LVM anlık görüntüleri vs. dosya sistemi anlık görüntüleri


32

Bildiğim kadarıyla LVM, bir birimin anlık görüntülerini almayı mümkün kılıyor. Ayrıca anlık görüntüleri destekleyen bir dizi dosya sistemi (ZFS, Btrfs, reiserfs, ...) vardır.

Ancak, LVM anlık görüntüleri ve dosya sistemi anlık görüntüleri arasındaki farkı hiç anlamadım. LVM ile anlık görüntüler almak mümkünse, neden birileri onu bir dosya sisteminde uygulamak için zaman ayırıyor?

Düzenleme: Bazı durumlarda bunlardan herhangi biri tercih ediliyor mu? Niye ya?

Yanıtlar:


25

Bu anlık görüntülerin çoğu, nadiren güncellenen sistemlerde gerçekten hızlı ve gerçekten ucuz (depolama açısından akıllı) olan, üzerine yazılan anlık görüntülerdir. LVM anlık görüntüleri COW anlık görüntüleridir, ZFS / BTRFS'nin her ikisi de anlık görüntüler için bir COW moduna sahiptir, reiserfs'ler doğal olarak anlık görüntülere sahip değildir, Novell'in NSS dosya sistemi de Windows NTFS hacimleri için Gölge Kopyası hacimleri gibi COW'dur.

Yazma üzerine kopyala, anlık görüntü, hedef birimin meta verilerinin bir kopyasını anlık görüntü havuzuna alır. Ardından, hangi COW modunu kullandıklarına bağlı olarak, yeni verileri yazmadan önce yeni yazma işleminin üzerine yazılan verileri anlık görüntü havuzuna kopyalarlar.

ZFS ve (en sonunda orada değilse) BTRFS, ayrı ortamlara yapıştırmak için yararlı olan tam çıkarılabilir özelliklere sahiptir; bu, çıkarılabilir ortam kullanan gizlice yedekleme sistemleri için çok kullanışlıdır. ZFS buna "anlık görüntü" demiyor, ZFS'nin hacimleri ve anlık görüntüleri ağ üzerinden uzaktaki bir ana bilgisayara (veya yerel diziye) kullanma zfs sendve zfs recvkopyalama yeteneğini kullanıyor .

LVM'lere göre dosya sistemi anlık görüntü yeteneklerini tercih ederim çünkü süreci temiz bir şekilde ele almak için dosya sisteminin kendisine daha iyi güveniyorum. Bununla birlikte, doğrudan dosya sistemi desteği bulunmadığında, LVM çoğu durumda sadece iyi çalışmalıdır.

Kısa vadeli kurtarma ihtiyaçlarınız için gerçekten hızlı bir şekilde alınan bir noktadan yedeklemeye ihtiyacınız varsa, COW anlık görüntüleri iyidir. Günlük veya 4x günde bir yapmak gibi bir hafta boyunca tutulacak. Bu, kullanıcıları yanlışlıkla silen dosyaları kurtarmanız veya tüm sistemi ön güncelleme yapılandırmasına geri döndürmeniz gerekirse kullanışlıdır. Alınan yedekleri böylece Onlar da, tam quiesced dosya sistemi gibi bazı yedekleme sistemleri tarafından kullanılabilir dan anlık hacim engel açık dosyaları hakkında endişe gerekmez. Hatırlanması gereken en önemli şey, anlık görüntü birimlerinin birincil birim ile aynı depolama alanında olacağıdır, bu nedenle dizi arızası durumunda size hiçbir şey vermeyin.

TAM anlık görüntüler, bir tür çıkarılabilir veya uzak medyaya alındıklarında iyidir. Ağa bağlı bir depolama alanınız varsa, hedef, birincil depolama biriminin barındırdığından farklı bir iSCSI veya Fiber Kanal dizisi olabilir. Bu, bazı hata türleri için size bir dizi dışı koruma sağlar. 3TB ESATA sürücüsü gibi bir çıkarılabilir medya kullanıyorsanız, basit bir diske yedekleme sistemi olarak bile kullanabilirsiniz. Bu anlık görüntüler, COW kardeşlerinden farklı donanımlarda olabilir, bu nedenle felakete dayanıklılık için kullanışlıdır.


Tam vs COW anlık görüntüleri.

'Anlık görüntü' terimi yıllar içinde biraz kaymıştır. Bu yıl, "blok yeniden konumlandırmayı kullanarak orijinal verilerin bir Yazma-Kopyala kopyası" anlamına geldiğinden eminim. Bu tanım gereği, yukarıda sunulan "Tam" anlık görüntü aslında bir anlık görüntü değildir, çoğaltmasıdır. Bazı depolama satıcıları, gerçekleştirdikleri çeşitli blok düzeyindeki işlemleri tanımlamak için geçmişte farklı 'anlık görüntü' tanımları kullanmışlardır. Kafanın karıştığı yer, çoğaltma işleminin bir parçası olarak anlık görüntüleri kullanan sistemlerdir.


