Bir VMWare vmdk görüntü dosyasını fiziksel sabit disk sürücüsüne dönüştürmek mümkün mü?


26

Bir VMWare vmdk görüntü dosyasını fiziksel sabit disk sürücüsüne dönüştürmek mümkün mü? VMWare 6.5'in iyi bir performans elde etmek için doğrudan fiziksel sabit disk sürücüsünü kullanabileceğini biliyorum, mevcut bir vmdk dosyasını fiziksel sabit disk sürücüsüne dönüştürebilir miyim, daha iyi performans elde edebilir miyim?


1
Vmdks ve fiziksel sürücüler arasında çok az performans farkı var.
JamesRyan

@JamesRyan yapılandırmaya çok bağlıdır; VMDK kendi veri deposunda oturuyorsa, evet, çok az fark var; ancak veri deposunda başka VM'ler varsa, işler çok farklıdır.
Massimo

@ Cassimo iyi o zaman diğer VM'ler ile koymayın? Hala fiziksel diske dönüştürmeye gerek yok!
JamesRyan

Yanıtlar:


18

Eğer qemu-img'iniz varsa, bunların hepsini sadece görüntü dosyaları ile ilgili bir komut satırından yapabiliyor olmalısınız.

qemu-img source.vmdk dönüştürmek -O ham / hedef / sürücü /

Bu, vmdk'in fiziksel bir sürücüye çıkardığı ham formatı yazacaktır. Bunu kendi başıma test edemedim, ancak bunun işe yarayacağını düşünüyorum :)


Bir ipucu: qemu sürüm 1.2.0, VMDK resimlerini dönüştürürken oluşan bir hatayı düzeltir. Bakınız serverfault.com/questions/429478/…
Erik Sjölund

@Alex Windows sistemim var, Peki "/ target / drive /" nasıl ayarlanır?
Nullpointer

Qemu-img 1.4.0 kullanıyorum, qemu-img convert -O raw source.vmdk / target / drive / kullanmam gerekiyor - çalışmam için
zw963

8

Biraz geç, ama referans için başarıyla var:

  1. Sanal makineye klonezilla ekle
  2. Sanal makineyi klonez diskle önyükleyin
  3. Diskin görüntüsünü harici bir USB sürücüye kaydedin (ayrıca sanal makineye de bağlı)
  4. Görüntüyü clonezilla kullanarak fiziksel diske geri yükleme

3

Hangi işletim sistemini kullandığınızdan bahsetmediniz ve Alex'in cevabı Windows'da işe yaramayacak ve birisi bunu Windows'da yorumlarda nasıl yapacağını sordu, işte burada:

ddGörevi kullanmak ve gerçekleştirmek için Cygwin'i kullanmalısınız.

Cygwin'i buradan indirin ve kurun: http://www.cygwin.com/

Cygwin terminalini Yönetici olarak açın ve şunu yazın:

cat /proc/partitions

Tüm sabit disklerinizi bölümleriyle birlikte görebilirsiniz. Sayılar bölümleri gösterir.

dd if=/cygdrive/driveletter/path/to/vmdk bs=256k status=progress of=/dev/sdX
  • SdX'deki X, yazmak istediğiniz sürücüdür. Ancak Windows’un sürücü harflerinden farklı olduğunu unutmayın. Onları karıştırmayın!

  • status = progress size dd'nin ilerleme çizgisini gösterir.

  • bs = 256k blok boyutu (önbellek), bugün sabit diskler için bs = 4M kullanabilirsiniz, ancak USB flaş sürücüye sıkıştırdığımdan beri 256k kullanıyorum.

Not: Kaynak makine Windows 10 ise, buradadd bildirilen benzer durumlardan biri olan VMDK'yi RAW'a (disk) dönüştürmeyle uyumlu olmayabilir .


Windows'ta mümkün olmadığından emin olmak istiyorsanız qemu-img hakkında daha fazla bilgi ve komutlar: https://cloudbase.it/qemu-img-windows/


2

Bir BartPE cd'sinde (UltimateP2V) önyüklemeyi ve Ghost kullanmayı denediniz mi? Büyük olasılıkla donanıma geçtikten sonra sürücü sorunlarıyla karşılaşırsınız, ancak bunların üstesinden gelebilecek kadar kolaydır (teoride, lol).

