IP V6 adreslemesi ne kadar kullanılıyor?


24

Gerçekten orada ne kadar IP V6 adreslemesi var?

Linux / UNIX’in bunun için hazır göründüğünü görüyorum. Ancak hazırlığı Windows tarafı kadar görmüyorum. Özellikle masaüstü kullanıcı sistemleri için değil.

Gezintilerimde IPV6'nın geniş bir şekilde uygulandığını veya kullanıldığını görmedim.

Şahsen, adres sözdiziminden daha uzun sürdüğü için çok heyecanlı değilim ve bana MAC adreslerini hatırlatıyor: 's.

İkincil soru: Hepimiz günlük yaşamımızda IPV6'yı kullanmaya hazır mıyız?

Teşekkürler.

Yanıtlar:


23

İşletim sistemi desteği muhtemelen endişe değil. Vista, XP, Solaris 10 ve Linux'un tümü IPv6'yı destekler ve kök DNS sunucularının tümü AAAA kayıtlarını destekleyecek şekilde güncellenmiştir .

Evlat edinmenin önündeki engeller olarak görülmesi daha muhtemel üç şey var.

  • Ağ desteği : IPv6'yı destekleyecek altyapının geliştirilmesi büyük bir girişimdir. Muhtemelen yıllarca tamamlanmayacak. O zamana kadar tünele ihtiyaç olacak; başlangıçta IPv6, IPv4 üzerinden tünellendi; Sonunda, IPv6'ya bağlı ağ olarak IPv4'ten daha büyük hale gelir.

  • Uygulama desteği : Mükemmel bir dünyada, tüketiciye yönelik uygulamaların çoğu, Katman 3'ü önemsememelidir; DNS bunun için var. Ne yazık ki, kendilerine kodlanmış IP adresleriyle yazılmış, kendi veri yapılarında IP adreslerini kullanan vb. Birçok uygulama vardır. Bu araçların yeniden yazılması veya değiştirilmesi de çok zaman alacaktır.

  • NAT : IPv6'nın ana tasarım hedeflerinden biri, IPv4 alanının tükenmesinin üstesinden gelmekti. IPv6 kesinleşmiş ve uygulanması edemeden Maalesef, NAT ile kombine RFC 1918 adres alanı şirketler ve bireyler kayıtlı adres alanı için gerek kalmadan kamu internete çok sayıda cihazı bağlamak için bir yol sağladı. Bunun gibi ya da tiksiniyor NAT, duraksız bir çözümden IPv4'ün bir 'özelliğine' yükseldi, insanlar güvenlik için bile güveniyorlardı. Bu soruda daha fazla tartışma bulunabilir .Ağ desteği için +1. IPv6'yı destekleyen tüketici sınıfı veya küçük işletme sınıfı (ve fiyatına göre!) Bir güvenlik duvarı yönlendiricisi bulmak için geçen yıl periyodik olarak boşuna araştırma yaptım. Ayrıca, bölgemdeki telefon şirketi, söyleyebileceğim kadarıyla herhangi bir hizmet planı kapsamında herhangi bir IPv6 DSL özelliği sunmuyor.
Jay Michaud

1
Her ne kadar "iyi" taşıyıcıların büyük çoğunluğu IPv6'nın çekirdekleri ve üst düzey müşterileri için dağıtılmış olmasına rağmen, v6'nın PPPoE ve diğer DSL yöntemleriyle dağıtılması "PD" (Önek Delegasyonu) desteğinin hala taslak aşamasında olduğu gibi çirkindir.
LapTop006

1
@Jay Michaud: Orta seviye (ve daha yüksek) tüketici sınıfı yönlendiricilerin çoğu, IPv6 desteğine sahip alternatif (ancak sağlam) bir ürün yazılımı ile yüklenebilir (örneğin, gerçekten pahalı olmayan çeşitli evlerde DD-WRT ile harika deneyimlerim var) yönlendiriciler). Tilly Teyze'nin denemesini önerdiğim bir şey olmasa da (bellek kısıtlamaları veya yonga seti problemleri nedeniyle kesinlikle en ucuz modeller için çalışmayacak), bir teknisyen için nispeten ağrısız bir yükseltme IPv6 yanında diğer yetenekler).
Piskvor

4

Gönderen Microsoft'un IPv6 sayfa :

Internet'in Ağ katmanı için yeni bir standart protokoller paketi olan Internet Protokolü sürüm 6 (IPv6) desteği, Windows Vista, Windows Server 2008, Windows Server 2003, Windows XP dahil olmak üzere Microsoft Windows'un en son sürümlerinde yerleşik olarak bulunur. Service Pack 2, Windows XP Service Pack 1, Windows XP Gömülü SP1 ve Windows CE .NET.

