Veri Merkezinde aranacak Önemli Şeyler


34

Bir veri merkezinin kalitesini belirlemek için basit bir kontrol listesi oluşturmaya çalışıyorum ... nerede ve neye bakmalıyım ve sahiplerinin ne söyleyeceğini (örneğin "UPS'lerimiz veri merkezini 100 gün bekletmeden kaldırabilir" diyebilirim) güç ") doğru mu değil mi? Tipik işaretler veya iyi veya kötü veri merkezleri nedir?

Yanıtlar:


43

Veri merkezi alışverişine gittiğimde, kendim için yaptığım soruların bir listesi:

 • Fıskiyelerin ekipmanımıza girmesinin ne olacağını açıklayın.
 • Uzak eller ne yapmaya istekli olacak? Örneğin, sabit sürücüler takın, kasetleri döndürün…
 • Uzak elleriniz 24/7/365, bir bileti doldurduktan sonra kafesine ulaşmaları için ortalama bekleme süresi var mı (biletler nasıl girilir?)?
 • Birden fazla şebekede misiniz?
 • Zemin soğutmasını yükselttiniz mi?
 • Bundan başka kaç veri merkezini işletiyorsunuz?
 • Veri merkezi ne kadar süreyle yedek güçle çalışabilir?
 • Ekipmanı doğrudan veri merkezine teslim ettirebilir miyiz?
 • Teslim limanı var mı ve ücretsiz, kapalı ve müsait park yeri var mı?
 • Veri merkezine gelen bir tedarikçimiz varsa, onlara eşlik etmemize gerek var mı?
 • Hangi ortam sıcaklığı ve nemi korunur?
 • Kaç tane ISS seçeneği var?
 • Müşterilerinizden herhangi biri, veri merkezinin geçmişinde herhangi bir süre boyunca güç kaybetti mi?
 • Bu veri merkezi ne zamandır faaliyet gösteriyor?
 • Hem zemine hem de donanıma hangi erişim kontrolleri yapıldı?

Birkaç kişiyi ziyaret edip bu soruları fiyat, ziyaret gösterimleriniz ve bunların yanıtları arasında sorarsanız, hangisini istediğiniz muhtemelen belli olacaktır. Her zaman onları ziyaret ettiğinizden ve çok sayıda ziyaret ettiğinizden emin olun.


2
Aferin. +1 sana.
gWaldo

3
Ayrıca hem zemine hem de ekipmanınıza erişim kontrolleri hakkında sorular sordum.
Scott Pack,

Harika bir liste! Eklemek isterim: "Binanın sahibi misiniz?" Ayrıca, fıskiyeleri varsa, uzaklaşın!
JakeRobinson,

@JakeRobinson Sprinkler birçok yerde, veri merkezlerinde bile, yangın kodu ile istenmektedir . Fıskiyeleri gördüğünüzde kuru boru fıskiyeleri olup olmadığını sorun .
sysadmin1138

3
@JakeRobinson 2003 yılında taşındığım yeni DC'de hem FM200 hem de fıskiye vardı. Yangın marshallleri çok sağlamdı ve orada fıskiyeler vardı. FM200 yangını söndürebilirse, harika. Fakat eğer yapmazsa (UPS patladığında FM200 hava barajını kırar, böylece O2 bir çöplükten sonra içeri girebilir) çok fazla su binadan tasarruf sağlayacaktır. Doğru kuru boru sistemi, bir fıskiye kafası çarptığında DC'nin taşmaması anlamına gelir.
sysadmin1138

6

Kyle çok iyi örtüyordu, ama işte birkaç nokta:

Fiziksel Güvenlik çok büyük. İçeri girmek için neredeyse bir Kongre eylemi (Parlamento, buraya yavaş hareket eden bürokratik kurum ekleyin) alması gerekiyor.

Halon yangın söndürme sistemine sahip olmalı, fıskiyelere değil; Sunucular nemli olmamalıdır. (Yerel yangın söndürme yönetmelikleri geçersiz kılabilir ...)