«Dosya sistemi düzeyinde bir anlık görüntü, LVM aracılığıyla dosya sisteminin kendisini nasıl tutarlı tutacağını bildiği basit bir durum olması nedeniyle LVM üzerinden tercih edilir. Çıkış: serverfault.com/questions/300961/…
poige 15:11

1
«ZFS ve (en sonunda orada değilse) BTRFS'nin tam anlık görüntü özellikleri vardır» - "Tam" anlık görüntülerle ne demek istediğinizi açıklamalısınız. AFAIK, ZFS ile anlık görüntüler için "COW / full" seçeneği yoktur. Tüm anlık görüntüler COW'dur ancak yine de daha sonra bir dosya sistemi veya birim olarak ayrı bir ortama kaydedilebilir.
jlliagre

5

LVM önceden planlama gerektirir. Kullanmama eğilimindeyim çünkü aynı zamanda başka bir soyutlama katmanı ve ihtiyaç duyduğumda nadiren bulunabiliyor. Yine de, LVM'siz bir dosya sistemi düzeyinde (Linux'ta) klonlamanın başka seçenekleri de var. Bunu yapmak için R1Soft'tan Hot Copy kullanabilirsiniz . Bir çekirdek modülüdür, ancak bu özelliği anında eklemenizi sağlar.


3

Çok açık bir sorun: LVM'nin anlık görüntülerinin , LVM'nin yüklü olduğu FS ile ilgili hiçbir şey "bilmediği" nedeniyle sürekli FS jue olması garanti edilmiyor

Düzenlendi (yorumları görün): - FS'in desteği olmadığı sürece doğrudur .freeze_fs, aksi takdirde FS tarafından dikkatlice ele alınmalıdır.


2
Yanlış; LVM, anlık görüntüyü almadan önce dosya sisteminin kendisini senkronize etmesini ister.
womble

1
@ womble: sonra bile sync, anlık görüntü zaten monte edilmiş bir dosya sisteminin tam bir kopyasıdır; bu nedenle, bunu monte ettiğinizde, 'temiz bir şekilde sökülmemiş' olarak görünür (çünkü çıkarılmadı) ve tutarlı olmadan önce bazı düzeltici eylemler yapmak zorundadır. Tabii ki, bu genellikle sadece bir günlük tekrarı ve bundan sonra syncboş bir tekrar olmalı; yani veri kaybı tehlikesi yok.
Javier,

1
@womble, 1) Senkronizasyon yeterli değil , çünkü yalnızca senkronizasyon ve LVM'nin anlık görüntü işleme arasında yeni G / Ç istekleri için bir pencere olacaktı. Bir çeşit engelleme gerektiriyor. 2) XFS, "freeze" ( xfs_freeze is intended to be used with volume managers and hardware RAID devices that support the creation of snapshots.) adında özel bir özelliğe sahiptir - anlık görüntüler için özel bir şey, LVM-2 bunu biliyor mu ve zaten kullanıyor mu? 3) Bana kullanıcı alanında ( sources.redhat.com/cgi-bin/cvsweb.cgi/LVM2/?cvsroot=lvm2 ) veya çekirdek kaynaklarında nerede LVM’nin FS’ye FS verdiğini söylediğinizi doğru bir şekilde söyleyebileceğinizi söyleyin. senkron.
poige

9
tamam, ödevimi yaptım ve şimdi sorumun 3. bölümünü cevaplayabiliyorum - aslında LVM, başlığında da belirtildiği gibi, çekirdeğin freeze_bdev () işlevini kullanıyor lock a filesystem and force it into a consistent state. Bu yüzden, en azından "tutarlı FS'ye sahip olduğum garanti edilmiyor" diyerek muhtemelen yanıldığımı söyleyebilirim, çünkü FS uygulamasında "freeze_fs" yöntemini destekleme sorunu var - bazı FS'lerde kesinlikle böyle bir destek var (EXT3, Reiser3, XFS), ve bazıları değil (örneğin, EXT2). Ayrıca, 2. soruyu yanıtlıyor - XFS'nin donması LVM ile otomatik olarak ele alınacak gibi görünüyor.
poige

1

Diğer cevaplara tamamlayıcı olarak. FS anlık görüntülerinde, tüm anlık görüntülerde sıkıştırma ve veri tekilleştirme gibi FS özelliklerinden yararlanabilirsiniz.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.