Bir dosya sisteminde atime kapatma


27

Bir mongoDB çoğaltma kümesi ayarlıyorum ve yapmam gereken ilk şeylerden biri dosya sisteminde zamanı kapatmak. Bunu biraz araştırdıktan sonra, bunu yapmaya karşı değilim, ama sormam gerek, atime ne kullanıyor? İnterwebleri araştırdım ve çok az buldum "bu aplikasyon ya da bu süreç zekâ kullanıyor" ve eğer kapatırsan aptal olursun "uyarıları, ama doğası gereği paranoyak bir insan olmak, merak etmek zorundayım.

Peki, ne atime kullanır ve eğer kapatırsam ne kırabilir?

Yanıtlar:


25

muttBir e-posta istemcisi, mbox biçimli bir posta kutusuna gelen yeni postaları izlemek için dosya erişim zamanlarını kullanır. Görünüşe göre, bu sorun ciddi değil ve çalışmak kolaydır .

Bunun dışında, kırılan şeylere örnekler bulmak zordur noatime. noatimeTüm dosya sistemlerinde birçok Linux sunucusu çalıştırıyorum ve hiçbir zaman atfedilebilecek herhangi bir sorunla karşılaştığımı hatırlayamıyorum noatime.

noatimeGenel olarak kullanma konusunda endişeleriniz varsa , mongoDB ürünleriniz için ayrı bir dosya sistemi ayırabilir ve yalnızca bu dosya sistemini bağlayabilirsiniz noatime.

DÜZENLE

Linux geliştiricileri (Linus Torvalds, Ingo Molnar, Alan Cox ve diğerleri) hakkında bazı tartışmalardan bahseden kerneltrap.org'da ilginç bir blog buldum atime. Ingo'nun ikinci e-postasında şunu söylüyor:

... ext3 hakkında gerçek bir şikayetim yok - zorunlu / / etc / fstab içindeki "noatime, nodiratime" şartlarının zorunlu olması şartıyla. Bu, işleri çok gözle görülür şekilde hızlandırır - özellikle çok sayıda dosyaya erişildiğinde. Her Linux masaüstünün ve sunucunun sürekli gerçek zamanlı güncellemeler nedeniyle farkedilir bir IO performans yavaşlamasından zarar görmesi biraz garip, bunun sadece iki gerçek kullanıcısı var: tmpwatch [ctime kullanacak şekilde yapılandırılabilir, bu yüzden büyük bir sorun değil] ve bazı yedekleme araçları. (Tamam ve postayla bildir de sanırım.) On binlerce uygulamadan. Bu nedenle çoğu dosya iş yükünde, neredeyse hiç bir şey için Windows'a% 20-30 oranında performans avantajı sunuyoruz.


10

Geçici dosya temizleyicileri gibi dosya kullanımı için araştırma yapan araçlar kullanır. Bunun relatimeyerine bazı dosya sistemlerinde ve işletim sistemlerinde, bunun yerine en son güncellemeden bu yana belirli bir süre geçtikten sonra atimi güncelleyerek bu sorunu çözebilirsiniz.


8

Ayrıca mongoDB replica setiniz için ayrı bir montaj noktası oluşturabilirsiniz. Öyleyse, bu paragraf noktasını, sadece başka programları etkilemeden bu bağlama noktası üzerine ayarlayabilirsiniz.


4

Burada bir takip relatimeolarak, çekirdek, Mart 2009 zaman dilimi civarında serbest bırakılan 2.6.30'da varsayılan olarak yapıldı. Bu, zaman ayarlarından gördüğünüz kazançların modern çekirdeğin daha az olacağı anlamına gelir.

Yine de bir öneridir çünkü MongoDB için hala elde edilecek bir performans kazancı var, ancak makul derecede güncel bir çekirdek sürümündeyken, bir zamanlar olduğu kadar önemli değil.

Ayrıca burada belirtilen yazılıma ek olarak, yedekleme araçlarının kullandığı atime de gördüm.


1

Sadece bir noktayı vurgulamak istiyorum @Steven Monday - ayrı bir dosya sistemi kullanın.

Bir veritabanı için bu her zaman iyi bir seçenektir ve yönetimi yapmak için ekstra bir bağlama noktasının önemsiz olduğu durumlarda veritabanı performansını ayarlama konusunda size daha fazla esneklik sağlar. Genellikle, veritabanları da yedekler için anlık görüntüde gösterme konusunda daha fazla seçenek sunar (asıl yerine kopyalamayı yakalayıp yedekleyebileceğiniz durumlarda daha da kullanışlı)

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.