Yeni Bilgisayarları Otomatik Olarak Yapılandırma


32

Şirketim, tüm kullanıcılarımızı eski Windows XP bilgisayarlardan daha yeni dört çekirdekli Win7 bilgisayarlara yükseltme sürecinde. O bizim iş istasyonları yükseltmenizi gecikmiş var - - Bu iyi bir şeydir ama şimdi bir harcama ton yeni bilgisayarlar yapılandırarak zaman. Bu işlemi otomatikleştirmenin bir yolu var mı?

Hemen hemen her bilgisayarda attığım adımlar:

 • Win7 kurulum işlemini gerçekleştirin (çoğunlukla HP yapıyoruz, bu yüzden "Bilgisayar yine kişisel" aptallığı alıyoruz.
 • Bloatware'i kaldırın (norton, bing bar, roxio vb.)
 • Güncellemeleri yükle
 • Etki alanına ekle ve ağ ayarlarını yapılandır
 • Office'i ve şirkete özgü diğer uygulamaları yükleyin
 • Önemli kısayolları yapılandırma (Görev çubuğundaki Outlook)

Ondan sonra yaptığım ve otomatikleştirmek güzel olacak birkaç şey daha var, ancak lisans anahtarları, şifreler vb.

 • Outlook'u yapılandır
 • Kolay aktarım sihirbazı ile dosyaları / ayarları çekin
 • Harita ağ sürücüleri

Bilgisayarın tam bir görüntüsünü oluşturmanın mümkün olduğunu biliyorum, ancak bu farklı donanım / sürücülerle nasıl çalışır? Peki ya Win7 lisans anahtarları? Bu işi yapmanın bir yolu varsa, bunu yapmanın en iyi (tercihen serbest / açık kaynaklı) yazılımı nedir?

Yanıtlar:


52

Bloatware'i kaldırmak veya düzeltmekle uğraşmayın. Sadece bilgisayarları yeniden boyutlandır. Aslında WDS + MDT kullanarak bir referans görüntüsü oluşturmak, sysprep, yakalamak ve dağıtmak oldukça kolaydır . Çeşitli sürücü paketleri için yukarıda belirtilenlere bakın: Bana güven, bu tür şeyleri düşünen ilk kişi değilsiniz, çoktan çözüldü.

USMT ile profiller aktarılabilir . Eşlenen sürücüler en iyi şekilde bir oturum açma komut dosyası ile yapılır . Outlook 2007+ ile Exchange 2007+, Otomatik Bulma özelliğini kullanabilir . WSUS ile güncelleştirmeleri yükleyin (yükleme sırasında tam otomatik bir komut dosyasıyla otomatik olarak tamamlandı ) Anahtarlar ve Etkinleştirme, komut dosyaları veya VAMT ile yönetilebilir .

Bu uyarılardan hiçbirini bilmiyorsanız, zaten geçmeniz gereken tek bir öğrenme eğrisine sahip olduğunuzu ve zamanın gerisinde kaldığınızı gösteren adil bir uyarı. Eğer gerçekten sadece bir avuç bilgisayarınız varsa, şimdi bunları ayarlamak için zaman ayırmaya değmez, ama bir düzineden fazlaysa, zamana değer. Ayrıca gelecekteki donanım yenilemeleri neredeyse o kadar acı verici değildir. Bu becerilerin birçoğunun rutin görevlerinizde daha verimli olmanıza ve sorunları önlemenize yardımcı olacağına dair Bonus.


Tamam - şimdiye kadar kulağa hoş geliyor. Referans bir görüntü alma, sysprep, yakalama ve bu WDS + MDT olayıyla ilgili biraz ayrıntıya girebilir misiniz? Bunların hiçbiri hakkında hiçbir şey bilmiyorum :)
jwegner

7
Kaba olmaktan ve bağlantıları izlemenizi söylemekten nefret ediyorum , ancak referans resmin detaylandırılması -> konuşlandırma bir kitabı kolayca doldurabilir. Özel bir bağlantı kurmanız elbette isteyin ancak MS dokümanlar oldukça iyi bir başlangıç ​​yeridir. Ayrıca, MS Sertifika 70-680, bu şeylerin çoğunu kapsar, bu nedenle bu test için hazırlanan kitaplar neredeyse tüm temel bilgileri size öğretecektir.
Chris S,

11
'"Haritalanmış sürücüler en iyi şekilde bir oturum açma komut dosyası ile yapılır." `- Oturum açma komut dosyalarının sürücüleri eşlemenin en iyi yolu olduğunu kabul etmiyorum. Haritalanmış Sürücüler için Grup İlkesi Tercihleri ​​harika ve öğe düzeyinde hedeflemeyi desteklemesinin yanı sıra diğer birçok harika seçenek de oturum açma komut dosyaları ile uygulamak için bir PITA. Aksi takdirde çok iyi öneriler.
MDMarra

