Ana bilgisayar adı büyük / küçük harf duyarlı mı?


Yanıtlar:


24

DNS'den çözümlenen adlar büyük / küçük harf duyarlı değildir. Bu karışıklığı önlemek için önemlidir. Büyük / küçük harfe duyarlı olsaydı, sekiz çeşit varyantımız olurdu (.com, .Com, .cOm, .COm, .coM, .CoM, .cOM ve .COM). Ülke kodları dört olurdu.

Ping için ad çözümlemesi büyük / küçük harfe duyarlıysa, DNS tarafından yapılmaz.


Görünüşe göre eklendiği Uluslararasılaştırılmış Alan Adları'ndan sonra biraz zorlaşıyor. ASCII dışı bağlamlarda durum önemli olabilir.
Zoredache

1
@Zoredache: Görünüşe göre IDNA sistemini kullanan uluslararası alanlar Punycode'da küçük harfli çevirilerle kodlanabilir olmalıdır. Ayrıca isimlerin görsel olarak farklı olmasını sağlamak için ek kısıtlamalar da vardır. Ayrıca kullanıcıları durumun doğru olmasını sağlamak için zorlamak istemezsiniz.
BillThor

6

Bunu sadece işte yaptım. DNS büyük / küçük harf duyarlı olmamalıdır .... RFC bunu belirtir. https://tools.ietf.org/html/rfc4343, ancak küçük harf olması gerektiğini söylemiyor.

Bu yüzden, iç alanımız "t.local" için doğru olanı çözmeyen bir ana bilgisayarı sorun giderme zevkine ulaştık.

p123$ ping p123-db.t.local
PING p123-db.t.local (192.168.106.175) 56(84) bytes of data.
....works ok

p123$ ping P123-dB.T.lOcal
ping: unknown host P123-dB.T.lOcal

Neden karışık vakanın çözümlenmesinde sorun var? Çünkü bu, tcpdump'ın DNS sorgusu olarak gösterdiği şeydi, çünkü çalışan yazılımın istediği şey buydu. pgbouncer, config dosyasında "p123-db" kullanacak şekilde yapılandırılmış ve resolv.conf, "t.local" arama alanını belirtmiştir.

Glibc'in davayı rastgele değiştirdiği ortaya çıktı. Süreci "0x20 doldurma" olarak adlandırır ve ilk önce 2008'de "İşlem Kimliğini Geliştirmek İçin DNS Etiketlerinde Bit 0x20 Kullanımı" bölümünde açıklanmıştır: http://tools.ietf.org/html/draft-vixie-dnsext-dns0x20-00

Asıl amaç entropiyi arttırmaktır, böylece bir cevabı sahte yapmak daha zordur - sorunun durumu, cevabın vakası ile eşleşmelidir.

Burada iyi bir tartışma olabilir. https://developers.google.com/speed/public-dns/docs/security?csw=1#randomize_case


Ayrı olarak, powerDNS'i dahili olarak çalıştırırız ve bu bir veritabanına bakar. Yıllar boyunca, hiç kimse t.local alanındaki büyük harfli bir ana bilgisayar adı veya FQDN kullanmadı, bu nedenle iç alanımızın büyük / küçük harf duyarlı olduğunu hiç fark etmedik.

Sorgudaki bazı değişiklikler tarafından giderildi, ancak bu yukarıdaki gibi 0x20 karışık vaka aramalarını bozmuş olacaktı - istemcinin istediği gibi cevap verilmesini gerektirebilir.

Kısa cevap : DNS büyük / küçük harfe duyarlı olmamalı, ancak sorunun cevabı gelecekte de aynı olmalı.


2
Soru sorulduktan 4 yıl sonra verilen cevap oldukça farklı. Başka bir 4 yıl içinde cevabın "evet - DNS şimdi büyük / küçük harf duyarlıdır"
Criggie

4

Ana bilgisayar adı çözümlemesinin büyük / küçük harf duyarlılığı gösterdiği gömülü bir SE Linux cihazındaki bir sorunu gidermeyi bitirdim.

"ping MYHOST" 127.0.0.1'e ping olurken, "ping myhost" doğru IP Adresini ping ederdi.

nslookup, DNS sunucusunun hatalı olmadığını belirten hem büyük hem de küçük harf için doğru sonuçlar üretti.

Ancak, önbelleği yok sayan nslookup öğesinin aksine, "getent hosts MYHOST" "" 0.0.0.0 "çıkışını ve" getent hosts myhost "çıkışı doğru IP Adresini verir.

Yani nscd görünüşte büyük / küçük harf duyarlıdır. Önbelleği temizlemek için "nscd -i hosts" çağrısı sorunu çözdü.

Uzaktaki cihaz DHCP atamasını aldığında gerçekleşen DNS girişi oluşturulmadan önce MYHOST ile bağlantı kurmaya çalışan bir işlem nedeniyle (büyük harf) içindeki MYHOST 0.0.0.0 ile önbelleğe alındı.


0

BillThor'un belirttiği gibi, DNS veya netbios çözünürlük düzeyinde büyük / küçük harf duyarlı değildir.

Çeşitli işletim sistemleri de farklı kasa ile bir sorun olmaz.

Ancak, başvurular bunlardan haberdar olabilir. Örneğin, çeşitli ortamlardaki web platformları büyük / küçük harf duyarlılığını kontrol edebilir. Şimdi arama motoru optimizasyonu (SEO) nedenleri farklı kasa ve yönlendirme için izlemek için daha yaygındır. Hepsi bu kadar uygulama olsa da, bu yüzden cevap orada değişir.

'Çoğu bölüm için' ana bilgisayar adı uygulama düzeyinde de büyük / küçük harf duyarlı bir endişe değildir.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.