Bir bulut sunucu ile sanal bir sunucu ve özel bir sunucu arasındaki fark nedir?


32

Bir VPS (Sanal Özel Sunucu), Bulut Sunucu ve Dedicated Sunucu arasındaki fark tam olarak nedir? Reklamcılıkla karıştırılmamış özlü bir açıklama bulmakta sorun yaşıyorum.


2
+1 - Dürüst olmak gerekirse, bu soruyu şu ana kadar burada görmedim. Cloud terimi yaklaşık 2 yıl önce ilk kez yasaklandığında, benzer şekilde şaşırdığını hatırlıyorum
Mark Henderson

@Mark - Birkaç hafta önceki bu soru oldukça benzer (özel sunucu bölümünü
çıkarsa da

@Mark, son 3 yıldır bir hosting çözümü üzerindeyim. Sonunda onlardan bıktım - ve evet, 'bulut' meselesi kafa karıştırıcıydı
smartcaveman

2
Fark, çoğunlukla pazarlama elemanınızın geldiği bölgedir.
Bart Silverstrim

2
@smartcaveman - Ödül verdiğiniz şu anda verilen cevaplarla ilgili eksik olan şeylerden bahseder misiniz?
Mark Henderson

Yanıtlar:


31

VPS ve Cloud aynı lanet şey .

Özel bir sunucu, rafta oturan ve başkalarıyla paylaşılmayan, istediğinizi yapabileceğiniz fiziksel bir kutudur.


7
Bazen, içinde "bulut" kelimesiyle herhangi bir soruyu reddeden ve kullanıcıyı daha açık (ve tanımlanabilir) terimler kullanmasını söyleyen bir özellik uygulayabilmeyi diliyorum.
EEAA

7
@ErikA, sorum şu terimin tanımını istiyor ... Yani bu durumda bu biraz dairesel olurdu.
smartcaveman

2
@smartcaveman - İfadenizi anlarken, "bulut" kelimesinin neredeyse hiç anlamsız olduğu kadar her yerde bulunmadığını fark etmek web’de dolaşmak için çok fazla şey gerektirmez.
EEAA

3
@ErikA - Ben zaten op zaten yaptığını farz ediyorum, bu yüzden sordu ..?
Mark Henderson

7
@ErikA, "İnternette dolaşmanın", "anlamdan yoksun" olan bir kelimenin tanımını bulmanın en iyi yolu olduğunu mu söylüyorsunuz?
smartcaveman

28

Özel bir sunucu, özel, garantili erişime sahip olduğunuz tam bir sunucudur.

Bir VPS, size adanmış bir sunucu olarak benzer düzeyde yönetimsel denetim sağlar, ancak size özel erişim yanılsaması vermek için tam sanallaştırma (Xen, VMWare) veya tek görüntü bölümleme (OpenVZ) gibi birçok teknolojiden biri tarafından desteklenir gerçekte paylaşılan bir kaynağın ne olduğuna (ve neredeyse her zaman birçok yönden aboneliğinize)

Geleneksel olarak, özel sunucular ve VPS'ler bir süre boyunca sabit bir maliyet üzerinden faturalandırılır. Özel olarak ayrılmış sunucular özellikle sağlayıcıya yatırım yapılmasını gerektirir ve minimum süre ile bir sözleşmeyle kiralanabilir.

Bir Bulut sunucusu teknik olarak yalnızca bir VPS'dir, ancak faturalandırma ve sağlama konusunda bazı farklılıklar vardır:

 • Bulut hizmetleri genellikle ölçülü bir tüketim esasına göre faturalandırılır. Bir VPS'nin bazı eşikler üzerinden veri aktarımı için değişken bir maliyeti olsa da, boşta olan bir VPS'nin sabit bir maliyeti olacaktır. Bir Bulut sunucusu, genellikle çalışan saat başına temel maliyete sahip olur - ve aynı zamanda VPS gibi veri aktarımı için ücret alabilir.
 • Bulut sunucular, mevcut sunucularınızı hemen hemen aynı şekilde ekleyebilecek ve muhtemelen bir API kullanarak programlı ek sunucular sağlama yeteneği de dahil olmak üzere daha otomatik sipariş ve dağıtım kullanır. Bu, uygulamanızın kendisine kapasite eklemesini sağlar - bu sihir değildir ve ortamınız için önemli mimari değişiklikler gerektirebilir.

