En iyi üst düzey Linux görüşme sorularınız nelerdir [kapalı]


25

Her şimdi ve sonra bu sitede bazı sys yönetici görüşme soruları ne olduğunu soran insanlar var. Çoğunlukla onları okurken hepsi orta seviye sorular.

En iyi üst düzey Linux yönetici görüşme sorularınızın hangisi olduğunu merak ediyorum.

İkisi benim

1) Eğer bir sisteme giriş yapmışsanız çatal bombaları nasıl durdurabilirsiniz?

2) Apache'nin kullandığı ve henüz apache'yi yeniden başlatmayan bir log dosyasını siliyorsanız, o log dosyasını nasıl kurtarabilirsin?


İlk Q'nun bir başka değişkeni şudur: :(){ :|:& };:Sisteminizde neler yapar ve bunu neden umursuyorsunuz? Şerefe!
MacUsers,

Yanıtlar:


13
 • Paylaşılan kütüphane bağımlılıkları nasıl görünüyor?
 • İzleme sistemi nasıl çağrı ve sinyal verir?
 • Nasıl profil uygulaması?
 • Yazdırılabilir karakterlerin dizelerini dosyalarda nasıl yazdırabilirim?
 • Bir inode'da hangi alanlar saklanır?
 • Nscd nedir?
 • Automake ve Autoconf nedir?
 • Useradd / adduser kullanmadan bir kullanıcıyı sisteme eklemek için hangi adımlar kullanılmalıdır?
 • ELF dosyaları hakkında nasıl görünüyorsun?
 • MAJOR ve MINOR sayı özel dosya nedir?
 • Link katmanı nasıl filtrelenir?

16
 • Bana bitirdiğin son büyük Linux projesinden bahset. Engellerden bazıları nelerdi ve bunları nasıl aştınız? Bazen bu açık soruları sormak, Google tarafından kolayca yanıtlanan küçük sorulardan çok daha fazlasını ortaya çıkarabilir. Mükemmel bir üst düzey yöneticinin her şeyi bilmesi gerekmez, ancak imkansız projelere inanılmaz çözümler üretebilmeleri gerekir.
 • Herhangi bir Açık Kaynak projesine katkıda bulunuyor musunuz? Sadece dokümantasyon olması önemli değil, gemiye belirli bir bağlılık gösterir.

Ne kadar iyi olduklarını anlamak için açık uçlu sorular sorun ...


2
Açık uçlu sorular için +1. Kapalı sorular önemsiz şeyleri bilmekle kaynatılır.
Sirex

2
Kesinlikle. Bana göre bir kıdemli, yalnızca Google’ı ezberleyebilecek şeyleri değil, karmaşık sorunları çözebilen, tasarlayan, projelerde liderlik rolünü alan biri vb. "Ldd'yi nasıl kullanacağınızı hatırlar mısın", karmaşık bir çok katmanlı üretim uygulamasındaki noktayı belirlemeye yardımcı olabilecek veya anlamlı kapasite planlaması yapan birini işe alıp almadığımı söylemez.
Rodger

9

Soru: Bir "dosya sistemi dolu" hatası aldığınızda bir senaryoyu açıklayın , ancak ' df ' boş alan olduğunu gösteriyor

Cevap: Dosya sistemi inode bitebilir, ' df -i ' bunu gösterecektir.

Açık uçlu sorular:

 • bana bilgi veritabanını nasıl yönettiğini (wikis, anahatlar, elektronik tablolar, düz metin dosyaları) ve neden belirli seçenekleri seçtiğini anlat
 • sürüm kontrolü kullanıyor musunuz? hangisi ve neden? taahhüt mesajların iyi görünüyor mu?

