Tek bir WiFi yönlendirici için maksimum wifi bağlantı sayısı nedir?


27

Bir Draytek 2829VN Wifi yönlendiricimiz var ve bu tür bir yönlendiricinin kaç tane eşzamanlı bağlantıyla başa çıkmasını beklemem gerektiğini merak ediyorum? 60 iPad'i bağlamak istiyoruz!

Ayrıca kapasiteye ulaşmaya başladığında ne olacağını bilmekle de ilgilenirim.

Özellikle bu model için ayrıntılar aramıyor, fakat genel olarak.

Teşekkürler!

GÜNCELLEŞTİRME

Herkesin yardımları için teşekkürler!

3 kanalda tek bir SSID'yi paylaşan 3 kablolu Cisco AP ile gittik. Alanda zaten 1,6 ve 11 kanallarında çalışan WiFi var (varsayılan olarak görünüyor), bu yüzden AP başına yaklaşık 20 iPad ile çok iyi çalışıyor gibi görünen 3, 8 ve 13 kanallarını seçtik.

İPad'ler hemen sinyali hemen aldı, parazit nedeniyle 1,6,11 kanallarında çalışırken 2 dakikadan fazla süren bir şey.

Alınan ders: Çok sayıda insan için WiFi kurmanın kolay olduğunu varsaymayın!

router  wifi 

4
Genelde bu soruyu sorarsanız, bu iyi bir işaret değildir ... kaç tane zorlamaya çalışıyorsunuz ?
Bart Silverstrim

2
ahem .... 60 iPad?

Um .... pekala ... bastırdığınız verilere bağlı olarak ...
Bart Silverstrim

4
@ jay 60 müşterileri? Unut gitsin. Gerçek verileri aktarmadan, hepsi aynı anda ilişki kurabiliyorlarsa şanslısınız . 2.4GHz'lik ürünlerimiz için yalnızca yaklaşık 25 gibi nominal bir maksimum müşteri görüyoruz. 5Ghz daha fazla müşteriye sahip gözükmüyor, ancak etkileşime daha az duyarlı görünüyor. Bu sayılar tamamen anekdot.
jscott

1
SOHO yönlendiricileri yarı düzine bir düzine yapabilir. İyi iş sınıfı bu sayıyı ikiye katlayabilir. Çok düşük performansı kabul etmeye istekliyseniz, bunları ikiye katlayabilirsiniz. Bu hala 60'a yakın değil.
Chris S

Yanıtlar:


18

Oneiroi'nin cevabı sizi oraya götürmeye başlarken. Cevabına yaptığı yorumdan daha fazlasını hak eden birkaç kusur var.

Öncelikle, gerçekte aradığınız bant genişliği arka uç ethernet linki değil, kablosuz bağlantı hızıdır. Böylece bir 54 Mbps yönlendirici bu 54 Mbps için yarışıyor olacaktı. Her biri yaklaşık 900kbps olan 60 istemcide, TCP ek yükünü saymaz, TCP ek yükünü saymaz, zaten ~ 720kbps'ye düşersiniz.

İkincisi, bulunduğunuz yere bağlı olarak verimi büyük ölçüde etkileyebilecek olan sinyal gücü sorunları ile ilgilenmeniz gerekir.

Üçüncüsü, yayın yapmaya çalışan bu 60 radyo arasındaki parazit ile uğraşmak zorundasınız. Yıllar önce bir 802.11b kablosuz ağ planlaması üzerinde çalışırken, konuştuğumuz mühendis en iyi performans için AP kuralının AP başına yaklaşık 10-12 müşteri olduğunu söyledi. Muhtemelen bunu 20-25 (manşetten saf) konuma getirebilirdiniz. sayı) bugünün yeni teknolojileri ile. Ama bu hala seni 60'a getirmiyor.

Bazı saf Kablosuz AP'lere (yönlendiriciler değil) bir göz atmanızı ve onlar için en uygun yerleşimleri bulmak üzere bir site araştırması yapmanızı öneririm.


3

Eşzamanlı bağlantılar 2 şey tarafından belirlenir, bant genişliği ve kaynak

Kaynak cephesinde satıcıya sormak en iyisi olacaktır, donanımın işlemci ve hafızası desteklenen eşzamanlı bağlantılarda sınırlayıcı bir faktör olabilir.

Bant genişliği en önemli sınırlayıcı faktördür, aynı zamanda @ 54mb / s bağlayabildiğinizi unutmayın; kullanıcılar erişim noktasına bağlı 100mb / s Ethernet'in her yerinde 50 kişiyi memnun ediyorlarsa, mevcut mevcut bant genişliği 2mb / s olur.

