Sistem yöneticisi olmaya ilk başladığınızda bilmek istediğiniz şey nedir? [kapalı]


28

Yeni bir sistem yöneticisi için tecrübesi olanlardan öğrenmek önemlidir.

Ne olduğunu sen bilseydim artık biliyoruz şey ilk ne zaman başladı?

Alternatif olarak, ne yeni bir sistem yöneticisine verecekti tavsiye parçası?

Yanıtlar:


47
 1. YAVAŞ AŞAĞI ... acelemiz var.

 2. İşinizi doğru yaparsanız NOBODY bir şey fark edecek.

 3. Asla 9-5 ya da 40 saatlik bir çalışma haftası olmayacak.

 4. Asla çok fazla yedek alamazsınız. Test et onları!

 5. Bu "imkansız" senaryosu, WILL HAPPEN için planlamayı rahatsız etmedi.

 6. Hackerlar (aslında senaryolar çocuklar), sizi özellikle hedefledikleri için değil, yaptıkları için hacklerler. Kişisel değil, sen oradaydın. Öyleyse "Neden ben" diye sorma.

 7. Her şeyi belgeleyin! Sadece kendi akıl sağlığın için bile. Özel bir Wiki çok uzun bir yoldan gider. Bunu yapmakta zorlanamıyorsanız, en azından bilgisayarınızda güzel bir şekilde biçimlendirilmiş bir "hiç bitmeyen" metin belgesini saklayın ... sonra da yedekleyin! Sırf bugün "içeride ve dışarıda" bir şey bildiğiniz için, bundan 6 ay sonra ne yaptığını hatırlayacağınız anlamına gelmez.

 8. Eğer akşamları bir şeyler ters giderse ve uzun bir gece boyunca kalabileceğinizi düşünüyorsanız ... PLAN AŞAĞI YAZIN. Sabah saat 3'te ne kadar "beyinli" olacağına şaşıracaksın ve aniden "Sence gerçekten X yaptım mı yoksa X'i yapmam gerektiğini mi düşünüyordum?" !" (Bu kurtarma işlemi özellikle kurtarma işleminizin birkaç saat sürmesi halinde gerçekleşecektir.)

 9. Herhangi bir bilgisayarın / ağın en zayıf yönü, neredeyse her zaman İNSAN ELEMANI olacaktır. Bilgisayarı / programı / ağı ne kadar güvenli yaptığınız önemli değil. Bazı moronlar her zaman kullanıcı adı ve şifresi olarak "bob" ve "bob" kullanmaya çalışacaklar ve sonra bir not defterine yazacaklar ve ekranına yapışacaklar ... dış pencereye bakıyorlar ... Bu sadece bir otobüs durağı dışında olur. (Keşke bunu uyuyor olsaydım) ;-)

 10. Rahatlayın! Neredeyse GARANTİ'İMİ başkası size ne kötü şeyler olursa olsun, bir yerlerde bir Senden bir WORSE günü geçiriyor. BU adam olmadığın için mutlu ol ve TOPRAKTA kal. Etrafınızdaki herkes çıldırdığında CALM'de kalabilirsiniz ... kısa bir süre sonra da onların da sakinleştiğini göreceksiniz. Toplu histeriye katılmayın. ;-)

BONUS İPUCU: Eşler / Kız arkadaşlar aptal DEĞİLDİR. Bir keresinde bir posta sunucusunda bir sözlük saldırısı izlemek için önemli olanlarım için "tail -f maillog.log" ile bir posta sunucusu günlüğü çıkardım. Ona bu saldırı seviyesinin "normal" olduğunu ve neredeyse sabit olduğunu açıkladım. Daha sonra telefonumun sabah 3'te patladığı zaman bunun nedeni 10x BIGGER hakkında bir şeyle karşı karşıya olduğumuzdur. Her gün baş etmek zorunda olduğumuz saçmalığı gerçekten GÖRÜDEN ne kadar sempatik / anlayışlı olduklarına şaşıracaksınız. DENEYİMİ PAYLAŞIN!