3
İlgili olabilir, "Neden du ve df aynı fikirde değil?" - Çünkü du, dizinlerin kullanımını kontrol eder, ancak df, free inode'ları kontrol eder ve dosyalar silindikten sonra açık tutulabilir ve yer açılabilir.
Matt Simmons

Bunun için +1 ve Matt'in yorumu (Aslında, seviyeye bakılmaksızın TÜM unix röportajlarında bunu soruyorum. Birinin dosya sistemi kavramlarını ne kadar iyi anlayabildiğini gösterir)
voretaq7

Ohh .. du / ve df arasındaki fark her zaman iyidir
Mike

Not Aha yapar ! Şimdi bunu biliyorum! :)
Mister IT Guru

8

Sormaktan hoşlandığım ve sorulmakta rahat olduğumdan biri:

[Son zamanlarda] yaptığınız en büyük hatayı ve bugün nasıl farklı bir şekilde yapacağınızı söyleyin. Bu deneyimden ne öğrendiniz?

10 yıllık deneyime sahip çok sayıda sistem yöneticisi var. Birçoğu aynı yılda 10 defa üst üste gelir. Takımımda 10 farklı, daha iyi yıllar geçiren birini istiyorum. Ve eğer hiç büyük bir hata yapmadıysanız, masanızı hazırlayıp doldurmamanız gerektiğini merak etmenize neden olan, gerçekten yaşamamış olmanız. :)

Görüşme yapan veya görüşmeci olarak önemsiz soruları umursamıyorum. Satıcılarımı daha önce zorlayan soruları veya bana "Eureka!" Verenleri severim. anlar.


Bu soruyu destekliyorum
ZaphodB

7

Ben her zaman hayranıyım

 • Linux açılış işlemini mümkün olduğu kadar ayrıntılı bir şekilde açıklayın, sistem açıldığında başlayıp bir uyarı aldığınızda sona erer.

Birinin farklı unix'ler arasındaki farklar konusunda ne kadar farkındalık olduğunu gösteren sorular sormayı seviyorum. Ayrıca, bir kişinin linux'un işleri bir başka yolla yaptığını ne kadar anlayabildiğini görmek isterim ki bu, herkesin yaptığı gibi değildir. Bu soruların çoğu, örneğin varsayılan linux araçlarının etrafında döner.

 • Aynı anda hem stderr hem de stdin'i yönlendirmenin iki yolunu söyle
  • &> ve >/dev/null 2>&1
  • burh kabuğuna ilişkin bash bilgisini gösterir

Diğer bir önemli nokta: üst düzey pozisyonlar için, kamusal yazma ve sunum becerilerinin kanıtlarını görmeyi bekliyorum. Kıdemli bir kişiyseniz, web'de ve dergilerde birden çok kez yayınlanmış olmanız gerekir. Heck, sadece kendi teknoloji bloguna sahip olmak yeterli. Bir konferansta en az bir bildiri sunmak büyük bir artı. Bence bu özellikle gençleri kıdemli linux yöneticilerinden ayırıyor.


Sorunuzun türevi şudur: POST'un sonundan bir giriş istemi görene kadar, lütfen Linux çalıştıran bir PC sunucusunun önyükleme işlemini, sorun gidermeye vurgu yaparak uygun olduğunu düşündüğünüz kadar ayrıntılı olarak açıklayın. (Öyleyse, önyükleme aygıtının BIOS tarafından nasıl bulunduğu ve önyükleyicinin MBR'da kod tarafından nasıl alındığı, çekirdeğin init işlemini nasıl başlattığı vb. ) adımları tekrarlayın.
Jim Dennis,

6

Sadece 'chmod -x / bin / chmod' yazdım. Ne yaptım? Nasıl iyileşirim?

TCP'nin el sıkışma işlemini açıklayın.

Traceroute nasıl çalışır?

CTRL-Z veya CTRL-D'yi ne zaman kullanmanız gerekebilir?

Yapışkan bit ne yapar?

Hangi çekirdek seçeneklerini ayarlamanız gerekebilir?

Hangi dağıtımda çalıştığınızı nasıl söylersiniz?

Hangi donanımda çalıştığını nasıl söylersin?

SAN, NAS ve yerel disk arasındaki fark nedir?

30 sunucum var ve her birinin aynı apache yapılandırmasına sahip olduğundan emin değilim. Ne kadar kopya olduğunu ve farklılıkların ne olduğunu nasıl öğrenebilirim?

Chroot hapishanesi nedir?

Saldırıya uğradığını nasıl anlarsın?

