Zaman senkronizasyonu için GPS kullanan var mı?


36

Bir kaç GPS NTP sunucusunun yanı sıra kullanıma hazır alıcıları ve yazılımları kullanan bazı ucuz çözümlerle karşılaştım. Şu anda NTP'yi İnternet üzerinden bir sunucu listesiyle kullanıyorum. Bunun yerine GPS kullanmanın avantajı nedir (alternatif göz önüne alındığında)?


5
Geek bonus puanları?
MathewC

Bu iş parçacığında ne kadar BS pompalandığını görmek şaşırtıcı. Stratum 0 gerçekten. OP’de. Son derece hassas bir zaman kaynağına dayanan bir işleminiz varsa, gereken doğruluğa göre iyi bir Stratum 2/3 saate yatırım yapın. Sahiplik özelliklerine dikkat edin.
dbasnett

2
@dbasnett Erm, aslında yanlış bilgilendirildiğinizi düşünüyorum ... "Stratum 2/3 saat" diye bir şey yoktur, tüm donanım kaynakları doğal olarak Stratum 0'dır. Belki de RFC 958 üzerinden hızlı bir okuma yararlı olacaktır.
Chris S

Bkz. RFC 1305. USNO sitesini ve herhangi bir sayıda üreticiyi ( symmetricom.com ) incelemek isteyebilirsiniz. Açıkçası orada stratum 2/3 saat olmadığı konusunda not almadılar.
dbasnett

Yanıtlar:


13

Onları bir kumar işleminde kullandım, böylece doğru zamanı koruyabildik, ancak yine de üretim ağı ile internet / kurumsal ağ arasında gerçek bir hava boşluğu var.

Saat başına elde edilen gelir ve bunun bir keresinde tek bir uzaktan satış temsilcisi ofise geldi ve virüslü dizüstü bilgisayarını corp ağına bağladı ve dakikalar içinde indirdi (üretim etkilenmedi). Hava boşluğuna izin vermek için gps zamanı gibi şeyler kullanma çabası buna değdi.


Hava boşluğu içindeyseniz, GPS zamanını nasıl elde edersiniz? Bu bir ağa bağlanmayı gerektirmez mi?
Pacerier

1
GPS sinyalleri uydulardan gelen tek yönlü telsiz yayınlarıdır, bu nedenle harici ağ bağlantısı gerekmez.
Kaypro II

12

Bir GPS ntp sunucusuyla, bir stratum 0 saat kaynağı elde edeceksiniz. avantaj, doğruluk ve düşük titreşimdir. Dezavantajı maliyettir. Bu hassasiyet seviyesini gerektiren çok az durum vardır. Genel olarak, sistemlerinizin birbirleriyle senkronize olduğundan emin olmak istersiniz. Bu nedenle, tüm sunucularınızı harici alt tabaka ntp sunucularına karşı eşitleyen bir çift dahili ntp kutusuna karşı eşitlemek genellikle yeterlidir.

Bir GPS ntp kutusu (PKI sistemi için) kullanmakla uğraştığım tek zaman, onları gerçekten kullanmadık. Anteni veri merkezinin çatısına monte etmek için izin alamadık ve kabloları ntp kutusuna geri getiremedik.


Stratum 0 ??? Olası değil.
dbasnett

7
@ dbasnett, kaynak donanım tabanlıysa (GPS olduğu gibi) Stratum 0 olarak kabul edilir. Bu kesinliği garanti etmiyor, ancak İnternet gibi bir bilgisayar ağı kullanmak gibi doğal bir sarsıntı yok. Not: donanıma bağlı bilgisayar hala Stratum 1'dir (en düşük NTP Sunucusu olabilir).
Chris S,

Stratum gerçekten referans saatine olan uzaklığı ve kaliteyle alakası olmadığını kabul ediyorum. Geçmişte Stratum'a dayanan saatler seçtik ve referansı (GPS) kaybedersek ne olurdu. Hepimiz seçtiğimiz saatler Rubidium yedeklerine sahipti.
dbasnett

8

NTP için GPS kullanan bir çift katman 1 zaman sunucumuz var.

NTP sunucularımız olmadığında günlük işlerimizde fark yaratır mı? Mesela, müşteri desteği tarafında, telefonlar, hem dijital hem de voip ve tüm masaüstlerinde aynı saatte. Tüm bu saatler neden farklı nedenlere sahip ve bu soruları düzeltebilir miyim?

Sunucu tarafında, günlükleri topladığımızda, zaman damgalarımızın tamamen aynı olduğunu biliyoruz. Yani iki sunucuda 12: 37: 15.34'te bir şey olduysa, bunun AYNI ZAMANDA olduğunu biliyoruz, bir dakikadaki appart'a 30 saniye değil.

