--Delete hariç tutulanlar rsync için tam olarak ne yapacak?


32

Sunucularımı yedeklemek için büyük bir zevkle rsync kullanıyorum, ancak --delete-excludedparametre hakkında bir sorum olsa da .

/usr/bin/rsync -a --delete --numeric-ids --relative --delete-excluded     --rsh=/usr/bin/ssh root@server01:/etc /.snapshot/hourly.0/server01

Kimden man rsync:

 --delete-excluded       also delete excluded files from dest dirs

Bana göre, İngilizce olmayan bir yerli, bu, rsync'in dışlanan dizinleri uzak sunucudaki asıl hedef dizinden sileceği anlamına gelir; bu nedenle, /home/backupve /home/settingsdışlama klasörlerimde varsa, bu klasörler gerçekte uzak sunucudan kaldırılır .

Diğer bazı kaynaklardan, yer kazanmak için dosyaları yerel yedekleme klasöründen silecek gibi görünüyor. Örneğin, sunucunun kendisinde küçük yedeklemeler oluşturabilir ve bu verileri hariç tutabilirsiniz, böylece depolama alanını boşa harcamazsınız.

Rsync'in işi yapması gerektiğini söylediği gibi tek yönlü bir işi yapmasına rağmen benim için hayati öneme sahip, uzak sunucudaki dosyaları / dizinleri silen yazılımlara sahip olmak konusunda risk almak istemiyorum.

Yanıtlar:


37

Yorumun doğru. Dosyaların veya dizinlerin aktarılmasının dışında tutulduysanız, --delete-excluded onları hedef taraftan kaldırır (bu "uzak sunucu" olmak zorunda değildir, rsyncsunucudan yerel bilgisayara kopyalamak için kullanabilirsiniz ) onları orada bulur. Örneğin, kullanırsanız --exclude=*.o --delete-excluded, rsync .o ile biten dosyaları hedef tarafta bulursa, kaynak dizinde bulunup bulunmadıklarını kaldırır.


1
Böylece dizinleri / dosyaları /.snapshot/hourly.0/server01 adresinden uzak sunucudan kaldıracak mı?
15'te

3
@chronoz Uzak sunucudan yerel bilgisayara kopyalama yapıyorsanız, hedef yerel bilgisayardır. Yerel bilgisayardan uzak sunucuya kopyalama yapıyorsanız, hedef uzaktaki sunucudur. Hedef burada önemli olan. Hedef uzaktaki sunucuysa, dosyaları uzaktaki sunucudan kaldırır.
DerfK


1
Kısa bir süre önce "--delete-hariç" nin "--delete --delete-hariç" ile tamamen eşdeğer olduğunu keşfettim. Yukarıda verilen cevap örneğinde, kaynak tarafında bulunmayan uzak dosyalar da silinecektir.
Wayne,
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.