Diğer hizmetler 'bulut' olarak pazarlanabilir: daha önce 'barındırılan e-posta' neydi şimdi Bulut E-postası (Hizmet Olarak Hizmet); bazı paylaşılan web barındırma sağlayıcıları servislerini benzer şekilde yeniden etiketliyorlar.

Bulut sunucuları için iyi kullanım örnekleri kısa süreli doruk yükleridir: saatlik faturalandırmalı servisler, gerektiğinde sistemleri oluşturma ve yok etme konusunda daha fazla esneklik sağlar. Her zaman çalışacak olan sabit yük ayarları, bir Bulut ortamında çalıştırmanın ekonomik olmayabilir; Sürekli sürekli yüksek yüke sahip uygulamalar, bir sağlayıcının abonelik modeline karşı dostça değildir ve özel bir sunucu için daha uygun olabilir.


1
Sana iyi açıklama için puan veriyorum. Ancak sürekli yüksek yükün buluttan faydalanmayacağını kabul etmiyorum. Gerçek bulut, ek kaynakların derhal ve belki de ilave yüklere hizmet etmek için otomatik olarak sağlanmasını sağlayacaktır. Zorlu bir limite ulaşabileceğimiz özel sunucularda veya VPS'de bu mümkün değildir. Ayrıca VPS, birden fazla VPS'ye kolayca ölçeklenemez ve bulutta olmayan çok fazla manuel müdahale, kendi kendine kurulum vb. Gerektirir. VPS veya adanmış sunucu durumunda, donanım değilse, arıza size aittir. Bulut üzerinde sadece bir bilet açmadan hareket edebilirsiniz :)
Abhishek Dujari

6

Bir VPS genellikle yalnızca uygulamalarınızın üzerinde çalıştığı sanal bir makineye işaret eder. Özel bir sunucu genellikle size özel fiziksel bir sunucudur. Bulut sunucusu, pazarlama aptallarının dünya bulutunu bir VPS olarak ortaya çıkarmasının bir yoludur. Bunların hepsi IAAS biçimleridir - bir hizmet olarak altyapı. Küçük bir araştırma yaparken ve bir sağlayıcı olarak PAAS'ı bir bulut sunucusu (gogrid) olarak pazarlayan bir sağlayıcı buldu PAAS bir hizmet olarak platformdur. Tipik PAAS teklifleri Microsoft Azure, Amazon beanstalk ve google appengine'dir.


3
"Salak" kelimesini dahil etmek için +1
Mark Henderson

kesinlikle evinizde IAAS'ın yanı sıra PAAS ve SAAS'ı da evde bulundurabilirsiniz. Bu modellerin hepsi yönetim modelleridir. Bir hizmet olarak BT, 90'ların AFAIK
Jim B'den

1
Haha, şirketimiz bir IAAS tarafından barındırılan bir PAAS üzerinde çalışan bir SAAS sunmaktadır. AAS kısaltması için mi kazanıyoruz?
Mark Henderson

PAAS ve IAAS karşılıklı olarak özel olmalı - Bunu nasıl başardınız?
Jim B,

@JimB - SAAS'ı geliştirdiğimiz yazılımın adı uniPaaS , çünkü çalışma ortamı PAAS olarak pazarlanıyor.
Mark Henderson

5

Hiçbir Bulut ve VPS tam olarak aynı değildir, oy vermek isteyen herkes, lütfen önce aşağıdakileri okuyun ...

 1. VPS sadece gerçekten maliyetli olan donanım kaynaklarını ayarlayabildiğimiz sanal bir sunucudur
 2. VPS, adanmış sunucunun yalnızca sanal bir alternatifidir, ancak kendi başınıza yönetmeniz için bırakmanız yeterlidir, yalnızca Sanal Sabit diskin yedeklemesini sağlar, ancak sabit diskinizi nasıl yönettiğiniz / sakladığınız tamamen size bağlıdır.
 3. VPS çoğaltma ve çoklu makine depolama hizmetleri sunmuyor

