Bir bilgisayar DHCP ile nasıl IP adresi alır?


27

Bilgisayar ağdaki hangi aygıtı sorgulayacağını nasıl biliyor? Varsayılan ağ geçidi bunu nasıl etkiler? Neyse, bir bilgisayar DHCP kullanarak bir IP adresi almaya çalıştığında meydana gelen olaylar zinciri nedir?

Sormamın nedeni, orijinalin ne olursa olsun başarısız olması durumunda, yedek DHCP sunucusunu en iyi şekilde nasıl kuracağımı bulmaya çalışmamdır.

Yanıtlar:


41

Hangi cihazı sorgulayacağını bilmiyor. Böylece isteğini tüm alt ağa yayınlar. DHCP sunucusu belirli bir iletişim türünü dinliyor ve belirli bir yayını duyduğunda, isteğini yayınlayan cihazla DHCP görüşmesini başlatıyor. Daha fazla bilgi için DORA sürecine bir göz atın .

DORA:

Geçidi gelince, o olabilir başka bir alt ağa oyun sadece eğer o açıkça öne DHCP trafiği girer. Bu özelliğe genellikle DHCP Rölesi denir . Aksi halde ağ geçidi, diğer tüm yayın mesajlarını görmezden geldiği gibi yayın DHCP mesajını yoksayar.

Yedek DHCP sunucularına gelince, ikisini de aynı alt ağda tutmak ve muhtemelen 80/20 kuralını kullanmak isteyeceksiniz . DHCP sunucunuz olarak CentOS kullanıyorsanız, yerine çalışma ayarını yapabilirsiniz .


17
+1 DORA dhcp kaşifi? Sanırım daha çok keşif yapan bir DORA olurdu
Nixphoe,

3
@Nixphoe Me gusta.
Wesley,

İşte bir soru, genellikle her alt ağla ilişkili bir yayın adresi vardır, ağ hakkında bir şey bilmeden, ağ kartı DHCP sunucusunun (ve aradaki herhangi bir anahtarın) alabilmesi için mesajı nasıl formüle eder?
crasic

2
@crasic - sağ, bu durumda 255.255.255.255 tarihinde yayınlandı
Mark Henderson

1
@Mark D'oh, bunun birçoğu cevap bağlantısında açıklanıyor, bir dahaki sefere RTFA yapmalıyım
crasic

3

DHCP (genellikle) bir yayın protokolüdür, dolayısıyla müşterinin ağ hakkında hiçbir şey bilmesine gerek kalmaz, sadece bir istek yayınlar.

Ağdaki DHCP sunucuları daha sonra bu isteği görüp yanıtlar.

Tabii ki, yönlendirme ve diğer ağ cihazlarından dolayı bundan çok daha karmaşık. Wikipedia sayfası mükemmel bir kaynak .

Ve ilgili RFC konularını kapsıyor.


3

Sormamın nedeni, orijinalin ne olursa olsun başarısız olması durumunda, yedek DHCP sunucusunu en iyi şekilde nasıl kuracağımı bulmaya çalışmamdır.

İlk olarak, protokol hakkında daha fazla şey öğrenmeye olan ilginizi övüyorum. Bu iyi bir plan.

İkincisi, amacınızı açıkladığınız için teşekkür ederim; Bence iyi bir cevap almana yardımcı olacak.

Sonunda cevabım:

Hangi DHCP sunucusunu seçerseniz seçin, muhtemelen otomatik olarak devralabilecek yedek bir DHCP sunucusu kurmanıza izin veren bir yük devretme / artıklık yapılandırması olabilir (Windows'un böyle olduğuna inanıyorum ve ISC'nin DHCP sunucusunun yapabileceğini biliyorum). Genel tercihim başarısızlıktan önce birincil DHCP sunucusu tarafından verilen kiralama sorunlarına değindiği ve otomatik ve hızlı bir şekilde kurtardığı için bu benim ilk tercihim.

İkinci seçenek, birincinin arızalanması durumunda diğer makineyi manuel olarak açabilmeniz için yapılandırmayı başka bir makinede tamamen çoğaltmak olacaktır. Bu uygun değildir, çünkü mevcut kiralama bilgilerini kaybedersiniz ve ilk DHCP sunucusu arızası ile ikame ediciyi ortaya çıkardığınızda ortaya çıkan kesinti nedeniyle.


80/20 kuralının amacını görüyorum ... eğer sunucu 80 başarısız olursa, IP adreslerini vermek için hala sunucu 20 vardır. Ancak bu, uzatılmış bir duruş süresi için herhangi bir destek sağlamaz, çünkü sonunda tüm müşteriler kiralarını yenilemek isteyeceklerdir, ancak önceki adres aralığının yalnızca% 20'si kullanılabilir. "Gerçek" fazlalık önerinizi beğeniyorum, ancak ikinci bir Windows makinesi kullanmak senaryomda bir seçenek olmaz (donanım güvenlik duvarı diğer DHCP sunucusu olur). Sanırım sunucu 20'yi sunucu 100 olacak şekilde el ile yeniden yapılandırabilirim? ;)
Bigbio2002

2

Bir dhcp sunucusundan bir IP adresi almak için birkaç adım vardır.

  1. Keşif mesajı, bu mesaj bir dchp sunucusu aramak için yayınlanır.

  2. Ağdaki DHCP sunucuları teklif mesajıyla cevap verir.

  3. DHCP istek mesajı müşteri tarafından yayınlanarak gönderilir. Bu mesaj, ağdaki tüm DHCP sunucularına bilgi verir ve bu teklif müşteri tarafından kabul edildi.

  4. Sunucu tarafından onay için DHCP onay mesajı gönderilir.


1
Basitlik için oy verin. Bunu kabul edilen cevaplara ekleyebilirseniz çok iyi olur
Bigbio2002

@ Bigbio2002 Bu senin sorunun. Hangi cevabın kabul edileceğine siz karar verirsiniz.
Michael Hampton
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.