Linux'ta Intel Turbo Boost'un izlenmesi / kontrol edilmesi


25

Nehalem işlemcilerinde Intel Turbo Boost teknolojisini bir Linux sunucusundan izlemek ve / veya kontrol etmenin güzel bir yolu var mı? Bu RHEL / CentOS 5.5 sunucularını çalışan hisse senedi ya da Realtime MRG çekirdeklerini yapmaya çalışıyorum.

Buradaki herhangi biri, ortamlarınızdaki Turbo Boost'tan yararlanmanın iyi bir yolunu buldu mu?

Yanıtlar:


21

i7z , Linux'ta (i7 ve üstü) destekleyen Intel CPU'lar için Intel Turbo Boost'u izlemek için iyi bir araçtır.

işte Turbo Boost'un i7z ekran görüntüsü

Çalışıyorsa, yük altında dinamik olarak artan çarpan nedeniyle CPU'lara yük eklediğinizde mevcut frekans değişimini göreceksiniz. Bunun için BurnP6'yı deneyin .

Güç durumlarının temel tanımı (pdf):

C0 - aktif durum. C0 iken, talimatlar çekirdek tarafından yürütülmektedir. Intel® Turbo Boost teknolojisi için, C0'daki bir çekirdek aktif çekirdek olarak kabul edilir.

C1 - durma durumu. C1 iken, hiçbir talimat yürütülmemektedir. Intel® Turbo Boost teknolojisi için C1'teki bir çekirdek aktif çekirdek olarak kabul edilir.

C3 - C3'te çekirdek PLL'ler kapatılır ve tüm çekirdek önbellekleri temizlenir. Intel® Turbo Boost teknolojisi için C3'teki bir çekirdek etkin olmayan bir çekirdek olarak kabul edilir.

C6 - C6'da, çekirdek PLL'leri kapalıyken, çekirdek önbellekleri temizlenir ve çekirdek durumu Son Düzey Önbelleğe kaydedilir. Güç Kapıları, güç tüketimini sıfıra indirmek için kullanılır. Intel® Turbo Boost teknolojisi için, C6'daki bir çekirdeğin etkin olmayan bir çekirdek olduğu kabul edilir.

C7 - Yeni, biraz daha derin uyku hali Sandy Köprüsü ve daha sonra tanıtıldı.

C6 ve C7 durumlarının "derin" uyku modları olduğu ve belirli sunucu iş yükü türleri için harika olmayabilecek bazı gecikme cezaları olabileceği uyarısında bulunulmalıdır. Daha fazla ayrıntı için bkz. Intel'in Yerleşik Uygulamalar İçin Güç Yönetimi (pdf).

Turbo Boost P0 halidir, uykunun zıttıdır. Yalnızca çok az sayıda çekirdek etkin olduğunda CPU çarpanlarını yükseltir, ancak CPU ile ısıl sorunları önlemek için aşırı çok çekirdekli yük altında yavaşlar.

Genel ACPI desteklemek gerekir i7z doğru temps ve işe Turbo Boost (varsayılan yukarıdaki dinamik çarpanları) göstermek için Linux etkin olması. Sen de Linux üzerinde Intel Turbo Boost etkinleştirme hakkında yararlı bilgiler bulabilirsiniz Bu yazı.


Teşekkürler, i7z tüm bu doğru çalıştığını kontrol etmek için harika bir uygulama (öyleydi, ama bunu ölçmek için güzel).
Marcus D. Hanwell

2
Bir açıklamada, CPU Boost'un çalışmasını sağlamak için CPU üzerindeki tüm C durumlarını (güç tasarrufu modları) devre dışı bırakmanın gerekli olmadığını belirledik. Bununla birlikte, BIOS ve işletim sistemindeki uygun ACPI desteği kesinlikle çok önemlidir.
Jeff Atwood

-2

XFreq, RT turbo aktivitelerini gösteren bir GUI'dir Kaynak kodu @ http://code.google.com/p/xfreq

XFreq, frekansı (turbo dahil), sıcaklığı, C Durumlarını ve Intel Core i7 işlemcilerin diğer özelliklerini görüntülemek için bazı Widget'lar sunar. Ayrıca Core 2 ve diğer Intel mimarileri için programlanmıştır.


ServerFault'a hoş geldiniz. Bu cevap gerçekten tek başına pek fazla katkıda bulunmuyor; Drew'un düzenlemesinden önce, ürün reklamı olarak yorumlanabilecek bir bağlantıdan fazlası değildi. Birçoğu modern standartlarda kapalı olacağından, ürün önerileri isteyen eski sorulardan kaçınmak isteyebilirsiniz .
Andrew B
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.