Sysadmins için en iyi akıllı telefon?


40

Bilgisayarımdan / masamdan / iş yerimden uzaktayken sunucu ve hizmetlerime göz kulak olmamda yardımcı olacak bir cep telefonuna ihtiyacım var.

Sysadmins için hangi akıllı telefonu önerirsiniz?

 • Bir SSH istemcisi bir zorunluluktur.
 • Bir iPhone kullanmadım, ancak bir klavyeye sahip olmanın daha iyi olacağını düşünüyorum.

Şu anda bu alternatiflere bakıyorum:

 • iPhone "varsayılan" akıllı telefon olurdu.
 • Nokia E71, Joel Spolky's de dahil olmak üzere iyi önerileri var.
 • Android platformu iyi görünüyor, ancak birkaç modelin (HTC G1 / HTC Magic / HTC Dream) yeterince olgun olduğundan emin değilim.
 • Blackberry hakkında emin değilim.
 • WinCE / Windows Mobile telefonları?
 • E71'den daha iyi bir Nokia telefonu var mı?

Hangi seçimi yaptın? Ne önerirsiniz?


Joel kıçını tekmeliyor, bu yüzden E71 konusunda haklı olmalı (korkak olan manzara penceresinin yanı sıra E65 için ses tanımanın benim durumumda daha iyi çalışması).
elcuco

Yanıtlar:


31

İPhone'umu beğendim. Orada bazı güzel sysadmin uygulamalar . Ancak, Exchange entegrasyonu olan açık e-posta / takvim / kişilerle iletişime geçmenin yanı sıra, öncelikle işimizde de çok önemli olan not almak için kullanıyorum (EverNote). Bir şeyleri araştırmak zorunda kaldıysanız ve en azından kişisel eğitimim için web tarama deneyimi harika: RSS beslemelerini okumak, podcast'leri dinlemek vb.

Burada ServerFault.com'daki bu soru, iPhone için güzel araçların listesini içerir: BT çalışanları için bazı “olması gereken” iPhone / iTouch uygulamaları nelerdir?

Bu "Araçlar Sayfası" iPhone'umdaki :

alt metin http://img53.yfrog.com/img53/9003/fj8.jpg


7
İPhone için +1. Exchange ile güzel bir şekilde çalışır, uygulama mağazası her zaman yeni oyuncaklar alır ve her yerde BlackBerry Brick'in kemerinize zımbalanmasına karşı size daha az kişi güler.
Rob Allen 19

2
Apple bir saat önce yeni iPhone modelini açıkladı: "iPhone 3G S" birçok yeni özelliğe sahip. Mevcut 3G model 99 $ için hala kullanılabilir.
splattne

İPhone ile olan deneyimim böğürtlenimden çok daha iyi oldu. Genel olarak iPhone'daki uygulamaların böğürtlen üzerinde bulunanlardan daha yüksek kalitede olduğunu buldum. Örneğin, TouchTerm midpSSH'den çok daha güzel.
3dinfluence

kesinlikle iPhone ile gidin. iPhone'u neredeyse bir yıldır kullanıyorum. daha mutlu olamazdı. Hem iş hem de kişisel eğlence ile tüm ihtiyaçlarımı karşılıyor. Başka seçeneklere bile bakmayı reddediyorum.
kentchen

3
Ayrıca, iPhone bir çağrı cihazı için berbat. Sessiz olma yolu ve SMS tonlarını seçemezsiniz. Ayrıca gönderenler için farklı zil sesleri / davranışları yapılandıramazsınız. E-postayı gönderene göre bildirmek için yapılandıramazsınız. Bu işlevler uygulamalar tarafından değiştirilemez, çünkü bunlar 'temel' işlevlerdir. Aslında aldığımda benim için en büyük hayal kırıklığı oldu - inanamadım.
Sam

19

Nokia N810'umu seviyorum. Gerçekten bir telefon değil,

 • büyük ekran (800x480)
 • linux içinde
 • SSH, RDP istemcisi, VNC
 • nmap ve tcpdump gibi ağ araçları
 • cut-down firefox tarayıcısı
 • skype, gtalk, SIP telefon gibi
 • wifi veya bir 3G cep telefonu üzerine bir bluetooth üzerinden bağlayabilirsiniz.
 • iyi pil ömrü - şarjdan birkaç gün sonra
 • cebine sığacak
 • iyi boyutta kayan klavye.

