En faydalı / değerli Nagios eklentileri nelerdir? [kapalı]


33

Nagios 3 kurulumumuzu genişletiyoruz ve mevcut altyapımızı test etmek için sık sık yeni NRPE veya genel Nagios eklentileri ile karşılaşıyoruz. Bu olsa dribs ve drabs içinde - Nagios kullanıcılarının en çok değer verdikleri eklentilerin bir özetini bulmakta fayda var.

Lütfen gönderi başına tek bir eklenti, tercihen neden sevdiğinizin kısa bir açıklaması ve MonitoringExchange veya eklenti geliştirici sitesine bir bağlantı ekleyin. Bu yolla halk önceden listelenen eklentilere oy verebilir ve bunları tercihli sırada görebiliriz.

Aynı sebepten ötürü başkalarının daha önce bahsettiği eklentileri listelememek daha iyi olacaktır. Başka birinin listelediği bir eklentiyle ilgili ekleyeceğiniz başka şeyler varsa, lütfen cevaplarına bir yorum bırakın.

Teşekkürler!

Yanıtlar:


8

Esneklik açısından, snmp eklentisini yenemezsin. Çalıştığım her kontrolün arkasında ve eğer değilse, TCP connect.


snmp check bu aşamada favori için oldukça iyi görünüyor Matt (ve diğerleri :) - onunla kullandığınız herhangi bir özel teknik var mı? Şu anda net-snmpd ile ana sığırım 'new' exec-yerine yerine genişletmek işlevselliğinin karmaşıklığı - check_snmpd bunu iyi idare ediyor mu?
Mike Pountney

7

En kullanışlı eklentilerimiz, daha yüksek uygulama işlevselliğimizi test eden eklentilerdir. Örneğin, web sitesine giriş yapmaya çalışan testler ve e-posta göndermeye çalışan testler var ve geldiğinden emin olmak için bir pop3 posta kutusunu işaretleyin. Bunlardan herhangi biri kırılırsa, neyin yanlış olduğunu görmek için düşük seviye kontrolleri kullanabiliriz. Pop3 öldü mü? MTA, MDA? Veri tabanı sunucusu? veri deposu?


Wotcha Dave;) Üst ve alt seviye kontrolleri nasıl bağladığınızla ilgili herhangi bir ipucunuz var mı? Örneğin, bir e-posta göndermek ile orada görmek için pop3 kutusunu kontrol etmek arasında nasıl bir bağımlılık yaratırsınız? Bunu tamamen Nagios üzerinden yapmak mümkün mü, yoksa kendi mantığınızı mı kullanıyorsunuz?
Mike Pountney

Gerçekten saat 4'te misin? :) Nagios'un servis bağımlılıkları var, bu nedenle e-posta kontrolünüzü smtp, MDA ve POP3 kontrollerine bağlı olarak yapabilirsiniz, ancak bu sadece e-posta kontrolünün alt seviyelerden herhangi birinin yapması durumunda uyarmadığı anlamına gelir. Nagios'da "tüm bu servisler bittiyse bizi bu servis için uyarma" demenin bir yolu olmadığı için hizmet veren bir sunucu kümeniz varsa, daha da zorlaşır. Genelde, sorunların nerede olduğunu bilmek için sistemin nasıl bir araya geldiğini bilmek isteriz.
David Pashley

7

Dürüst olmak gerekirse, benim için en iyisini yapan düzdür check_disk. Hiçbir şey beni çok özel hissetmeme neden olmaz, "macunu yemeyi bırak" şeklinde, dün havaya uçup giden bir sunucuyu havaya uçurmak, deli gibi koşmak ve sonra diskleri doldurmak için kullandığım için. Hayatımda bunu bir daha yapmak zorunda kalmam benim için çok değerli.

(Ve inode'ları da kontrol etmeyi unutmayın, çocuklar evde izlerken).


7

WebInject , check_http işlevselliğinin ötesine geçmek istiyorsanız Web sitelerini izlemek için çok kullanışlıdır; Giriş sayfalarını idare edebilir ve bir Nagios kontrolünde birden fazla adım gerçekleştirebilir.


4

Ben bulmak check_nfsmount benim sunucuların birçoğunda yararlıdır.

Düzenleme: Bunu yapacak temsilcisi olsaydım, check_snmp da oy kullanırdım. Tüm sunucularımda ve ayrıca tüm HP Yazıcılarımda çalıştırdığım check_hpjd'nin arkasındaki mantığı kullanıyor.


4

En faydalı olanı, web sunucularımızdaki SSL sertifikalarını kontrol eden ve son kullanma tarihine göz kulak olabilmem için kendimi yazdığım yazı.


Bir yere gönderildi mi?
RainyRat

4
check_http -H www.verisign.com -C 14
wittwerch

4

PNP (pnp4nagios.org) - Mükemmel çıktılar veren herhangi bir Nagios kontrolü için RRD tarzı grafikler oluşturur. veri. Son derece yararlı, özellikle de devs'i yeni kurulan hizmetin gerçekten tüm bu işlemci yükselişlerinin nedeni olduğuna ikna etmeye çalışırken ...


3

check_nt (NSClient ile veya konuyla benzer bir şeyle konuşmak) bir Windows kutusundaki WMI'yi sorgulamanıza izin verir - bunun için bir performans sayacı varsa, şimdi Nagios ile izleyebilirsiniz.