Diğer yandan,

 1. Cloud, tümü otomatik yedekleme içeren ve barındırma altyapısını yönetmek için API sağlayan Cloud Framework tarafından yönetilen Depolama Hizmeti, Kaynak Hizmeti, Veri Tabanı Hizmeti'nden oluşur.
 2. Bir dakikalığına Amazon, Google ve Azure düşünün, VPS sunmazlar, büyük ölçeklenebilir uygulamalar oluşturmanıza yardımcı olacak bir API sunarlar.
 3. API, bir Sabit Disk olmayan Depolama Hizmeti'nden oluşur, ancak verilerinizi dosya olarak sakladığınız sanal bir mağazadır, ancak nasıl saklandığı, parçalandığı veya fiziksel olarak nerede depolandığı konusunda endişelenmeyin. Cloud, ölçeklenebilirliği yönetmek için API'nin arkasına gizlenmiş sunucuların listesine erişmenizi sağlar. Hem Amazon, hem Azure hem de Rackspace, mağazaya ne koyduğunuza bağlı olarak, aynı veri dosyalarının birden fazla veri merkezinde 3 kopyasını yönetir, bu nedenle verilerden endişe etmenize gerek yoktur, çünkü bir makine gevşerse, Bulut Sağlayıcı başka bir makine üzerinden kullanıma sunacaktır.
 4. API, IP'nin konumuna bağlı olarak yüksek hızlı aktarım için CDN'den (İçerik Dağıtım Ağı) oluşur; Cloud Provider, dosyalarınızı otomatik olarak farklı sunuculara önbelleğe alır ve size en yakın sunucuya otomatik olarak geçen şeffaf bir URL verir.
 5. API, uygulamanızı dağıtmanız ve yönetmeniz için size kolaylık sağlayan Uygulama Sunucusundan oluşur. Uygulamanız fiziksel / ağ konumundan bağımsız hale gelir ve herhangi bir kurulum yapmadan vb. Gerekli fiziksel kaynakları kolayca taşıyabilir ve çoğaltabilirsiniz.
 6. API, Yinelenen Veritabanından oluşur, Azure, kendi veri merkezlerinde otomatik olarak 3 farklı makineye çoğaltılan SQL Azure'yi sunar, bu nedenle SQL veritabanınızda hiçbir şey kaybetmeyeceksiniz.

Az önce Rackspace Cloud'a kaydoldum - ve kesinlikle nereden geldiğinizi görüyorum. Söylediğin gibi görünüyor ki Bulut bir VPS için bir çeşit arayüzdür, genellikle uygulamasının kritik bir yönü olabilir. Ancak, bir "Bulut" ile ilgili tüm ifadelerinizin tüm Bulut uygulamaları için evrensel olduğundan veya verdiğiniz belirli örneklerle sınırlı olduğundan emin misiniz? Ayrıca, bu bulut uygulamaları için herhangi bir evrensel özellik var mı?
smartcaveman

Hayır, evrensel şartname yoktur, ancak ilerledikçe daha belirgin hale gelecektir. en.wikipedia.org/wiki/Cloud_computing
Akash Kava

2

Bu tartışmanın amaçları için, bir VPS ve "Bulut Sunucusu" aynı şeydir - donanıma özel erişemezsiniz ancak ana bilgisayar donanımı iki veya daha fazla sanal sunucu arasında paylaşılır.

Özel bir sunucu tam da bu - İşletim sisteminizin temeli temel donanıma% 100 özel erişim sağlar.1
"Bulut" teriminden nefret ediyorum. Nefret ediyorum nefret ediyorum. Özellikle de Microsoft ve Apple bu terimi ne kadar zorlarlar. “Cloud” şimdi çok fazla anlam ifade ediyor, sadece gri ve bulanık ve sonuçta anlamsız.
Mark Henderson

1
% 100 kabul edildi. İlk sahneye çıktığında nefret ediyorum ve nefretim o zamandan beri büyüdü.
AÇAA

öncül veya sanal bir bulut çözümü için bir şey yaptığınız için pazarlama maymunlarına teşekkür edin
Jim B

1
Benim düşünceme göre, bulut bilişim, anabilgisayarlar büyük işletmeler tarafından uygulanan ve zaman dilimlerinde daha küçük varlıklara kiralanan ... zamana dayalı hesaplamalar için güncellenmiş bir uzantıdan çok daha fazlası değildir. Çok basitleştiğimi biliyorum ama böyle görüyorum.
joeqwerty