Bu bana çok kötü gelmiyor. Kuşkusuz, ne kadar iyi desteklendiğini söylemiyor ama bu farklı bir konu.

Gerçek kullanım gelince: çok, benim tecrübeme göre.


3

Dışarıda, birçok yukarı akış sağlayıcısı zorlamadığı için daha fazla çaba harcıyor. Organizasyon seviyesi için, bir yönlendirme cihazına bir SIXXS tüneli kurmak (BSD kutusu iyi çalışır) oldukça basittir. Tek bir Windows kullanıcısı için, bir Hexago tüneli kurmak hiç akıllıca değil. IPv6 şimdi oldukça erişilebilir hale geliyor ve genellikle bir tünelden ek atlamalara rağmen sitelerin IPv6 sürümlerinden daha iyi performans elde ettiğimi görüyorum.


3

AMS-IX'in istatistiklerine göre, Amsterdam İnternet Borsası (en büyük küresel internet borsalarından biri), işlem gördükleri IPv6 trafiğinin mevcut hacmi ortalama toplam trafikte ortalama 1 Gbit / s ( grafik ) civarındadır. IPv4 + IPv6) 436 Gbit / s ( grafik ).

Bu nedenle, trafik seviyeleri hala IPv4'ün yaklaşık% 0,23'ündedir. Geçtiğimiz yıl AMS-IX üzerinden yapılan IPv6 trafiği yaklaşık% 1000 arttı, ancak daha gidilmesi gereken çok yol var.

Orta büyüklükteki webdev şirketim IPv6'yı yerel ve uzaktan dağıttı. Yerel olarak bir SixX aracılığıyla sağlanan tünel ve alt ağ ve uzaktan, barındırma sağlayıcımız tarafından sağlanan yerel IPv6 aracılığıyla. Tecrübelerime göre, pek çok şirket bunun üzerinde çalışıyor ve onlara sorarsanız size yardımcı olacak .

IPv6'nın nasıl çalıştığını öğrendikten sonra dağıtmak oldukça kolaydır. En büyük sorun, tavuk ve yumurta ikilemi ve konuşlandırmanıza izin vermesi için ikna edici yönetimi. Şirketim bunun üzerinde zaman geçirmeme izin verdiğine sevindim. Onları bir webdev şirketi olarak 'etkinleştirici' olmamız ve yeni teknolojilere hazır olmamız gerektiğine ikna edebildim. Bu nedenle, IPv6'yı itmek artık müşterilerimiz sormaya başlamadan önce akrabaları çalıştırmamıza izin veriyor.2

En yeni ağ donanımı, çoğu modern işletim sistemi ve bir dizi başka uygulamada (tarayıcılar, ftp istemcileri vb.) Olduğu gibi IPv6 desteği de içerir. Fakat birçok yönlendiriciler kullanımda olmayan (çoğu kablosuz yönlendiriciler, inanıyorum dahil). IPv6 gerçekten ele geçirilmeden önce çok fazla donanım değişimi yapılması gerekecekti.

Doğru yaptılarsa, günlük yaşamlarımızda IPv6 kullanımı saydam olmalıdır (yine de kullanıcılar için, ağ aygıtları veya yazılım geliştiricileri için fazla değil).


2

Kesinlikle hala erken evlat edinme aşamasındadır, ancak ipv4'ün sonundaki duvar daha görünür hale geldiğinden çok fazla hareket etmeye başlamıştır. Bizim açımızdan (küçük bir bölgesel ISS), bir stüdyo daireden büyük bir alana taşınmaya benziyor. Hala erken evrede olduğumuz halde, nefes alma odasıyla ağ yönetiminin bazı yönlerini kolaylaştıracağı açıktır.


1

1. soruya ilişkin: Çok fazla değil, gerçekten. Microsoft şu anda IPv6'nın benimsenmesini sağlıyor (utanç için onlar olması gerekiyor, ama işte gidiyorsunuz.)