Kendi P2V (V2V, V2P, vb.) Disklerinizi oluşturmak istiyorsanız, Mike Laverick'in yazdığı (en iyisi) diskine göz atın: http://www.rtfm-ed.co.uk/docs/vmwdocs/whitepaper-ultimateP2V. pdf


2

UDPCast'ı deneyin

Buradaki fikir, vmdk'nizi Sanal Makineden fiziksel makineye, fiziksel fiziksel belleğe yazıldığı yere aktarmak.

Prosedür aşağıda açıklanmıştır.

Bir vmdk dosyanız olduğundan, kullanımınıza sunulan bir VMWare İş İstasyonu olabilir, hatta bu vmdk'in bağlı olduğu Sanal Makine'yi bile doldurabilirsiniz. Sanal Makinenizi bu vmdk bağlı olarak çalıştırın, ancak normal önyükleme yerine önyükleme yapmak için PartedMagic liveCD kullanın.

LiveCD başlatıldığında, ana menüye gidin ve UDPCast Disk Cloning. Diyalogları açıklayıcıdır (ekran görüntüsüne bakın) UDPCast Disk Klonlama başlangıç ​​ekranı

Bu Sanal Makineyi seçtikten sonra sender, hangi sürücüyü yayınlamak istediğinizi seçmelisiniz (Unix notasyonu kullanarak, / dev / sda gibi).

Başladıktan sonra sender, receiveraynı zamanda başlamanız gerekir . Fiziksel bir hdd’niz olduğundan, farz ediyorum ki, bu hdd’nin ekli olduğu eksiksiz bir PC’niz de var. Burada da aynı: uygun fiziksel hdd'nin yanı sıra bu zamanı UDPCast Disk Cloningseçerek liveCD'ye başlamanız gerekir receiver.

Sanal Makineniz ve fiziksel donanımınız arasında ağ bağlantısına sahip olmak için gerekli tüm düzenlemeleri yapmanız gerektiğini belirtmekte fayda var. Vmdk'niz özel veriler içeriyorsa, içeriğini ağınız üzerinden etkin bir şekilde aktaracağından gerekli önlemleri almalısınız. Başka bir şey de, hedef hdd'nizin vmdk'in kapasitesinden daha az depolama kapasitesine sahip olmaması gerektiğidir. Açıktır, ancak görüntünüzün hedef hdd'de bire bir düzenlendiğini ve yeni hdd'nizin kapasitesinden daha fazla yararlanmak için gparted veya benzeri bir işlemle uygun işlemler yapmanız gerektiğini belirtmek gerekir.


Bu önerinin basit ve kolay olduğunu belirtmek isterim; çünkü gereken tek hazırlık, önyüklenebilir bir ortama yazılan UDPCast (veya UDPCast'ı indirmek ve çalıştırmak için yeterli olan herhangi bir LiveCD) ile LiveCD almaktır. Yalnız UDPCast bağımlılıklarda qemu-img kadar zorlayıcı değildir. Ve dahası var: UDPCast doğrudan PXE'den çalıştırılabilir. udpcast.linux.lu/bootloader.html#pxe
PF4Public

1

Sürücüyü bir VM'ye veya bununla birlikte takın ve çekin (www.drivesnapshot.de). Ardından ham diski bir VM'ye takın ve anlık görüntüyü diske geri yükleyin. Bu, tahrik sektörünü sektörlere göre transfer edecektir. Linux'ta aynı şeyi yapmak için dd kullanabileceğinizi düşünüyorum.

VMWare'de VM diskleri için fiziksel disklerin kullanımı bugünlerde kullanılmıyor mu?

JR


Bu özellik hala Workstation'da ve donanımda çalışan ürünlerde bulunur. VMWare Server veya VMWare Player ile fiziksel bölümleri / diskleri bu şekilde kullanamazsınız.
David Spillett

2
Fiziksel diskleri VMWare Server 1'de gayet iyi kullanabilirsiniz. Bilmiyorum 2- 2- Dayanamıyorum ve kullanmayacağım.
Evan Anderson

Tercih ettiğiniz herhangi bir disk görüntüleme yazılımını kullanabilirsiniz. Sık sık kendi önyükleme sürücüsüne sahip bir "yardımcı VM" kullanacağım ve sonra kaynak ve hedef sürücüleri bağlayacağım. VM'de genellikle kullandığım tüm disk araçları bulunur ve bunu zaman zaman yapmanız gerekiyorsa kolaylaştırır.
Kevin Kuphal
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.