Unix komutlarının aklınıza gelebilecek bütün iki harfi ve ne yaptıklarını söyleyin. Sistemindeki iki harfli unix komutlarının hepsini nasıl arayabilirsin.

Yerinde insanlardan da bazı basit ev ödevleri yapmalarını rica ediyorum. Özellikle de senaryo yazma tecrübesi varsalar. Onlardan iki farklı veri dosyasını (bir csv, one | sv) ayrıştırmalarını ve etkin bir şekilde veri birleştirme yapmalarını istiyorum. Birkaç getcha (kötü biçimlendirilmiş veri) koydum, katılım için gerekli alanları eksik, sıra dışı verilerden gizlice çıktım, vb. (Makine Problemi tarzı) Genellikle üstesinden gelmek için 3-4 saatlik bir zaman penceresi veririm. Bu görev, 'komut dosyası yazma'yı bir beceri olarak listeleyen, ancak baskı yapıldığında temel bilgileri çıkaramayan birçok adayı filtrelemeye yardımcı oldu.


Bunların üst düzey bir rol için yeterince teknik olduğuna ikna olmadım (onlara cevap verebildiğimden ve ben de küçüküm).
Sirex

Bir süre sonra bunların hepsini cevaplayabilirdim, ama uykumda yapabilmek istiyorum! Me Daha fazla öğrenmeye ihtiyacım olduğunu düşünüyor :)
Mister IT Guru

6

Favori kapanış sorum:

Sadece 5 komut satırı olan bir ıssız adada sıkışıp kalsaydınız hangisini seçerdiniz?

Kişisel listem:

 • ping
 • tcpdump
 • ps
 • lsof
 • strace

Bir yöneticinin hangi komutlarla en rahat olduğunu görmek basit bir sorudur ve aynı zamanda sıra dışı (eğlenceli) sorularla rahatlıklarını göstermeye de yardımcı olur. Bazı görüşmeciler okumak yolu çok fazla gündeme ve Flustered olsun. Bu temel bir şeyi cevaplayamazsanız, bana kendi becerilerinize çok az güvendiğinizi söyler. Öte yandan, mükemmel bir liste bulmak için çok uğraşırsanız, başarısızlıktan korkmanız ve ayaklarınız üzerinde düşünememeniz konusunda ipucu olabilir.

Kuşkusuz, bu orta / orta seviye adayları için daha faydalıdır, ancak ikisini de sormaktan zarar gelmez. :)


5
Sanırım busyboxtemel bilgileri ele almak, artı mplayercan sıkıntısı ile başa çıkmak için yardım edeceğim . Bu bana üç kalanlar bırakıyor ....
mattdm

2
Sadece yankı ve posta istiyorum - yankı 'lütfen gel ve beni kurtar!' | mail -s kurtarma admin@mcga.gov.uk
symcbean

"Mail" ve "ntpdate". Mail'i yardım çağırmak için kullanabilirim ve NTP'yi tam yetenek ve boylamı belirlemek için kullanabilirim. :)
Ernie

5

Bunu kullanıyorum:

 • Linux çekirdeği OOM katilini başlatırken neler oluyor, ilk önce hangi süreci öldüreceğini seçiyor.

ve başımın tepesinden almadığım diğerleri ..


Bu harika bir soru. Birçok üst düzey insanın bunu bileceğini sanmıyorum. Kesinlikle yapmadım ve okumaya başladı. Teşekkürler!
Mike

Buna cevabım şudur: çekirdek, sanal bellek tahsisi ve disk belleği aktivitesiyle ilgili çeşitli istatistikleri tutar. Belirli eşikler aşıldığında, sonlandırma için süreçleri seçmek üzere OOM katili çağrılır. Detaylar, son birkaç yıldır neredeyse her çekirdek sürümü ve satıcı çekirdeği yapısıyla değiştirildi ve değiştirildi.
Jim Dennis,

