Aşçı ve kukla paraya mal olur mu?


30

Yönetmek için şef ya da kukla kullanmak niyetindeyim (daha genç şef olarak daha fazla düşünüyorum ve bu konuda daha iyi hissediyorum).

Her iki giriş sayfasında da para kazandıran bir "işletme sürümü" olduğunu gördüm ve hiçbir şey almaya niyetli değilim. Satın almasam aşçı / kuklada ne özleyeceğim?

Şef tam olarak ne kadara mal olur?
Kukla tam olarak paraya mal olan ne sunuyor?

Bu tür bir gizlilik olduğu için kendi web sitelerinden bana net değildi.

Yanıtlar:


28

Ücretli versiyonlar daha fazla özellik sunar (yani, kukla, toplu dağıtmak için daha kolay bir yol sunar) ve çoğu durumda en önemlisi ücretli destek sunar. Kurumsal sunucuları çalıştırırken, kurulum almanıza yardımcı olmak için ücretli destek almak, özellikle sorunla karşılaştığınızda genellikle buna değer.

Genelde, ücretsiz sürümlerde yanlış gidemezsiniz ... yalnızca kalkmak ve çalıştırmak için yardıma ihtiyacınız varsa veya çok büyük bir altyapıya (ve yapılandırma yönetimi konusunda çok az deneyime sahipseniz).


14

Yazılım ücretsizdir. Bu yazılım için destek değil.


4
2014 yılı itibariyle Şef artık paraya mal olan bir Kurumsal plana sahiptir. Yalnızca destek için değil, aynı zamanda genişletilmiş işlevsellik için ödeme yaparsınız. Temel versiyon, yine de ücretsiz.
Rafael Bugajewski

4
As 2016 veya şimdi Chef, Ücretsiz ve ücretli sürümler ve özellikler hakkındaki tüm bilgileri gizliyor. Her şey Yöneticiler ve daha fazlası için satış propagandası. Olması gerektiğine karar vereceğiniz özelliklerle sizi cezbetmek istiyorlar. Daha sonra, düğüm başına sözleşme satın almanız gerektiğinin farkına vardığınızda, Açık Kaynak’tan çabucak vazgeçeceksiniz.
Bruno Bronosky

9

Yalnızca (harika olmuş) Şef ile olan tecrübelerimle konuşabiliyorum. Şef açık kaynak kodludur, eğer ücretsiz kullanıyorsanız, çevrimiçi dokümantasyon ve wiki sayfalarına sahipler.

Şefin çeşitli 'lezzetleri' var. Her şeyi ücretsiz olarak Chef-Server kullanarak çalıştırabilirsiniz (bu, sisteminizdeki istemci yazılımına ek olarak sunucu yazılımını ayarlamanızı gerektirir). Opscode ayrıca, barındırılan bir sürüm de sunar (sunucuyu sizin için çalıştırırlar) ... Opscode Platformunu 'kuruluş' sürümü için ödeme yapmak zorunda kaldıktan sonra en fazla 5 düğüm için ücretsiz kullanabilirsiniz.

Chef ayrıca bir sunucu ile konuşmayan bir 'Chef-solo' sürümü de sunuyor, ancak bunun çok faydalı olduğunu bulamadım.

Öyleyse, 5 'düğümden daha azınız varsa (bir düğüm yönettiğiniz bir sunucudur) Chef ücretsizdir. Veya bir Chef-Server barındırma yoluna gitmek istiyorsanız.

Desteğin bir ücreti vardır, ancak topluluk genellikle tavsiye sunmak konusunda oldukça iyidir.


2
Chef-solo, bir sunucuyu “yönetmenin” sildiği ve otomatik ölçeklendiricinin yeniden oluşturmasına izin verdiği bir çok bulut konuşlandırması yaptığınız zaman iyidir. Bu gibi durumlarda, bireysel düğümlerde durum ve tarihi korumaya çalışan bir sunucunun olması eşeklerde büyük bir acıdır.
Satanicpuppy

5

Şef adına konuşamam ama çalıştığım yerde Kukla kullanıyorum. Desteğe sahip bir "işletme sürümü" var ancak aynı zamanda tamamen ücretsiz bir sürümü de var. İşte "açık kaynak" baskısının bağlantısı.

http://info.puppetlabs.com/download-puppet-open-source


2
Bağlantı için teşekkürler, yeni bir kullanıcı olarak web sitelerinden açık kaynaklı versiyona gitmek şaşırtıcı derecede zordu.
Christian Wilkie,

5

VM'ler de dahil olmak üzere ~ 250 sunucudan oluşan bir ağı çalıştırmak için kukla kullanıyorum. Harika, ama tekrar yapmak zorunda olsaydım, Kukla Şirketi buna değer olabilirdi. Zaman paraya değerdir :) Öte yandan, 250 düğüm yıllık 17 bin dolara mal oluyor!


2
İlk maliyet ve tekrarlanan destek maliyetleri arasında önemli bir düşüş var. 250 düğüm lisansına sahibiz ve 1'in ~ 17 bin dolar olduğunu söylemek istiyorum, ancak sonraki yıllar için fiyat teklifi istedim ve bu rakam ~ 8 bin dolar mı? Bu sayıları bellekten çekiyorum, ama bu fark çok sert oldu.
Kyle Smith,

İlginç. Bu siteden belli değildi, ama mantıklı.
Bill Weiss,

3

Aşçı açısından, Opscode açık kaynaklı versiyonunu ve barındırılan versiyonunu sunuyor. Barındırılan sürüm paraya mal olur, ancak onlar sizin için bir şef sunucu sağlar ve bakımını yapar.

Kendi şef sunucunuzu çalıştırabileceğinizi düşünüyorsanız (ve çevrimiçi dokümanlar ve forum postaları ile destekleseniz), şef için Opscode ödemek zorunda değilsiniz.

Kukla da aynı şeyi sunar: ücretsiz bir ürün (desteksiz) ve ücretli bir ürün (destekli, muhtemelen barındırma ile).


1
Opscode'un barındırılan bir sürüm sunduğu doğru olsa da, cevabımda bağladığım özel bir sürüm de var.
Andrew M.

2

Bu kuruluşların sağladığı destek için ödediğiniz çoğu zaman. Kukla ve kukla şirketler arasındaki karşılaştırma tablosunu görebilirsiniz .
Bazı büyük kuruluşlar kukla kullanıyorlar (girişimci değil) ve bundan tamamen mutlular. Aşçıdan biraz daha uzun bir süre etrafta bulunan kukla, biraz olgun bir topluluk desteğine ve kullanıma hazır tariflere sahip.

Kısacası, kurumsal olmayan sürümü ile gitmek için çekinmeyin. İhtiyaçlarınızı yerine getirme olasılığı yüksek.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.