1
@MDMarra & JimB Win7'deki GPO Tercihleri ​​ile ilgili iyi deneyimlerim oldu, bu yüzden homojen bir ortamda sizinle aynı fikirde değilim. Ancak WinXP’deki Tercihler ile başa çıkamayacak kadar çok sorun yaşadım, çünkü bu, Tercihler’e dayanarak tavsiye edebileceğim karma bir ortam. XP makinelerinin halihazırda kurulu olması durumunda umurumda değil, Tercihler yapılandırmayı basitleştirmek ve toplamak için iyi bir yolsa, umursamaz. Ayrıca, yukarıdakilerin bazılarının birbirlerinin bir parçası olduğunu biliyorum, yeni adam için bazı araçların ayrıntılarını göstermek istedim.
Chris S,

1
Tercihler ve Windows XP ile ilgili yorum için @ChrisS, +1. Ben de onu yaktım ve hepsini eski haline getirip eski eski oturum açma komut dosyalarını kullanmaya başladım. Gelecek yıl içinde Windows 7'ye geçmeyi planlıyoruz, bu yüzden muhtemelen tercihleri ​​tekrar ziyaret edeceğim, ancak kesinlikle karışık / kazanılmış bir XP ortamından kaçınmak için kesinlikle bir tane.
Bryan

7

İşe yarayacak çözüm:

Aşağıdaki uygulamaları yükle

 1. WDS (windows dağıtım hizmetleri)

  • PXE önyüklemesini sağlamak için WDS'yi kullanın. Tüm dizüstü bilgisayarlar PXE üzerinden WDS sunucusuna önyükleme yapabilir.
  • WDS, MDT önyükleme resimlerini barındıracak
 2. MDT (Microsoft Dağıtım Aracı)

  • Varsayılan Windows 7 yüklemenizi yakalamak için görev dizileri oluşturun
  • Yakalanan Windows 7 resminizi yüklemek için görev dizileri oluşturun
  • Uygulamaları yüklemek için görev dizileri oluşturun
  • HP sürücülerinin yüklenmesini otomatikleştirin
 3. WAIK (Windows otomatik kurulum seti)

  • Windows 7 Kurulumu'nu otomatikleştirmek için gerekli
  • USMT sağlar ve MDT içinden entegrasyona izin verir

Yukarıdakilerin tümü, WDS'de barındırılan MDT önyükleme görüntülerinin içinde oturur. Böylece WDS sunucusuna yapılan önyükleme sırasında size bu görev dizilerinin tümü sunulur.

Yeniden dağıtım için varsayılan Windows 7 Görüntü ve Çekim oluşturma

 1. Windows 7'yi normal şekilde yükleyin
 2. PC decrapifier yazılımını kullanarak bloatware'i kaldırın
 3. Windows güncellemelerini yükleyin
 4. Sysprep ve görüntü yakalamak için MDT görev dizisi oluşturun
 5. WDS’de önyükleme yapın ve oluşturulan görev sırasını seçin ve Windows 7 Resmini yakalayın

Bir makineye sysprep yaparken, makineyi, farklı Ürün Anahtarları, farklı sürücüler, farklı makine adı, farklı SID vb. Ayrıca, makineyi tekrar Denetim moduna geçirir - yeni alınmış bir makinenin genellikle bulunduğu durumdur (yeni bir PC kurulumunun son adımlarını tamamlamak için gördüğünüz Hoş Geldiniz ekranını bilir).

YTS gereksinimlerini otomatikleştirmek için MDT Kurallarını yapılandırma

 1. Lisanslama - MDT, bir VLM anahtarı belirtebilir veya her dağıtımda sorulacak bir ürün anahtarı istemek için kuralları kullanabilirsiniz. Her zaman ürün anahtarı vermeyi isteme kuralının örneği.

  SkipProductKey=NO
  
 2. Farklı makine adına sahip etki alanına ekle - Bu, MDT kuralları ile yapılabilir. Aşağıdaki kural ayarları

  SkipComputerName=NO 
  SkipDomainMembership=NO 
  JoinDomain=domain.co.uk 
  DomainAdmin=username 
  DomainAdminDomain=domain.co.uk 
  DomainAdminPassword=password 
  

USMT ve kullanıcı verilerinin kaydedilmesi

Bunu daha önce yapmadım, ancak teoride MDT'de standart bir değiştirme görevi oluşturdunuz, bunu mevcut Windows XP PC'de çalıştırın ve USMT kullanıcı ayarlarını bir ağ konumuna kaydetmenize izin verecektir. Daha sonra WDS'ye önyükleme yapın ve Windows 7 için standart bir yükleme görevi çalıştırın ve sihirbaz aşamasında kullanıcı ayarlarını geri yüklemek istediğinizi belirtin.