Ve çalışan tüm servislerinizi izleyebilirsiniz; örneğin, takas veya sql sunucusunun çalışıp çalışmadığını kontrol edin
Simon Foster

2

Bu biraz utanmaz bir fiş, ancak Windows makinelerini NRPE kullanarak izliyorsanız, NagiosPluginsNT oldukça iyi çalışıyor gibi görünüyor. ;-)


2

Check_snmp'in çok değerli bir eklenti olduğu konusunda hemfikirdim; hemen hemen her amaç için kullanılabilir ve SNMP'de genel olarak konuşulan her şey ortaya çıkar. SNMP, ek kurulum gerektirmeyen HP-UX, Tru64 ve OpenVMS kadar çeşitli sistemlerde kullanılabilir.

Çok yararlı olan bir başka (pek değil) eklenti NagiosGrapher; Daha fazla açıklayan bir makalede deneyimlerime sahibim , fakat aynı zamanda başkalarının da yaşadığım herhangi bir zorluk olmadan kullanabilmesi için.

Sonuncusu: NSCA. Bir Perl veya Ruby veya ksh betiği yazabilir ve çıktıyı NSCA'ya besleyebilirsiniz.

NSCA ve SNMP'nin esneklikleri arasında NagiosGrapher'in raporlanması ile birlikte, bu durum izlemenizi çok iyi genişletmelidir.


2

Web sitelerimin hala çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için check_http'yi seviyorum, bir süre sonra barındırma şirketim boş sayfalar sunmaya karar verdi ve nagios'um sunucu hala çalışıyorken kontrol etti.


2

Benim için en faydalı olanı benim ihtiyaçlarım için yazdığım: nagios-check-webpage

Tüm sayfalar, js / css / resimlerle, çoklu iş parçacıklı ve gzipli (çok fazla bant genişliği tasarruflu) gerçek yönlendiriciler gibi indirilir.


+1 Gerçekten, bu eklenti harika. Uygulaması için kullanma. 4 ay şimdi.
Henk

1

Numara biridir NagiosWSC Size yapalım aracısız WMI üzerinde Windows ana izlenmesi


ajanless, ama büyük bir tek başarısızlık noktasıyla, ugh.
Toto

1

Web sitelerini bulmak için gerçek gecikmeyi kontrol eden ve onu 'status: ok' gizli etiketi için taranan. Kalamar önbelleğimizle ilgili bir sorun ve bir dize, sayfanın türkçe bir uluslararası versiyonunu talep eden bir tarayıcıyla bir kişi siteye girdiğinde sabah saat 3'te yalnızca birkaç kez bir kez meydana gelen bir dil seti sorunu ile karşılaştı.

Cidden, yapabileceğiniz her türlü izleme türünü ayarlayın. İyi bir izleme ile karmaşık bir ortamda yakalayabileceğiniz tuhaf hatalar ve hatalar şaşırtıcı. Ayrıca, performans verilerinizi bir rrd veritabanına kaydedin ve Cacti'de görüntüleyin.


1

En önemli eklentilerden biri de kendim yazdım: check_rdiff_backup. Yurtdışında yedeklerim ve Nagios bana kendilerine bir şey olup olmadığını söyler.

Eğer rdiff-backup eklentisi arıyorsanız, Google’da bulabileceğiniz bir tane var.


1
Rsnapshot için birini tanıyor musun?
Rory

1

Benim için check_curl bir nimettir olmuştur. Web sitesi kontrolleri yaparken esneklik konusunda gerçekten bir fark yarattı ve aynı zamanda webin enjekte etmekten çok daha kolay olduğunu, ihtiyaç duyduğum hemen hemen aynı işlevselliği sağladı


1

Kesinlikle bir eklenti değil, ama uyarıları ayarlamak için bir araç olarak çalışmak için twurl ( https://github.com/marcel/twurl ) mutlak bir nimettir. SMS uyarıları gerek yok ve sadece tüm tur tatmin edici.

Nasıl yapıldığına dair detaylar: Nagios, twitter (twurl ile) ateş etmeme konusunda uyarıyor - utanmaz kişisel tanıtım için özür diliyor ;)

Diğer şeyler...

Check_diskio ( https://trac.id.ethz.ch/projects/nagios_plugins/wiki/check_diskio ), IO'nun ne zaman ve ne şekilde bağlanacağının belirlenmesinde standart CPU yükü ve işlem numarası kontrolleri ile birlikte inanılmaz derecede faydalı olmuştur. . Nagiosgraph kullanmak ( http://exchange.nagios.org/directory/Addons/Graphing-and-Trending/nagiosgraph/details ) daha da kolaylaştırır.

0

Bu tür bir hile, çünkü üzerinde çok fazla geliştirme yaptım ve aslında aynı anda birçok şeyi kontrol ediyor, ama benim için en faydalı olan nagios 'eklentisi' Resmon . Sunucunun üzerinde çalıştırdığınız bir ajandır ve kontrolleri gerçekleştirmek için nagios http üzerinden bağlanır. Sanırım nrpe'nin yaptığı ile aynı, ancak bir takım farklı tasarım kararları ile.


0

İki eklenti kullanmıştım .. biri uyarıları XML beslemesi, diğeri twitter aracılığıyla uyarıları göndermekti. Her ikisi de kullanışlıdır (normal eklentiler dışında). NRPE'yi bir eklenti olarak sayarsanız, onu da ekleyin.


0

check_apt gerçekten harika ve bana Debian sunucularımın güncellenmesini hatırlatıyor.


Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.