2. soruya ilişkin: Hayır, değiliz.


2
Dünyadakiler MS'in "IPv6'nın benimsenmesini sağladığını" düşündürüyor ?! Elbette, O / S’de destek var, ancak IETF vs toplantılarının hepsinde kesinlikle IPv6 davulunu vuracak MS değil.
Alnitak

2
Açık neden - Microsoft'un baskın pazar konumu. İşletim sistemi desteği, işletim sistemi yalnızca dağıtımların% 1'i veya% 5'i veya% 10'unu temsil ettiğinde krikoyla çömelme anlamına gelir. IPv6 desteğini Vista'ya düzgün bir şekilde entegre ederek ve yavaşça WHS ve Server 2008 üzerinden sunucu tarafına iterek, aslında ISS'leri IPv6'yı desteklemeye zorlayacak bir kullanım durumu yaratıyorlar. Şahsen ben dönüm noktasını sağlayan Microsoft olduğu konusunda endişeliyim, ama bu hayat.
Mihai Limbăşan

Üzgünüm, ama IMNSHO tam bir saçmalık. IPv6 arkasında en önemli itici güçtür gerçekten anlaşılmasıdır edilir yakında IPv4 adreslerinin bitecek. NANOG, IETF, RIPE, ICANN toplantıları - hepsi gündemde IPv6'ya sahipler ve işte IPv6'nın son kullanıcıların baskısına değil çekirdeğe yerleştirilmesini sağlayacak.
Alnitak

1
Üzgünüm, ama bu tamamen saçmalık. Teoride haklısınız, hepimiz büyük, mutlu, rasyonel, ileri görüşlü bir aileyiz. Uygulamada, tavuk ve yumurta problemi nedeniyle şirket kaynaklarının IPv6'da harcanması zahmetinde bulunacak hiçbir sorumlu sysadmin bulunmayacaktır - eğer IPv6'nın ISP'nizin ne kadar iyi olduğunu bilerek muhasebe departmanınıza hazır olma masrafını haklı çıkarabilirseniz IPv6'yı desteklemiyor ve en azından önümüzdeki birkaç yıl içinde bunu yapmayacak , o zaman bir sihirbazdan mahrum değilsin. Ya da tekrar ifade etmek için, gerçekten çok büyük bir bütçeniz olmalı. Geri kalanımız değil.
Mihai Limbăşan

4
Sebebi, bir BT yöneticisinin IEFT, NANOG, RIPE ve umursayacağınız başka herhangi bir görev gücü kısaltmasıyla ilgili bir uçan / sbin / fsck vermemesidir. Bir BT yöneticisi, alt satırda, yıllık ikramiyesinde veya her ikisinde de olduğunu düşünüyor. Ve şu anda IPv6'nın benimsenmesi önümüzdeki birkaç yıl boyunca bu Noel hakkında konuşmamak için maddi bir yararı olmadan size paraya mal olacak. Bu kolay bir karar - “oraya ulaştığımızda o köprüyü geçeceğiz”, gerçek dünyadaki "sunucu odası yanmadığı sürece" anlamına gelir.
Mihai Limbăşan


1

IPv6'nın Mac OS X düğümleri dışında ev ağımda çok az bir uygulama olduğunu gördüm ve o zaman bile yönlendiricim IPv6'yı desteklemiyor, bu yüzden hiçbir şey ifade etmiyor.

Hazır mıyız? Emin. Fakat bunun kolay bir geçiş olacağını sanmıyorum. Ve hantallaşan adresleme düzeninin küçük bir ağda bile (Netbios, Bonjour, vb.) Ana bilgisayar ad çözümlemesini zorunlu kılacağını söylemekte haklısınız.

Router üreticileri daha hızlı olduğu için "taslak 802.11n" 'i kullandılar. Daha hızlı tüketiciye bir şey ifade ediyor. Öte yandan, daha pahalı yönlendiricinizin IPv6'yı desteklediğini söylemeye çalışın ...

Bu arada, Mac OS X, IPv6'yı 2002'den beri 10.2 Jaguar ile desteklemiştir ( http://www.join.uni-muenster.de/Implementationen/Betriebsysteme.php?lang=tr ).