0

VPS genellikle internet barındırma servis sağlayıcıları tarafından kullanılan bir pazarlama terimidir. Bir VPS, sadece bireysel bir müşteri tarafından kullanılan, dinamik bir VPS'ye (yani çalışma zamanında değiştirilebilir) genellikle bir bulut sunucusu denilen sanal bir makinedir. Özel sunucular genellikle veri merkezlerinde bulunur ve tamamen müşteri tarafından kiralanır. Müşteri, işletim sistemi seçimi, donanım vb. Dahil olmak üzere özel sunucular üzerinde tam kontrol sahibidir.


0

Bunu şöyle özetlerdim:

 • Özel sunucu% 100 "sizindir" olan fiziksel sunucudur.
 • VPS, bazı hipervizörlerin üzerinde çalışan sanal bir sunucudur, genellikle birkaç VPS tek bir fiziksel sunucuyu paylaşır;
 • Bulut, sanal sunucuları yönetmek için bir çerçevedir (VPS'yi bir tür sanal sunucu olarak nitelendirebilirim). Yeni sunucuların sağlanmasını, CPU kaynaklarının tahsisini, depoların tahsis edilmesini ve servisi kimin sağladığına bağlı olarak çok daha fazlasını sağlar. Yalnızca kullandığınız kaynakları ödediğinizde genellikle esnek otomatik faturalandırma ile birleştirilir. Terim evrim geçiriyor, ancak şimdiye kadar yaptığım şey bu.
 • "Bulut" aynı zamanda "pazarlama maymunları" tarafından (a) şirketin değerini artırmak için tam yatırımcılara kullanılan yeni bir yutturmaca kelimesidir, (b) üst düzey yöneticiler tarafından alınan kararların alındığı büyük işletmelere hitap etmektedir. ne yaptıklarına dair hiçbir ipucu yok ama Wall Street Journal'da bulutun serin olduğunu ve herkesin yaptığını okuyun, (c) herkesin ürünlerini satın almak için tam müşterileri için kullanması.

BTW, hatırladığım kadarıyla son yutturmaca kelime "Organik" idi ve aynı aptalca nedenlerle ayırt etmeden kullanan birçok aptallar vardı. Organik bilgisayarları, organik monitörleri, organik suyu, organik benzini hatırlayabilirsin ... Acaba FDA onaylı mıydı :-)


0

Anladığım kadarıyla, fark basit:

Özel bir sunucu, bir veri merkezindeki raf alanında oturan bir kutudur. Bu nedenle, başarısız olursa, web siteniz veya içinde çalışan web uygulamanız başarısız olur; bakımı zor ve masraflı olan bir tür yedekleme veya dağıtılmış sunucu işleme olanağı yoksa.

Öte yandan, bir Bulut, eyaletler, ülkeler veya hatta kıtalar gibi birden fazla fiziksel yere yayılmış birden fazla veri merkezine yayılmış bir VPS (Sanal sunucu) gibidir; bu nedenle, bir veri merkezi başarısız olursa anında başka bir veri merkezine geçirilir Bu aynı zamanda, trafikteki ani bir artışla başa çıkmak için gereken kaynaklar veya bir veri merkezindeki kullanılabilir depolama alanı tükeniyorsa da olur. Tüm bu görevler bulut tarafından otomatik olarak gerçekleştirilir, bu nedenle alt yapıyı korumak için herhangi bir kaynak ayırmanız gerekmez; bu da önemli maliyet tasarrufu sağlar. Böylece son kullanıcı, bir bulutta barındırılıyorsa, web sitenize veya web uygulamanıza her an herhangi bir yük altında istediği zaman erişebilir.

Dolayısıyla, bir bulutun özeti, işletim sisteminin sanallaştırılmasını, dinamik kaynak tahsisinin, yedeklemelerin yedeklemesinin, sıfır toleransın, bir web uygulamasının / Web sitesinin hiçbir koşul altında sürekli olarak çalışmamasını sağlamak için geçişi engellememesidir.

Parlak Fikir değil mi? Bu nedenle, web uygulama geliştirme dünyasında bir sonraki büyük şey olarak ve bir sonraki bilgisayar işlemesinde de ilk adım olarak lanse edildi.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.