Standart klavyede, sekme, boru vb. Gibi istediğiniz bazı tuşlar yoktur. İstediğiniz şekilde tuşları yeniden ayarlayabilirsiniz. Tuşları yeniden eşleştirmek için / usr / share / X11 / xkb / symbols / nokia_vndr / rx-44 komutunu düzenleyin, örneğin m için Fn değiştiricisini; tuşları (pound ve Euro) ve + ve 'tuşlarına eklenir

  key <AB07> { [ m,     M,    Escape, Escape  ] };
  key <AC10> { [ semicolon, colon,  bar,   bar   ] };
  key <AE12> { [ plus,    equal,  Tab,   Tab   ] };
  key <AC11> { [ apostrophe, question, grave,  grave  ] };

iyi, ben de kullanırım. bir sorun var ... sekme almak için dokunmatik ekranı kullanmak zorundasınız ...
pQd

1
@pQd cevabın anahtarını yeniden eşledi
John McC

Kendimde bir N800 var, ancak klavyeden ayrı olarak (N810'u yöneticiler için üstün kılan, sanırım), aynı fikir. İyi cihaz, zaman zaman yönetmek için kullanışlıdır ...
wzzrd

2
Bunun için teşekkürler, bir iphone olmayan bir şey arıyordum :)
Tim Post

14

Aceleniz var mı?

Google, yıl sonuna kadar en az 18 Android telefonun piyasaya çıkacağını ve çoğu ABD taşıyıcısının bir veya daha fazla taşıyacağını açıkladı.

Uygulamalar için iyi bir pazar var, mevcut olanın (T-Mobile G1) hoş bir klavyesi var, karım onunla oldukça mutlu, ama ihtiyacınız olana ne kadar uyduğunu bilmiyorum.

Birkaç ay sıkı oturmaya meyilliyim.


G1'i severim. Bir iPhone IMHO'dan daha iyi.
KevinRae

Motorola’nın 2010’un ilk çeyreği arasında şu an ABD taşıyıcıları olan 10 telefona sahip olduğunu gördüm; ilk, t-mobile ile yapılan Tıklama’nın da güzel değerlendirmeleri var.
Ronald Pottol

Android için de kullanılabilen iyi SSH istemcileri gibi (ücretsiz), hızlı ve uzaktan yapılması gereken belirli iş türleri için kullanımı zevkli ve gerçekten çok yararlı olan şeyler var.
tomfanning

Aslında iPhone'dan Android'e geçtim (AT & T'den bıktım, Verizon bir seçenek olmadan geri döndü) ve hayatımın üçüncü büyük hatası olmalıydı. Android kıyaslandığında korkunç. Kullanıcı Arabirimi'ndeki ayrıntılara dikkat etmek hiç karşılaştırmaz ve uygulamalar (varsa) genellikle çok daha düşük kalitededir. Android'den uzak durmanızı şiddetle tavsiye ederim. "Açıklık" ile ilgili tüm yutturmaca bs. Aklıma gelen tek olumlu şey Amazon App Store'un her gün ücretsiz bir uygulama vermesi.
iconoclast

7

Bir sysadmin'in erişim seviyesi göz önüne alındığında, burada SSL dışındaki güvenlik için asgari bir standart olarak çok az dikkat gösterilmiştir. Cihazın veri yolundan daha fazla tehlikeye girme olasılığı yüksektir. Telefonlar yanlış yerleştirilmiş ve çalınmış. 4 basamaklı bir iğne oldukça zayıf bir güvenliktir ve hatta bazen kullanılmaz.

Veri cihazda şifrelenmiş mi ve cihaz kaybolursa sunucudan silinebilir mi? Evet, bir Exchange sunucusuna bağlı yönetilen bir WM6 cihazı için, evet, BES'e bağlı bir Blackberry için evet, ancak çoğu iPhone için NO (3G S şimdi donanım şifrelemesini destekliyor ancak Exchange sunucularından uzaktan silme işlemi hala tutarsız). Kullanıcıların (yöneticiler dahil) Korunan Sağlık Bilgilerini (PHI) alabileceği bir sağlık hizmeti ortamında şifrelemeye kanun (HIPAA) gerekir.

Sysadmins bölge için anahtarlara sahip ve güvenlik ilk göz önünde bulundurulmalıdır. İnsanlar telefonlarını kaybeder.


