saat ayırın.


-1
  • Belgeler: Önemli
  • Değerli işiniz: Sandığınız kadar önemli değil

Belki de konu hakkında biraz endişeliyim, ancak olumsuz oylarla geribildirimini takdir ediyorum.
spoulson

O kadar da kötü olmadığı için cevabı reddetmedim. Yardımcı olmadığını düşünmüş olabilirler. Hiçbir örnek veya açıklama istememiş olabilir. Yine, sanırım senin gibi.
Matt

tahmin değil tahmin ediyorum. Üzgünüm :)
Matt

Emin. Bir kitap yazmayı planlamamıştım, ama yapsaydım "İddialı Olma" başlıklı bir yazı olurdu.
spoulson

-4

Belgeleme. Bilgiyi başkalarıyla paylaşmayın. Bir şeyleri belgeleyerek kendinizi daha az değerli yaparsınız. Daha az ödeme alacaksınız. Bonusunuz daha az olacak. İş güvenceniz azalacak. Neden bunu yaptın?

Uygun denge, uyku veya tatil sırasında gereksiz yere rahatsız edilmemenizdir. Aksi takdirde, kendinizi devalüe edersiniz.


bu gerçekten iyi bir nokta, ancak birkaç yıl sonra şirketin BT departmanı yapmasını ve patronunun (şimdi sadece BT çalışanı olan hesaba girmesini) beklediğini düşünüyorum. Öldüğü zaman şirket iyi olacak, çünkü onun gibi birini bulacaklar.
10.

Şirketinize bağlı olarak, bu kısa görüşlü veya hayatta kalmak için gereklidir. Eskiden daha sık olduğundan şüpheleniyorum.
Kara Marfia

1
Bu muhtemelen şimdiye kadar okuduğum en merkezli, egomaniakal tavsiye.
spoulson

Yönetiminize itaatsizlik etmeyi, kendiniz için önemli ölçüde düşük ücret almayı, daha az değerli ve çalışkan olarak algılamayı tercih edersiniz. Uzun vadede, daha az gelir elde etmek ve ailenizin geleceğini etkileyebilmek için iş güvenliğinin kötü olması. Çünkü, bir şirket size karşı sevgisi olmasa da, kendisi için doğru olanı yapmaya zorlamak niyetindesiniz. Onlara istemediklerini düşündüğü bir şeyi vermek için çok fazla fedakarlık yapmaya istekliysen, şirketin sana ne kadar saygı duyup sevdiğini karıştırdığını düşünüyorum.
carlito

2
kendime not. Sys Admins'i işe alırken, serverfault'da bir kullanıcı adı olup olmadığını sorun. Onlara muylu olup olmadıklarını sorarlarsa, öyleyse işe almayın.
Matt
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.