Tek bir ağ kartının 2 IP adresi olabilir mi?


27

Ağ kartları ve IP adresleri tek bir harita mı?


1
Kolay örnek: IPv6'da genellikle yerel bağlantı adresi ve genel kapsam adresi bulunur.
Steve-o

Ayrıca, tüm ağ kartları açıkça hem harici ip hem de 127.1
dinliyor

7
@ djangofan, 127/8 ürün gamının herhangi bir donanım veya sürücüye ulaştığı bir işletim sistemi bulmakta zorlanacaksınız. Hepsi bu adresi dahili olarak tanır, bazıları ise sanal bir geridöngü aygıtına atar.
Chris S

Yanıtlar:


8

Linux'ta komut, ip addr add IFADDR dev STRINGIFADDR ve STRING'in IP adresi ve cihaz adı ile değiştirildiği yerdir. Linux ile IP Layer NEtwork Administration Kılavuzu'nda bazı örnekler görebilirsiniz . Ayrıca, kullandığınız IP adresini kullanan rotalarınızı da belirtmek isteyeceksiniz ip route. Yine, rehber geliyor.

ipKomutların sözdizimi , IP adresini belirli bir ağ kartı ile ilişkilendirmiş gibi görünmenize rağmen , linux IP adresini genel sisteme ait olarak kabul eder. Bu nedenle, bazı durumlarda ARP ayarlarıyla dolaşmak isteyebilirsiniz.


31

Evet, birden fazla olabilir; bire bir değiller.

Tek bir ağ kartı bunu birkaç yolla yapabilir; tek bir MAC adresi ile birden fazla IP adresi için cevap verebilir (çoğu işletim sisteminde NIC'ye çoklu adresler atamak bunu yapar) veya çoklu MAC adresleri (sanallaştırma platformları bu şekilde davranır).


Bahsettiğiniz şey nasıl yapılandırılmış?
çekirdek

@kernel Hangi işletim sistemi?
Shane Madden

Linux, ancak diğer işletim sistemi IMO benzer olmalıdır.
çekirdek

4
kernel - ağ yapılandırması ve "diğer işletim sistemi" mekaniği tamamen farklıdır.
AÇA

2
@çekirdek. Evet. Google: ip takma adı {buraya işletim sistemi ekleyin}, bilmeniz gereken her şeyi size söylemelidir. .
Doon

12

Sadece bu mümkün değil, çok yaygın. Bir ağ kartında birden fazla IP adresi olabilir. Bu multihoming adı verilen bir kavramdır . Çok evliliğin başka çeşitleri de vardır.


2
Cevabın yanlış olduğuna inanıyorum. Ana bilgisayar çoklu evinde, tek bir ana bilgisayar birden fazla IP adresi alır, ancak OP birden fazla IP adresi alan tek bir NIC'yi bilmek ister. Bu ince bir fark var.
7_R3X

11

Tek bir fiziksel ağ kartı kesinlikle olabilir birden çok IP adresi vardır. Sunucu sanallaştırmasını uygularken bu neredeyse önemlidir: aynı fiziksel donanım üzerinde çalışan birden fazla sanal sunucuyla, her birinin kendi IP adresine ihtiyacı vardır.


6

Evet, tek bir Ağ Kartı kullanırken birden fazla IP adresiniz olabilir.

Bunu ayarlamak, her İşletim Sisteminde farklıdır, ancak yeni bir Ağ Arabirimi oluşturmayı içerebilir. Bu benzersiz bir bağlantıya benzeyebilir, ancak sahnelerin arkasında aynı Ağ Kartını kullanacaktır. OS X ve Linux bu yöntemi kullanır.

Windows'ta yeni bir IP adresi eklemek için, başka bir IP adresi eklemek istediğiniz ağ bağlantısını açın. Özellikler -> İnternet Protokolü (TCP / IP) -> Gelişmiş -> IP ayarlarında, Ekle'yi tıklayın ve yeni IP adresini ve ağ maskesini ekleyin.

Bu, bir sunucuyu iki ağ aralığında göstermek için kullanılabilir. Örneğin, bir ağ aralığı, diğer ağ aralığının erişemediği güvenli trafik için kullanılabilir. Güvenlik duvarı kuralları her Ağ Arabirimi için farklı olabilir.


1
Linux, bildiğim tek işletim sistemidir ve sizi alt arayüz oluşturuyor. Windows ve BSD'ler yok.
Chris S

Bilgi için teşekkürler, cevabını daha doğru olması için güncelledim.
Thomas Coats

3

IP katmanı (ip adresi) fiziksel katmandan tamamen bağımsızdır (ağ bağdaştırıcınız). İşletim sisteminiz OSI yığınını veya onun yakın bir modelini uygun şekilde uyguladıysa, gelen bir IP adresini tek bir ağ arayüzünde kolayca tanımlayabilmeniz gerekir. Gelen trafiği birden fazla IP üzerinden yönetmek linux içinde oldukça kolaydır. Ancak, dışarıdan gelen trafiğin tek bir arabirim paylaşırken farklı kaynak IP'lerine sahip olması biraz daha zordur. Uygulamalar, başka bir IP'yi göstermeye zorlamak için özel bir şey yapmazsanız, giden kaynak için birincil IP'yi kullanmak için varsayılan olarak kullanılır, ancak bunu yapmak da kesinlikle mümkündür.


Kabul. Ağ kartlarının ve IP adreslerinin yakın bir bağı yoktur. Ağ kartı içermeyen IP adreslerine (sanal ağlar veya SLIP) veya IP adresi olmayan ağ kartlarına (Appletalk) veya birçok ağ kartı üzerinden 1 IP adresine (Gümrüklü bağlantılar) veya bir kart üzerinden konuşan birçok IP adresine sahip olabilirsiniz (diğer cevaplar gibi). ).
TessellatingHeckler

1

Birden fazla IP adresi olan bir NIC'nin çok yaygın bir örneği, NIC'in işletim sisteminin gördüklerine ek olarak bir yönetim arayüzü sağladığı yerdir. örneğin, ILO'lu HP sunucuları.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.