Tercih ettikleri sunucu satıcılarının ne olduğunu öğrenin. Çok özel bir sebep olmadığı sürece (Google benzeri bir veri merkezini çalıştırmak gibi), ad marka sunucuları olmalıdır. (Dell, HP, IBM, Sun, Apple, vb.) "Beyaz kutu" veya tanımadığınız bir marka diyorlarsa, koşun. Saygın olan bazı saygın alt katman sunucu satıcıları olduğunu unutmayın (örneğin, System76), ancak "özel yapım", işleri bir araya getirdikleri anlamına gelir. Eviniz için harika, ancak veri merkeziniz için kötü. (Bu, bir HP Proliant DL580 satın almayı ve bellek seçenek kitleri veya sürücü kafesleri gibi şeyleri yüklemeyi içermez.)

Hangi mülkiyet seçenekleri mevcut? Onları satın almak? Doğrudan al ve bırak oraya mı? Leasing? VM'lerin?


4
"Halon" için "halon / FM200 / Argonite / Inergen / burada diğer söndürücü gazlar"
yazmasına rağmen

11
Yağmurlama sistemleri birçok yerde yangın koduyla istenmektedir . Bunu 2003 yılında yardım ettiğim bir DC yapımı sırasında öğrendim. Sadece FM200 ısı kaynağını söndürmezse ateş açması gerekiyordu. İnert gazı destekleyen kuru bir boru yağmurlama sistemi olmalıdır .
sysadmin1138

2

Her zamanki gibi mükemmel Kyle, Deneyimden öğrendiğim birkaç şey:

 • UPS'leri yedekleyecek jeneratörlerin olup olmadığını sorun, bu durumda jeneratörler ne sıklıkla test edildi?

 • Elektrikçilerin gücü kesmelerini önlemek için hangi fiziksel kilitler ve kontroller var?

 • Ne tür sorumluluk / sigorta teminatı var?

 • SLA'larını karşılamadıkları durumlar ile nasıl baş ederler?

 • Ne kadar sıklıkla bir SLA ile tanışmadılar?

 • Her rafa / kafese / vs'ye ne kadar güç veriyorlar? (Güç kısıtlaması olacak ve sadece ekstra güç için başka bir rafa / kafese mi ihtiyacınız olacak?)

 • Referanslar için isteyin, sektöründe iyi olurdu.

O zamanlar komik olmayan komik hikayeler:

 1. Vancouver'da bir yeraltı elektrik bölmesinde bir yangın vardı, DC'imden 4 blok ötede, yangın 10 blok yarıçapı için güç aldı. UPS, Gen seti devreye girene kadar ışıkları açık tuttu. Gen-set aşırı ısınmadan önce yaklaşık bir saat çevrimiçi kaldı. UPS'ler, gen setinin güvenliği kapattıktan sonra ışıkları 30 dakika daha açık tutabildiler. Gen seti binaya ait, IIRC DC onları suçlayabildi ve ellerini yıkadı.

 2. Bir elektrikçi, gücü DC'de birkaç sıra rafa indirdi, çünkü panel bazı kesicilerin nasıl açılıp düştüğünü açıkladı. Ayrıca, bir UPS üzerinde çalışacak olan başka bir DC'deki bir elektrikçinin baypas moduna geçip tüm DC'yi devirmediğini de duydum.


Bu gibi durumlarda raflı bir UPS bulundurmanız tavsiye edilir mi, yoksa bağlantı genellikle her şeyle kesildiği için önemli değil mi?
AX1

Güzel olurdu ... DC'miz raflarımızda bir UPS olmasına izin verilmediğini söylediler, bize bir sebep verdiler, ama ne olduğunu hatırlamıyorum.
Clint

Belki ısı? Raf UPS konusunda fazla tecrübem yok, ancak tüketici UPS her zaman ısınır.
AX1

4
@ AX1: Papatya zinciri ile birbirine karışıyor. Akımdaki bazı özellikleri beklerler ve diğer UPS'ler bunları filtreleyebilir. DC güç kaybettikten sonra ağ muhtemelen azalır, bu nedenle sunucularınız açık olsa bile ağ olmaz.
quinnr

Eğer EPO vurulursa itfaiyeciler canlı güç bulunmamasını beklediklerinde yangın kodu olabilirdi.
Sean Reifschneider

1
 • Muhtemelen bir veri merkezinin üçte birinin teknik ürün kalemleri olduğunu söyleyebilirim.