14
+1 "Eğer işini doğru yaparsan NOBODY bir şey fark edecek."
Dave Drager

5
"YAVAŞ AŞAĞI" için +1 ... çok doğru !!
Aaron Weiker

2
Bonus ipucu harika, ama seyircilere dikkat edin. Yıllar boyunca BT dışı karıma Skype'tan hoşlanmadığımı söylemek için harcadım. Sonunda Kazaa bağlantısını nihayet anladığını ve “Bu mükemmel bir anlam ifade edelim, başka bir şey bulalım” dediğini anladım.
Scott Pack

4
"Relax" ve "Wives /
GF'ler

1
"DENEYİMİ PAYLAŞIN!" Karım bir teknoloji uzmanı değil, ama ona neler olduğunu açıklarsam, genellikle küçük bir sorun olduğunda ve ne zaman uyum sağladığını bilmek için yeterli bir anlayışa sahip olur. "Bu sayfalardan" birinde sabırlı ve destekleyici olduğu her seferinde ona +1 verebilmeyi diliyorum. :)
Avery Payne

33

Egzersiz.

Şişman değilim, ama vay ben biçim dışındayım. Bir bilgisayarın arkasında 10 yıl uçup bana kalmış.

Doğa hiçbir zaman hayatım boyunca oturmamı istemedi ve eğer hiç sahip olmadıysanız bir rutine girmek zor.


2
Egzersiz, özellikle boks veya dövüş sanatları gibi bir şeye bakarsanız günün stresini atmanıza yardımcı olur.
Aaron Weiker,

Egzersiz için +1, ÖZELLİKLE sırt ve omuzlar.
pauska

Bu konuda oyumu aldın. Kahveyi de kesin
SpaceManSpiff

Amin Brotha! Şimdi öğle yemeğinde biraz da BMX'e gidiyorum ve aklımdan bazı şeyleri uzak tutmamı sağlıyor ve beni bir şekilde formda tutuyor. Yuvarlak bir şekil değil mi?
Hondalex

90 derecelik ısıyı, çukur yağmuru veya betonda buzlu ağır kar yağmalarına bakmaksızın her gün bir mil yürürüm. İlk başta eklemlerim ağrıyordu, ama 3 aydan sonra alıştım. En küçük çaba bile olsa fark yaratır! Bir araba ödünç alma lüksüne sahip olduğumda, tekrar yürümeye başladığımda ne kadar formsuz olduğumu hemen anlıyorum.
Avery Payne

29

Takip

Bir problemi çözdükten sonra. Birkaç gün veya bir hafta bekleyin ve kullanıcıyı ziyaret edin veya arayın.

Merhaba, bu <insert your name>ben size probleminizle ilgili yardımcı oldum <insert the problem>. Takip etmek ve her şeyin hala çalışıp çalışmadığını görmek istedim.

Takvimimde randevu almaya başlayana kadar bunlara çok kötüydüm. Sorun giderildikten sonraki bir tarih için (kullanıcı tarafından bilinmeyen) bir takip planlarım.

Zaman basılırsa arayabilirsiniz, ancak tercih edilen yöntem şahsen ziyaret ediyor. Niye ya?

İşinizi doğru yaparsanız NOBODY bir şey fark edecek.

İnsanlar sizi fark edecek ; Bu marka tanıma bebeğim!

Kübikten çık, bazı insanlarla tanış, kim olduğunu ve ne yaptığını bilmelerini sağla.


Çok güzel nokta!
Nelson Reis

3
Bundan bahsetmiyorum bile güven oluşturacak ve kullanıcılarınıza gerçekten önem verdiğinizi gösterecektir.
Aaron Weiker,

3
İşimin etrafındaki bu "yüz zamanı" diyoruz ve dünyadaki tüm farkı yaratıyor . Zaman için baskı yaptığımızda ve son teslim tarihi geldiğinde, yapmak zor, ama yapabildiğin zaman dışarı çık, kabinlere gizlice gir ve arkadaşça bir gülümsemeyle aç. 30 saniyelik bir telefon görüşmesi yaparlarsa, sonsuza dek düzeltilebilecekleri zaman, kullanıcıların "işe yaramadığı, ne kadar ıstırap çekmek zorunda kalacağım" olarak sadece kaç şeyi aldıklarına şaşıracaksınız. "yüz zamanı" size bu sorunlara kapıyı açma şansını veriyor.
Avery Payne

14

Yeri doldurulamaz olmaya çalışmayın. Bilgi ve belgelerinizi yayın. Tatillerde sürekli telefonla aranmak istemezsiniz, çünkü yönettiğiniz sistemleri kimse bilmiyor.

