Bir tüketici anahtarı VLAN etiketli bir Ethernet çerçevesi aldığında ne olur?


28

VLAN özellikli bir ağ anahtarından bir trunk portunu (VLAN yetersiz) tüketici sınıfı bir ağ anahtarına doğrudan bir kablo ile bağladığınızı varsayalım. Şimdi eski anahtar daha sonra 802.1Q etiketli bir Ethernet çerçevesini gönderir. Daha sonraki anahtar ne yapmalı? Çerçeveyi bırakmak mı? Çerçeveyi ileri mi? Tanımlanmamış davranış?

Davranış tanımsızsa, en muhtemel olan nedir?


Düzenleme: Cevaplarınız için teşekkür ederim. Özetlemek gerekirse, tüketici anahtarının davranışı şunlara bağlıdır:

  1. 0x8100EtherType alanındaki kareleri nasıl ele alıyor 1
  2. Jumbo kareleri veya 1500 bayttan büyük veri yüküne sahip kareleri nasıl işler?

Wikipedia etiketli ve etiketli bir Ethernet çerçevesini karşılaştıran hoş bir şemaya sahiptir :

Ethernet Çerçevesi

Bazı tüketici sınıfı anahtarların VLAN etiketli çerçeveleri çok iyi geçtiğine dair raporlar var.

1 veya daha fazla, etiketli olmayan çerçeveler için EtherType alanı bekleniyorsa


1
İnşallah bu tüketici anahtarını bir üretim rafında kullanmayı ümit etmek istemiyorsundur ...
Mike Pennington

Yanıtlar:


13

Bunu bir ucuz anahtar üzerinde gördüm. Birisi, birkaç tane vlansı olan bir ana hat limanı arasında bir geçiş yapmıştı. Çerçeveler vlan etiketlemesi bozulmadan iletildi. Bu anahtardaki etiketlenmemiş vlanın kullanılabileceği diğer bağlantı noktaları.

Bir anahtar sadece kaynak / hedef mac'a, hangi portların yönlendirileceğine karar vermek için ihtiyaç duyar, bu yüzden bu çok şaşırtıcı değildir.

Ethernet'in aslında aynı kablo üzerinde birçok farklı çerçeve türünü desteklediğini unutmayın . Yapabilecekleri konusunda oldukça esnek olacak şekilde tasarlandı.


Anahtar, etiketli çerçeveler için kullanılan Eter Tipini bilmiyorsa, normal Eter Tipmiş gibi işleyecektir. Bu çoğunlukla işe yarayacak, ancak hedef portun hem MAC hem de etikete bağlı olduğu karmaşık kurulumlarda başarısız olabilir. Örneğin, iki etiketli VLAN arasına köprü güvenlik duvarı kurarsanız, VLAN desteği olmayan anahtar bazı paketleri yanlış yönde gönderebilir. Bunun dışında ortaya çıkabilecek bariz bir problem paketlerin etiketlenmemiş çerçevelerin maksimum boyutunu aştığı için düşürülmeleridir.
kasperd

13

Genellikle aşırı büyük ethernet çerçeveleri çıkarılabilir ve atılabilir. Jumbo boyutlu çerçeveler gibi şeylerin varlığında, büyük ethernet çerçevelerinin tanımlanması zordur, bu yüzden gerçekten bağlıdır - ancak atma muhtemelen karşılaşılan en sık davranış olacaktır.

düzenleme: Ayrıntılı: Standart IEEE 802.3 Ethernet çerçeve boyutu 1518 bayttır, 802.3Q çerçeveye 4 bayt ekler, bu nedenle bazı anahtarlar için çok büyük olabilecek toplam 1522 bayt MTU vardır.


802.1Q VLAN etiketleme ile büyük ethernet çerçevelerinin neler yapabileceğini detaylandırabilir misiniz?
Martijn Heemels 22:11

Etiketin çerçeveyi çok büyük yapacağını mı söylüyorsunuz?
Shane Madden

6
@ShaneMadden Bazı 802.1q uygulamaları, sadece 1500b MTU'lu anahtarlarla düşecek etiketli çerçeveler için etkin MTU'yu 1522b'ye kadar yükseltir.
sysadmin1138

3
Sysadmin1138 için +1 ve pfo için +1: Bazı eski anahtarlar etiketli çerçeveleri atar çünkü 802.1q Ethernet MTU'yu arttırır.
Evan Anderson

VLAN etiketleme, maksimum kare boyutunu 4 bayt artırır, böylece 1518 bayttan daha büyük olur ve tanımı gereği "jumbo" bir karedir.
pfo

6

Tüketici sınıfı anahtar, çerçeveyi belirleme MAC adresini, tek umursadığı şekilde iletmeye çalışır. Hedef MAC adresi CAM tablosunda değilse, çerçeveyi paketin alındığı dışındaki tüm bağlantı noktalarından siler.

Cut Through forwarding yöntemini kullanan bir anahtar , kesinlikle çerçeveyi ileri götürür, çünkü hedef MAC adresi okumaya başlar başlamaz iletime başlar - çerçevenin toplam büyüklüğü MTU'dan itibaren büyüklüğü hesaplayamaz. Bu yönlendirme yöntemi ile çerçevenin.

Kaydet ve İlet tekniğine dayalı bir anahtar muhtemelen (kare boyutu <= MTU olduğu sürece) FCS TAMAM olduğu sürece aynı olacaktır.

802.1Q açılmaz anahtarı, uç aygıtları birbirine bağlarsa, aygıtlar kareyi alır ve atır, çünkü 802.1Q (0x8100) karelerinin nasıl işleneceğini "bilmedikleri".

Tüketici sınıfı anahtarın 802.1Q özellikli anahtarları ( korku! ) Birbirine bağlayıp bağlamayacağını tahmin ediyorum , çerçevelerin uzun süre boyunca 802.1Q ile iletilip işleneceğini ve tabii ki bağlantı noktalarında alındıklarını tahmin ediyorum .


Eh. Linux uç nokta cihazları etiketli kareleri iyi idare eder. Onları yaparken gördüm.
Zan Lynx

1
@ZanLynx Doğru. Son nokta cihazları alınmasa da sözde çerçeveleri sapa etiketlenmiş -sen almak ve 802.1q çerçeveleri işlemek için son nokta cihazları yapılandırarak VLAN'ların bütün mesele özledim.
dkaragasid

FCS = hızlı devre değişimi? "FCS'nin iyi olup olmadığını" belirleyen nedir?
netvope

2
@ netvope: FCS - Çerçeve kontrol sırası: en.wikipedia.org/wiki/Frame_check_sequence
Evan Anderson

1
@dkaragasidis Bazı ana bilgisayarları etiketli çerçeveleri kullanacak şekilde yapılandırmak için kesinlikle geçerli sebepler var. Ancak VLAN etiketlemesinin, etiketli çerçeveleri kullanmak istemediğiniz ana bilgisayarlara bakan bağlantı noktalarında devre dışı bırakıldığından emin olunması daha iyidir. Bir Linux ana bilgisayarında etiketli çerçeveleri kullanma nedenleri arasında, VLAN'lar veya farklı VLAN'lardaki istemcilerden erişilebilir olması gereken bir sunucu arasında yönlendirici görevi görür.
kasperd
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.