 • Üçüncüsü, işler doğru gitmediğinde onunla nasıl başa çıktıkları. Gururlarını yutuyorlar, başarısızlığı inceliyorlar ve bir daha yaşanmayacağından emin olmak için ne yapacaklarını düşünüyorlar mı? Yoksa daha önce işe yaramayanı mı yapıyorlar?

 • Diğer üçte ise personeldir. Akıllılar, çalışmak kolay ve her ay teslim olmuyorlar mı?

Fakat daha da önemlisi: İhtiyacınız olan alana sahipler mi? Neredeyse girdiğimiz bir yer, 2 yıl içinde elimizde olduğundan daha fazla yer kullanıyorduk.


1

Silikon Vadisi'nde küçük bir veri merkezinde çalışıyorum. Ben işin yönetilen sunucu tarafındaki sysadmin.

Kötü işaretler:

 • Güç, sıcaklık, nem için yedekli izleme ve uyarı eksikliği
 • Ağ cihazları, colos, sunucular ve diğer donanımlar için izleme eksikliği
 • Dağınıklığı ve temizliği sağlamak için kablo bağlarını veya diğer kablo yönetimini kullanmamaya dikkat edin

İyi işaretler: - Otomatik yerine çalışma özellikli yerinde dizel jeneratör - Otomatik yerine çalışma özellikli yedek chillerler ve hava taşıyıcılar - Büyük taşıyıcı omurgalarında çok fazla bant genişliği (AT&T, XO Comm) - Yedekli ağ sağlayıcıları - Yedekli çekirdek yönlendiriciler, güvenlik duvarları, yük dengeleyicileri ve anahtarlar - Çalışıyor dağıtmadan önce hafıza kontrolü ve donanım teşhisi

Ad marka sunucuları iyi, ancak eskiler ve bir kaç kez bloğun etrafındalarsa, kullanmadan önce donanım tanılama araçlarını geçtiklerinden emin olmalısınız.

İyi bir veri merkezi, müşterilerine bant genişliği tüketimini ve çalışma süresini izleyebilecekleri bir web sitesi sağlamalıdır. Ayrıca tüm soruları cevaplamaları gerekir. Onlara UPS'lerinin markasını ve modelini sorun. KGK üzerindeki mevcut yükü görmelerini isteyin. Bu bilgilerle, güç olmadan ne kadar sürebileceğini doğrulayabilirsiniz.

Ancak dürüst olmak gerekirse, UPS endişelenmenize gerek olmamalıdır. Bir UPS sadece kısa bir çalışma süresi sağlar (30 dakika ya da öylesine). Çok daha iyi bir endişe, DC'de bir yedek jeneratör olup olmadığıdır. Ayrıca DC'nin hangi şebekede olduğunu sormakta fayda var. Kararmalar ve kesintiler açısından, farklı şebekelere farklı öncelikler atanır. Bil bakalım ne oldu? Hastaneler ve itfaiye istasyonları önceliklidir (elektrik kesilmez). Veri Merkezi aynı şebekedeyse, garantili güvenilir gücü.

Onlara raf başına ne kadar güç bulunduğunu sorun. Çalıştığım yerde her rafa 3x 25amp devreleri sağlıyoruz. Tipik bir 1u sunucu 1-3 amper tüketir.


Gitmeye istekli olduğumda raf başına 40amp var. Bu çok mu düşük? Söylediklerinin neredeyse yarısı (75amp).
AX1

1
110X'te AX1, 40A 4400W'dur; 230V'da 9200W'dır. Yüksek yoğunluklu (Twin / Twin ^ 2 / Blade) veya HPC / GPU değilse, bu PLENTY.
Mircea Chirea
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.