2
Kabul ediyorum, bu yüzden böğürtlen kullanıyorum. Gezegendeki en büyük şirketlerden biri için çalışıyorum ve güvenlik kısıtlamaları iş için daha az güvenli bir cihaz kullanılmasını imkansız hale getiriyor.
Roqetman

6

Böğürtlen tür "her zamanki" dir. midpssh, makul herhangi bir standart tarafından mutlak bir bok SSH istemcisidir, ancak acil durumlar için yapacaktır. Blackberry'nin genelde kazandığı yer onun Exchange entegrasyonu.


2
Sizinle aynı fikirdeyim, e-posta altyapımız Exchange olduğundan, hiçbir şey kurumsal e-posta için geçemez. Rove Mobile Admin ssh'im var ve yalnızca hat tabanlı kullanım için (yalnızca vi ile kullanmayacaksınız) gerekiyorsa kullanışlıdır.
TCampbell

6

Citrix kurulumunuz varsa, iPhone son zamanlarda mutlaka satın almanız gereken bir ürün oldu.

Sitemdeki Citrix kurulumunu ABD'deki herhangi bir yerden ve ABD dışındaki herhangi bir yerden wifi olması durumunda oturum açabilirim. Arayüz, sezgisel sağ tıklama desteği vb. İle şaşırtıcı bir şekilde kullanışlı ve duyarlı.

Klavye benim için sorun olmadı, SSH için TouchTerm kullanıyorum (VPN üzerinden, daha az). Sekiz saat boyunca kodlamak istemem ama uzaktan yeniden başlatmalar vb. İçin harika.


6

İPhone'u kullanıyorum.

TouchTerm harika bir SSH uygulaması. Hem parola hem de anahtar kimlik doğrulamasını destekler.

Çoğu izleme programı iPhone dostu bir web arayüzü görüntülemek için değiştirilebilir. Ayrıca bant genişliği grafiğimize birkaç web arayüzü de yazdım. Bunun için bir uygulama kullanmak için hiçbir sebep yok - web tarayıcısı için yazmak kolaydır.

Klavye yazmak için sorun yok - Diğer telefonlardan birinde küçük bir klavyeyle bile (HTC TyTn'im gibi) hala hızlı yazamazsınız, ancak dışarıdayken, örneğin bir sunucuyla acil durum.


Yazma noktasına göre, kendinize her zaman ortak komutlar / yollar / etc için bir dizi kısa form takma adı yapabilirsiniz.
Sane Dana,


4

İPod Touch'ımın da oldukça iyi çalıştığını gördüm. Bir VPN'e bağlanabilir ve bir dizi SSH ve VNC uygulaması vardır.


kesinlikle. Dokunuşumu seviyorum ve ev bilgisayarımı kontrol edebilmek daha iyi. Wifi olmadan nadiren bir yerde olduğumu biliyorum ve eğer öyleysem ... Muhtemelen zaten herhangi bir şey yapamayacağım (yani, ben sürüyorum).
Logan

4

iPhone benim oyuma girdi, özellikle de artık çoğu kullanıcı için yasal olarak izin veriyorlarsa (üzgünüm AT&T)

Artık değil, nedenlerinden dolayı lütfen http://danmacs.blogspot.com/2009/06/o2-iphone-3gs-wtf.html adresini ziyaret edin .

Temel olarak, yükseltmelere izin vermeyerek, "meşru" birleştirme için çok fazla bir ücret talep ederek (bununla ilgili kısıtlamalar bulunan) aylık faturanızdaki veriler için sizden ücret talep etmelerine rağmen ücret kaybediyor.

O2 topu büyük bir süre düşürdü, http://search.twitter.com/search?q=o2fail size ne kadar kötü olduğu konusunda bir fikir verecektir.


1
Özür dilerim, iPhone için oyumu, operatörümün yürüttüğü mevcut vatandaşlarla geri çekmem gerekiyor. Donanım süper ama operatörünüzün sizi yükseltme konusunda becermediğinden emin olun
Dan

4

Şahsen BlackBerry Storm'umu seviyorum. Büyük bir ekrana sahip, tarayıcı hızlı, dokunmatik ekranın dokunsal geri bildirimi için bağlama ve tanrıya teşekkür etmek için iyi.

