Pencere Servisleri İçin CPU Kullanımı'nı nasıl izlerim?


27

CPU kullanımını izlemek için windows görev yöneticisini kullanıyorum. Uygulamalarımın listelendiğini, ancak Windows Hizmetlerinin bulunmadığını fark ettim.

Örneğin, toplam CPU kullanımı% 70'te listelenmiştir, ancak listelenen uygulamaların özeti sadece yaklaşık% 30'dur. Aradaki farkın, Windows Görev Yöneticisi'ndeki İşlemler sekmesinde listelenmeyen hizmetlerden olduğunu varsayıyorum.


Yanıtlar:


25

Windows 7 ve 8'de herhangi bir dış araç olmadan bir hizmette nasıl ayrıntılı bilgi alacağınız:

Kaynak İzleyicisi'ni açın:

 • Görev Yöneticisi'ni açın ve Performans sekmesine tıklayın
 • En alttaki "Kaynak İzleyicisini Aç" ı tıklayın

Servis Detayını Göster:

 • "CPU" sekmesine tıklayın
 • "İşlemler" bölümünde, istediğiniz işlemi bulun; "CPU" sütun başlığını tıklatarak CPU'ya göre sıralayabilirsiniz
  • Yanındaki kutuyu işaretleyin
 • Aşağıdaki "Hizmetler" bölümünü genişletin; hangi servisin CPU kullandığını göreceksiniz

görüntü tanımını buraya girin

Bunu çözmem gerekiyordu çünkü svchost çok fazla kaynak tüketiyordu ve bu da uppphost'un suçlu olduğunu görebilmemin tek yoluydu.


“İşlemler” altında genişletebileceğiniz bir “Hizmetler” bölümü de var. Her iki durumda da, teşekkürler!
Nicholas Riley,

Bahsettiğim şey buydu, onu bulduğuna sevindim :-) "İşlemler" altında bir işlemi seçerek (benim durumumda belirli bir svchost gibi), hizmetleri o hizmetle ilişkili olan "Hizmetler" görünümünde görebilirsin. süreci.
dominik andreas

Sonunda, sadece ekranım 15 dakika boşta kaldıktan sonra kapandığında, Windows 7'de% 100 hızında 1 CPU kullanan bu gizemli hizmeti izleyebileceğim. Uyandırır uyanmaz hizmet, kullandığı CPU'yu serbest bırakır. Sadece bir "svchost" görecek kadar gördüm ... şimdi, 60 sn ortalamayla onu görecek zamanım olacak. Lanet botnetler!
MrBrody

7

Muhtemelen en iyi araç Sysinternals’tan Proses Explorer’dır. Bu aracı ve diğerlerini buradan alabilirsiniz .

Düzenleme: Hangi hizmetlerin ayrı bir işlem yerine svchost'ta çalıştığını görmek için, sağ pencereye "Komut Satırı" sütununu eklemeniz gerekir. Maalesef bu size birlikte paketlenmiş hizmetleri göstermeyecek. Bu bilgiyi İşlem Gezgini'nde görmek için farenizi söz konusu svchost örneğinin üzerine getirmeniz gerekir. Bilgi açılan bir pencerede görünecektir.


Görev görevlisinin yerine procmon almayı da seçebilirsiniz. Procmon bunu görev görevlisinin hata ayıklayıcısı olarak kaydettirerek ve görev görevlisi başlatmak istediğinde görev görevlisi yerine kendi kendini çalıştırarak yapar.
Brian Reiter

Whoops. Procmon değil, procexp demek istiyorum. (Procmon, sistem kayıtlarından, dosya sisteminden ve Windows API erişimindeki işlemleri izlemenize izin veren başka bir araç olma yolunda ilerliyor.)
Brian Reiter

Her işlem için Dosya> Tüm İşlemler için Ayrıntıları Göster'i kullanırsanız, svchost.exe örneğinin işlem özelliklerinde Konular sekmesini kullanabileceğinizi unutmayın (işlem başına çift tıklayın veya Enter tuşuna basın). Servis sütunu ilgili servisi listeler.
Nicholas Riley

