rsync'i root olarak çalıştırın fakat kullanıcı sahipliğini koruyun


36

Kullanıcı dosyalarını bir sunucudan diğerine rsync ile yedeklemek istiyorum. ancak kullanıcı klasörlerinin kök olarak değiştiğini fark ettim. Kullanıcı izinlerini rsync ile nasıl çalıştırabilirim (root tarafından çalışıyor)?


Sürücünün bir kopyasını çıkarırken ve dosyayı sürücüye geri kopyalarken, rsync'in root olarak çalıştırılması gerekir. Adımlardan birini daha düşük izinli bir kullanıcı olarak yaparsanız, o zaman kök dosyalar bu kullanıcıya indirgenir.
Eric Leschinski

Yanıtlar:


46

-aDiğer şeylerin yanı sıra, seçenekleri -ove -gsahipleri ve grupları koruyan bayrağını kullanın . Bu, rsynckök olarak çalıştırmanızı gerektirir .

Ayrıca bakınız man rsync.


1
Bu kök olmadan da mümkün mü? Eşlemeyi ayrı bir sepet dosyasında saklamak için bir seçenek var mı?
thomas.mc.work,

1
Bu yorumu kaçırdım. Hayır, sahip olmadan çalışmaz, rootçünkü sahibini kendi kullanıcınızdan başkasıyla değiştirmenize izin verilmez. Bir eşleme dosyası bu konuda hiç yardımcı olmaz.
Sven

15

İzinlerin saklanması "arşiv" modunda gerçekleştirilir -a,. Ortak örnek -avz:

rsync -avz foo:src/bar/ /data/bar

Bu, sembolik bağların, cihazların, özniteliklerin, izinlerin, mülkiyetlerin, vb. Aktarımda korunmasını sağlar. Ek olarak, transferin veri bölümlerinin boyutunu azaltmak için sıkıştırma kullanılacaktır.


5

Yedekleme için rsync kullanıyorsanız, bunun yerine rsnapshot komutunu kullanmanızı gerçekten tavsiye edebilirim (rsync kullanıyor). Yedekleri döndürür ve sabit bağlantılar kullanır; böylece günlük yedeklemeleriniz arasındaki farkları görebilirsiniz (ancak klasörler hala tüm içeriğe sahip gibi görünüyor). İşyerinde hem Windows hem de Linux sunucularını yedeklemek için bunu kullanıyorum. Bizim için mükemmel!

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.