2Rx4 ile 2Rx8 RAM arasındaki fark


27

BT sağlayıcım beni 2Rx4 ve 2Rx8 RAM arasında bir fark olmadığı konusunda ikna ediyor. Etrafında küçük bir kazı çalışması bana x4'ün bir çip üzerinde 4 bit, x8'in 8 bit anlamına geldiğini bildirdi. Hangisi iyidir, ama bu ne fark eder?

Yanıtlar:


33

2R == 2 RANKS, bu her DIMM modülünün sahip olduğu çip sayısını seçiyor.

x4 == Her bir DRAM’in (yonga) veri yolu genişliği

DDR * bellek veri yolu genişliği 64 bit genişliğindedir.

Yani tek bir 1Rx8 (ecc olmayan, tamponlanmamış) DIMM 8 DRAMS'a (cips) sahip olacak ... 1Rx4'te 16 1Rx16 4 olacak

Öte yandan, rütbeler, otobüsü paylaşan 64-bit dizilerdir. Bir seferde yalnızca bir rütbe otobüse sahip olabilir, çip seçme çizgisi, bara sahip olmak için rütbelerin döndüğünü bilmenin rütbesidir.

Yani bir 2Rx8'in 16 yongası olacak.


7
Bu çok bilgilendirici olmakla birlikte, belirli bellek yapılandırmalarının performans üzerindeki etkileri hakkında daha fazla bilgi verebilir misiniz? Örneğin, 2R ve 1R performans için ne yapar, bellek modülünde ek / daha az çip bulundurmak performansı (nasılsa) vb. Etkiler?
IceMage

@PaulK Bu konuya bir göz atabilir misiniz? Teşekkürler. superuser.com/questions/1210400/…
smwikipedia

Buradaki performansı biraz detaylandırıyorum: superuser.com/a/1253111/774191
Paul-K

9

Birincisi ve en önemlisi, fark, çoğu sunucu kartında kullanım için birbirleriyle tamamen uyumsuz olmalarıdır . Mevcut bir bellek modülünü değiştiriyorsanız, verilen atama ile mükemmel şekilde eşleşmeli veya bankanın tamamını yeni türle değiştirmelisiniz. Tamamen yeni bir konfigürasyonu değerlendiriyorsanız, Tom Shaw'un cevabına bakın ve uyumluluk kontrol edilirken, "1x", "Tek Sıra" ve "2x", "eğer sistem özellikleri bir veya diğerini ararsa" "Çift Sıra" anlamına gelir. .


6

Hangisinin daha iyi olduğunu söylemek için yeterli bilgi yok. RAM'e bakarken muhtemelen bir çok şeyi umursuyorsunuz:

  • Maliyet
  • Yoğunluk (yuva başına bayt)
  • Performans (RAM zamanlamaları)
  • Güvenilirlik (kalite, ECC'ye karşı ECC olmayan)
  • Uyumluluk (işe yarar mı?)
  • Desteklenebilirlik (satıcı gereksinimleri)
  • Güç kullanımı (ısı dağılımı)

2Rx4 ve 2Rx8 DIMM'leri birçok nedenden dolayı size farklı özellikler verebilir, ancak satıcınıza doğrudan bu özellikleri hakkında sormanız gerekir.7
Yetkili bir satıcı bulma zamanı.
Tom O'Connor

0

Doğru modül ise (örnek: PC4-12800), o zaman yuvaya sığmalı ve ilgili standardın yanı sıra (örneğin: DDR4-1600K) de yerine getirmelidir. DIMM'in panosundaki bileşenlere karşı entegrasyon konusu genellikle çoğu kullanıcı için bir endişe değildir. Daha az talaşa sahip bir DIMM biraz daha az güç kullanabilir. Eğer güç kısıt ise o zaman DIMM'leri değiştirerek çözebilirsiniz, ancak bu düşük kaliteli bir çözüm olacaktır.

Bu, anakart üreticisinin talimatlarına uyduğunu söyledi. DIMM modüllerinin boyutları ve yerleştirilmeleri (doğru yuvalardaki eşleşen boyutlar), bellek miktarı yeterli düzeyde olsa bile, sistemin verimi üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. (Not: DIMM'deki sıraları monte etmek için kullanılan bileşenlerin büyüklüğüne atıfta bulunmuyorum. DIMM boyutuna atıfta bulunuyorum.)


Üzgünüz, ama önemli, ya da en azından olabilir. Benim HP masaüstü için servis manuel bile (sayfa 80) bendinde "Ek olarak, bilgisayar destekleri: x8 ve x16 DDR aygıtlarıyla yapılmış ● DIMM; x4 SDRAM ile yapılmış DIMM desteklenmez". Ve x4 DIMM takmaya çalıştığımda elimde tek şey yanıp sönen bir servis ışığıydı.
FeRD,
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.