DC'deki güç kabloları için en iyi yöntemler


25

Ağ kabloları ile kolaydır. APC'den raf tarafında velcro'lar, renkli kablolar, 0U dikey kablo düzenleyiciler kullanıyorum - kolay ve temiz.

Ancak güç kablolarıyla her zaman başım ağrıyordu.

Bazı raflarda APC'den (0U) Dikey PDU'lar kullanıyorum, bu yüzden 0.3m / 0.5m kablolar alıp PDU soketlerine yakın olan sunuculara bağladığım için çok zarif. Çok zarif, ama daha iyi olabilirdi.

Yatay PDU'lar ile gerçekten kötü - ne kadar uğraşırsam çalışın her zaman çok uzun ve APC'nin altında gevşek olarak asılı birkaç kablo var.

Örneğin. http://www.flickr.com/photos/92011471@N00/25695150/ - bu, alttaki kabloların farklı uzunluklarda olmasına ve oldukça dağınık olmasına neden olur ...

Elektrik kablolaması için en iyi yöntemler nelerdir? Bunu nasıl yapıyorsunuz, bu yüzden bir keresinde kablolarınız bir kez takılıyken temiz ve onlar için yıllarca endişelenmenize gerek yok. Onları doğru uzunluğa uyacak şekilde kesiyor musunuz? Bazı özel organizatörler kullanıyor musunuz? Belki de onları sunucunun yanı ile raf arasında gizlemek gibi bazı hileler biliyorsunuzdur?

SF'deki birçok mesajdan geçtim ancak birçoğu ağ kabloları etrafında yöneldi ve çok azı güç sorununa hafifçe değiniyor.

Tabii ki bir tarafta ağ kabloları ve diğer tarafta güç kabloları var.

Herhangi bir öneri, öneri, öneri çok takdir etmek.


9
Ne pahasına olursa olsun, eğer kablolama işiniz bu fotoğraftaki gibi netse, iyi kablolama işlerinin yüzde 99'unda olduğunuzu gösterir. Rafım bile temiz değil (farklı noktalarda güç kaynakları bulunan farklı sunucu sınıfları nedeniyle). Harika gidiyorsun!
voretaq7

Teşekkürler, buna yakın ;-) Gelecek günlerde bir fotoğraf çekeceğim ve buraya
göndereceğim

Uzun zaman önce MY ana üretim raflarını yeniden bağlamamız gerekmediğini keşfettim - Ethernet gövdelerinin raf üstü anahtarların çıkarılmasını engellemesi dışında harika görünüyorlar.
Devre dışı bırakmak

Yanıtlar:


13

Yatay PDU'lar bir karışıklıktır - Tecrübelerime göre, bu temizliği sağlamak için yapılabilecek hiçbir şey yok: Kablolarınızı rafınızın yanından düzgün bir şekilde paketleyebilirsiniz, ancak PDU'ya ulaştığınızda bir sıçan yuvasına havalanırlar.

Dikey ("Sıfır-U") PDU'lar için özel uzunlukta güç kabloları alabilirsiniz (bunlar çeşitli tedarikçilerden temin edilebilir, genellikle aynı uzunluktaki ürünlerde - 1 '3' 5 '7' 14'te ethernet kabloları alabilirsiniz. ' vb.). Kablolar daha sonra paketlenip rafın kenarına, ethernet kablolarıyla yaptığınız gibi sıkıştırılabilir - Madeni rafın kenarına tutturmak için cırtlı bağlar kullanırım, böylece sunucu egzozunu yakalamazlar ...

Diğer bazı ipuçları:

  • Kablolarınızı dallara (A / B gücünüz varsa) veya makineyle paketleyin.
    (A / B gücünüz varsa, onları ayırt etmek için farklı renk güç kabloları da kullanabilirsiniz - örneğin Siyah / Beyaz)
  • Kablolarınızı etiketleyin (fişe veya PDU'ya), böylece ne çıkardığınızı öğrenirsiniz
  • Gerekirse bir çarpma arabası (klavye / monitör) için belirlenmiş güç noktalarını bırakmayı unutmayın.
    (Rafta bir klavyeniz / fareniz yoksa , gereklidir - KVM veya IP KVM her zaman yeterli bir alternatif değildir)
  • AC güç kablolarınızı, ethernet kablolarınızla aynı tarafa koymayın
    (Zaten bunun farkında gibi görünüyorsunuz)

4
+1 Etiket kabloları. Ucuz bir etiket yazıcımız var ve içeri giren herhangi bir kablonun iki ucuna da bir sayı koyuyoruz; Sayıya özel bir önemi yoktur, her iki uçta da aynı sayıdır.
Chris S

Evet, bunu söyleyeceğinden endişelendim - yani "bunları yapmak için yapılabilecek hiçbir şey yok". Altında "sıçan yuvası" gibi görünüyor burada tek aklı başında seçenek olacak ...
bart613

1
Bunları da önerebilirim. Onları bir inkjet / lazerden bastırıyorsunuz ve denediklerimizden
Hyppy

2
Artık kablo etiketlemiyorum. Bunun yerine kabloların uç noktalarının bir veritabanını saklarım. Belirli bir kablonun diğer ucunu arama ihtiyacını tamamen ortadan kaldırdığından, bakımı çok daha kolay ve kullanımı çok kolaydır.
John Gardeniers

2
Renk kodlama a / b güç yolları, her UPS'e güç sağlayanlar da dahil olmak üzere her siyah kablonun her iki ucunu mavi veya sarı elektrik bandı ile işaretlemek kadar basit olsa bile çok yararlıdır. Gereksiz güç kaynaklarının, sonuçta her ikisi de aynı UPS ya da benzerlerine takılı olduğundan bu kadar gereksiz olmadığı ortaya çıkan çok fazla örnek gördüm.
Skyhawk

6

Kısa güç kabloları satın alın. ABD'de 1 fit ve 2 fit kablolar alıyorum ve güç kaynakları genellikle sol veya sağ tarafta olduğundan, kabinin arkasının sol ve sağ taraflarında bulunan dikey Sıfır-U PDU'lara koşuyorum Sunucu kasasını (hiçbir zaman merkezde değil).