0

IPv6 için donanım desteği orada değil. Çok fazla tüketici donanımı (ev yönlendiricileri, PDA'lar, ağ telefonları vb.) IPv6 desteği bulunmuyor ve ortalama Joe donanımlarını zorlamak ve zorlanmadıkça yenilerini almak için bir neden görmeyecek onları (IPv4 bir gün çalışmayı durdurursa). Küçük ISS'ler de geçişi yapmaya hazır değil.

Genel bir IPv6 tüneli kullanmak yavaştır ve fazladan çabayı haklı çıkarmak için IPv6 kullanımından yeterince uygulama faydalanmaz.


Tünelin bitiş noktası makul derecede yakın olduğu sürece (gecikme açısından akıllıca) bir tünelin hızını oldukça kabul edilebilir buldum.
Martijn Heemels

0

Windows 7 gönderildiğinde IPv6 kullanımında büyük bir artış göreceğinizi düşünüyorum. Doğrudan Erişim özelliği, işletmedeki birçok mobilite sorununu çözer.


0

route-server.he.net diyor ki: 527801 IPv4 RIB girişleri, ancak 3653 IPv6 RIB girişleri. Quagga'nın çıktılarını doğru bir şekilde ayrıştırıyorsam, ~ 283k IPv4 öneklerine karşı reklamı yapılan 1894 IPv6 öneklerini görüyorlar, bu yüzden oldukça fark. (Her biri üzerinde kaç tane AS sayısının bulunduğuna dair hiçbir fikrim yok - bir AS'nin IPv6 öneklerinin sayısı muhtemelen IPv4 olanların sayısından biraz daha küçük olacaktır.)

Ayrıca, yeni bir veri noktası: Verizon: LTE cihazlarının IPv6'yı desteklemesi gerekir . Kabul edildi, VZW BREW'in her tarafındaydı ve bu hiçbir zaman bir yere gitmedi, ancak BREW'in taşıyıcıdan başka kimsenin bunu desteklemesi için bir nedeni yoktu.


2
Tamamen konuşlandırılmış olsa bile IPv6 v4 rota numaralarının çok altında kalmalıdır, çünkü hemen hemen her AS (en büyük taşıyıcılar çubuğu) yalnızca tek bir önek (filtreler vurulduktan sonra) reklamı yapar.
LapTop006

0

1996’da, İnternet% 1500 oranında büyüdü (bu doğru, yüzde bin beş yüz) ve gazeteler Bilgi Yolu’nun burada ve şimdi olduğu hakkında konuşmakla doluydu. Bugün, IPv6 İnternet trafiğine ilişkin veriler,% 1500'lük bir büyüme patlamasından sonra, tüm İnternet'ten çok daha büyük olduğunu gösteriyor. Bazı insanlar caydırıcı bir Gigabit trafiğine hapşırıyor ama IPv6 İnternet'in hala bebek aşamasında olduğunu unutuyorlar. Bir bebek için bu Gig çok iyi.

Birçok şebeke işletmecisi, bugün IPv4 tükenmesi için hazırlıklı olmak isteyen şirketler olmak üzere gerçek IPv6 müşterileri ile IPv6 denemelerine şimdi başlamıştır. Bu nedenle trafik, zamanın geldiğinde geçiş için hazırlık aşamasında çeşitli farklı kullanım durumlarını test etmek için çok fazladır. Değiştirme işlemi ciddi bir şekilde başladığında, gerçek bir trafik kanadının görünmesini bekleyebilirsiniz.


0

Yani, kamuya açık internette çok fazla v6 olmayabilir ... ama olmayan bir sürü var. Örneğin, her 3G telefon görüşmesi IPv6 üzerinden VoIP'dir. Çok yakında, elektrik şebekesini otomatikleştirmek için bir takım standartlar olacak ve bunların hepsi sadece IPv6'ya dayanacak ... yani elektrik sayacınızla konuşabilmek için v6'ya ihtiyacınız olacak.

Güvenlik duvarı / yönlendiricileri gelince, Shorewall'ın son sürümü iyi bir v6 güvenlik duvarı uygulamasına sahiptir, bu nedenle uygun büyüklükte bir linux kutusu bu uygulama için iyi çalışacaktır. Tünel açıyorsanız sanallaştırılmış bile olabilir.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.