Aşağıdaki özelliklere sahibim:

 • SSH
 • RDP (dosya erişimi olan)
 • VNC
 • FTP

Ayrıca, bir sunucu arızası ve / veya uygulama çökmesi hakkında bir posta aldığımda yüksek sesle özel uyarılar ayarlamanızı sağlar. Bu uyarılar için özel LED renkleri ayarlamama izin veren bir üçüncü taraf uygulamasına bile sahibim.


merhaba .. bu hizmetler için kullandığınız uygulamaları tam olarak adlandırabilir misiniz .. BB kalın, ancak ssh ve FTP için uygun uygulamalar bulamadım ve uzak masaüstü ve VNC bile denemedim ..
zappan

MidpSSH [SSH], PaderSyncFM [FTP], TSMobiles [Dosya Erişimi Olmadan RDP, RDM + çözümlerinin dosya erişimi var, ancak bunu sağlamak için özel bir uygulama gerektiriyor], VNC + [VNC]
Andrew Moore


3

XDA-Developers'ın pişmiş ROM'lu AT&T Tilt kullanıyorum.

Uzaktaki masaüstünü, SSL VPN girişini vb. Yapabilirim. Kablosuz araçlar ve diğer harika ICMP komutları XDA'da da var.


3

Bir SSH istemcisine veya telefonunuz üzerinden uzaktan yönetim yapabilme özelliğine sahip olmaktan daha önemli olduğunu düşünüyorum, telefonunuzu bir dizüstü bilgisayara bağlama ve cep telefonu bağlantısını kullanma yeteneğine sahip olmak.

Bir iPhone'um var ve onu seviyorum. Artık BT operasyonlarını destekleyen bir sysadmin olmasam da, yaptığım zaman, telefonda SSH kullanmaktan nefret ediyordum. TouchTerm iyi bir program, ancak gerçek bir klavyede yazarak sistem komutları yıllar boyunca geliştirdiğim kas belleği aşmak için çok zor.

IPhone 3.0 işletim sistemi WWDC'de açıklandığı gibi bağlanmayı desteklerken, AT&T taşıyıcıların listesinde yer almıyor ve bu seçeneği desteklediği onaylanmadı. Bu durumda, iPhone bir sysadmin akıllı telefon için çıktığını söyleyebilirim.

Ancak, iPhone'u hala seviyorum ve bu noktada başka bir telefon kullanmayı hayal edemiyorum. Telefonunuz üzerinden sistemleri yönetmenize gerek kalmadan bu kadarını aldınız, neden uygun olmadığında çalışmak için kendinizi daha uygun hale getirmek istiyorsunuz?


Bağlama konusunda haklısınız, ancak telefon bağlamaya göre kullanımı daha kolay olacak bir USB 3G modem buluyorum. Ayrıca telefonunuzu konuşmak için kullanabilir ve dizüstü bilgisayarınızı internete bağlı tutabilirsiniz.
Marie Fischer,

+ 1, mecbur olduğundan daha fazla müsait olmadığın için.
Hamish Downer,

3

-1 iPhone için Blackberry'nin yerini almak üzere iPhone çağrısı yaparken (her ikisi de aynı aylık maliyetle) dönüyoruz. IPhone için anlaşma kırıcı Blackberry gibi iPhone'da yeni e-postalar için yüksek sesli bir sesler ayarlamak için hiçbir yolu yoktu. Küçük bir şey gibi gözüküyor, ancak e-posta uyarıları sistemden kaçan sorunlar gibi ve bunları duyamamak gibi şeyler önemli. IPhone, serin VPN yeteneğine sahipti, ancak biz iPhone başka bir Blackberry için iade sona erdi.


Belki bir SMS geçidi kullanmayı düşünün. İPhone'un gelen bir metin iletisine sizi uyaracağı izlenimini uyandırıyorum. Uyarılarınızı phonenumber@att.sms.com adresine ya da bu satırlardaki herhangi bir şeye e-posta ile gönderebilmelisiniz. Belki de "Hey, kötü sunucu sorunları, daha fazla ayrıntı için e-postaya bakın" diyen ve kullanıcının daha sonra kontrol edebileceği e-posta kutusuna giden daha ayrıntılı bir açıklama yazan SMS’e iki e-posta gönderin. Mükemmel bir çözüm değil, ancak yardımcı olabilir.
Logan