Sadece belirli uygulamaları, sistemleri ve işletim sistemlerini öğrenmeyin. Bunların arkasındaki standartları ve protokolleri ve kuralları öğrenin, örneğin bir işletim sisteminden diğerine geçmeniz gerekiyorsa tamamen kaybolmazsınız. Bilgi ve becerilerinizi takip edin.

Ayrıca, kendinize iyi bakın, ara verin ve çalışmadığınız zamanlarda biraz egzersiz yapın. İyi bir sandalye ve masa olsun. İlk işinizde sırtınızı ve boynunuzu kırmayın.


Kendini vazgeçilmez kılmanın tek yolu kendini vazgeçilmez kılmaktır
RN.

12

Yardım istemek için utanma,

Tek başına ve şimdi yapabileceğini sanma.


Bu "şey" yerine "düşün" mü olmalı?
Barry Brown

Düzeltilmiş yazım denetimi yaptım, özür dilerim, İngilizce konuşan alandan gelmiyorum.
23.09.09

9

Asla 9 ile 5 arasında olmayacak.
Her zaman biliyordum, keşke biri karıma söyleseydi!


Ben de! Bu arada, evde sosyal mühendislik öğrenmenizi sağlar.
Maxwell

Evli iseniz, eşinizin işin taleplerini anlamalarını sağlamak zor olabilir. Burası "paylaşımın" kullanışlı olduğu yerlerdir - ona işlerin nasıl yürüdüğünü gösterin (tüm detayları değil, genel anlamda) ve sıkı çalışmanızın resme nasıl uyduğunu takdir etmesine izin verin. "Ah, tatlım, uzaktan 15 dakika uzaktan bağlanmam gerekiyor ... web sunucusu tekrar çalışıyor" diyebildiklerinde aniden daha fazla sabır ve anlayışa sahip olduklarını göreceksiniz.
Avery Payne

9
 • Zaman yönetimi
 • Siz ve kullanıcılarınız arasında bir yardım masası veya sorunlu bilet sistemi edinin
 • Zaman Yönetimi'nden bahsettim mi? Proje çalışması için zaman ayırın ve sorunlu biletler için ayrı zaman ayırın. Aksi halde, tüm zamanınızı (sabitleme biletlerini (kullanıcıları mutlu edecek)) hiçbir projeyi (yöneticinizi mutsuz edecek) hiçbir işe harcamazsınız.

8

Proaktif olun, reaktif değil. Veya, alabileceğiniz / alabileceğiniz reaktif önlemleri inceleyin ve gerekmediğinden emin olmak için proaktif yollar tasarlayın.

Ergonomi, inişli çıkışlı bir klavye almaktan daha fazlasıdır. Başlamak için hiçbir zaman geç değildir, ancak birkaç küçük sırt yaralanması alışkın olduğum türden bir boşluğum olmadığı anlamına gelir. Keşke bu şeyleri daha önce araştırmış olsaydım.

 • Kaldırmayı öğrenin; sırt yaralanmasından kaçınmak
 • Sandalye / monitör / masa yüksekliği hakkında bilgi edinin ve küçük hataların büyük sağlık sorunlarına ve ağrıya nasıl yol açabileceğini öğrenin
 • Karpal tünel hakkında bilgi edinin ve ellerinizi / bileklerinizi / kollarınızı tekrarlayan stres yaralanmalarından nasıl koruyacağınızı öğrenin

Yukarıda belirtilen egzersiz ipuçlarıyla bunu kendiniz için daha kolaylaştırabilirsiniz, ancak bu tür yaralanmaların yalnızca yaşlı insanlar, hasta insanlar ve diğer insanlar için olduğunu düşünmek gibi bir hata yapmayın.