Bunu yapmak için GPS tabanlı NTP'ye ihtiyacımız var mı? Muhtemelen hayır, herhangi bir NTP kaynağı kullanabilirdik. Her şeyin mükemmel senkronize edildiğini ve zamanın hiç akmadığını biliyoruz. Ayrıca eğer internet bağlantımız kopmuşsa ya da biraz gerginse, yine de mükemmel. Herhangi bir NTP, sahip olduğumuz NTP eksikliğinde bir gelişme olabilirdi.


3
"Saati olan bir adam saatin kaç olduğunu bilir. İki saati olan bir adam asla emin olmaz." İki saat ile yanlış bir tonlayıcı tanımlamak mümkün değildir. Ancak, benim sözümü alma , ntp sss bölüm 5.3.1 : "Bu aslında mümkün olan en kötü yapılandırmadır - yalnızca bir yukarı akış zamanı sunucusu kullanarak ve saatlerin bu yukarı akışta serbest çalışmasına izin vererek daha iyi olursunuz. ölmek ya da ulaşılamaz hale gelmek içindi. ”
dfc

4

Zaman senkronizasyonu için kullanılmadığı için tüm cihazlar günlükler için aynı zamanda kullanılırken, GPS zaman senkronizasyonu genellikle taşıyıcı sınıf kablosuz iletim donanımında kullanılır. Erişim noktalarının eşzamanlı olarak senkronize edilmesine ve hepsinin aynı anda iletilmesine / alınmasına izin verir, böylece istemcilerden gelen iletimleri dinlerken parazite neden olmaz veya arka plan gürültüsünü arttırmazlar.


3

Maliyet küçük değildir (nispeten) ve faydalar azdır. Kendi stratum-0 zaman kaynağını çalıştırırken gördüğüm tek yerlerin girdi kalitesi ve dış zaman kaynaklarına güven eksikliği konusunda oldukça yüksek beklentileri vardı.


1
ARE avantajları var. Aksi halde kimse onları yönetemezdi.
Joseph Kern

2
Görevimdeki iki avantajdan kaçındım. Girdide güven eksikliği ve dış altyapıya güven eksikliği. Ancak, ben sadece bunları .mil ve finansal hizmetler sektörlerinde gördüm.
dr.pooter

1
Affedilmiş ... ve kim de olmadığını söylüyor? Denemek için +1.
Joseph Kern

1
Sanırım bu sektörlerden birinde değil, çünkü şu anda İnternet'teki NTP sunucularıyla senkronize ediyor ve şu anda bu çözümü düşünüyor. Eğer o sektörlerde olsaydı, standartlar muhtemelen bunu yapmamasını dikte ederdi. Yazım denetimi için teşekkürler.
dr.pooter

USNO'yu gezmediyseniz, Stratum 0 saati görmeniz muhtemel değildir.
dbasnett

2

Şimdiye kadar harika cevaplar! Çoğullayıcılarda kullanılan GPS zaman kaynaklarını ve bazı kripto türlerini gördüğümü söyleyebilirim, çünkü NTP için zaten oradaydı.

Yerel bir GPS NTP sunucusu kullanmanın avantajı,

  • Yüksek doğruluk
  • İnternet bağlantısına bağlı değil

Zaten bunlardan birinin fiyatı ne kadar? O kadar pahalı olmamalı. GPS + Linux + NTP ...

Vay be, 1000 $ - 3000 $ , o kadar çok mu ihtiyacın var?


1
Sadece doğru zamanı gerçekten çok seviyorum. Şimdiye kadar TPTB'yi, doğru zaman tespitimin bu kadar değerli olduğuna inandırmak için hiç şansım yaver gitmedi.
sysadmin1138

2
Sadece doğru zamanı gerçekten seviyorsanız, bu tür bir ekonomide fiksasyonunuz 0 dolar değerinde.
ceejayoz

2
3000 $, 25 CAL'li Windows 2008 Server Enterprise'ın maliyeti, 24/7 destekli bir sunucu için RHEL AP veya (tam yüklü) dört gün boyunca 100.000 $ / yıl çalışanıdır. İnternet bağlantısı olmayan bir ağda doğru zamana ihtiyaç duyuyorsanız ve PHB'leriniz Symmetricom'a istediklerini vermeyeceklerse, lütfen sivri saçlarına açık bir bileği dilimlemekten kaçınmaya çalışın - oldukça keskindir.
Brad Ackerman

İyi dedi! +1 Perspektife sokmak için.
Joseph Kern

2

Birkaç yıl önce bir sunucuda doğru zamanı bulmak için ucuz bir GPS (~ 200 $ - 300 $) kullanmanın mümkün olup olmadığına baktım. Garmin ya da diğer şirketlerden birinin, bir seri bağlantı noktasına bağlı bir GPS'den saati okumak için bir bilgisayarı okumak için Windows üzerinde çalıştırabileceğiniz bir yazılım olduğundan eminim. Birisinin bunu amaca yönelik NTP sunucusuna ucuz bir alternatif olarak kullanıp kullanmadığını soracağım. Yeterince doğru olmalı ve sadece birkaç yüz dolar.