Uygulamaları yükleyin ve ofis ve görünümleri önceden yapılandırın

 • Uygulamalar MDT üzerinden otomatik olarak yüklenebilir - uygulama için sessiz yükleme seçeneklerini tanımladığınızdan emin olmanız gerekir; böylece çalışma sırasında MDT'yi kesmez.
 • Office 2007 veya 2010 ayarları (varsayılan şablonlar, ürün anahtarları, vb.) MDT aracılığıyla yapılandırılabilir ve yüklenebilir (ilk görünümden sonra kullanıcı ayarlarını otomatik olarak algılamak için, 2007 ve 2007’yi değiştirmeniz gerekir)

Windows XP'yi Windows 7'ye yükseltin

 • Yine MDT'yi kullanarak, yakaladığınız Windows 7 görüntüsünü dağıtmak için bir görev dizisi oluşturmanız gerekir.
 • Kullanıcı ayarlarının kaydedildiğinden emin olmak için USMT'yi ayarlayın.
 • Dağıtım sırasında hangi uygulamaların yükleneceğini seçin
 • MDT'yi, kurulumdan sonra windows güncellemelerini yeniden çalıştırmak üzere ayarlayın
 • MDT ayrıca, herhangi bir ek işlevsellik için herhangi bir komut dosyasını veya yarasa dosyasını çalıştırabilir (herhangi bir ek işlevsellik için bu dosyaları kullanabilirsiniz.)

6

Bilirsin. Symantec Ghost'u kullanmanın en kolay yolunu buluyorum, bu temelde bir makineyi istediğiniz gibi yapılandırmanız, bir görüntü yakalamanız ve bu görüntüyü diğer tüm makinelerde kullanmanız anlamına gelir.

Eski makinede kullanıcı profiline ihtiyacınız varsa, eski makinede Transwiz adlı ücretsiz bir araç çalıştırabilir, profili harici olarak kaydedebilir ve ardından yeni makinede Transwiz kullanabilir, profili seçebilir ve tüm işlemleri yapabilir. iş. Belgeleri, profili, uygulama ayarlarını vb. Aktarır. Http://www.forensit.com/move-computer.html

Günün sonunda yeniden görüntüleme ihtiyaçları için SCCM kullanıyorum. Paketlerle çalışmayı hayaletle çalışmaktan daha kolay buluyorum çünkü makineler arasında ince değişiklikler yapmanız gerekirse değiştirmeleri daha kolay.


1
Evet, burada kullanmam dışında aynıclonezilla
Tim

Eğer sccm kullanıyorsanız, resim için mdt'yi denemelisiniz. Sccm dağıtımlarına büyük esneklik sağlar
Jim B

4

Ghost, Clonezilla veya benzeri bir "görüntüleme" yöntemiyle gitmeyi seçerseniz, sistemi görüntülemek için sistemi kapatmadan önce "disk denetleyicilerini" Aygıt Yöneticisi'nin içinden kaldırarak görüntünün farklı yonga kümeleri üzerinde çalışmasını sağlayabilirsiniz.


3

Symantec Ghost'a ek olarak, Symantec ayrıca Ghost, Symantec Deployment Solution'ı kullanan daha fazla kurumsal hazır bir çözüme sahiptir. Bu ürün sistemleri yeniden şekillendirmek için temel unsurlar sağlar, aynı zamanda kişiliği (masaüstü, ekran koruyucu, uygulama şablonları) yeni işletim sistemine aktarabilme özelliğine de sahiptir. Ayrıca tüm süreci, son kullanıcıların geçişi kendi kendine hizmet etmesini sağlayan iş akışlarıyla otomatikleştirebilirsiniz. Http://www.symantec.com/business/deployment-solution adresinden kontrol edebilirsiniz .


1

Eskiden kırılmış bağlantılara sahip kısa süreli sitelere yerleştirilecek bir bilgisayar yüküne bakardım, böylece yaşlarımı reddederek harcadım ve dolaşım profilleri bir seçenek değildi.

Microsoft yöntemiyle hiç ilgilenmedim, çünkü içine bakmak için zaman bulamadım. Eskiden yaptığım şey:

Dell fabrika görüntüsünü silin ve yeni bir os kurulumuyla tekrar başlayın. Sonra tüm sürücüler yüklendikten ve bilgisayarları tamamen güncelledikten sonra, Acronis ile bir resim çekin (acronis hayalet gibidir, ancak hayalet 2003 ile kötü bir deneyim yaşadım, bu yüzden acronis'e gittim) ve sonra standart program paketini kurardım.

