VirtualBox Disk Image'in boyutu nasıl artırılır


26

Bir Windows XP görüntü diski oluşturmuştum. 5 GB’dir, ancak boyutunu 20 GB’a çıkarmanın basit bir yolu olup olmadığını bilmek istiyorum.

Yanıtlar:


26

VirtualBox 4.0.0'dan itibaren VBoxManage komut satırı aracı basit bir yeniden boyutlandırma seçeneği sunar:

VBoxManage modifyhd /path/to/vdi --resize <mbytes>

Sanal disk kabı yeniden boyutlandırıldıktan sonra, VM'den önyükleme yapın ve fazladan alanı kullanmak için bölümleri yeniden boyutlandırın.

Ayrıca bakınız: VirtualBox kılavuzu, Bölüm 8. VBoxManage: modifyhd


1
bu yeni cevap olarak güncellenebilir, test ederim ve çok basit.
mjsr

1
Kayda değer: bu yalnızca vdi sürücülerin boyutunu artırabilir (azalmaz) ve yalnızca dinamik boyutlu sürücülerin artmasına neden olabilir.
Russ

11

Bunu bildiğim için yapmanın basit bir yolu yok. Sabit sürücü boyutunu artırmak için sadece bir sayı ayarlamanıza izin veren hiçbir uygulama yoktur. Ancak, modhul.com'da , başkalarının burada yayınladıklarına benzer bir süreçte size yol gösteren oldukça kolay bir öğretici var.

Temel olarak, sen:

 • daha büyük boyutlu yeni sanal disk oluşturun
 • bu sürücüyü sanal kutunuza köle olarak ekleyin
 • sanal ortamda gparted Live CD'ye önyükleme yapın
 • eski hd'dan yeni hd'ye kopyalamak için gparted kullanın
 • yeni sürücüyü önyüklenebilir olarak işaretle

Bu makaledeki yorum yapanlardan biri, FWIW olan 4 GB’dan 10 GB’a çıkmanın 15 dakikadan daha az sürdüğünü belirtiyor.


Sürücüyü önyüklenebilir hale nasıl getirirsin?
jon077

Ahhh! Önyükleme bayrağını ekleyin!
jon077

% 100'le ilgili değil, ancak benzer talimatlar arayan herkes için, ancak konuk os, LVM bölmeli centos / fedora / etc'dir, talimatlar çalışmaz. AMA, bazı güzel dostlar yukarıda belirtilen sayfanın yorumlarında talimatlar yayınladı: modhul.com/2008/10/21/… - benim için işe yarayan talimatlar
sdek

2

Burada hem ticari hem de açık kaynaklı birçok canlı CD'den birini kullanarak bir disk / makine klonlama aracıyla alternatif yöntemler. (klonezilla, hayalet, vb.)

Ağ klonlama

 1. Yeni bir boş disk ile yeni bir sanal makine oluşturun. (Gereği başına 20 gb)

 2. Eski sanal makineyi klonlama livecd iso görüntüsüne önyükleyin. Eski sanal makineyi klonlama için kaynak olarak ayarlayın.

 3. Yeni sanal makineyi aynı canlı iso görüntüsüne önyükleyin. Yeni sanal makineyi klonlama için hedef olarak ayarlayın.

 4. Sanal ağ üzerinden sistemi klonla. (Bu, disk klonlamadan daha uzun sürer, ancak fiziksel ağ klonlama için pratiktir.)

 5. Eski sanal makineyi kapatın.

 6. Yeni / klonlanmış sanal makineyi yeniden başlatın.

Bu yöntem, her biri Virtualbox çalıştıran iki fiziksel makine arasında da kullanılabilir. Ya da fizikselden sanal ya da tam tersi. Veya Virtualbox ve Vmware, Virtualpc, Vmfusion, Xen, Kvm veya bir cd veya iso görüntüsüne önyükleyebilen herhangi bir sanal istemci arasında aktarma için. 5 gb biraz ağır ancak internet üzerinden klonlamak iyi bir bağlantı ile bile mümkün. Bunu sık sık linux istemciler için yapıyorum, ancak kullandığım daha büyük sanal diskler yalnızca ~ 700 mb (kullanılmış alan), kurulum süresi dahil bir saatten az sürüyor.

veya

Disk Klonlaması

 1. Yeni bir boş disk ile yeni bir sanal makine oluşturun. (Gereği başına 20 gb)

 2. Klon hedefi olarak kullanmak için yeni sanal makineden oluşturulan diski eski sanal makineye ekleyin. ISO görüntüsünü canlı hale getirmek için eski sanal makineyi önyükleyin.

 3. Eski sanal makinedeki sistemi daha küçük diskten daha büyük diske klonla.

 4. Eski sanal makineyi kapatın. Yeni / klonlanmış sanal diski eski sanal makineden çıkarın.

 5. Yeni sanal makineyi başlat.

Bunlar, sanal makineyi güncel sürüme güncelleme avantajına sahiptir. (Sanal donanım ve sanal makine dosyası formatı, VM sunucusu güncellemeleriyle değişebilir. Bu, klonlanmış bir istemcide yeni sürücülerin eski bir sürümden veya farklı bir VM sunucusundan "keşfedilmesine" neden olabilir.) VirtualBox istemci araçlarını yükleme / güncelleme şimdi size daha büyük bir sürücüye sahip geçerli bir sanal makine verin; orijinal sanal makinenizi hala değiştirmeden edinebilirsiniz. Sadece iki sanal bilgisayarı da aynı anda çalıştırmayın. Pencerelerde ad çarpışmaları ve lisans sorunları olabilir.

Sanal istemciler için Windows ürünleri söz konusu olduğunda, yeni sanal uygulamayı yeniden etkinleştirmeniz gerekebilir. Buna girmedim ama diğerlerinden de zorunda kaldıklarını duydum. Klon sırasında bir seferde kaç şey değiştiği ile ilgili olduğunu düşünüyorum. (bellek, işlemci (ler), disk vb.)


1

Muhtemelen oldukça kolay bir şekilde yapabileceğiniz bir çözüm, sadece yeni bir 20 GB sanal disk oluşturmak ve ardından VM'nizi bir kurtarma diskinden önyükleme yapmak ve 5G'yi 20 GB'a yüklemek ve ardından 20G'yi açmaktır.1
 1. İstediğiniz boyutta yeni bir disk oluşturun.
 2. Yeni diski orijinal makineye bağlayın. Yeni oluşturulan diski, pencerelerin kullanabilmesi için biçimlendirmek için Windows disk yöneticisine girmeniz gerekir.
 3. Orijinal diskinizi yenisine kopyalamak için Acronis EasyMigrate kullanın.
 4. Sanal Makineyi kapatın (Acronis yapıldıktan sonra), eski sürücüyü çıkarın, yenisini takın (bu adımda IDE Master olarak ayarladığınızdan emin olun).
 5. Yeni büyük, klonlanmış, sürücünüzü kullanarak önyükleyin ...
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.