ProcessExplorer'da [Servisler] ve [TCP / IP] sekmeleri bana belirli servis tanımlamaları hakkında değerli bilgiler verdi. Ayrı bir cevap olarak aşağıda gönderiyorum standart Görev Yöneticisi sağ fare tıklaması ile başka bir hizmet kimlik yolu da var.
Alex Fortuna,

1

Extensoft Ücretsiz Genişletilmiş Görev yöneticisini deneyin

http://www.extensoft.com/?p=downloads

Git Hizmetler sekmesi ve çalışan bir hizmet üzerinde sağ tıklayarak, sonra tıklayın Süreci git .

Sizi İşlemler sekmesine geri götürecek ve bu Servis tarafından hangi İşlemin kullanıldığını vurgulayacaktır.


Extensoft ücretsiz genişletilmiş görev yöneticisini kurdum. Bir servis sekmesi ekler. Servise tıklayıp işleme gitmeyi seçiyorum. İşlem sekmesine geçer, ancak işlemi vurgulamaz. Ayrıca, bir listedeki tüm hizmetlerin CPU kullanımını gösteren herhangi bir araç var mı (görev yöneticisindeki işlem listesine benzer)? Not: Windows Vista Home Premium Edition kullanıyorum.

İşlemi neden vurgulamadığından emin değilim. Ayrıca yanımda bir Vista makinesi var ve bu hizmetin ne ile ilgili olduğunu gösteriyor.
Qwerty

1

Birçok servis svchost.exe adlı genel bir ana bilgisayar işlemi örneği içinde çalışır. Svchost.exe'nin her bir örneğinin içinde çalışan hizmetlerin diğer işlemlerle birlikte sıralanmasını sağlamak için bir komut satırında tasklist / svc kullanabilirsiniz.

Ayrıca görev yöneticisinde bir svchost.exe işlemine sağ tıklayıp "Servise Git" i seçerek görev görevlileri hizmetler sekmesine geçip ilgili hizmetleri vurgulayabilirsiniz.

Sysinternals işlem gezgini ile farenizle bir servicehost.exe üzerine gelebilir ve içinde barındırılan hizmetlerin bir ipucunu görebilirsiniz.

Bunların hiçbiri size ana bilgisayar servis işleminin cpu zamanının ne kadarının içinde barındırılan belirli bir üye servisine tahsis edildiğini söylemez.


tasklist /svcgüzel bir şey, PID'leri ve ilgili hizmetleri kısa bir biçimde gösterir. Teşekkür ederim!
Alex Fortuna,

1

Bu benim için Windows 7 Ultimate'ta bulunan standart Görev Yöneticisi'nde işe yaradı:

 1. Görev Yöneticisi'ni açın.
 2. [İşlemler] sekmesine tıklayın.
 3. [Tüm kullanıcılardan işlemleri göster] düğmesine tıklayın.
 4. Sağ tıklayınsvchost.exe size neden olan sorun (vb bellek, işlemci,)
 5. Aşağı açılır menüden [Servise Git] seçeneğini belirleyin.

Bu sizi 1 veya daha fazla vurgulanmış ilgili servisle [Servisler] sekmesine getirecektir . Lütfen bir svchost.exekişinin [Servisler] sekmesindeki bir takım servislerle ilgili olabileceğini unutmayın .


0

Görev yöneticisini yönetici olarak açmalısınız. "Tüm kullanıcıların işlemlerini göster" düğmesini tıklayın.

Ancak Brian Reiter’in dediği gibi, bir çok hizmet bir süreç içinde barındırılıyor. Hangi hizmetin işlemcinizi tükettiğini anlamak için Servis Açıklaması aracımı deneyebilirsiniz . Hizmetleri özel işleme ayırmanıza olanak tanır. Hangi hizmetin kaynakları kullandığını görebileceksiniz. Araştırmadan sonra tüm hizmetleri geri iade etmenizi sağlar.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.