Keşke bunu bir düzine defalarca daha fazla oylayabilseydim.
Justin Scott,


6

En önemli şey: Yedeklemeleri Saklayın ve Test Edin

İkinci olarak,

Tüm problemler teknik olarak çözülebilir, ancak insan değişkeni bir çözümü bulmayı zorlaştıran şeydir.


6

Ne kadar bildiğin ve ne kadar iyi gösterebileceğin önemli değil. Eğer yoksa sabır dışarı yakmak ve işini nefret edecek.


Sabır ve başka şeyler! Fakat tükenmeyi önlemek için + 1 - Yaptığın şey için hiçbir şeyin aşkını öldürmesine izin verme!
Kara Marfia

5

Öğrendiğim tek şey: iyi bir iş çıkarırsanız takdir beklemeyin. Sysadmins genellikle bir şeyler ters gidene kadar farkedilmez.


5
 1. Tüm sorunların teknolojik bir çözümü yoktur, bazen doğru yazılmış ve onaylanmış bir politika doğru cevaptır.
 2. Konfigürasyon yönetimi ve standartları, dağıtım aşamasından itibaren her zaman en iyi şekilde çalışır.
 3. Öyle asla çok erken gelişim sürecinde bir güvenlik incelemesi istemek için.
 4. Kullanıcılar neredeyse her zaman sistem yapılandırmasına ilgi duymazlar, uygulamalarının çalışmasını isterler.
 5. Kullanıcılar / geliştiriciler her zaman yeni hizmet tasarımlarına dahil olmak ister. Gereksinim analizinize bunları eklediğinizden emin olun.
 6. Her zaman standart bir konfigürasyon araştırmaya zaman ayırın ve / veya önceden mevcut scriptleri veya yazılım paketlerini arayın.
 7. Her şeyi belgeleyin. Her zaman bir başkasının ürününüzü yönetmesi gerekeceğini varsayalım. Bir sorunu çözebilecek tek kişi olmak iş güvencesidir, ancak aynı zamanda tatil yapamayacağınız anlamına da gelir. HBAB (otobüse çarptı) prensibine göre yaşayın.
 8. Tatile çık. İşini doğru yaparsan, başkası yapabilir.
 9. Müşterilerinizle ve iş arkadaşlarınızla nasıl etkileşim kurduğunuz, sizinle ne kadar iyi çalışacaklarını tanımlar. Hepimiz BOFH'da okuyup güleriz, ama haydi yüzleşelim. O bir pislik ve kimse ondan hoşlanmıyor.
 10. Evlat edinen kişinin dediği gibi yardım veya tavsiye almaktan korkmayın. Uzmanlığınızın nerede bittiğini bilin. Hepimiz yetişkiniz, çalışmaya değer hiç kimse size karşı çıkamaz.

5

Bir şey insanlarla uğraşmaktır. Sabırsızlar. Seni aradıklarında kızardılar bile. Eğer üzülürlerse, size bağlı değildir - çünkü sorunlarını çözmeyi amaçlayan teknoloji onlara daha fazla sebep oluyor gibi görünmektedir (ve oldukça sık sık yapar). Büyük olasılıkla size havalandırırlar: Ama bunu kişisel bir eleştiri olarak almayın.

Beni öğrenmesi biraz zaman alan bir şey, duygusal olarak nasıl iletişim kuracağımı ve bağlantıyı keseceğimizdi. Durumu ele alın ve yardım ettiğiniz kişiye saygı ve nezaket gösterin. Teşekkür etmeyeceksin (sık sık), ve herhangi bir 'şükran' görmeyeceksin. Ama günün sonunda, sizi hatırlayacaklar ve sizi arayacaklar çünkü kibar ve arkadaş canlısısınız. Bu herkese söyleyeceğim bir numaralı şey.

Çünkü kibarsanız, ancak cevabı / nasıl düzeltileceğini bilmiyorsanız, en azından onları daha fazla üzmediğinizden daha iyi hissederler.


3

Sorununla ilgili bu kadar endişelenme. Endişelenme seni fazla uzağa götürmez.

