Virt-manager programını Windows'ta çalıştırmanın bir yolu var mı?


28

Neredeyse bir yıldır KVM'yi kesinlikle CentOS 5.x'te KVM sunucusu olarak kullanıyoruz, Fedora ve Ubuntu iş istasyonları KVM sunucusuna ve misafirlerine virt-manager, virt-viewer ve ssh kullanarak erişiyor.

Windows iş istasyonundan virt-manager kullanarak KVM ana bilgisayarına erişmenin bir yolunu bilen var mı? Win7 sisteminden KVM sunucusuna erişmek isteyen bir iş arkadaşımız var.

# 1 DÜZENLEME

Xming gibi pencerelerde bir X11 sunucusunu çalıştırma ve KVM sunucusundan Windows iş istasyonuna virt-manager'ı uzaktan görüntüleme konusunda bilgim var, ancak burada gerçekten istediğim şey pencerelere özgü herhangi bir çözümü bilmek, yani Orada windows üzerinde çalışacak bir virt-manager sürümü.

# 2 DÜZENLEME

Bu konuda hala ilerleme kaydedilmedi. yerel bir virt-manager istemcisi. Windows için libvirtd'nin derlenmiş bir versiyonunun yanı sıra, bir mail listesinde libvirtd'nin windows üzerinde nasıl çalışacağına dair bir tartışma ile karşılaştım. Birisinin virt-manager'ın nasıl çalışacağına karar vermesini umarak bu soruya bağlantılar ekliyorum.

# 3 DÜZENLEME

Sonunda biraz ilerleme. Bu projeyle github'da , msys_setup adında , virt-manager pencerelerinin bulunduğu bir port geldi. Kısmen işlevseldir, qem + ssh: // bağlantı türünü desteklemez, bu nedenle ihtiyaçlarımız için hala kullanılamaz, ancak bir başlangıçtır.

Yanıtlar:


10

Windows tarafında macun ve bazı X Sunucu yazılımları kullanın (örn. Xming ) ve uzak sanal-yönetici konsolunu görüntülemek için macun ile X11 tünellemesini kullanın.


1
Şu anda aynı yaklaşımı kullanıyorum. Ancak sorun herhangi bir özel anahtar (winkey veya yapılandırdığım pencerelerdeki diğer klavye kısayolları gibi) virt-manager penceresi yerine ana bilgisayar pencereleri tarafından tutuluyor.
anishsane

6

Cygwin'i kullanırdım. Ardından virt-manager ve openssh'ı yükleyebilir ve Masaüstüne bir kısayol ekleyebilirsiniz. Bu yerli.

Cygwin, linux ortamı gibi hissetmesi için programların çevresinde linux araçlarını ve olanaklarını sağlar. Örneğin, virt-manager KVM Sunucunuzla bağlantı kurmak için ssh'yi arayabilir ve virsh çalıştırabilir ve komutları gönderebilir. Aynı zamanda bir X-Sunucusu sağlar. Bunların hepsi yerel olarak derlenmiştir.

Güncelleme: Teşekkürler Yaakov'un yorumu: Şimdi cygwin'de virt-manager için doğrudan kurulabilir bir paket var. Aşağıdaki eylemler artık gerekli değildir.

Zamanınız varsa: cygwin kurulumunu ihtiyaçlarınızı tam olarak karşılayacak şekilde kolayca özelleştirebilirsiniz. Klasörleri gözden geçir, ihtiyacın olmayan her şeyi at. X Sunucusunu başlatan bir komut dosyası yazıp ardından virt-manager, sıkıştırın ve ey presto! Windows için sanal yöneticiniz var.


Geçmişte cygwin kullandım ve bu işe yarayacak olsa da aradığım şey için çok ağır bir çözüm oldu. Soruda söylediğim gibi, windows için virt-manager yerel bir müşteri arıyorum.
slm

2
Cygwin şimdi bir virt-manager paketi de içeriyor.
Yaakov

4

Windows iş istasyonuyla sınırlı olsaydım basitçe ssh (macun) ve virsh ve bir VNC / Spice istemcisi ( Windows için virt-viewer gibi) kullanırdım.


Spice ile o kadar tanıdık değilim. Spice'nin ne olduğunu ve pencereler için bir Spice istemcisi olduğunu açıklayabilir misiniz? Nasıl kurulacağını gösteren linux-kvm.org/page/SPICE adlı bu bağlantıyı buldum, ancak Spice'e karşı VNC'nin faydalarını açıklamıyor.
slm

Bu bağlantıyı Spice Projesine de buldum . Hala tam olarak nereye tam olarak oturduğunu tam olarak kavrama. Ben düşünüyorum o misafirler için bir yerli grafik sürücüsünü sağladığını, ama bu kadarıyla benim anlayış kazanılmış ettik bu.
slm

Spice daha iyi bir performans sergiliyor ve çok daha iyi bir performans sergiliyor (aslında normal, 3D olmayan bir ekran kartı düzeyinde, yani film izleyebiliyorsunuz ve youtube titriyor, 3D olmayan oyunlar oynuyor vb.) VNC. Müşteriler birkaç platformdan temin edilebilir. VM'yi Spice desteğiyle başlatmanız ve elbette VM'ye bir Spice sürücüsü yüklemeniz gerekir. Şu anda, RHEL5 ve daha yüksek ve Fedora 14 ve daha yüksek ikisi de Spice için yerel desteğe sahip
dyasny

Meraklı, Spice sürücüsü KVM sunucusunun kendisi için kullanılabilir mi, yoksa sadece KVM misafirleriyle mi sınırlı?
slm

Baharat
qemu'da

2

Windows'ta Ubuntu'da Bash'i kullanabilirsiniz ( https://msdn.microsoft.com/en-us/commandline/wsl/about ).