1
(Benim genel noktam, normal sysadmin'in OOM öldürücü süreç seçimini neredeyse rastgele olarak görmesi gerektiğidir. Birkaç yıl önce, portmapper süreçlerimdeki gizemli sporadik ölümleri takip eden utanç verici bir zaman geçirdim (haftada birkaç kez bir birkaç bin makine) yalnızca OOM katili tarafından öldürüldüğünü keşfetti --- çok az bellek kullanmasına rağmen, neredeyse hiçbir zaman ek bellek ayırmaz, asla çatallama yapmaz ve çoğu durumda OOM için son derece olası bir aday değildir. seçimi). (Bunlara hiçbir sysctl tweaks uygulanmadı).
Jim Dennis,

Beynim az önce patladı - Bunlar ÇOK çok iyi sorular!
Bay IT Guru,

Jim, haklısın, her zaman değişiyor, ancak görüşmecinin bu konuda nasıl düşünmeye başlayacağı ve ilk olarak öldürmenin daha anlamlı olacağını ve belirli bir sürecin öldürülmesini nasıl koruyacağından bahsedebilirse, ikramiyeyi daha fazla ilgileniyorum.
Chmouel Boudjnah

4

Burada güçlü bir favorim var. Bu soru, adayların daha ileri düzey sorularda nasıl başarılı olacağı konusunda mükemmel bir öngörü değerine sahiptir:

Bir kullanıcı / meslektaş size, bazı sistemlerin kök dizininde "-fr" adlı sıfır uzunlukta bir dosyanın göründüğünden şikayetçi oluyor.

Bu dizin girişini kaldırmanın en kolay, en güvenli ve en taşınabilir yolu nedir ve soru neden sormaya değer?

İnsanlar şöyle şeyler söylediklerinden yarı kredi alırlar: rm -- -frveya perl -le 'unlink("-fr");'(Etkilidirler ancak en uygun şekilde taşınabilir değillerdir).

Kabuk komut satırından alıntı yapmak ve karakterden kaçmak hakkında devam eden insanlar, bunun gibi bir dosya adının neden bir sorun oluşturduğunu bile anlamayan insanlar kadar tehlikelidir.

Kıkırdayanlar ... "nokta eğik çizgi" kullanımı hakkında herhangi bir şey söyleyip, bunun USENIX’in UNIX kabuğundaki en eski kayıtlardan biri olduğuna dikkat çekiyorlar.


"En taşınabilir" ile ne demek istiyorsun? Cevabım, yine de: "inode numarasına göre sil". find . -inum <number> -exec rm -i {} \;
MacUsers

@MacUsers: Kitabımda, görev için Perl'i kullanmakla aynı şey var (yarım kredi ... işe yarayacak, ancak bulmanın bazı sürümleri -inum seçeneğini uygulayamayabilir ve rm ile karşılaştırıldığında gereksiz yere karmaşıktır. . verilmez) "en kolay" özellikle biz telefon üzerinden süreç yoluyla kullanıcıya yürüyebilir ne kadar emek ve nasıl güvenilir açısından daha kolay ölçebilir.
Jim Dennis

"Tam kredinizi" almak için cevabınızı bilmek ister. Alkış !!
MacUsers,

En basit ve en taşınabilir yöntem şudur: rm ./-fr ... her zaman UNIX'in en eski sürümlerinden işe yarar ve yalnızca iki, değiştirilmemiş tuş vuruşunun eklenmesini gerektirir. Daha da önemlisi, herhangi bir glob modelinin önekini ./ ile ön ekleyebilir ve globun kabuk genişlemesinin bazı harici komutlar tarafından bir anahtar olarak yanlış yorumlanmayacağından emin olabilirsiniz. (Bir programın argümanlarını bir araya getirmesi ve ./foo \ -bar ... içinde boşluk-çizgi dizisi olan bir dosyayla karıştırılsa bile dizeyi yeniden ayrıştırması gerekir).
Jim Dennis,

'Perl unlink örneğinizde bir eksiklik var gibi görünüyor .
GnP

3

"Hangi linux olmayan unix'leri kullandın? Bana aralarındaki farklardan bazılarını söyleyebilir misin?"

Sonuçta, tüm dünya bir linux değil (bir avuç linux olmayan ticari sendika ve birkaç linux olmayan açık olan kullandım, eğer bir başkasının ortamındaki bir beceriye güvenirseniz, ateş edeceksiniz. kendin ayağında).