Bunun yerine sorunu çözmeye çalışın, gülümseyin ve güneşin yarın şafakta doğacağını unutmayın. Bu size hayatınızın birkaç yılını kurtaracak ve sonunda önemli olan :)


3

Basit normalde daha iyidir, ama sadece basitlik adına basit normalde kötüdür.

Yönetim ile başa çıkmak en büyük zorluk olabilir.

Seni kıçından ısırmak için şeyler geri gelebilir.


3

Birisi size karşı çıkan bir politikayı gösterinceye kadar ya da yönetim tarafından aşırı basılana kadar kararlarınıza bağlı kalın.

Köpeğinizin adının bir üretim sistemi için neden iyi bir şifre olmadığı gibi şeyleri açıklamak için kaç kez (son zamanlarda) güvenlik politikamızı çekmek zorunda olduğumu söyleyemem.


2

İnsanların her zaman aptal olduklarını hatırlamak. Bu kendini içerir.


2

Bilgisayar meraklılarının çoğunun ADD'ye (benim yaptığım gibi) sahip olduğunu ve bir problem üzerinde aşırı odaklanmayı sevdiğini biliyorum. Bu mükemmel. İnatçılığım, neredeyse herkesin vazgeçtiği problemler üzerinde çalışmamı sağladı.

Fakat,

Bu 3 am geçerli değildir. Bir soruna cevap vermek için çağrı alıyorsanız ve bunun basit bir yeniden başlatma veya yanlış yapılandırma olmadığını görürseniz, DURDUR. Not almak. Bir şeyi düzeltmek için bir konfigürasyonu veya bir makineyi yırttıysanız, DURDUR.

Sorunun daha da kötüye gitmesini önlemek için neyin triyajlayabileceğinize dair bir liste yapın. Bu, sadece statükonuza ulaşmak için yaptığınız değişikliklerden vazgeçmeniz gerektiği anlamına geliyorsa , bunu yapın. "AR'yi 20 dakika içinde geri yükleyebilirim, ancak diğer makineler daha uzun sürebilir. Bunlardan birini şimdi çıkaramıyorum, bu yüzden sadece AR db'yi yapacağım ve her şeyden uzak durmam gerekecek. "

Ve gerekirse sabah 4'de eve git. Ya da uyu.

Patrona söylemelisin, "İçeri girdim, üzerinde çalıştım, sorun sandığım şey değildi, bu yüzden geri çekilmem gerekiyordu. 20 dakika toplanıp ne bulabileceğime bir bakayım."

Çünkü zaten senin sonunda olmayabilir. Ağ oluşturma, geliştirme veya satıcınızın teknik desteğine vermeniz gereken bir şey olabilir.

Bir değişiklik yaptıysanız ve değişiklik hiçbir şeyi düzeltmediyse, HER ZAMAN değişiklikten geri dönün! Çalışmakta olan bir şey almaktan ve sonra düzeltdiğim iki düzine ilgisiz şey bulmaktan nefret ediyorum. Sonuçta bu değişiklikleri yapmanız gerekirse, önce asıl sorunu tanımlayın!

Mesele şu ki, problem çözmeyi seviyorum ve bir problemle uğraşmayı seviyorum ve çözüme kavuşana kadar gitmesine izin vermemeyi seviyorum. Ancak ölüm marşlarından nefret ediyorum, öğleden sonra 8: 00'a kadar çağrı yapan ve genel olarak yangınla mücadele olan 3:00


2

Başladığımda, Microsoft Active Directory Rolleri bilgisine sahip olmak ve hızlı bir başlangıç ​​için uygulama ve taşıma anahtarıydı.

Ama yolunda ilerlemek için rehber olarak alabilirsin:

 • RFC'lere bakmaya çalışın
 • Peşinde olduğunuz tüm kurulum ve projeler için iyi bir bilgi madenciliği yapın ve bir test ortamı kullanın
 • Yedekleme yapın! İyi bir yedekleme stratejisi çok önemlidir.
 • Çalışmanızı belgeleyin, sadece sizin için değil.
 • TCP / IP'yi öğrenin
 • Bir veya daha fazla komut dosyası dili öğrenin (PowerShell / Python.)
 • Unix / Linux kullanın.

