Bekleme (mod) modunun modern sabit diskler üzerindeki etkisi nedir?


23

Yeni bir Linux dosya sunucusunu birkaç Samsung HD103UJ 1 TB sabit disk sürücüsü ile birleştirdim ve şu anda optimize ediyorum.

Yanıt bulamadığım soru şudur: sürücüler için bir işitme zaman aşımı süresi (hdparm -S ile) ayarlamak mantıklı mı? Spindown / spinup uzun vadede diske zararlı olabilir mi?

Önceki dosya sunucum bu zaman aşımına sahip değildi ve sabit diskler 3 yıldan fazla bir süredir sorunsuz çalışıyor (her zaman açık), bu yüzden bu optimizasyona ihtiyacım olup olmadığından emin değilim.

Bu konudaki düşünceleriniz neler?

Teşekkürler!

Yanıtlar:


15

Disk sürücüsü fiziği konusunda uzman değilim, ama orantısız bir şekilde birçok sabit sürücünün açılmadan hemen sonra başarısız olduğunu görüyorum. Muhtemelen sıcaklık değişimi sadece onlara iyi hizmet etmiyor. Söylerdim: sonsuza dek dönmelerine izin verin.


14
Sonsuza kadar dönüşte +1. Klimanın onarılması için sunucu odamızı kapatmamız gerekti (bakım planlanmıştı). Temasa geçtiğimiz EMC teknolojisi SAN'ı çalışır durumda bırakmamızı söyledi. Isı nedeniyle daha az sürücü arızası olacağını, iş bittikten sonra kapatıp yeniden başlattığımızı söyledi.
KevinH

3
Uzun süredir devam eden SAN'lar hakkında "çarpma" olan birkaç sürücüye sahip korku hikayeleri duydum, bakımdan sonra tekrar kapattıktan sonra. Tekrar çalışmalarını sağlamak için küçük bir kızak çekici kullandılar. titreme
Joseph Kern,

Çalıştığım önceki bir şirkette bir miktar HP NAS kutusu vardı (şube ofislerinde depolama için şirket standardıydı), herhangi bir nedenle kapattıktan sonra öldü. Birisi sonunda, bu Nas'ların kapatılmalarına asla izin vermeyecek bir politika belirledi ... eğer öyle yaparsanız ölmeleri garanti edildi.
Sean Earp

2
> Uzun süredir devam eden SAN'lar hakkında "çarpma" özelliğine sahip birkaç diski olan korku hikayelerini duydum, bakımdan sonra tekrar kapattıktan sonra. Muhtemelen sürücü çok uzun süredir çalışıyordu, ısı birikimi onu güzel ve yumuşak hale getirdi, böylece kapatıldığında, şimdi yumuşak malzemeler birbirine yapışmıştı. Tahrik yeterince soğuk tutulursa metaller, plastikler vb. Sert kalırdı. > Sonsuza dek döndürün Veri merkezleri muhtemelen bugün en kötü elektrik harcamasından biridir.
Synetech

“Yapışma” eski günlerden beri bilinen bir sorundur - gücü kapatırken, başlar tekrar tablaların dönmesini engelleyerek tablalara yapışır. Sürücüyü sallamak, kafaları sökmek ve tekrar dönmelerini sağlamak için yeterince güç sağlayabilir. Modern sürücüler bu sorundan muzdarip olmaz - ürün yazılımı sıkışmış kafaları tespit ederse, sıkışmasını sağlamak için ekstra güç sağlamak için kendi motorlarını (mil ve / veya kafa konumlandırma) kullanır.
David C.

6

Bu fenomenle ilgili herhangi bir zor veri var mı?

Açıkçası, bu konu bana büyükanneme telefonun şimşek fırtınasında kullanılması konusunda tersine döndüğünü hatırlatıyor.