Hayır! Bu tür bir ekipmanla ortaya çıkan gecikmeler, yalnızca Net'te bulunan herhangi bir OLTP NTP sunucusunu kullanmaktan daha düşük bir hassasiyet sağlayacaktır; Bir amaca yönelik GPS alıcısının fiyatı sadece güzel logolar için değil.
Piskvor

Evet. Her ne kadar Windows "kene" sıklığı nedeniyle kötü bir NTP sunucusu yapıyor olsa da (* nix dünyasında çekirdek kene benzer veya daha az). Küçük bir DIY lehimine sahip bir Garmin 18x LVC, 100 doların altındaki bir seri bağlantı noktasına eklenebilir. BSD'ler yaygın olarak kullanılan işletim sistemlerinde (kabaca nanosaniye hassasiyetinde) en iyi seçimi yapar, ancak Linux hala bir milisaniyede (çoğu uygulama için yeterince iyidir).
Chris S

1

Bir nötrino algılama deneyi, Veri Toplama sistemimize birincil zaman sinyali için kullanılmış GPS üzerinde çalıştım. Japonya'daki birisinin sağladığı oldukça pahalı bir sistem kullandılar.

Bu, büyük süpernovalardan gelen nötrino ve foton dalgası cepheleri için farklı varış zamanları hakkında yüksek hassasiyetli bilgi sağlama çabalarının bir parçası olarak. Yeterince kesin bilgi edinebiliyorsanız, serin fiziğin bir sürü.


1

"Deadman" özelliği nedeniyle bunları kullanıyoruz (birkaç saniyeden fazla düzeltmeyecek, böylece bir şeyler ters giderse tüm altyapınız geçmişe 12 saat geçmeyecek) ve güvenlik; NTP tamamen güvensizdir; sahtecilik, ortadaki adam vb.


Gerçekten ntp cevaplarını taklit etmeyi denedin mi? En azından unix referans uygulamasıyla bu oldukça zor olacak. NTP varsayılanı sertleştirilmiştir ve yetkilendirme eklemek için şifreleme imzaları ekleyebilirsiniz.
Koos van den Hout,

GPS’in de “güvenli” olmadığını unutmayın: Dışarıda, sinyalin istediğiniz şekilde değiştirilmesine izin veren takımyıldız simülatörleri vardır.
Piskvor

0

Kontrolünüz altında size bir Stratum 0 NTP sunucusu veriyor. Daha sonra birkaç makineyi Stratum 1 sunucusu olarak yapılandırabilir, GPS saatli sunucunuzdan senkronize edebilirsiniz ve ağınızdan ayrılmak için biraz daha az trafik gerekir.

Ağımda en son bunlardan birini (bildiğim kadarıyla) kullanmaya başladığımdan bu yana yaklaşık 10 yıl geçti, ancak bu noktada iyi bir anten pozisyonumuz yoktu ve çoğunlukla bir GPS sinyali görmesine rağmen, zaman zaman sinyal, alıcı ekipmanın sıfırlanmasını gerektirir. Daha iyi bir anten yerleşimi ile bu muhtemelen gerçekleşmezdi.


1
"Stratum 0 NTP sunucusu" diye bir şey yoktur. Stratum 0, NTP dışındaki bir donanım kaynağıdır. Bağlı olduğu NTP sunucusu, referans saatinden 1 adım ötede bulunduğundan Stratum 1'dir.
Chris S

@ChrisS Her zaman tabakaları özel olarak sadece NTP dahilinde yorumladım. Ama anlayışımı değiştirdiğim için mutluyum. Teşekkür ederim.
Vatine

0

Avantajları, günlüğe kaydetme olaylarının gerçek sırasını alabilirsiniz.

Bir örnek kritik altyapıda. Tüm elektrik hizmetleri, veritabanları için stratum 1 kez kullanıyor olmalıdır. Stratum 1, yerel hizmet kesintisi süresinde bir şeyin neyin başarısız olduğunu bulmak , 2003 yılının Kuzeydoğu Karartmasına neden olanı bulmak için kritik öneme sahip . NTP, mikrosaniye seviyesine senkronize edilmek için genellikle PTP (IEEE 1588) lehine iletilir.


0

Eski işimde GPS'i çok sayıda farklı ekipmanı zamanlamak için kullandık. Her bir ekipman parçası, gecikmenin sorun olmadığı mükemmel senkronizasyonu sağlayan kendi GPS alıcısına sahipti. GPS kullanımı, hassasiyetle ağ faktörlerini pratik olarak ortadan kaldırır.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.