1
Sadece yedekleme yapmayın, yedeklerinizi test edin. Baskı altında geri yükleyebildiğinizden emin olun. Test ederken yapay baskı eklemenin iyi bir yolu, kendinize zaman ayırmak ve en son zamanınızı atmaya çalışmaktır. Ya da kolunu kes, bu da baskı
yaratır

1
Ya da "Bash / Python gibi komut dosyalarını öğrenin.", "Windows Uygulaması";)
radius

1
 • Yedeklerinizi kontrol etme konusunda çok endişelenmeyin. Restorasyonlarınızı test edin ve tamamen metal geri yükleme işlemi yapın.

 • Enter tuşuna basmadan önce bu komutu tekrar okuyunuz.

 • Uygulamadan önce bazı tasarım çalışmaları yapın. Büyük bir sistemi tasarlamadan programlamaya başlamazsınız - sysadmin ile aynı hatayı yapmayın.

 • Bazen bir sistem mükemmelden daha az olabilir. Durumun ne zaman olduğunu tanımayı öğrenin.

 • Yukarı akışta zayıf bir bağlantı olduğunda fazlalığı fazladan çalıştırmayın.

 • Revizyon kontrolünü kullanın - bir yönetici olsa bile önemlidir.

 • İkinci bir göz kümesinden başka bir şey olmasa bile yardım isteyin.


1
 • Günün ortasında bir üretim sistemindeki şeyleri test etmeyin. Yapmak istediğiniz şeyin sunucunun normal işlemlerini etkilemeyeceğinden emin olsanız bile. Yönetim, üretimi yansıtan geliştirme / test sunucuları için yayılmasa bile, VERY'de en azından bir VM'ye yakın bir faks kurulumu yapın ve ne yaptığınızı test edin (bir hizmet paketi yüklüyor, tam bir SharePoint içeriği taramasını başlatma Günün ortasında, veritabanı bakımı ...) gitmeden ve dokunulanmadan önce sadece iyi çalışan bir ağır kullanılmış sunucu berbat etmeden önce.
 • Yukarıdakiyle aynı, ancak bu bahşiş de bir Cuma akşamı saat 17: 00'de geçerlidir. Kapıdan çıkmadan önce yapmaya karar verdiğiniz basit şey tüm sunucuyu kapatacak ve tüm hafta sonu sorun giderme işlemlerini yapacaksınız.
 • Sunucular ev bilgisayarınız gibi değil ... Windows Update'teki her şeyi yalnızca orada olduğu için yüklemeniz gerekmiyor ve rastgele sorunları gidermek için yeniden başlatmak son bir çare (sorun giderme sürecinin standart bir parçası değil)
 • Ön planlama ve testleri yapmak için harcadığınız zaman, başlangıçta doğru bir şekilde kurmadığınız ayarları düzeltmeye çalışırken sizi birçok sıkıntıdan kurtarır.
 • Bilginizi ve eğitiminizi güncel tuttuğunuzdan emin olmaktan SİZ SİZİN sorumludur.
 • Evin iş tarafını da öğrenin. BT sistemlerinin nasıl işlediğine dair bir ipucu olmayan MBA'ler ve şirketlerinin gelir elde etmek için ne yaptığını anlamayan redüktörler var. Her ikisini de anlayın ve altın ağırlığınıza değersiniz.
 • Bu sonuncusu varlığımın çekirdeğine aykırı, ama ... VCR'nizdeki veya vakumunuzdaki belgeleri okumayı geçerken, gerçekten Sysadmin olarak okumalısınız.

1

Ödeyebileceğiniz kadar paranoyak olun - ne yapmak üzere olduğunuzu iki kez kontrol edin, bir makineyi tekrar kurmadan önce yedekleri kontrol edin ve her zaman bir geri dönüş planı yapın.

Dostça ve yardımsever olun - etrafınızdaki işleri yaptığınız insanlar, "müşteriniz" dir ve uygun hizmeti hak ediyorlar.