Bu benim de iphone ile olan yakınlığım. Bildirimler yeterince yüksek değil. Beni uyandırmak için ihtiyacım var. Bu yüzden hala bir çağrı cihazım var :(
Sam

sen iphone jailbreak ve ses bildirim dosyalarını SSH üzerinden değiştirebilirsiniz
Magnetic_dud

Ya da iPhone'u yatakta bıraktığınız bir hoparlöre takabilirsiniz, zil sesi oradan oraya titreşir. Müzik dinledikten sonra beni bu şekilde birkaç kez uyandırdım.
Dan

2

Eskiden n9300i kullanırdım - bu iyi bir şeydi. 80x25 macun oturumu.

Son zamanlarda e71'e taşındım - güzel bir telefon, ancak ekran çok küçük ve tab / ctrl gibi uygun tuşlardan yoksun. n9300i de vardı . e71'de içerik menüsünü hala kullanabilirsiniz - ancak bu çok zahmetlidir. rahat bir ssh oturumu yaşamak istiyorsanız - e90'a gidin.

alternatif olarak - netbook ile eşleştirilmiş herhangi bir 3g telefonu veya belki de yeterince iyi çözünürlükte android çalıştıran bir şeyi alın. veya nokia n810 gibi internet tabletiyle eşleştirin - gerçekten iyi bir seyahat arkadaşıdır.


2

Android telefonunuzu çalıştırırsanız, SSH ile terminali kapatabilirsiniz. Birkaç yıl içinde uzaktan yönetim için en iyi platform olacağını düşünüyorum, ancak henüz tam olarak orada değil. G1'imi seviyorum, ancak bazılarının ihtiyaç duyabileceği kadar fazla yönetim yapmayın.


G1'imi seviyorum. Gerçek bir klavyeye ihtiyacım var ve sanal iPhone klavyesini beğenmedim.
KevinRae

2

İPhone klavyesindeki belirsizliğinize göre. Bir iPod Touch'ım var (aynı ekran, işletim sistemi vb.) Tehlikeli olayı yazmaktan nefret ediyorum ama daha iyi olduğumu fark ettim. Dokunsal geribeslemesiz tuhaf yazım. Ben bir dokunuş daktiloğuyum, ama üzerinde parmaklarımı izlemem gerekiyor, çünkü her zaman yanlış tuşlara bastım ve bırakmadan önce doğru olana kaydırmalıyım (hangi tuşa bastığınızı kaydeder, aşağı bastırın).


1

Nokia E serisi klavye tam olarak çok güzel olacak. Symbian 3rd edition için sağlam bir SSH istemcisi var. Telefonunuzu Exchange sunucunuzla senkronize etmek için kuruluşunuzun Microsoft'tan Mail For Exchange satın alması gerekir. Mail For Exchange sağlam bir üründür - Nokia'nın Mail For Exchange'i desteklemek için kendi ürününü bıraktığı kadar sağlam bir üründür.


1

Geçtiğimiz yıllarda yönetici olarak görevimi yerine "görev" i yapmak için birçok farklı çözüm denedim:
- Masaüstümün önünde evde kalmak
- Ipaq (bu tamamen kötü oldu)
- eeepc + 3g modem
- laptop + SE 3g telefon

Sonuncusu gerçekten en iyisi: iş istasyonum kapalıyken kullandığım makinenin aynısı, bu yüzden olası bir sürpriz olmadı. Tüm ağ araçları vpn, ssh tuşlarıyla, codebase / SCM'ye erişim ve benzeri özelliklerde kullanılabilir ... Ve iyi bir klavye ve ekranla.

Amacınız sunucularınızda "bir göz" tutmaksa, muhtemelen daha fazlasını yapabilmek istersiniz ve "arasında" bir çözüm yoktur. Soru “bilgisayarınızdan uzaksınız” anlamına gelse bile, tavsiyem: taşımak için acı çekmeden yanınıza alabileceğiniz bir dizüstü bilgisayar bulmak.


1

Bu soruya biraz geç kaldım ama bir Sidekick kullandım. Aslında yazabileceğiniz ve dokunabileceğiniz harika klavye, istediğiniz seçeneklere sahiptir.


