Sanallaştırma Tuzaklar / Alınan Dersler


23

Mevcut donanımı sanallaştırılmış bir ortama dönüştürdükten sonra öğrenilen bazı tuzaklar veya dersler nelerdir? Sanallaştırmaya çalıştığınız ama bir daha asla yapmayacağınız bir şey var mı?


Belki de bu bir topluluk wiki olmalı.
jtimberman

Yanıtlar:


14

HER ZAMAN bir sanal medyayı (CD / DVD / Disket) çıkardıktan sonra, bunu yapmazsanız, vMotion'ı parçalarında durdurabilirsiniz.

NTP ve DNS kurulumunu doğru yap, intihar düşünmekten kurtaracak :)

Asla yeterli belleğe veya depolamaya sahip olamazsınız.

HP'nin iLO sistemi gibi makinelerinize uzaktan, işletim sistemi kullanmadan erişiminiz olduğundan emin olun.

OS / App .ISO dosyalarının bir havuzunu tutun.

Sorunuza doğrudan bir yanıt değil, birisinin bu cevabı bularak gelecekte saçlarını yıpratmaktan kurtaracağı umuduyla - HP blade sunucuları varsayılan olarak 'VT' bitleri ile birlikte gönderilmemektedir; BIOS'ta (F9). Bu ESX 3.5U4 olmadan faydalı bir hata atmaz, hayır sadece kod kurulumundan önce kilitlenir :(


1
Sadece siz değil, çoğu işlemcinin VT varsayılan olarak etkin olduğunu düşünüyorum. En azından ilk panik sizi o kahveye ihtiyacınız olmadan kurtarıyor!
Kara Marfia

1
Daha fazla hafıza için +1. Her zaman yeni VM'ler kullanıyoruz ve etrafta dolaşacak çok sayıda CPU'muz var (göreceli olarak yavaş 2.3GHz CPU'larda bile) ancak değerli küçük RAM!
Matt Rogish

2
HP'nin iLO'sı için büyük lisansı alın. Temel lisans, önyükleyici başladıktan sonra size konsol erişimi sağlamaz. Temel lisansla, başkalarını değil, sadece güç (ve seri bağlantı noktasına bağlanabilirsiniz) yapabilirsiniz. Seri porttaki bir getty'nin gerçek konsol portunda hiçbir şeyi yoktur. (sparc ile seri olsa bile gerçek konsolu elde edersiniz ve Sun'ın iLO'nun eşdeğeri fazladan lisanssız konsolu vardır).
Thomas,

13

Soruyu sorduğu gibi cevaplamak için - P2V göçleriyle ilgili tuzaklar.

Öncelikle - P2V göçleri çoğunlukla çok iyi çalışır. Sistemler ne kadar temiz ve yeniyse o kadar iyi ama daha eski olan (NT4 sistemleri) bile, bir dizi ortamdaki yüzden fazla göçün ardından başarı oranım% 90 civarındaydı. Göç eden ve üretime teslim edilen sistemler, yani (çoğunlukla geceleri de) planlandı. Görünüşe göre başarılı bir geçişin ardından geri çevirmemiz gereken tek bir sisteme sahiptim - platformun sağlayabileceğinden daha fazla CPU beygir gücü gerektiren bir SQL kutusu. VMware Converter (kurumsal olmayan sürüm için) iyidir ve ücretsizdir, Platespin çok iyidir (ancak maliyetlidir).

Bu dedi - kaçınılması gereken şeyler var.

MSCS Kümeleri. Onları işe yaratabilirsiniz ama bu hiç iyi bir fikir değil ve daha sonra sorun yaşarsanız Microsoft size kesinlikle hiçbir şekilde yardımcı olmayacak. Bunun yerine yeni bağımsız sistemler oluşturun.

Büyük SQL sunucuları - büyük vurgu. Bunlar önceden POV işlemci gereksinimlerinden kırmızı olarak işaretlenmiş olmalı, ancak hedef VM'nin yeterli CPU boşluğuna sahip olduğundan emin değilseniz bir tane taşımaya özendirmeyin.