Sürücüleri nasıl döndürmeye devam etmeniz gerektiğine ilişkin anekdotal hesapları her zaman duyarsınız, ancak doğrulanabilir verilere dayanan hiçbir şey görmedim. Güç kesildikten sonra sürücülerin geri gelmediği birkaç örneğe rastladım, ama aynı zamanda her şeyin sadece şeftali olduğu birçok örneğe rastladım.


5
snopes.com/horrors/techno/phone.asp Zavallı örnek, arkadaşım.
Tom O'Connor,

5

** SMART'ın 4. niteliği , Başlat / Durdur Sayısıdır ; bu, başlatma / durdurma sayısının disk uygunluğunda ve ne zaman bir hata olacağını bekleyeceğini gösterir.


2

Şu anda HDD'lerim için Açılış saatleri, güç çevrimleri ve Başlat / Durdur sayıları ile ilgileniyorum. Masaüstümdeki sürücü, mümkün olduğunda (5/6 yıl önce satın alındığından beri) gücü kesecek şekilde ayarlandı ve yaklaşık 2 yıl boyunca bir dakika sonra varsayılan olarak ayarlandı. Bu 2 yılda, yaklaşık 39.000 start / stop sayımı, yaklaşık 12.000 saatte gücü devralmış ve güç yaklaşık 11.000 devir yapmıştır.

Şu anda, bir saat sonra iki saatlik bir süre içinde (gerçek zamanlı olarak) kaç güç döngüsü, başlatma / durdurma sayısı ve çalışma saatleri olduğunu kontrol ediyorum. Bu bana sadece internette gezinme (YT vids vb. İzlemeden) ve MS Word vb. Yazmaktan kaç kez açıldığını / kapandığını söyleyecek - ama bunun yanında bir Güç Açık saatinin bir saat için bir anlamı olup olmadığını öğrenmek istiyorum sürücüye hangi güç verilirse veya bir saat sürüş gerçekten dönüyor. Bilgisayar uyku modundayken POH'nin artıp artmadığını görmek için bilgisayar uyku / bekleme modunda (ancak hazırda bekletme / güvenlik kasası değil) bir başka test daha yapacağım.

Bana benzer bir şey yaparsanız, hdds'ınızın gücünü kapatıp açmamaya karar vermek için bunu kullanabilirsiniz. Bir SMART yardımcı programını indirin, Windows'ta gerçekten sevdiğim bir program ücretsiz olan “Crystal Disk Bilgisi”, Mac'i, SMART Yardımcı Programı veya SMARTReporter'da kullandıklarım. Crystal ayrıca USB üzerinden harici sürücülerin akıllı durumunu almanıza izin verir (yalnızca pen diskleri değil) - 1998 ve iMac'in eski 6GB Quantum Fireball'ının 8.900 saat ve sadece birkaç yüz / 1000 güç çevrimi olduğunu öğrendim. Tüm HDDS'imin sağlıklı olduğunu bildirdi, öldüğünü bildiğim 2007 Seagate dizüstü bilgisayarının dışında.

Sık sık aşağı ve yukarı sürücü gücü duyduğuma dikkat ettim, bazen aşağı yukarı hemen bir yukarı geliyor (ama her zaman eğilmeden önce her zaman aşağıya doğru döner).


1

İş yüküne bağlı olacak. Muhtemelen sadece bir süre kullanılmayacaksa, sürücüyü kapatmak isteyeceksiniz ...


0

Üst düzey depolamada yeni bir trend var: MAID (Boşta Sürücüler Masif Dizisi). Temel olarak sadece güç tasarrufu için döndürme desteği olan büyük RAID dizileri var ... Yani büyük silahlar onlar için iyi bulursa, sizin için yeterince iyi olabilir :)


Bahsettiğin "büyük silahlar" kim? Bu konuyu okuyan ve ilgisini çekebilecek çok kişi olduğundan eminim.
John Gardeniers,

HP, EMC, NetApp, DataDirect Ağları, Pillar, Copan ... hepsi şimdi MAID çözümleri sunuyor.
wazoox
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.