1

İzin almayı unutma. Kişiliğinize bağlı olarak, hafta sonları ve ara sıra fazladan bir Cuma günü gevşemek ve stres atmak için her zaman yeterli değildir.


1

Yaptığınız hizmet kesintisi sesli postalarının önemi ve kullanıcıları nasıl etkiledikleri. Örneğin, hizmet kesintileriyle ilgili şirket çapında bir sesli postada bir şeyi idealden daha az bir şekilde ifade ederseniz, CEO / Başkan ve diğer çeşitli VP'ler peşinizden gelebilir ve SA'nızı geçersiz kılıyorsa flac verebilir.
0

Telco, network, uygulama, operasyonlar, güvenlik vb. İçin ayrı bölümler ile muazzam bir şirkette çalışmadığınız sürece, hepsinden sorumlu olacaksınız. Şu anda yaklaşık 130 çalışanı olan bir şirkette çalışıyorum ve aşağıdaki sistemlerden sorumluyum:

 • 2 sunucu, ~ 75 bilgisayar, 3 farklı ağ ekipmanı rafı (her seviye için bir tane), 20 yazıcı, 5 fotokopi makinesi dahil olmak üzere tüm ağ
 • Nortel Meridian PBX sistemi
 • erişim kontrolü içeren bina güvenlik sistemimiz
 • tesis genelinde kablosuz
 • muazzam bir veritabanı
 • yardım masası sorumlulukları
 • eski bilgisayarların yenileriyle paylaşılması

Temel olarak, içinde transistör bulunan herhangi bir şey (mağaza ekipmanı yetersiz), bakımdan ben sorumluyum. Özel ekipmanların çoğunda (güvenlik sistemi, PBX, bordro işleme yazılımı vb.) Destek sözleşmeleri ve donanımla ilgili garantiler için ödeme yaptığımız düşünülürse fena değil. Ancak, aynı gün içinde 3 farklı şirketten 3 farklı teknoloji olması gerektiğinde, 3 farklı sistemle uğraşırken, kendimi biraz zayıflama eğilimindeyim.


0

Bilgisayar bilimleri profesörlerinden biri bana bu paha biçilmez tavsiyeyi verdi:

Kullanıcılar sizi performanstan mahrum eder, ancak sizi güvenilirliğe bağlı tutarlar.

Herzaman bunu hatırla.


0

Bunlardan bazıları çoktan bahsedildi, ama ...

 1. Vücudunuzu klavyenin önünde olmaktan farklı bir şekilde kullanmayı içeren (fiziksel) bir hobi edinin (dövüş sanatlarını ve hokkabazlık için her şeyi iyi buluyorum).
 2. Yemekler önemlidir. Sadece kafein ve şekere kaçamazsın. Yemek olmazsa beyniniz optimum şekilde çalışmayacaktır.
 3. Bok her zaman beklenmedik bir şekilde kırılır. Metodik bir şekilde sorun çekmeyi öğrenin.
 4. MAC adresleri sadece istatistiksel olarak benzersizdir.
 5. Otomatikleştirilebilecek her şeyi otomatikleştirin, üçüncü kez yapmanız gerekiyorsa (veya dördüncü veya beşinci; birinci ve ikinci kez muhtemelen sadece olur)
 6. Hokkabazlık hakkında söylediklerimi hatırlıyor musun? Bu bir var iyi Zorlandığınız kez beyin takas yolu.
 7. Okuyun. Çok. Muhtemelen işinle ilgili bile. Okumak, ağınızın durumu hakkında doğru bilgi edinmenin temel yoludur (Tamam, önyargı, çoğunlukla ağa sürülen ağlar ve / veya unix makineleri) ve ne kadar hızlı okuyabiliyorsanız, nesnelere bakmaktan daha az zaman geçecektir Onları anlayana kadar.
 8. Kullanıcı hesabı oluşturma ve silme , İK disiplininin bir parçası olmalıdır (İK'nın yapması değil, sadece sisteme insanlar katılırken veya şirketten ayrılırken söylediklerini yapmaları gerekir). Bir koleksiyon olarak, kullanıcı değişikliklerini gözlemleyemeyen kullanıcı şifrelerini daima değiştirin.
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.