Daha sonra regedit'i açar, hkey kullanıcılarını seçer, sonra kovanı yükler ve sonra c: \ users \ default user \ ntuser.dat'ı yüklerdim ki bu da yeni profiller oluşturmak için kullanılan kayıt defteri ayarlarını açar. Oradayken, duvar kağıdı gibi şeyler için ilgili ayarları yapardım, explorer'da dosya uzantılarını ve başka şeyler yığını gösterir. Sonra açılan kovanı kapatın. Ayrıca varsayılan kullanıcı için istenen kısayolları ilgili klasörlere kopyalardım, ancak yeni bir profil için eski / yanlış simgeleri alacağından, daha yeni bir sürüm için s / w değiştirildiyse bu bir pide olabilir. Değiştirilebilecek s / w için, c: \ programdata \ desktop (veya startmenu) 'nın daha iyi olduğunu buldum, ancak bir kullanıcı bir simgeyi silerse, diğer kullanıcılar için de ortadan kalkacaktı.

Görünüm sorunu için - ilgili ofis sürümüne yönelik grup politikası uzantılarını yükleyin, gpedit.msc'yi çalıştırın ve görünüm için, ilgili reklam hesabını görünüm için kullanmayı belirtmenize izin verecek bir ayar vardır. Sonra varsayılan kullanıcının kayıt defterini düzenlerken, bir kullanıcı ilk defa oturum açtığında, görünüm otomatik olarak çalıştırılacak ve hesabı müdahale etmeden ayıracak şekilde runonce bölümünü kullanırdım.

Sonra başka bir resim çekerdim. Bu adım normalde gereksizdi ancak bir saniye içinde açıklayacağım.

Sonra c: \ windows \ system32 \ sysprep / oobe / generalize / shutdown komutunu çalıştırıp son görüntüyü çekerdim. Sebep ben bu adımdan önce imge edecektim, bir zamanlar mavi bir ayda, sysprep kapanıp tüm sıkı çalışmamı mahvedecekti ve geri dönmek güzeldi.

Sonra bu görüntüyü başka bir bilgisayara geri yüklediğinizde, bir etki alanı ortamında gerekli olan yeni bir sid oluşturmak gibi bir sürü şey ayırır ve sizden pc adını sorar. Sonra el ile etki alanına katılır ve güncelleme ve pc kullanıma hazırdı.

Ayrıca üzerinde sadece pencereleri olan bir görüntünün olması, tüm yazılım paketlerimizin daha yeni sürümlerle değiştirildiği yılda yaklaşık bir kez güzeldi, görüntüleri yükseltmek yerine, yeni bir windows kurulumuna geri dönecektim, windows güncellemelerini yapıp kurdum. Yeni programlar

Not: OEM pencereleri kullanıyorsanız, pencereleri silmek ve görüntüyü başlatmak için yeni bir başlangıç ​​yapmak için eulaya karşı olduğuna inanıyorum. Bazı kesin sebeplerden dolayı, yalnızca fabrikada verilen kopyaları görüntülemenizi sağlar. Bu sizin için önemliyse, eula'yı kontrol edin.

Not 2 - Bir yerde varsayılan kullanıcı profilini düzenlemenin ms tarafından desteklenmediğini okuduğuma eminim. Ms aramak yerine kendi sorunlarımı hep düzelttim, bu yüzden canımı sıkmadı.

Not 3 - Eski kurulum prosedürüm sayfa ve not sayfalarından oluşuyordu, bu yüzden muhtemelen bir şeyi kaçırdım - biraz deneme yanılma olmasına rağmen, bu prosedürü ihtiyaçlarınıza göre ayarlayabileceğinizden eminim.

Not 4 - Asla "uygun" / ms yöntemine bakmak için zamana sahip olmamanın yanı sıra, bu beni asla rahatsız etmememin başka bir nedeni olan tüm lan bant genişliğimizi kullanmamı engelledi.

NB 5 - İşe yaramayacağı için görüntüye kaspersky koyamadım. Mccrappy kullandığımızda, yine de iyiydi.

NB 6 - Bir resim geri yüklendiğinde Windows, güncellemeleri otomatik olarak çekmek konusunda oldukça hoştu, ancak acrobat ve java gibi bazı şeyler acele etmemi istedi.

Not 7 - Yazdığım talimatlar win 7 içindi, xp (dizin adları) için çok küçük farklılıklar.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.