Geçiş sırasında sistem adlarını veya ip adreslerini (veya her ikisini de) değiştirmeyi planlıyorsanız, önce bunu yapmamayı düşünün ve kesinlikle başka seçeneğiniz yoksa, bu değişikliklerin nasıl etkilenebileceğini anlayan kişilerin elinizde olduğundan emin olun. söz konusu sistemler. Şimdiye kadarki en kötü göçüm, müşterimin itirazlarımı dinlemeyi reddettiği ve geçiş sırasında hem adını hem de ip adresini değiştirmek konusunda ısrar ettiği bir DMZ merkezli VPN'in kimliğini doğrulamak için kullanılan bir RSA ACE sunucusuydu.

Yukarıdakilerle ilgili olarak - tamamen düz bir ağdan başka bir şeyiniz varsa, bazı test VM'leri oluşturun ve VM ağlarınızın, taşıdığınız fiziksel olanları mükemmel bir şekilde kopyaladığından% 100 emin olun.

Windows AD ortamlarında her zaman geçirilen kutuda yerel bir yönetici hesabınız olduğundan emin olun. Ve göç etmeden önce test edin.

İşlerin ne kadar süreceği konusunda iyi bir fikriniz olduğundan emin olun. P2V kopya süreleri, kullanılabilir ağ bant genişliğine bağlı olarak değişebilir (açık bir şekilde), ancak taşınan her birimdeki dosya sayısından büyük ölçüde etkilenebilir. Bu, özellikle Platespin NT4 * sistemlerini taşıyan bir sorundur, ancak dosya düzeyinde herhangi bir P2V yazılımı kopyalamayı etkileyecektir (genellikle hacimleri yeniden boyutlandırmayı tercih ederseniz uygulanır). Saniyede 70-80Megabaytlık kopya oranları GigE ağları, nispeten hızlı bir kaynak ve iyi bir hedef kurulum ile mümkündür, ancak 20-30Megabyte / sn daha tipiktir ve yukarıda belirtilen 100Meg ağ ve çok sayıda dosya içeren NT sistemleri için kopya oranlarını gördüm. 50 kilobayt / sn aralığına düşer.

 • İdeal olarak bunlardan kurtulacaksınız ama bazı insanlar o kadar lüks değiller ve tamamen tamir edilemeyen donanımın işletim sistemine sahip olmak neredeyse her zaman iyi bir fikirdir.

8
 • Önceden sağlam bir yedekleme stratejisi uygulayın. VM'yi çıplak metal üzerindeymiş gibi mi yedekleyeceğinize mi yoksa veri depolarındaki (veya her ikisindeki) sanal sabit diskleri yedekleyeceğinize karar verin. Genel olarak konuşursak, gerekli yedekleme ayak izimin ilk başta önemli ölçüde arttığını gördüm, bu yüzden tüm bükülmeler çözülmeden önce hem eski bir fiziksel makineyi hem de yeni bir VM'yi yedekleyebileceğiniz bir başlangıç ​​artışı için hazırlıklı olun.
 • VM yayılımı da dikkat edilmesi gereken bir şeydir. Sanallaştırma başladığında, her şeyi VM'ye taşıma dürtüsü harikalaşıyor. Bu işe yarayabilir, muhtemelen yarasa tam olarak yeterli donanım sipariş etmediniz.
 • Dönüştürülemeyen makineler ve muhtemelen dönüştürülmemesi gereken diğer makineler olduğunu düşünüyorum. 10 yaşındaki bir fiziksel makineyi alıp bir VM'ye klonlamak güzel olsa da, siğiller ve diğerleri ile birlikte,
  temiz bir işletim sistemi kurup nesnelerden fiziksel makineden geçiş yapmanın daha iyi olacağı senaryolar vardır . Bazen, örümcek ağlarını çevirmemek daha iyidir.
 • Çok sayıda ağ bağlantı noktası kullanmaya hazır olun. Farklı VLANS'larda çalışan sistemleriniz varsa, tekli bağlantı noktalarının kanallarını taşırken, muhtemelen VLAN'larınızın vSwitch'inize beslenmesi için ayrı ayrı bağlantı noktalarına sahip olmak istersiniz. Artıklık istiyorsanız ve iSCSI kullanıyorsanız, birçok NIC'ye bakıyor olabilirsiniz.

7

Deneyimlerime göre, depolama ortamınız konusunda ÇOK dikkatli olun. Sadece 100Mbit bağlantılarını desteklediği ortaya çıkan bir iSCSI SAN ile gittik. Bir VM'yi sistemde çalıştırmak fena değildi, iki kişi yeterli değildi ... ve 8 VM hedefimize ulaştığımızda korkunçtu.