Bir süre bir Sidekick (orijinal renk, ardından bir Sidekick 2) vardı ve harikaydı. SSH istemcisi oldukça iyiydi, ancak o zamanki veri oranları biraz acı vericiydi.
Bill Weiss,

1

NokiaN97 ve telexy.com tarafından sunulan Yazılım Seti diğer teklifleri yenecektir.


1

VNC, SSH, WWW için uygulamaları olan herhangi bir telefon yapacak.


1

Epeyce akıllı telefonlar (S60, UIQ, iPhone, WM ödünç aldı) vardı ve son birkaç yıldır WM üzerine yerleştim. S60 hiç dokunmatik ekrana sahip değildi (şimdiye kadar N97 ve 5800'e kadar) ve platformdan hiç hoşlanmadım (nedenini gerçekten söyleyemem). UIQ çok az yazılıma sahipti ve üretime son verildi. Sahip olduğum son telefonlar dışında (P990i. P1i) subpar donanımının olması dışında, yine de oldukça kullanışlıdır. IPhone'da sadece işe yaramaz hissettim (App Store'dan önce), bir hafta sonra Nokia 1112 yedeklemeye geri döndü. Ve sonunda WM. En hızlı değil, en güzel değil, en çok çalışan ama çok iyi yazılım, mükemmel kişiselleştirme seçenekleri ve genel olarak sağlam bir platform. SSH, RDP, Opera tarayıcı, Skype, MSN, IRC, mükemmel Exchange desteği vb. Şimdilik Sony Ericsson X1 ve çıktığında maby X2.


1

N810 iPhone'dan çok daha iyi bir giriş yöntemi olduğundan Nokia N810 cihazını iPhone üzerinden öneririm. Harici bir QWERTY klavyeye, dokunmatik ekrandan daha hızlı yazma oranına izin veriyor.

Tabii ki önemli olan başka faktörler de var. Örneğin, Nokia N810'un yerleşik cihaz dünyasında en iyi internet tarayıcısına sahip olduğu kabul edilir. YouTube gibi çok iyi web 2.0 uygulamaları sunar.


1

Nokia N97 - Wlan, Tam qwerty klavye, Büyük çözünürlük, Macun ve diğerleri


0

Bir arkadaşım MASSIVE Nokia 'Communicator' tarafından seri port ve bir terminal uygulaması ile ayarlanabileceklerine yemin ediyor, Cisco'yu bilgisayarsız yapabiliyor. Bana çok fazla güçlük gibi geliyor ama o zaman insanların nasıl olabileceğini biliyorsunuz :)


0

Jitterberman ile bağlama hakkında hemfikirim. AT&T 8525'i taşıyorum ve küçük şeyler için sorun yok, ancak işin güzel tarafı dizüstü bilgisayarımdaki USB'yi takabilmem ve normalde kullandığım tüm yapılandırmalarla günlük kullandığım yardımcı programları kullanabilmem .


0

Sunucularımı her yerden benim için kontrol etmek için taleplerim: RDP istemcisi olan herhangi bir 3G telefonu, dokunmatik ekran (fare için) ve tam klavye.

İki yıl önce Windows Mobile ile bir HTC TYTN seçtim. Ve bu çok iyi çalışıyor.

Artık dağcılık, gökyüzü, vb.


0

Benim için Samsung Omnia i910, kısmen şirket Verizon'da olduğu için, çoğunlukla bir Windows mağazasıyız ve Aralık 2008'de aldığımda mevcut olan en iyi telefon oldu. WM 6.1, Office Mobile, 240x400 dokunmatik ekran, 8 ile birlikte geliyor. GB dahili artı 8 GB kart, 5 MP kamera, OCR, müzik / video oynatıcı, FM radyo, IE Cep, Opera, WiFi, IM istemcileri, DLNA (TV'niz varsa), vb. masaüstü bağlantıları, ancak SSH değil. PocketPuTTY (ücretsiz) 'e bakıyordum ama henüz denemedim. Sunucu izlemeden gelen bildirimlerin çoğu, herhangi bir telefonun yapabileceği metin veya e-posta yoluyla gelir. DLNA'nız yoksa, isteğe bağlı 20 dolarlık bir TV çıkış kablosu vardır, bu nedenle daha önce denememiş olduğum bir şeyi daha büyük bir ekranda kullanabilirsiniz.

Tam özellik (PDF)

Tek salakça şey, masöz görünümlü ekran kaleminin yana asılması, bu yüzden onu çıkardım ve kullanmam.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.