DHCP yoluyla IP adresi almak neden birkaç saniye alıyor?


24

Sadece meraktan, neden genellikle sürer saniye işlemci yönlendirici milisaniye birkaç saniye ve ping başına operasyonların milyonlarca alır işleme kapasitesine sahip olduğunda DHCP ile ağ yapılandırmasını almak için?

Bir WiFi yönlendirici ve yaklaşık 5 cihaz içeren ev ortamımda, 5-10 saniye gibi süreleri görmek nadir değildir.

Yanıtlar:


22

DHCP kirasının fiili olarak satın alınmasının yanı sıra, DHCP sunucusundan (ki genellikle çok uzun sürmez), bazı sunucular ilk önce dağıtılmadığını doğrulamak için dağıtmadan önce dağıtması gereken IP adresini pingleyecektir. Şebekede kullanılıyor - bu işlem zaman aşımına uğraması birkaç saniye sürer. Müşteri bazen biraz daha zaman kazandıracak aynı şeyi (yine IP adresi çakışmalarını önlemek için) yapacaktır. Daha sonra, bazı müşteriler DNS girişlerini vb. Kaydedeceklerdir.


3
İş yerimdeki dhcp sunucusu IP çakışmalarını tespit etmek için ARP isteklerini kullanıyor.
erichui

9

DHCP biraz daha uzun sürebilir, çünkü tek bir sunucu ile değil, ilk istek sırasında bir yayın mesajı gönderdiği için ağdaki tüm cihazlarla bir dizi işlem içerir.

DHCP için RFC'yi kontrol ederseniz,

http://www.faqs.org/rfcs/rfc2131.html

Anlaşmaya varılan görüşmeler dizisini açıkça görebilirsiniz. Başlangıçta istemci, LAN üzerindeki tüm cihazlara DHCPDISCOVER gönderir, ardından dhcp servisi çalıştıran sunucular DHCPOFFER mesajını döndürür. İstemci, bir tane seçmeden önce mevcut tüm dhcp sunucularından yanıtlar almayı da bekleyebilir. Daha sonra ip sunucusu olarak hangi sunucuyu seçtiğini belirten bir tanımlayıcıya sahip bir DHCPREQUEST gönderir. Sonunda tüm yapılandırma parametreleri ile DHCPACK alır. Bu, RFC'den "3.1 İstemci-sunucu etkileşimi - ağ adresi tahsis etme" nin sadece bir özetidir.

Tecrübelerime göre dhcp, çoğu düğümün bağlı olduğu büyük LAN ayarlarında uzun zaman alıyor. Sadece bir dhcp sunucusu (örneğin WIFI router) ve bir veya iki adet içeren bir ev işlerinde oldukça hızlı.


Bir WiFi yönlendiricisine ve yaklaşık 5 cihaza sahip ev ağımda oldukça yavaş olduğunu düşündüğüm 5-10 saniye sürüyor. Ama açıklama için teşekkürler.
Borek Bernard

tek bir dhcp sunucunuz olduğundan emin olun. Yalnızca 5 aygıtsa, dhcp sunucusundaki her aygıta IP'leri ayırmak isteyebilirsiniz. Ancak yeterince merak ediyorsanız, gerçek görüşmeye bakmak ve gecikmeye neyin yol açtığını görmek için tcpdump kullanabilirsiniz.
Daniel T.

Dhcp sunucusuna bağlı olarak, ağ etkinliğinden veya CPU hızından bağımsız olarak birkaç saniye sürebilir. Bunun nedeni, sunucunun ilk önce bir adresi istemciye sunmadan önce bir adres kullanımda olup olmadığını görmek için sorgulaması ve cevapların gelmesi için en az bir süre beklemesi gerekmesidir. Bu zaman aşımı, fark ettiğiniz gecikmenin bir parçasıdır ve en sessiz ağda bile bulunacaktır.
13:37

2

İki sebep (ve çözümler) DHCP sunucumdan hızlı cevaplar almak istediğimde buldum.

1) DHCP'm, tahsis etmek istediği adrese bir puan verdi. Bu 3 saniye gecikme eklendi. Bunu, DHCP yapılandırmasının MAC Adresiyle IP adresine eşlenecek şekilde değiştirerek çıkardım. Bu temel olarak statik bir adres tahsis etmek için DHCP kullanıyor. Bu benim için 3 saniye gecikme kaldırıldı.

2) Yalıtılmış bir ağım var, ancak bunu bazen alabilirsiniz. DNS araması yapıldı, bu benim için DHCP'den bir IP adresi almaktan birkaç saniye gecikmeme neden oldu. DHCP sunucusu yapılandırmasında etki alanımız ve DNS sunucularımız için seçenekler vardı. DNS seçeneklerini kaldırdıktan ve yukarıdaki değişikliklerden sonra DHCP sunucusundan anında cevap aldım. (**)

Bu sorunlar kurulumumda bulduğum şeydi. Milajınız değişebilir.

şerefe

1 POUND = 0.45 KG

(**) Her seferinde bir kuruş olsaydı, başarısız bir DNS araması, başımı kaşımamla sonuçlanan garip bir çarpma etkisine neden olan bir gecikmeye neden olsaydı, çok fazla param olurdu.


1

Hangi manzaraya sahip olduğunuzu bilmiyorum, ama gerçek dünyada ip adresini alırsınız… vb. Eski bir sunucudan (dhcp sunucusu her zaman en eski donanıma sahip olandır :)) bir güvenlik duvarı ardında , bir veya birkaç yönlendirici / anahtar ... Gecikme, işlemci gücü ... ve bir Windows dünyasında, dhcp uygulaması bizim istediğimiz kadar verimli değil !.


1
"Windows dünyasında, dhcp uygulaması bizim istediğimiz kadar verimli değil!" Burada söylediklerinizi yedeklemek için herhangi bir dokümanınız veya kaynağınız var mı?
mfinni

Hayır, ancak örneğin .... Linux, DHCP seçeneklerinde çok kolay bir şekilde arıza yapma imkanı sunar. Windows'taki yerleşik Active Directory işlevinin yanı sıra, olası güvenlik sorunları olarak değerlendirilecek başka noktalar da var.
C_Sense

2
Bana, çok fazla internet yayınını okuduğunuzdan beri abartılı abartılı olduğunuzu düşünüyor. "Microsoft kötü." "Niye ya?" "Çünkü herkes öyle diyor."
joeqwerty

Üst üste binen DHCP kapsamlarını Windows DHCP sunucularında yapabilirsiniz. Win2k8 R2 ile, görünüşe göre, yeni bir yerine çalışma seçeneği de var. Belki Linux bundan daha iyidir. Bunların hiçbirinin "verimlilik" ile ilgisi yok. Ve Windows DHCP'de hangi "güvenlik sorunlarına" atıfta bulunuyorsunuz? Sizden kaynaklar istedim, bunun yerine daha fazla hak iddia ettiniz.
mfinni

0

Eğer dhcp ile performans problemleri yaşıyorsanız;

  1. Ağ gecikmesini kontrol et
  2. Paket kapağı dhcp pazarlığına bakın. Hangi eylemin uzun sürdüğünü görebilmelisiniz. (dhcp sunucusunda sorun olmayabilir, kim kimi bekliyor?)
  3. Dhcp sunucusu yükünü ve günlüklerini inceleyin.

Bu bir ev ağı senaryosu, soruyu güncelledim.
Borek Bernard

U_ಠ YU HİÇBİR SEN SORUNUZ?
Ablue

Belki ağ bağlantısına bağlı olduğundan ve bunun için en iyi yer burası mı?
Kedare

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.