Hava akımı kısıtladıkları ve geçtiğimiz birkaç yıl boyunca hantal hale geldikleri için sunucu kablo yönetim braketleriyle uğraşmıyorum. Güç kablolarını sabitlemek için gerektiğinde şeritleri kesmek için bir rulo çiğ cırt satın alıyorum. Bir sistemi dışarıya çekmem gerekirse, güç kablosunu yerinde asılı bırakarak güç kablosunu çıkarırım ve sistemi dışarı kaydırırım.

görüntü tanımını buraya girin


2
"Kablo yönetimi" kollarıyla zaman ve efor sarf etmemekle ilgili olarak +1 - Gerçekten çok yardımcı oldukları bir durum hiç görmedim. Tecrübelerime göre, sadece ısıyı hapsederler ve servis makinelerini zorlaştırırlar.
voretaq7

Ve "2 ayaklı bir elektrik kablosunun" 18-24 inç arasında değişeceğini unutmayın.
Stefan Lasiewski

@StefanLasiewski Gerçekten mi?
ewwhite

Satıcıya bağlı, ama evet. Son birkaç yılda birkaç yüz elektrik kablosu sipariş ettim ve yeni veri merkezi için başka bir parti yapmak üzereyiz. Çok kısa olan kablolarla uğraşırken saçma bir zaman harcadım.
Stefan Lasiewski

3

Sanırım sıfır-U PDU'lar için hazırsın. 3 fazlı gücünüz varsa, bunlardan birini rafın her iki tarafına da kurarım: http://www.apc.com/products/resource/include/techspec_index.cfm?base_sku=AP7892

(208V çıkış da mevcuttur, ancak 42 bağlantıyla kullanılamaz).

Ardından her sunucuyu kısa bir kabloyla uygun numaralı prize bağlayın. Aslında, 5m kabloları katlayarak ve fermuarlı bağları kullanarak daha da kısaltabilirsiniz. Ardından sol güç kaynağını sol PDU'ya ve sağdan sağa bağlayın. Tek güç kaynağı sunucuları için, sol ve sağ arasında geçiş yapın.

Bu yöntemle, rafın kenarlarında hiçbir güç kablosu çalıştırılmaz ve Ethernet kablolarınızı etkilemezsiniz.

Raftaki yatay PDU'lardan kaçınırdım, çünkü ekipmanınızın geri kalanının önüne geçerler.


Kabloların rafın diğer tarafındaki PSU'ya yatay olarak uzanmasını ya da her iki PDU’yu bir tarafa yerleştirmeyi (bunu daha önce yaptım) önerir misiniz?
bart613

@Doug PDU'lar için önerim aslında Servertech Sentry Smart-CDU hattı ( servertech.com/products/smart-pdus/smart-pdu-cs-84vd ) - Bu model çift girişleri ve çevresel izlemeyi destekliyor, ancak diğer harika seçenekler de. Bu, bir tarafın gücünü ve diğer tarafın ağ kablolarını korumanızı sağlar.
voretaq7

1
3PH seçeneğiyle giderseniz aklınızda bulundurmanız gereken şey, yükü nötr bacağınıza güç vermekten ve ısınmasından kaçınmak için fazlar boyunca mümkün olan en iyi şekilde dengelemek istediğinizdir. Yorumunda link verilen bir @ voretaq7 güzeldir, çünkü üzerinde ampermetreler bulunmaktadır.
Kyle Gibbons

1
@ bobert5064 Daha güzel, çünkü amp yüklerini SNMP üzerinden yok edebilirsiniz - Her şubenin hangi faza bağlandığını ve UPS'inizin faz yüklerini SNMP üzerinden bildirdiğini ve masanızın rahatlığından kapasite planlaması yapabileceğinizi biliyorsanız.
voretaq7

@ voretaq7 bu harika. Bunu düşünmemiştim!
Kyle Gibbons,


1

Eskiden Amsterdam'daki daha büyük hastanelerden birinde Linux Yöneticisi oldum, normal koşullarda uygun kablo yönetimi ile uğraşırken kabus olan 1u / 4p xen'lik kutuların büyük miktarlarına güveniyorlardı. İlk defa, HP salıncak kolu tabanlı rafa takılmaya aşık oldum, Kollar esnekliği (ve engellenmemiş soğutmayı!) Arkada tutarken yönetimi sağlar.

Yine de bir şey var, (hastane / devlet = çok sayıda ISO ihtiyacı) özel güç kabloları vardı. Onları daha önce hiç görmemiştim, kötüye, kapladıkları malzemeyi unuttum. İyi haber, CAT6 kadar esnek, CAT6 ile aynı boyuta sahipler ve 90 ° C ısıya dayanabilmeliler. Kötü haber: Görünüşe göre 20, - EUR @ 1,5m. Yarım raf yaparken yapılabilir, ancak fazladan 1u'ların tam rafına sahipseniz çok pahalıya gelir;)

Senin resmine bakarken seni selamlamaktan başka hiçbir şey yapamam, iyi iş.


0

Aynı sunucular, raflar ve APC PDU'lar ile benzer bir kurulumum var. Tüm 6 ft ve 8 ft güç kablolarını geri dönüştürdüm ve 1 ft kablo aldım (aslında yaklaşık 10 inç uzunluğunda). Artık sıfır ekstra kablom var.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.