Kapasiteye ulaşmaya başladığınızda şunları bulacaksınız:

Bant genişliği: Ethernet bağlantısı, her zaman bağlantılar için mevcut olan maksimum değeri aktarıyordur (örn. 100mb.s).

Kaynak: Birisinin, de-auth paketlerini spam yaparak ağınızı kırmaya çalışmadığını varsayarsak, bırakılan istemcilerle yeniden bağlantı kurmaya çalışırken, AP’den birçok "yayın" göreceksiniz.


Bart'ın da belirttiği gibi, zaten 60+ wifi cihazının tek bir wifi yönlendiriciye bağlanmaya çalıştığı bir durum var. Gördüğümüz şey, bağlantılarını yitiren aygıtlar ve hatalı biçimlendirilmiş HTML yanıtları / istekleri.

AP'den SNMP verilerini alabilir misiniz? Bunu zaman içinde grafik çizmeye ve grafiklerle eşleşmek üzere bildirilen olayların zaman çizelgesini tutmaya değer (özellikle CPU ve bellek kullanımını kontrol etmek).
Oneiroi

Başka bir notla, cpu + memory + bandwidth iyi olmalı, muhtemelen bazı parazitlere sahip olma ihtimaliniz var, eğer mevcut değilse, mevcut wifi kanallarına adım atmayı deneyin
Oneiroi

3

Bu modeli özel olarak görmüyorum, ancak benzer model çizgileri SOHO sınıfı yönlendiriciler gibi görünüyor. Bu modellerin fiyatı, ev yönlendiricilerinin üstündeki bir adım gibi görünmelerini sağlıyor, ancak sınırlarının önüne geçeceğim.

60+ cihazı aynı anda bir kablosuz sisteme zorluyorsanız, gerçekten özel bir erişim noktası ve ayrı bir yönlendirici almayı düşünüyorum. Tecrübelerime göre birleşik yönlendirici / anahtar / kablosuz AP'ler sorun yaratma eğilimindedir ve bağlantıları sürdürme veya alt bileşenlerin ölümü ile ilgili sorunlar yaşar ve yeniden başlatmayı gerektirir, yeniden başlatana kadar her şeyi öldürür.

Ayrıca yönlendirme tablolarında, web'de gezinme veya ağdan önyüklenen bilgisayarlar gibi şeyler için garip davranışlar vermeye başlayan sınırlamalar vardır.

Tahmin etmek zorunda olsaydım, yönlendiriciyi eziyorsun. Ayrı, ileri teknoloji sistemler elde etmenizi öneririm.


3

Diğerlerinin dediği gibi, muhtemelen wifi yönlendiriciyi "abonelikten çıkarıyorsunuz". Wifi, paylaşılan bir ortam olduğundan, 60 müşterinin tümü, wifi bağlantısı yoluyla kullanılabilen 54Mbps (varsayılan) bant genişliğini paylaşıyor ve rekabet ediyor. Bu, 60 kablolu istemciyi bir göbeğe bağlamakla ve tek bir 10, 100 veya 1000Mbps bağlantı aracılığıyla çekirdek anahtarınıza bağlamanıza benzer, ancak ek olarak, sinyal kalitesi ve potansiyel müdahale sorunlarınız da var.


2

Bant genişliğinin dikkate alınması gereken önemli bir parametre olmadığını da eklemeliyim. Bant genişliğini müşteri sayısına bölmek açıktır, ancak gerçek donanımın çeşitli sınırlamaları vardır.

Donanım şifreleme modüllerinin sayısı gibi (32 veya 50/64 civarında olabilir). Bkz https://superuser.com/a/639007/49345

D-Link gibi ev tipi ürünler için üretici yalnızca 15 eşzamanlı bağlantı önermektedir .

NETGEAR ev yönlendiricileri, kablosuz bant başına 32 adede kadar müşteriyi ağırlayabilir. Yönlendiriciniz çift bant ise, yönlendiricinizin kullanabileceği toplam kablosuz istemciler 64'tür (2,4GHz için 32 ve 5GHz için 32)

Cisco 1142 ve 3502I erişim noktalarındaki istatistikler :

Protocol / bandwidth / # of Clients per AP

802.11b  600 kbps  13
802.11g  600 kbps  43
802.11n (1 Spatial Stream)
      600 kbps  43
802.11n (2 Spatial Streams)
      600 kbps  273

ve AP başına yaklaşık 30-40 müşteri söylüyorlar.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.