Kişisel dersim öğrenildi: Derecelendirilmiş IOPS'ları kontrol edin ve depolama aygıtını kullanmayı düşündüğünüz ürünle ilgili daha fazla inceleme okuyun

Öğrendiğim bir başka kullanışlı şey ... Bir temel kurulum ve sertleştirmeden sonra bir 'yedek' disk görüntüsü oluşturmak, başka herhangi bir sistemin yapısını hızlandıracak ve çevrede kalması çok kullanışlı bir şey.


6

Sanal bir ortamda üretim veritabanı sunucularını çalıştırmamaya çalışın. G / Ç için genel giderler kabul edilemez. DBA’nız birincil MSSQL sunucumuzun sanallaştırılmasına izin verdiğinde çok büyük sorunlar yaşadık. Sorguların çalışması için binlerce milisaniye sürüyordu. Onları özel bir kutuya geri götürmeye ikna ettiğimizde, verim ve hızda% 10,000 artış oldu.


6

Vmotion / vmkernel trafiği için gereksiz ağ kullanın. Sanal makinelerin sadece bir anahtar yeniden başlatıldığı için kapanmasını istemiyorsunuz.

Oh, ve bir DC / DNS / DHCP sunucusunu sanallaştırmanın dışında bırakın. Büyük bir SAN kazası geçirirseniz, kullanıcılarınız sizden daha az nefret edecektir.


1
Sanallaştırılmamış temel ağ servisleri için +1 - Bu listeye NIS eklerdim. Ayrıca merkezi syslog sunucusunu istenmeyen bir duruma getirmeyi seviyorum, böylece her şey ölürse neyin yanlış gittiğini anlamada daha fazla şansınız olur.
David Mackintosh

İyi nokta, yönetim sunucuları (Vmware'in vCenter'ı gibi) sanallaştırılmamalı (evet, mümkün ama yapmayın).
pauska

5

Zaten bir tane yoksa, taşıma işleminden önce fiziki makinenin tam bir yedeğini alın. Bir görüntü muhtemelen en iyisidir ve bir ASR / sistem geri yüklemesi ya da çoğu makinenin sahip olduğu normal içerik yedeklemesi yerine size tam bir sistem görüntüsü verir.

P2V araçları sizi beklenmedik bir şekilde geri alabilir ve fiziksel makineyi mahvedebilir (VMWare dönüştürücüyü bir kez P2V'ye çalıştığım bir makineyi öldürdüm, neyse ki sadece bir test geçişiydi). Sistemi sıfırdan restore etmek zorunda olun. Evet, bu 1000'e bir şans olabilir, ama SİZ o olmak ister misiniz?


5

VMWare Converter, scsi'den önyükleme yapan sanal makineler oluşturur. MS sanal makineleri scsi'den önyükleme yapamaz . [edit - görünüşe göre dönüştürücünün 4. sürümü şimdi SCSI veya IDE belirtmenize izin veriyor, bu adamları seviyorum]

ACPI olmayan bir fiziksel makineyi sanallaştıracaksanız, bunun için bazı yazılımlar satın alın. (Keşifte heyecan verici bir yolculuk için birkaç haftanız yoksa!)

Ayrıca, VMWare Converter, MS SCVMM'nin çaresizlik içinde ellerini yukarı atacağı işleri ele alacaktır.

Çok fazla RAM getir.

Sanallaştırma araçları (VMWare veya MS) kuruluncaya kadar hiçbir şey yapmayın.

Başka bir platforma / versiyona taşıyacaksanız, yukarıda belirtilen araçları kaldırın.

CPU sınırlarına dikkat edin. 2 CPU Windows 2000'den P2V bana sadece 1'in desteklendiğini öğretti.

 • 2000 - 1 çekirdek
 • 2003 - 2 çekirdek
 • 2008 - 4 çekirdek

Başka bir platforma geçmeden önce araçları kaldırmak için + 1'leyin.
kentchen

4

VM görüntülerinizi saklamak için SAN kullanacaksanız, cihazlarınızı ve ev sahiplerinizi ÇOK TEMİZLE etiketlediğinizden emin olun. SAN üzerindeki ana bilgisayardan diske eşlemelerini kaldırmak, VM'ler tarafından hala kullanılıyorsa, korkunç şeyler yapar.