Ardından, virt-managerUbuntu'daki gibi kurabilirsiniz :

$ apt-get install virt-manager

O zaman bir X sunucusuna ihtiyacınız olacak. Xming'i yükleyebilirsiniz.

DISPLAY=:0.0Ortamınıza eklemeniz gerekecek . Bunu yapmak için, eklemek export DISPLAY=':0.0'için ~/.bashrcve terminali yeniden başlatın.

Bir ssh aracısını etkinleştirmek isteyebilirsiniz:

eval `ssh-agent` ; ssh-add

Bundan sonra, Linux'ta olduğu gibi virt-manager komutunu çalıştırabilmelisiniz. Bazı böcekler var ama işe yarıyor :-).

az ile düzenle:
d-bus error? Başına: https://www.reddit.com/r/Windows10/comments/4rsmzp/bash_on_windows_getting_dbus_and_x_server_working/
Çalıştır: sudo sed -i 's$<listen>.*</listen>$<listen>tcp:host=localhost,port=0</listen>$' /etc/dbus-1/session.conf

kapatıp açın, tekrar deneyin, daha fazla bilgi için virt-manager --debug kullanın


1
Bu muhtemelen benim seçimim olurdu, Bash'i LTSB Windows 10'dan bulamıyorum. Ayrıca, Windows 10 Mağaza Uygulamalarını da yedekleyemezsiniz. REDICULOUS! superuser.com/questions/1295577/…
FreeSoftwareServers


0

Lütfen XMing'i kullanmayı düşünün

Burada, Xming'te X11 yönlendirme ve Windows'ta çalışan virt-manager (X11 yönlendirme) ile SSH çalıştırmanın bir görüntüsü

xming üzerinde x11 iletme ile virt-manager anlık görüntüsü

http://blog.allanglesit.com/2011/03/linux-kvm-managing-kvm-guests-using-virt-manager-on-windows/

http://www.freesoftwaremagazine.com/articles/run_any_gnu_linux_app_on_windows_without_any_virtualization

http://www.straightrunning.com/XmingNotes/


3
Bu, virt-manager uygulamasını uzaktaki bir bilgisayarda çalıştırmaya dayanır; bu, burada istenen bir şey değildir.
Michael Hampton

hmmm bu soruyu yanıtlayan bir soruya cevabını sormak OP sorulan soru hayır, çünkü bize sunulan X11 yönlendirme teknikleri dışında bir Windows 7 makinesinde bir virt-manager çalıştıracak herhangi bir çözüme rastlamadım
Kayıtlı Kullanıcı

Sorudaki "EDITS" sayfamı oku. Gelecek vaat eden birkaç ipucundan bahsettim. virt-manager'ı pencerelerde çalıştırmak için. Çalışıyor, henüz senaryomuz için değil.
slm

0

AndreasT Cevaplarında "HowTo" ekleme "En iyi seçenek" IMO ATM olduğu için Cevap . Linux için Bash + Windows Subsystem'ı kullanmak başka bir seçenek olsa da, Windows 10 LTSB'de kullanılamıyordu ve Windows 10 Store Apps'i nasıl yedekleyememekten nefret ediyorum , bu yüzden Windows her seferinde yeniden yapılandırılmalı / kurulmalıydı. konuşlandırılmış. Bu bir anlaşma kırıcı!

Buraya bir YouTube Video gönderdim >> https://www.youtube.com/watch?v=gDEAu3oPcR0

Ve kendi blog gönderimi yazdım, ancak ayrıntıları bir URL'de bırakmaktan daha iyi biliyorum, bu yüzden kısa formu buraya kopyalayacağım. ( https://www.freesoftwareservers.com/wiki/running-virt-manager-inside-windows-10-using-cygwin-with-shortcut-on-desktop-28016650.html )

 • CygWin w / virt-manager, xinit ve openssh'ı yükleyin
 • PWDless SSH'yi RSA Key ile KVM Host cihazına yapılandırın
 • Virt-Manager'ı otomatik başlatmak için XWin'i yapılandırın

  cat << 'EOF' > ~/.startxwinrc
  export DISPLAY=:0.0
  virt-manager
  sleep inf
  EOF
  chmod +x ~/.startxwinrc
  

Masaüstünde Kısayol Oluştur: (Bu, .cmd'nin içeriğidir) Virt-Manager.cmd

tskill.exe xwin

C:\cygwin64\bin\run.exe /usr/bin/bash.exe -l -c /usr/bin/startxwix
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.