Mevcut X oturumuna VNC nasıl yapılır?


36

Mevcut bir X ekranına bağlanabilmek ister, böylece çalışma ortamıma ve evden açık bıraktığım her şeye erişebilir. Geçmişte x11vnc kullanmayla ilgili bir şeyi belli belirsiz hatırlıyorum. Ancak paket Fedora 11 için mevcut değil, bu yüzden şimdi bazı yöntemlerin yerleşik olduğunu düşünüyorum.

NOT: İş makineme bir VPN üzerinden bağlanıyorum, böylece parola koruması tek istediğim güvenlik bilgisiyim.

Yanıtlar:


47

X11vnc kullanın , çalışan bir oturuma eklenecektir ve masaüstünü paylaşmanıza izin verir. Bir xdm oturumuna bağlanmak için root olarak çalıştırıyorsanız, Xauth ile ilgili biraz araştırma yapmanız gerekecek, çünkü kurulumu biraz zor olabilir.

Düzenleme eklemek için: Karl Runge artık orijinal koruyarak gibi görünen x11vnc ancak gelişme üzerine devam etmektedir github . Veya aşağıda @ ivan-talalaev tarafından önerilenleri yapabilir ve x0vncserver kullanabilirsiniz.

Bu sunucunun bir diğer avantajı, büyük bitmap önbelleğe alma ve dosya aktarımı dahil olmak üzere UltraVNC tarafından kullanılan gelişmiş VNC özelliklerinin bir çoğunu desteklemesidir .


Bu rotaya giderseniz, bu soruyla ilgili olarak ortaya çıkan soruna varabileceğinizi unutmayın: serverfault.com/questions/19855/…
David Mackintosh

tamam x11vnc hala devam ediyor. Yani nerede :( bunun için fötr paketidir
grom

Burada bir göz atın: rpm.pbone.net/index.php3/stat/3/srodzaj/1/search/x11vnc Yine de çok fazla şansınız olmayabilir. Fedora 11 çok yeni. Fedora 10 paketlerini yüklemeyi deneyin.
Sekenre

Ayrıca, birçok standart pencere işleviyle sunucuyu sürekli çökerten ve kodun yetim kaldığı ve muhtemelen hiçbir zaman düzeltilmeyeceği uzun süredir ve iyi belgelenmiş bir hatadır.
Scott

1
x11vnc kullanımdan kaldırıldı, bunun yerine x0vncserver kullanın (başka bir cevaba bakın)
sebix

3

Belgelere göre Tigervnc bunun için destek veriyor.

x0vncserver , herhangi bir X ekranını VNC, TigerVNC veya uyumlu görüntüleyicilerle uzaktan erişilebilir kılan bir TigerVNC Sunucusudur. Xvnc'den (1) farklı olarak, sanal bir ekran oluşturmaz . Bunun yerine, yalnızca mevcut bir X sunucusunu paylaşır (genellikle fiziksel ekrana bağlı olanı).

x0vncserver -display :0

Sadece vnc şifre dosyasını da belirtmeniz gerekeceğini unutmayın:x0vncserver -display :0 -rfbauth .vnc/passwd
Honza

2

İşyerinde KDE kullanıyorsanız, KDE'nin yerleşik bir VNC sunucusu var.

Muhtemelen, GNOME da öyle.


1
-1 - Bunlar yeni oturumlar yaratır, mevcut olanı kullanmaz.
Robert Munteanu

Robert Munteanu: Hayır, yanılıyorsun. Gnome'da vino var ve dinamik olarak çalışan bir X oturumuna vnc'yi bağlayabilirsiniz.
cstamas

1
@ cstamas - orijinal cevap bunun belirtisi göstermedi - bir ad / link / config örneği faydalı olurdu.
Robert Munteanu


ubuntuforums.org/showthread.php?t=266981 ve ubuntuforums.org/showthread.php?p=1592817 komut satırı gelen vino etkinleştirme hakkında bilgi sahibi
grom

1

Alternatif olarak, NX’e bakmak isteyebilirsiniz . Genellikle Internet üzerinden VNC'den çok daha hızlıdır ve bunu konsolda çalışan X oturumuna erişebilecek şekilde yapılandırabileceğinizi biliyorum.1

Size uygun olabilecek bir müşteri sitesi için oldukça ayrıntılı bir kurulum yaptım.

Bu, bir müşteri için yaptığım bir yapılandırmaya dayanıyor. Aşağıdakileri istediler:

  • kullanıcıların uzak masaüstünü, sistem konsolunda çalışan ve halihazırda çalışan bir masaüstüne yerleştirebileceklerini;
  • Zaten çalışmıyorsa, kullanıcılar konsolda çalışan bir oturum başlatabilir ve bunu kullanabilir; ve
  • Diğer kullanıcıların zaten çalışmakta olan bir masaüstüne bağlanabilmesi için giriş yapmış olan kullanıcıyla paylaşabilmesi.

Ayrıntılara buradan bakın .

Güvenlik uygulamalarına da dikkat edin.


0

Xrfb kullanın.

10'dan fazla karakter yazmam gerekiyor, lalalaa.


5
Giriş sayfasına bir bağlantı çok daha yararlı olacaktır.
üzüm bağları
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.