3

Microsoft, VMware'de çalışan Exchange 2003'ü desteklememektedir (en azından resmi olarak verilen yanıt buydu). Bir çok kolun dönmesiyle, onlardan gayri resmi destek alabildik, ama zaten stresli bir krizde fazladan baş ağrısına yol açtı.


3

Bunların çoğu VMware'e özgüdür:

 • Fiziksel bir makine kadar iyi performans göstermezse, sanal bir makine kadar düşük performans gösterecektir.
 • Cold Clone ISO senin arkadaşın
 • Çöp içeri çöp dışarı. P2Ving eski sistemleri kullanıyorsanız, gereksiz bir ayak izi bırakabilirler. Bkz P2V sonra Hayalet Donanım görüntüleniyor , P2V sonra adımlar Gerekli ve P2V-scripts.pdf
 • Konuk işletim sistemlerinizin P2V yazılımınız tarafından desteklendiğinden emin olun.
 • Windows 2000, SCSI sürücülerine acı verebilir

2

VMware ile aptal can sıkma: farklı VMware sürümleri sanal disk aygıtları için farklı SCSI sürücüleri kullanır. Bu seçeneği düşünmeden önce 2 saat harcamak tamamen mümkündür.


1

Şimdiye kadar sanallaştırma yaparken kendimle ilgili hiçbir korku hikayem yok. Ancak, birkaç not olsa.

 1. İlerideki detaylarda dikkatlice planlayın. Özellikle sanallaştırılamayan bazı ödevler yapın.

 2. Sunucunuzda çalışan uygulamanın satıcısı sanal ortamı desteklemiyorsa, destekleyene kadar bekleyin.

 3. Tüm VM görüntülerini depolayan bir w / a SAN'ı depolama alanı olarak uygulayın.

 4. En fazla performansı elde etmek için ESX veya ESX (i) veya Hyper-V'yi çalıştırın.

Belki daha fazla ama hepsi bu kadar. :)

[güncelleme] burada başka biri. En son üretici yazılımını ana sunucuya uygulayın. Yapmadığım bir tane vardı, bu bana birkaç gün mor ekran verdi ve sunucuyu tamamen düştü.


1

Sanallaştırma etkisi, genel gider performansının yaklaşık% 5'i kadardır. Sanallaştırma ortamınızın bu yükü alıp alamayacağını belirlemek için mevcut ortamdaki kaynak tüketimini ölçün.

Sanallaştırma çözümünüzle canlı yayınlanmadan önce:

 • VM'nin nasıl yedekleneceğini ve geri yüklendiğini bildiğinizi kontrol edin. Anlık görüntü kullanımı, Windows DC'deki gibi desteklenmiyor olabilir
 • Editörünüze, çözümü VM içinde desteklenip desteklenmediğini sorun. Microsoft, VM'de desteklenen yazılımlarının listesini tutar: KB 897613
 • VM oluşturmak çok kolay olduğu için, insanlar her istek için yeni bir VM oluşturma eğilimindedir. O zaman, çözümünüzün desteklemesi planlanandan daha fazla VM'niz var.

1

Sanallaştırmaya çalıştığınız ama bir daha asla yapmayacağınız bir şey var mı?

Tekrar denemeyeceğimi söyleyemem, ama katmanlı sanallaştırma ile uğraşmak hoş değil.

Katmanlı olarak, xen veya esx'i Egenera, HP Virtual Connect veya Cisco UCS gibi sanallaştırılmış donanımlarda çalıştırmayı kastediyorum. İyi bir fikir gibi geliyor, ancak hata ayıklamak çok zaman alabilir.


0

VMWare'de anlık fotoğrafların nerede biteceğini öğrenin. Bizimki, SAN üzerindeki LUN'a VM dosyalarının kendisiyle gelecek şekilde yapılandırıldı. Bir teknoloji Snapshot işlemini neredeyse dolu bir LUN üzerinde uyguluyordu. Daha sonra bir nedenden dolayı VM'yi yeniden başlattı ve günlük dosyaları VM'nin başlamamasına neden oldu. Bizi LUN'un nedeni olarak dolu olmasına yol açan biraz şanstı.


0

Dinamik olarak genişleyen bir VHD ile giderseniz, yeterince büyük olduğunuzdan emin olun. Eğer 100GB ile gidersen ve sadece 20 ile bitersen ... hayır biggie. Ancak, 25'le gittiyseniz, o zaman önünüzde bir şeyler yaparsınız.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.