4
Solaris killall! = Linux killall
user9517, GoFundMonica'yı

En azından AIX'deki yapılandırma dosyalarının düzenlenmesi, düz metin yapılandırma dosyası yerine, ikili bir veritabanından yapılandırmayı seçtikleri için, davranış değişikliklerine neden olmadı.
Vatine


1

"Nerede __, __ nedir?, Nasılsın __" türündeki soruları bana kendimi küçük / orta dereceli sorular gibi hissettirdiğimi söyleyeceğim. Orta seviye bir Linux pozisyonu için röportaj yaparken, tipik temel bilgi malzemelerini sorarım (çekirdek nedir, sembolik link ile sabit link arasındaki fark nedir, çalıştırılabilir bitleri chmod'dan kaldırırsam ne yapmalıyım?) . Daha üst düzey sorular olarak düşüneceğim bazı şeyler:

 1. SysV init yerine systemd kullanmanın faydaları nelerdir? Dezavantajları? Debian, Upstart yerine yeni sisteme taşındı. Bunun arkasındaki sebep neydi?
  • Bunun gösterdiği şeylerden biri Linux topluluğuna ilgi ve yatırım yapmak ve bunun bir sysadmin'in günlük çalışmasını nasıl etkilediği. Bu kişinin alanın nasıl geliştiği hakkında bilgilendirildiğini ve (potansiyel olarak) onunla birlikte değişmeye istekli olduğunu gösterir.
 2. Apache'yi uzak bir sunucuya kurmak istersem, bunu yapmanın en iyi yolu nedir? Aynı şeyi 100 sunucuda da yapmak istersem ne olur? Ya bunların yarısı RHEL, yarısı Debian ise?
  • Pratik problemleri çözmek için üçüncü taraf yazılımı kullanmaya aşinalık gösterir; yapılandırma yönetimi yardımcı programlarından yararlanarak aşinalık.
 3. Hem mimari düzeyde hem de uygulama düzeyinde yüksek düzeyde kullanılabilir bir uygulama tasarlarken nelere dikkat edilmeli?
  • Bu kişinin büyük bir resim problemi olduğunu düşünebilir. Yük dengelemenin nasıl çalıştığını, durumsuz uygulamaların nasıl olduğunu anladıklarını, belki de ortak kullanımlı Apache yapılandırma seçenekleri ve çok iş parçacıklı uygulamalar için kullanılan modüller ve bireysel sunucu düzeyinde performans optimizasyonu hakkında bazı bilgiler gösterdiğini gösterir.
 4. Bir mikro çekirdek ve bir monolitik çekirdek arasındaki bazı farklılıklar nelerdir? Linux'un yekpare bir çekirdek olmasının avantajı nedir?
  • Linux sistemindeki aşinalıkları, kullanıcı alanından daha derin bir seviyede gösterir.
 5. Tarayıcıya "www.google.com" yazıp Enter tuşuna basarsam, anahtarım sayfanın tarayıcımda işlendiği zamana kadar olan sürede ne olur?
  • Pozisyon bir ağ mühendisi olmasa da, insanların mikro kozmosun dışında düşünmelerini bekliyorum. Bu, daha fazla sisteme nasıl uyum sağladıkları bağlamında, bireysel ağ sistemleri ve küçük ağlar için ağ oluşturma temelleri ve önemini artırıyor. Bu, yerel tarayıcı / işletim sistemi DNS önbelleklerini, ARP'nin nasıl çalıştığını, rota tablolarının nasıl çalıştığını, özyinelemeli bir DNS sorgusunun ne olduğunu, BGP / OSPF'in önemini ve daha büyük ağlarda oynadıkları rolü, genel olarak SSL anlaşması ve kriptografisini, TCP'yi ele alabilir. bağlantıları ve dalmak için diğer yararlı küçük haberleşmelerin gobs.

Bunlar sadece bazı kesin örneklerdir, ancak genel olarak üst düzey bir yöneticinin büyük resim kavramlarını ve sadece Google için yapabileceğiniz şeyleri bilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.